ïïicuuis. zijne jaarwedde door liet goevernemeut was ingehouden, heeft men zijne meubelen aangeslagen, waarop welhaast de gevangenis of de verbanning volgen zal. Zooals men zich zal herinneren, werd zijne jaarwedde ingetrok ken, omdat hij, overeenkomstig de kerkelijke wetten, eenen pas toor had benoemd, zonder de voorafgaandelijke goedkeuring tc vragen van het gouvernement, zooals de wet van 11 Mei 4873 het voorschrijft. De Prijsdeeling der Zondagschool had hier maandag plaats. De E. II. Sterck, pastoor van 'i Gasthuis, deed een hartroerend en leerzaam sermoen. Zondag wordt in den Katholieken Burgerkring van Aalst het borstbeeld ingehuldigd van Z. H. Paus Pius IX. Mr De Ko- ninck, van Antwerpen, zal eene voordracht houden en de Koor- maatschappij, met medehulp van eenige gekende kunstminnaars, e.ene cantate aan Pius IX zingen. De jongmans geboren in 1834 moeten zich van 1 tol 31 December doen inschrijven. De reclamation aangaande de inschrijving mocLen vóór 12 Ja nuari 1874, bij deu Burgemeester ingediend worden. Er zijn ook voorschriften wegens de plaatsvervanging. Doch is 'l noodig ze op te nemen? Welke kleine burger, welke werk man kan zijnen zoon tegenwoordig alkoopen? 1700 ii 1900 IV. 't is een kleine fortuin. Wij vernemen dat vele achtbare kiezers, in 1874, zullen werken, om dien toestand van zaken te verbeteren. Onlangs is hier eene wedding aangegaan om 8 telloorcn soep uit te etenAardig! evenwel zijn alle dergelijke weddin gen af te keuren. VLEESCH EN KOLEN. De prijs van't vee, zegt de Press a is 20 centimcn ge daald en de prijs van'tvleesch is niet algeslegen. Dat is een waar, een schandelijk misbruik. Na de samenspanning der bakkers, hebben wij de samenspan ning der beenhouwers gezien en nu moeten wij degene der kleine handelaars in kolon aanstippen. Deze doen de ongelukkigen die geene groote hoeveelheid kolen aan de mijn kunnen bestellen 2 fr. betalen voor zoogezegd eene mand van 30 kilogram, die er inderdaad maar 40 bevat. Te lbussel is eene maatschappij lot stand gekomen voor 't slachten van 'l vee, 't bakken van brood en den verkoop van andere levensmiddelen. Dat is 't eenig middel om de waren te doen afslaan de co n current ie want iedereen zoigt voor zijn eigen schaapkes, de bakker en de beenhouwer heelt juist geen ongelijk groote wiusteu te zoeken, even als alle andere nijveraar; maar de concurrentie inoel die samenspanning, verderilijk gelijk alleaudere, doen ophouden. Al de gazetten van Brussel van Gent schrijven geweldig tegen den hoogen prijs van 't vleesch; te Leuven is deswege eene cir culaire verspreid In den nacht van zondag tot maandag is in de O.-L.- Vrouw-ter-Sneeuwstraat te Brussel eene nachtwacht, beslaande uit eenen polhie-ngeut en eenen pompier, door eene bende van 13 of 20 nachtloopers aangevallen en er mishandeld. Het was rond een uur, en daar de bende dronken kerels, door alle soor ten van straatschenderijen de nachtrust stoorde, werden zij dooi de nachtwacht tol stilte aangerand, waarop de beide policic-be- ambten werden aangevallen, ten gronde geworpen, geslagen en gewond. Men had den pompier ontwapend en 's morgends vond men zijnen sabel to St-Joos-ien-Noode. Het gerecht is op het spoor dezer woeslaards. Woensdag geschiedde te Brussel, in de Sts-Gudula-Kerk, eene soleuneele Mis, lot bedanking der geuezing van een arm meisje uit de huidevetterstraat, sedert4 jaren met eenen ongenees- baren kanker liggende, en thans den laatsten dag lener noveen tot O. L. Vrouw van l.ourdcs, schielijk genezen. Twee dagen te' voren had M. Crock, diberaleu geneesheer, alle hoop van geuezing opgegeven. Een stoel van rijtuigen bracht het meisje ter kerk, al waar zij door den ZeerE. 