marktprijzen. Wel, wel.... zie, daar moet eens wel op gepeisd worden menheer Pastoor zal ons goeden raad geven.... Gegrimlacht, Pieter Ik ben ook zoo kontent....» Lachtte Pieter van genoegen wegens het vondelingske, of spreot zijne vreugd niet eerder uit de goede les die hij den dron ken Jacobijn kwam te geven? (Vervolg nadien.) BSENG-EEïNGEN- De toekomst is voor 't oog verborgen; Ons deel op aarde is kamp en strijd. Op 't blijde lieden volgt een morgen Van angst en worsteling, nood on zorgen Maar God is Koning van don tijd Iloort eens, vrienden Iedereen kan eens ims.son, doch, algemeenen regel die zijne kwittancie weigert to betalen, wordt verzocht ons den waarom to laten weten, per brief, postkaart of mondelings, 't Is een klein kostjo. hebben daar wel vijftien eens betaald vooreen Leven van den Paus, uit Denderhautem, slechts met oen centiem gefrankeerd; gazetten of boeken mogen onder band gezonden worden, doch brieven of schriften niot. En al dat te weinig gefran keerd is, moet hier dobbel betaald worden.~Zoo ge ziet, do Koning is daar strong op... Velo /evens zijn toegekomen.... Kooragioniemand mag zich to groot of te klein achten. Vlaanderen moet eens toonon wat hot kan... Schoone, aanmoedigende brieven zijn ons uit Oudenaarde en Eecloo gestuurd; we zul len die vriendon eens de haqd gaan drukken. Naar St-Nikolaas worden do gazetjes verzonden 's vrijdags voornoen eu dikwijls zijn z'er 's zondags niet. Ga naar den Cies met zoo 'ne vapeur. Als 't niet betert, zullen wij zo met den wagen meégeven. Lippen I, ge moogt dat zoo kwalijkJiiet opnemen 't was zonder erg en tracht uw Trieno, 'tmensch, te kalmeerende spaarzaam heid is ook een deugd, en ge moogt u eens verzetten, vriend-lief! Vriend te Chimay, de Jurij vindt uw stuk te lang; u mag het verkorten. Allen, zooveel wij zijn, werklieden met de handen of werklieden met den geest, wij hebben den zondag noodig. 't Is 's zondags dat wij, nederig voor God gebogen, hem smeeken ons aan den geldgierigen en wellustigen stroom onzer eeuw te onttrekken't is 's zondags dat wij aan God de gratie vragen om da tegenspoeden dezes levens te verdragen ;'t is 's zondags dal wij hot familie leven terugvinden't is 's zondags dat wij ons lichaam en onze ziel versterken; 't is 's zondags dat wij, in kerken of «lders vergaderd, armen en rijken, allen gelijk voor God, de christone broederliefde hervinden, (doktor Lefèbre). In oplossing van't raadsel: Wie heeft gansch de wereld gedragen? De ark van Noé, enz. wordt betwist door V. De KL... te Ninove, die beweert dat do ark van Noé gansch do wereld niet gedragen heeft, vermits er buiten de die ren, bergen waren, heuvelen, dalen, wolken, wateren, ens. enz. al zaken die toch weroldsch zijn. Wie heeft nu gansch do wereld gedragen vraagt voorr noemde heer? Sint-christoffel, wolk woord beteekent Christusdrager. Hij word geboren te Lijcie en is onthoofd in't jaar 250, onder koizer üecius. Zekeren dag bevond hij zich aan den oever eenor rivier, op eens hoort h\j een gerucht hij keert zich om en ontwaart oen kind aan zijne zijde, 't Knaapje smeekte den onbekenden van hem over 't water te willen dragen. St. Christoffel neemt zonder vertoeven 't kind op do schouders en stapt in 't water. Doch. nauwelijks thalren de rivier, voelt hij zijne krachten ontwijken onder 'i gewicht van dit jougetje. Zoodanig drukte het hem op het lijf dat de H. Man uitriep Waarlijk 1 t is alsof ik de gaasche wereld droeg! Inderdaad, antwoordde het knaapje Gij draagt de heele wereldDit zond-rlinge kind was de Zaligmaker. Dus, besluit do zender, St. Christoffd heeft de ganssho wereld gedragen, ta meer daar het do eeuwige waarheid heeft gezogd. Mot groote hoeren, kleine kennis. TT Men moe! gapen als de pap geboden wordt. Eens de peil uit den boog, dan is 't te laat geroepen. Met vervlogen water kan de molen niet draaien. Een pijl uit den boog, een woord uit den mond, dio maken dikwijls wreode wond. Goede les voor jagers en konyneerea. Een oude boom kun uict gerecht worden. Oude wonden zijn meertijds ongeneesbaar. Eens de opvoeding fier kinderen verbrod, dan is alle latere aio ei te boter aan de galg. Daarom moeten de ouders van iongsaf hunne kinderen goed opvoeden, en goed voorgaan, want woorden wekken, voorbeelden, trekken. Papa, zei de kreft, ge gaat zelve zoo krom als eensichel. Jong begaan, oudgedaau. BRIEVENBUS. Bericht van vriend Frans. Voorzichtig, mes chers enfants. en als g in hoven zijt, zakt niet, want dat riekt naar de Internationale. Lippen van Gent, ik groet u. Tijd is geldniets kostelijker dan de tijd, en niets dat zoo onnuttig verkwist wordt; men draagt hem met manden uit, men zookt