ITicurus. niet, gij moet.dai met een mes doenzoudt gij zulken vent niet vlak in zijn gezicht kijken en de schoders ophualen? Gij moet weten dal, wanneer eóne aderlating noodig is, dezelve, verre van te verslappen, krachten bijzet. Ik heb zieken gemeesterd die maar na de derde of vierde ader lating het gebruik hunner beenen wederkregen. Begrijpt ook wel dat wanneer de maag met gal of met een ontaard maagvocht overlast is, een braakmiddel verre van de maag te ontsteken met ze te zuiveren, de eerste oorzaken van eene ziekte zal wegnemen. Begrijpt ook nog wel dat de baden maar verslappen als ze te lang duren of veel te koud of veel te heet zijnIk heb mcnschen die bijna stervende waren in hel bad gezet en er hen in eenen kloekeren staat uitgetrokken. Luidcns de laatste berichten uit Spanje, heeft de beschieting van Alicante, door de oproerige fregatten van Carthagena, plaats gehad. De bevelhebbers der vremde eskaders zijn, na verschillen de konferentiën, overeengekomen, zich niet met de zaak te be moeien, zoodat de aanval gisteren morgend ten 6 ure be°-on. De fregatten wierpen meer dan 500 bommeu inde stad; maar de bevolking verdedigde zeven uren lang, heldafiig de stad. Teil half twalf hield de beschieting opde fregat Mendes-Nunes was geheel verwoest, het dek der JYutnancia werd door de kogels uit de stad schoon geveegd, en het schip trok met ernstige schade achteruit. Er ie te Florence een allerliefste karikatuur verschenen van den Lampionedat Victor-Emmanuel voorstelt, arm aan arm met keizer Frans Joseph, de eerste gekleed als oostenrijksch soldaat, de tweede in eenen Pruis herschapen. .-.80 Fransche gazetten hebben een schrift ten voordeele van Chambord uitgegevenzij drukken erin de hoop uit dat zijne komst aan 't bestuur den vrede onder de burgers moge herstellen Frankrijk genezen en de lasten verminderen. Chambord, nu 52 jaar oud, zou den naam nemen van Hendrik V. De aartsbisschop van Posen zit met negen processen. De Duitsche katholieken gaan te samen de kosten betalen. .-. De beweging ten gunste van Chambord, wordt krachtiger in Frankrijk. Hij zou wel kunnen Koning uitgeroepen worden. Rome. Z. H. de Paus blijft zeer gezond. Er is eene betoo ging geweest voor Pruisen en tegen de Jezuietendoch 't deftig Romeinsch volk houdt het met Pius IX, gelijk overal. Vele onzer werklieden zijnop eene ongezondcen onzedige wijze gehuisvest. In 1842 waren te Brussel 9,386 huishoudens met éene kamer en 6,011 met twee kamers. Op die dene kamer moet alles verricht wordenIs dat menschelijk? Moet de werkende klas diervvijze tot het ergste bcderl niet komen? Te Antwerpen zijn maatschappijen voor werkmanswoningen, naar 't plan van de Mulhousche, in vollen bloei? Waarom is er hier, te Gent, te Aalst, te Geeraardsbergcn, te Xinove niemand die zich aan 't hoofd stelt? Hebben de Gemeenteraden geene plicht voor de gezonde huisves ting hunner bewoners te zorgen? Ziehier eene proef waarin de landbouwers belang zullen stellen; In 1872 won M. Van Ilecke, gemeente-ontvanger uit het zaad verscheidene aardappelen, onuer welke roode en witte, langwerpige en ronde. Den 11 april 1872 plantte hij er eenen van, bleekrood van kleur, rond van model en als een hoen derei groot. Den 18 dezer maand stak hij den aardappelslruik uit en daaraan vond hij niet minder dan twee honderd zeven aar dappelen. Allen waren wit van kleur en niet een was door de ziekte aangedaan. M. Van Ilecke heell de aardappelen geproefd hij bevestigt dat ze van een uitnemend goeden smaak zijn. Hij hield er zestig van over voor plantgoed, allen rondvormig en een hoenderei groot. Is hieruit niet te leeren, dat het de grootste aanbeveling verdient, nieuwe soorten van aardappelen uit het zaad aan te winnen? Overal is de aardappeloogst geëindigd; hij is groot en in 't algemeen van goede hoedanigheid. In't Noorden van Frankrijk is de oogst ook overvloedig. Zondag 12 dezer, zijnde tweeden zondag van October, zal te Meiro, de gewone jaarlijksche processie ter eere van 0. L. V. van den Rozenkrans plaats hebben. De omweg zal beginnen om hall drie ure. Lf.de, 1 Oct. 1873. Gisteren hebben de achtbare en deugd zame echtelingen, Frans Corthais en Gatharina Uytlenhove den vijftigsten verjaardag huns huwelijksfeest gevierd, in het bijwezen hunner oude huwelijksgetuigen, Constant Corthais en Godelieve Uyttenhove, broeder en zuster der jubilarissen. Zij hebben het geluk eene talrijke familie te zien; 8 kinderen