ITiciut); Toestand van Frankrijk. De halve katholieken willen Chamhnrd, volgens hunne zienswijze, Koning zien worden. Van daar de moeielfjkl,eden 1 Chamhord blijft bij zijn eerste woo d. Een wel ingelicht blad van Parys hoopt dat, trots al de mocielijk heden, Henri V. den 18 November zal uitgeroepen worden en den 23 zijne intrede te Parijs doen... Ie Lyons zou lnj de eeislc "vèuUIot'schrijft dat hij bijna gansch Parys heeft overloopen alles is stil de brave menschen zijn zells vervonderd, dat men zooveel beslag maakt om den Koning uit te roepen is hij er noodig, zeggen zij, wel doe hem komen, hoe eer lioe liever. Men spreekt van een republikeinsch complotook zijn doods bedreigingen aan Chamhord gedaan 2000 zouaven, Charelto aan 't hoofd, zijn gereed. Men denkt dal Chamhord zal 378 stemmen hebben en de repu- bliek 300. De Gemeenteraad van Lyon is voor 2 maanden opgeschorst. Bismarck wilt tegen alle recht en rede, de Bisschoppen at- stellen en andere in hunne plaats benoemen. De kiczingen heb ben plaats den 28 October en den 4 November. De vervolging wordt lievig voortgezel. De Carlislen gaan te Valentin wel vooruit de schermutse lingen zijn ten einde, nu gaan ze in openveld vechtenI ristany, een hunner generaals heeft een grootc zegepraal behaald ra Tarragona. AL de sterke steden van 't noorden zijn geblokkeerd 'Te New-lJork is een genootschap tot stand gekomen om de Zouaven die voor Carlos strijden te ondersteunen. Men weet dat de broeder van don Carlos Zouaaf is geweest. Het generaalshuis der Jezuieten is nu op 't eiland Malta. De algemecne overste van dit Orde wordt generaal genoemd en is thans pater Beckx, geboren te Sichem, dorpje dicht bij bcher- penlieuvel. Aldeklooster-ordens hebben hun moederhuis te Home. Dit der Jezuieten is nu gestolen door Viktor-Emmanuel. Verscheidene onzer fabrieken slabakken bij M[ Jelie werkt een groot deel der fabriek maar tot vier ure 's namiddags. \ele fabriekwerkers zoeken andere bezigheid, eenige vertrekken naar Brussel of Charleroi. Een deel van den Dam is hier zaturdag, terwijl men aan 't herstellen begon, ingevallen. De Kamers gaan den 11 November open 't schijnt zeker dat er eene troonrede zal zijn. yan juli tot October zijn te Gent, in de 6 parochiën, 183 personen gestorven het Geuzenhióf heeft er 7 van gekregen. Zeven per trimester 'lis sterk! Minister-Monchéur heeft zijn ontslag gegeven en wordt ver vangen door Mr Beernaert, advokaal in 't kassatiehof. Vooraleer weg le gaan heeft Mr Monchéur 's konings handteeken gevraagd voor een besluit dat de jaarwedde der postboden opslaat en een ander aangaande de postmeesters, insgelijks tot verbetering van hunnen staat..,. Eere zij M' Monchéur Dit Geeraardsbelgen. 't Was zondag avond volle feest bij ons, in onzen catholijken werkmanskring. De Zangmaalschappij van Ileusden vereerde ons, dien dag, met een luisteriijk concert.; Zangers en Kluchtspelers hebben zich i deftig van hunne laak gekweten f de koren vooral werden allerbest -• uitgevoerd.'De zangmaatschappij van Heusden raag er zich mee bemoeien en indien zij immer onder denzelfden standaard blijft strijden'dan verwacht haar een glorievolle toekomst. Bang was het geleden dat wij zulken aangenamen avond geno ten hebben het was voorwaar spijtig, dat zulke rustige en ver- zellelijke leesten moesten gestoord worden. Nauwelijks was de feest begonnen of hel straailaweit liet zich hooren. Eenige guiten hebben gepoogd doch te vergeefs, door hun huilen en tieren de feest te doen mislukken. Wij verhopen van de gemeenteraads- heeren aan onze 'feest tegenwoordig, dat er maatregelen zullen genomeu worden,'om in het toekomende dergelijke schanddaden te beletten. Er., kan niet éénc katholijke sociëteit in onze stad nimmer komen ot'zij loopt gevaar van gehoond en geschuifeld e wórden oVerigens wij werklieden, wij beweren hetzelfde recht lot de protectie der politie te hebben, als de rijkste burger onzer stad. 