De solfermijn van Fra Paolo is geheel vernield putten, galle- rijen en loopgraven, werken die 50 jaren arbeid gekost hebben, alles is vernietigd. De mijnen der maatschappij Giana hebben veel geleden. De vuurspuwende bc>-g braakt rook en vlammen uit, en ofschoon de stoffelijke schade aanzienlijk groot is, zijn er toch geene andeie rampen te betreuren. De Tiber is buiten zijne oevers geloopsn. Het ^Pantheon staat onder water en ook de Vesuvius vertoont teekens, welke voor eene aanstaande uitbersting doen vreezen. De Carlisten hebben niet alleen Cuenca, eene stad op 25 uren afstand van Madrid, veroverd, maar ook het fort Carpe, in het koningrijk Arragon, ingenomen. De verovering van de laatste plaats vooral is belangrijk, daar zij den Ebro beheerscht en aan de Carlisten een vrijen aftocht verzekert, in geval zij eene neer laag moeten lijden. Carlistischk berichten. Don Carlos is ligt ongesteld te Estella. Don Alfons, broeder des Ivonings en zijne echtgenoote dona Blanca, zijn te Estella aangekomen, en met groote eer ontvangen. De republikeinen en de Carlisten blijven voortdurend hunne krijgsmachten samentrekken. De Carlisten hebben Tolosa geheel ingesloten. De samenstelling van nieuwe carlistische bataillons wordt ieverig voortgezet, zoowel als de voorbereidsels tot eene expedi tie in Arragon, welke onder aanvoering van cabeciUa Geballas zal plaats hebben. De posiliën, welke door de republikeinsche troepen bezet zijn, strekken zich uit van Lerin tot Olile. Op 11 nov. solemneele opening der Kamers door Z. M. den Koning die eene aanspraak zal doen. Dijnsdag zijn 2 pêkest'AntwerpenJuit't gesticht van deZusler- kes der armen, over den ijzerenweg met hun stootkarreken wil- leifde rijden, door den trein getroffen. Een hunner is dien nacht overleden. Maandag avond, uit onze deur slappende, zagen wij een dronken man liggen, gansch uitgestrekt en bijna geen teeken van leven gevende. Die rampzalige drank! pest en ruiën van zoo menig hnishouden. Dijnsdag kreeg zekere telloorenbindej;, te'Aalst, in de post weg of Tolleneersstraat, eene schotel te binden bij V. C.. Deze, een weinig bedronken, hield in 't begin lustig leven, doch begon wreed te tamboeren, als de man voor zijn werk 15 eens vroeg. Van woorden kwam het tot daden, bijzooverre dat de tellooren- man eenen gafl'clsteek in het oog kreeg en naar 't gasthuis raucst gedaan worden. De Justitie doel onderzoek. Vrijdag is weer, in 't Walenland een ongeluk geweest op den ijzeren-weg; twee treinen liepen in de kolen-statie van llornu op malkaür de schok was geweldig en verscheidene per sonen zijn gekwetst. Ge zoudl waarlijk schrik krijgen van op 't convoi te stappen. Niet ver van Roubaix.in ons landeke, is tegenwoordig eene ziekte onder de paarden. Die dieren worden eensklaps lam gesla gen, vallen en zijn op eenige dagen dood. Een landbouwer ver loor er 4 op eene weekeen andere twee van 3000 fr. waarde. Donderdag der v. w. was 't hotel der Belle Yve, te Brussel, in rep en roer door 't volgende gevalKen vreemdeling daags te voren aangekomen, trad uit zijne kamer, ging naar eene galerij waar eene dame wandelde en schootzonder ëen woord te spre ken, op die vrouw eenen revolver af. Aanstonds kwam de politie om den schelm aan te houden. De dame gelukkig niet gekwetst, verklaart hem nooit gezien te hebben. Den 3 november trad ons Assisenhof in zittinger zijn negen zaken voor de I* sektie. Men verkoopt te Ecdoo iedere week 4000 h 1500 varkens, die naar Engeland verzonden worden, 't Is dan met recht dat de schrijver eens books zegt Eecloo is de varkensstad van België gelijk Chicago ze is van Amerika. Rijken en burgers, peist op de oude kleêrcn die vergelen in de kas liggen te vermotten.... 't Wordt koud! er zijn menschen die bibberen van de koude grijsaards, mannen, kinderk.es geeftl geven is zalig, geven is zoel. Ons-Heer wil dat er armen ziju opdat gij de wellusten van 't geven zoudet kunnen smaken.... Eenige ingenieurs wijlen de talrijke ongelukken die op den ijzeren-weg gebeuren, aan de rails die, te oud zijnde, zouden moeten vernieuwd worden. Wreed geval. Dander week, woensdag, zog eene oude vrouw, niet ver van Nijvel, haar verkenden ijzerenweg oploopen. De vrouw liep er achter, doch het dier zette zijnen loop over de spoorbaan voort, totdal een aankomende trein de vrouw en het zwijn verraste en beide verpletterde. De Antvverpsche herbergiers verzetten zich tegen den op slag van 't leuvensch bier en dreigen geen leuverscli meer te zullen verkoopen.... Als de kalanten willen. Twee boeren van Moorsel gingen onlangs de wedding aan om 't langste Ie vasten. Dit gevaarlek spel duurde reeds twee-en- veerlig uren, toen de moeders er tusschen kwamen en de honger zoo diep begon te nijpen dat onze twee toekomende Trappisten rap naar de schapraai snelden. Twee convois gingen maandag, tusschen Gent en Brugge, tegeneen botsen, zonder de waakzame barreelwachters die bijtijds noodseinen gaven, zoodat de machinisten eene ijslijke ramp kon den voorkomen. Gednrende den