en 11 kleinkinderen welke liet voorbeeld hunner deugdzame vaderen volgen: Onder de mis heeft de eerw. Heer Pastoor eene roerende aanspraak tot de jubilarissen gestuurd. Talrijke vlaggen wapperden in al de straten waai zij moesten doortrekken. De 19 jarige dochter van minister Malou, onlangs getrouwd met den graaf d Oultremont, is d'ander week overleden. Een echt vriendenmaal had zondag, te Laken, in 't Roodhuis plaats voor -ie Xaverianen dier gemeente. Wij moeten niet zeggen dat de eêlste vrolijkheid en de ware broederlijkheid er heerschten. Die hooren steeds bij Xaverianen, in gansch hunne volheid, thuis. Lit Brussel: Weer 2 personen door den Amerikaan overre den. Zondag wilde eene dame aan d'Hallepoort afstappen en viel langelings op de kasseisteenen. In sommige straten vraagt men de vernietiging van deii Amerikaan. Men bouwt huizen gelijk kerken. De Septemberfeesten vallen schrikkelijk af. Ze zijn ook't oud van jaren. Gedurende den dienst in de St. Goêleskerk hebben eenige burgerwachten publiek in de kerk genever gedronken, 't Volk was verontwaardigd. In de St< Pieters-kerk, te Gent, werd zaturdag het 7e kind gedoopt van den fabrick-werkman Glorieux. De burgemeester was peter en 's avonds was de gansche huurt bevlagd. Lippen, te Gent, ligt ziek met pijn in den buik; hij heeft ons door Triene doen schrijven ('t mensch schrijft nog wel voor haren ouderdom, in de 't zestig). Lippen denkt dal hij dit gekregen heeft van koude voeten en hij raadt al de werklieden "van wèl d'eerste koude te mijden; 'tis iiudat men planeeten in't lijf krijgt, die er nooit meer uitgaan. Dus, voor de slaaplijven, voor de warme ondervesten gezorgd. Triene gaat hem een ondervest doen maken tot boven toe geknopt. En op killige steenen staan is ook slecht voeten warm, zegt Cats; dus plankskes onder of holleblokken met wollen zokken gelijk de boeren in de Polders. Trien heeft al den pieterman uit de kassen weggegeven. Bravo, mensch, Ons-IIeere zal 't u loonen; dat de rijke menschen zich daaraan spiegelden, er zou niet veel armoe in de wereld zijn. Den arme geven is Gode leenen. Dag; Lippen, koestert u wel, man, dag Triene; in 't kort kom ik eens,en zal meteenen den vriend De Clercq spreken,Lippen, 'k wenscht u, boezemvriend? En d'affairens gaan wel? Altijd op slag in den kaflë, 't is wreed Zaterdag heeft er in de drukkerij van M. G. Van Meiden te Antwerpen, een echt broederfeestje plaats gehad. Daags te voren hadden MM. Van den Base en Wouters, oudste gasten van dit huis, eene eeremedalie ontvangen voor de bekwaamheid, met welke zij een gansch menschenleven hun ambt vervullen. Hun pafroon M. Van Merlen, vergaderde 's anderdaags zijn talrijk werkvolk aan den disch. De vreugde beschrijven, welke aan tafel lieerschte, is onmogelijk: de helden van het feest werden letterlijk overstelpt door de gelukwenschen en lofdichten van baas en werkgezellen. Indien de ongelukkigen, die zich door den Internutionale laten medesleepen, van dit hartroerend schouwspel waren getuigen geweest, dan hadden zij kunnen bestatigen hoe een kristen patroon zijn werkvolk lief heeft en hoezeer kristehjke werklieden hunnen patroon hoogachten. De wijding van den eersten steen der kerk van 't nieuw Beggijnhof te Gent, had maandag met de grootste plechtigheid plaats, door Z. II. onzen Bisschop, in 't bijzijn van 10,000 Gente naars. 't Is maandag beginnen branden te Gent in de katoenfabriek Lousberg. Over de moord van Maria-Lierde wordt veel gesproken. De treffelijke personen hopen dat al de inlichtigen in die zaak streng zullen gestraft worden. Men schrijft ons uit St. Maria-Lierde: Onze jonge hoomkwee- ker, Hyp. Van Damme, heeft in de laatste tentoonstelling, welke plaats greep over ecnigc dagen in den Casino te Gent, eene zilveren medalie bekomen, voor zijne verzameling van 36 soorten aller schoonste boomvruchten. Deze schoone uitslag zal den tentoonstel- Ier zekerlijk aanporren om met nog meer vlijt zich op de boomteelt töe te leggen. x. Ze klagen rond Geeraardsbergcn veel van de aardappeldie- ven. Er is zondag, bij Luik weer een koopwarentréin, met twee lokomotieven, ontriggeld. Maandag morgend had eene tweede plaats te Welkenraadi. Veel stoffelijke schade, doch gelukkig, niemand erg gekwetst. Uit Luik zijn 182 werklieden vertrokken naar Brazilië, al waar zij 3 tot 5 jaren zullen blijven, om tegen eene vergoeding van 10 tot 15 fr. per dag te arbeiden.

De Werkman | 1873 | | pagina 2