'IV".slotte ren woord dankzegging Wij werklieden van hel patroonschap yaii den II. Joseph van Geevaardsbergon. wij be danken oiize'cerv.. 11II. onderpastoors Boei kens en Baes, aan w'ièr aanhoudende zorgen wij •Ucs ▼erschuldigi! zijnwij bedan ken onze broeders van Iléusden voor de aangc; ome uren dien zij ons hebben verschaft wij bedanken onze catholijke burgerij die orize leesten door hare tegenwoordigheid opluistert en «aan welker mildadigheid wij ons prachtig gebouw te danken hebben. Bij den bakker Pietor Martin, te Nederbrakel, zijn boosdoe ners den 23 's nachts ingebroken en hebbeu er uit de schuit 120 fr. gelangen. - M. Sandyck een oude achtbare Napoleomst, is te Eectoo overleden. De aangekondigde komeet is thans met het bloote oog te zien. Ze komt in 't oosten op en verdwijnt in 't zuiden, is veel grooter dan eene ster en heeft den vorm van een lange smalle De sneltrein van Brussel naar Arlon die er ten half zes van den avond toekomt, ontmoette op de hoogte van Hacliij, een zwa re u handboom waarmeê men de mis opheft. Gelukkig dat de baanwacht het bemerkten. Uit het onderzoek blijkt dat dit stuk daar gelegd was door 4 stomme schurken van koewachters van 8 tot 10 jaren oud, uil nieuwsgierigheid om eene ontnggeling te zien en om geld van de lijken le kunnen stelen... Zoo jong, en reeds zoo hoos. De herbergiers van Luik zijn m geschil met dc brouweis die hun bier willen opslaan. Wat zondag avond le Antwerpen gebeurde is waarlijk wreed, llond 10 ure 's avonds, viel een soldaat in de Schelde, Op het geschrei kwamen veel personen toegeloopen. o. a. de nacht waker Bastiaens die in 't water sprong, doch door den soldaat werd vastgegrepen. Beide verdwenen inden stroQin. Eene Vut la ter werd het lijk van den moedigen Bastiaens opgevischt; de moe dige man laat eene weduwe mei zeven kinderen achter. Zondaf avond, ten 11 ure, viel te Gent, op de Coupure,een man in 't wafer, wiens lijk dijnsdag nog niet teruggevonden was. Te Koeckclare is een achtbaar man overleden van J8 jaren en 24 dagen. Bijna gansch dc gemeente was bij de begrafenis. -I Een onzer vrienden heeft vrijdag de 284e zielsvervoering van Louise Lateau gezien; er was, o. a. een protestant die, het wonder ziende, als van den weerlicht geslagen, in onmacht viel. Alles wat men daar "ziet er hoort, bevestigt liet bovennatuurlij ke dat in die arme hut plaats beeft. De zuster-van-lictde die Louise's zieke moeder verzorgt,zégt dal zij de nachten overbrengt in 't gebed. Meermaals geniet die dochter hemelsche. liefdegevoe lens van welke zij slechts al weenende kan spreken. Zij eet hoe- qcnaaind niets en de slaap dient haar tot last, ofschoon zij den ganschen dag door, 't huis en in den hof werkt. Den 26 hebben duizend oproerlingen van Carlhagena eenen uitval gedaan. Carthagena is eene sterke Spaansche stad, waar éene soort van Communards meester zijn. Men schrijft uit Oos tenrijk dat alles wordt bereid voor de reis van Chambord naar Frankrijk, die gisteren zou begonnen zijn VOLKSGEZONDHEID. Stuipen Seskens der kinderen. 1° Middelen om ze le voorkomen. Men kan schier altijd de Stuipen, Seskens der kinderen voorkomen. Als een kind met wel te pas is, rood in het aangezichtknorachtig en genegen om te slapen op uren dat het gewoonlijk niet slaapt; als zijn gezicht schiint vast te slaan en de oogen zich moeiclijk bewegen als het kind daarbij tot braken genegen is, dan mag men zeker zijn dat liet stuipen, sekens zal krijgen. Men mag niet uitzinnig rond loopen, noch zitten te schreeu wen, zonder het kind eenige hulp toe le brengen, gelijk vele- moeders doen. Men moed aanstonds den voortgang van het kwaaü beletten. Hiertoe dient liet volgende; Neem een glas azijn laat den azijn koken, mengel er dan ze melingen, gruis of kruim van brood in om er eene dikke pap van te maken. Spreid deze pap op twee doeken wanneer gij over tuigd zijt dat de pap het vel niet meer zal verbranden, omwind er dan de voeten van liet kind meê, en dan overdekt ze met eenen wollen lap, op dat de pap niet koud worde. Als het kind te bed ligt, plaatst dan aan zijne voeten eenen lieeten steen of een heet ijzer. Laat deze plaasters een uur of twee op de voeten liggen tot dat er het kind begint pijn van te gevoelen. Aldan zult gij ze er af doen, de voeten wel afdroogen en ze zeer warm houden. Indien, na eenige uren, dezelfde leekens van stuipen, seskens voortduren of wederkomen, vernieuwd dan hezclfde middel met anderen azijn. Geef bet kind geen voedsel zoo lang als liet aan de voorteekens der sluipen, seskens lijdt, maar laat het drinken zoo veel als het zal willen.

De Werkman | 1873 | | pagina 2