tijdverdrijf. Eeu verloren oogenblik is voorgoen geld der wereld te herwinnen. Wolsev, de kanselier van Engeland, lag op sterven; zija koning stond er naast, en het lijden zijns dienaars ziende, zegde hij: Vraag al wat ge wilt, ik zal'tugeven.Sire, vroeg Wolsey, geef mij eone halve uur om mij tot de dood te bereiden. Ach, mijn vriend, ge weet, dat kan ik niet. Weihoe! go kunt dit niet en ik heb u mijn ganscho leven gegeven. Groote heeron, grooto kleeren, Groote koppon, grooto doeken, Voel koeien, veel moeien. Oplossing van 't vorig raadsel. Kom- meer. Gevonden door V annus Ranada £iaay. Ant. Raasbol, St. N'ikolaas: Sev. Da Kroes, Sinay; Pauline Bek, Sinay Vriendon, raadt eens snel, Wat God nooit zag. Doch wij allon wel. J. 13.. Zele. Do Lap niaaLt den monnik niet. Oud, zeer wijs spreekwoord. De kloederon maken den man niot. Men ont vangt een vreomdeling volgen3 zijn kleed en loidt hem uit volgens 't Verstand dat hij getoond heeft. De pracht van kleedereu verschaffen geene achting. Iemand, gelijk wie, die boven zijnen staat gekleed gaat. wordt vin alle wel denkende personen veracht. Een ezel in om leeuwenvel blijft een ezelwie eene dochter trouwt voor hare kloeding, bedrijft eeno dwaasheid die hem liaast zal borouwon. Geen rijker man in alle steden als die met 't zijne is te vrsden. Eon in schijn eenvoudige boor stond op de opene plaats van den Tribunaal, en was bezig hot uur op oenen zonnewijzer na te zien, wanneer er een getal advokaton in rechtsgewaad en met pakken papier onder don arm, do plaats overkwamen. Een dor advokaten Het zijno oogen op den boer vallen, en ziende dat liij bezig was met den zonnewijzer te bezien en denkende dat hij niet wist wat eonen zonnewijzer was, ging or naar toe, en zeido togen don boor - Mijr.- heor dat is eonen windmolen, die onlangs ia uitgevonden, 't is oon zeer ver nuftig werktuig. - - Is dat een windmolen? riep do boer, don advokaat beziende, - ia dat ©6n windmolen! voorwaar, nu beu ik niet meer verwonderd hier zoo vele ezels met pakken papier beladen te zion. De advokaat maakte zjch spoedig wegwant bij liad er genoeg van. Ik heb de eer n mijne vrouw on dochter voor te stellen, sprak een douanier tot zijnen inspecteur, die hem met oon bcz,oek vereerde, er bijvoegende de jongste is de dochter. Een dief werd voor eenon tribunaal geleid waarvan de voorzitter maar eene oog bad, en nochtans eenen bril op den neus droeg. Aangezien de beschuldigde op heeter daad betrapt i3, en dus zijne misdaad heeft moeten bekennen, zullen wij tot de veroordeeling overgaan, en al do on- yoodigbedeu ter zijde laten, zeide de rechter. - Begin dan maar eerst mtt een glas uit uwen bril to doen, beiqerkte do dief, want gij hebt er immera maar een noodig. Een ei dat nog is ongeleid, Paarvan cn dient niet veel gezeid. Een boer bood eenen hoer eenen bos aspersion te koop en vroeg daar voor twaalf stuivers. Zijt gij to vrede wanneer ik a zes stuivers voor de helft gééf? zegde de heer. - Waarom niet? - antwoordde de boer. Aanstonds nam de heer een mos, sneed den boa door, gaf den boor de witte hellt en hield do knoppen voor zich. Wand-luizen (cimiccs). Zonder alle middelen aan te geven, welke om dat diertje te vernietigen, aangeraden worden, zal ik liier bijzonderlijk de zuiverheid aanraden, dezelve Wog to vangen enz., hetwelk men hot beste doet door dezelve onder bladeren van witte boonen te laten bMeenkruipen- Men kan ook de bedstocfen en de muren wasscben met water waarin poor gekookt is, of wel men smeere de voegen der bedsteden met peterolie, of met fcwikzalf waarbij men wat terpentijn mengt, of men vuile de matras met kla- yerhooi, of men doet er 2 of 3 handen vol alsem in, dit doot ze allen vluchten gelijk wij in ons hospitaal beproefd hebben. Op derzelver beten strijke men wat olijfolie, wijngeest of azijn. Een weinig sterkwater in het witsel gegoten doet ze ook allen sterven in t'e muren, over welke het gestreken is, gelijk wij in ons hospitaal bevonden heb ben als men eene plaats tapisseert doe men eene ossegai of wat aloés in de pap, of men wassehe eerst den muur met heet zeepnat. W" Een hme Werkman heeft hier zaturdag verloren eor.e bears met 150 4 155 franken. Wie ze gevonden heeft, en ze in ons bureel terugbrengt, zal wèl beloond worden. Zegge voorts. AALST, 13 SEPTEMBER. Tarwe per hectoliter, 32 lit35,00 h 41,00 Rogge 24,00 28,00 Mastëluin 33,1)0 39,00 llaver 23,00 20,00 Lijnzaad 33,00 33,00 Hoppe (1872) de 30 k100,00 100,00 Aardappelen, (roode) de 100 K"0,0 8,00 (witte) 0,00 0,00 Boter per 3 K. 8,70 9,01 Eijers de 25 2,18 2,36 Vlas de 3 K. 5,00 6,23 Yiggens 2 29,00 36,00 AALST, DRUKKERIJ VAN P. DaENS.

De Werkman | 1873 | | pagina 4