nacht van zaterdag tot zondag, is in het dorp Frassem een verschrikkelijke brand uitgebersteu, welke eene onberekenbare schade heeft aangericht. Omstreeks middernacht ontwaarden twee personen, die van Guirsch kwamen, den eersten schijn van den brand; zij spoedden zich om het dorp te bereiken en de inwoners te. wekken. Weldra deed de noodklok zich hoo- ren, men liep in de grootste haast naar Arlon, ten einde vandaar hulp te bekomen, terwijl het vuur zich van huis tot huis over het gansche dorp uitbreidde. Tot overmaat der ramp stak er een hevige wind op, die het verslindend element nog meer macht bijzette. Toen de pompiers aankwamen, waren reeds 42 huizen, metal wat zij inhielden, de prooi der vlammen geworden en vormden nog slechts een overgrooten vuurgloed; doch gelukkig heeft men geeno menschcnlevens te betreuren. Er zijn in Frankrijk 4,800.113 honden, zonder de gefra- deerdc. OPVOEDING DER KINDEREN. Uwe kinderen zullen niet rijk zijn, mijne vrienden, maar geeft hun (och de deugdzaamheid en de liefde tot don arbeid: dit is liet minste dat gij voor hen kunt doen; dit zijt gij hun verschuldigd als gij oen goede vader, eene goede moeder wilt wezen; maakt er geeue kleine verstooteliugen van. noch luijaards, noch deugnieten, maar zorgt dat zij werklieden, dat zij mannen van eer worden. Yooiai. lieve vrienden, laat uwe kinderen niet op straat loopeumaakt er geene straatkinderen van, indien gij hun geluk bemint; ja niettegenstaande wat gij hier ook zoudet tegeu inbrengen; ik kan u verzekeren, «lat gij lion in liet verderf zult storten met hen van de straat niet te verwijderenen hoe schrikkelijk is het niet voor de ouders de oorzaak van liet ongeluk hunner kinderen te wezen! Ellendig kind welk heslaan! welke toekomst! welke op voeding. Do straat leert de verderfelijkste, de verfoeijelijksto ondeugden! zij brengt de jonge dochter tot ooi-loosheid, tot openbare schande, den jougoling tot ongebondenheid, lot scholmstukkon tot liet gevang en misschien tot het schavot. Op de straat zal uw kind do gewoonten van luiheid, van landlooporij, van zedeloosheid aannemen. Daarna zult gij liet willen naar de school zendenhet zal daar zoo weinig naar toe gaan als mogelijk is, want het is to laatgij moest er uw kind naar toe gezonden hebben vail in de eerste jarenGij zult het eenen stiel laten loeren, maar liet zal zijnen meester alle streken van loosheid doen lijden, tot dat het schandig aan de deur zal gezet worden. Hot zal zijn le ven van luiheid en slraallooperij hernemen, het zal kennissen maken.... want.... het moet toch etenVervolgens zullen er u klachten toekomen; gij zult kwade geruchten lioorcnVan dan af hebt gij reden van alios te vree-zen dage'ijks kuut gij vernemen dat liet de wetten dor eer overtreden heeftdat or mets meer overblijft dan de oogen néér to slaan, te blozen van schaamte dat gij misschien do vader, de moeder van eenen dief zijtop geene andere wijze worden doorgaans de gevangenissen bevolkt Er zijn inderdaad oud.-is zonder vaderlijk hort, zonder medelijdon; zij zen den, zij stoQten liuimo ellendige kinderen op da straat en schijnen hun tu zeg gen gaat henen, ontruimt het huis, loeft gelijk gij kuntzonder zich te be kommeren mot hunne toekomst, noch mot de slechte gezellen die zij ontmoeten kunnenen later zijn zij verwonderd dat hunne kinderen geenon eerbied voor hen hebben Ik bid u, zijt gij arm, zendt toch uw kind niet uit om te bodelen bedelt liever zelf; deuk dat uw kind daar door den eerbied voor ziclizclven zal verlie zen, dat het zieh voor altijd verachtelijk zal maken, want als men eenigen tij J als landlooper geleefd heeft, dan blijft men doorgaans voor altijd als landlooper bekend en degenen die uw kind zullen tegenkomen zullen zeggenellendigo kloiua, wat ongeluk van zulke slechte ouders te kebbeu!Enmen zal vanU spreken. In plaats van uw kind tot liet straatloop-n en bedelen op te kweeken, gaat liever bij weldadige rijko lieden, legt uwen staat uil., vi augt verschooning voor eenen vader, voor eene moeder, die hun kind van de gevaren der straat willen bevrijden, on, gij zult'hulp en troost vindeu Daarna, zoohaast liet gaan kan hetzij naar eono bewaarschool, hetzij naar eene leerschool; dat 'ter nooit een dag afLlijvezijt daarin gestreng, houdt het nooit te huis. het is daar beter dan elders waar bet ook moge wezen; en allengskens zal het er vermaak in nemen; gij zult het met vreugd zien weder komen, vergenoegd en blij gelijk men in deszelfe jaren is, lief gekleed met zijn kieltje en lederen band rond liet lijf, met zijne boeken onder d.m armen daarna komen de kaartjes van goed gedrag; op het einde van het jaar, de prij zen en de kroonenin den catechismus is de heer pastor te vredenen op den dag dor eerste communie ziet men een zacht en gerust wezen, hetwelk door het oog der moedor wordt toegelonkthet is hot wezen van hot kind. Dos avonds komt zij het wederhalenzij kust het te midden der andere moeders Owat is het daar gelukkiger dan op straat!

De Werkman | 1873 | | pagina 2