11. Deken werd ontvangen. De boozen zijn daarover verwonderd; wij niet; waarom zou de Moeder van Hem die al de geneesmiddelen schiep, van haren Zoon die macht niet ontvangen? Üe Stad Gent kan spotten ei, sedert 1800 jaren vinden wc zulke spotters; doch dit belet niet dat de deftige perso nen eerbiedig en dankbaar T hoofd buigen, telkens dat de Opper meester zijne almacht vertoont. M' Defró, volksvertegenwoordiger van Brussel, heeft zater dag, uit de Kamers komende, eene geraaktheid gekregen. Sedert dien ligt hij builen kennis. Te Brussel is T vleesch 10 centiemen per kilo afgeslagen. Er zal nog grooterc vermindering komen, vermits de prijs van 't vee 30 centiemen verlaagd is. De stad Brussel bezit 804 openbare wegen, waaronder 44(5 straten en straatjes, 349 gangen, 33 openbare plaalsen en 14 boulevards. Al deze wegen te samen genomen, hebben eene lengte 127 kilometers, bijna den afstand van Verviers tot Antwerpen. De prijs van bet geslachte vee in hel slachthuis van B ussel is gemiddeld op 80 centiemen per kilo gedaald. Eenigen tijd ge leden stond het nog boven eenen frank. Dit laat ons eene daling op liet geslacht vleesch verhopen, daar de beenhouwers Van Brus sel ongetwijfeld niet zullen willen ten achter blijven bij die van Geut en mecrendecl der liollandschc steden. Broeder Ambrosius, iu de wereld markies Em. de Beau mont, is te Latrappe vrijdag overleden. Hij was vroeger ambassa deur te Sint Petersburg geweest. Te Peissant, in de Walen, is een braaf vrouwken 100 jaar geworden, dijnsdag. Zij naait en stopt nog zonder bril. Proficiat, moederke, proficiat!.... ze gaat nog alle dagen naar de kerk. Een goei gewoonte dat; want zonder Ons-Heer zijn we toch arme ellendige dompelaars. AU '6 weder maandag gunstig is, schrijft men ons uit St-Nikolaas, dan hopen wij eene goeds jaarmarkt hebben met veel volk, en hij 't volk is do nee- riug. zoi de mosselman, en hij ging in du kerk rijden, doch werd tugongehou- daii... Gansch het marktplein staat reeds volzet van barakken, schiot-salons, wafelbakkerijen. kramers, enz. enz. In Engelsch-lndië is de oogst mislukt en vreest men voor hongersnood. Th eken van vrede? De minister van oorlog te Berlijn heeft bij de lirma Werndl 240,000 Mauser-geweren besteld. De fabrie- kant heeft op zich genomen, minstens 3000 stuks per week te leveren. Bij eenige engclsche fabriekanten zijn nog 200,000 stuks geweren besteld. Met die welke in de koninklijke fabrieken wor den verveerdigd, bedraagt liet gezamentlijk aantal twee millioen. lv. is te Berlijn eene deputatie beslaande uit dertig voorname fabriekanten van Grimberg in Silerië, aangekomen; ten einde de volksvertegenwoordigers en de ministers te verzoeken, dat de Slaat de uijveraars dezer stad zou ter hulp komen. Volgens het schijnt zouden deze laatsten in den droevigsten toestand verkeeren en de nijverheid van hel gansebe distrikt met eene volslagen on dergang bedreigd zijn, en waardoor zich niet minder dan 7 tot 8,U0Ü werklieden zonder werk zouden bevinden. De vrouw van Amedeus, den ex-koning van Spanje, ge vaarlijk ziek, heeft aan den H. Vader eenen bijzonderen zegen doen vragen, die haar aanstonds is gezondenDoet goed aan degenen die u haten en vervolgenZoo handelt onze Paus. Een dagblad van Metz is door de Pruisen aangeslagen, omdat er Mac-Mahon erin geprezen werd en de hoop uitgedrukt dat Frankrijk zijnen rang onder de groote natiën zou hernemen. -Armoede te Parijs, vrienden, dat is te wreed; 't brood kost er 1 frank de twee kilogr., de handel kwijnt, veel fabrieken liggen stilover de 200,000 arbeiders zitten zonder werkEen meubel maker, die vroeger 230 werklieden had, heefl er nu nog 12. In 't groot huis Derosne, waar vroeger 4000 werklieden waren, zijn er nu nog 2000. Als oorzaken van dien ellendigen toestand geeft men de algemeene vrees, die er heerscht, dat de Commune zal terugkeeren, en de Commune zelve die handel en nijverheid eenen gevoeligen slag heeft toegebracht. En nochtans hadden de Communards en de Internationalisten aan 't werkvolk gouden bergen beloofd. Dat ze nu eens op de markten gaan, ze zullen er inet duizende bedroefde huisvaders zien staanNeen, van Internationale of Commune, mogen wij,- werklieden, niets dan slecht verwachten. Men heeft te Maintz de overblijfsels gevonden der handpers waarmeó Guttemberg in 4443. zijne boeken drukte. Uit Gallieië en Ilongarie, waar de graan-en bijzonder de hooioogst mislukt is, komt een grooten toevoer van vee. Vandaar den afslag, zeer gevoelig in Holland en noodzakelijk overal zal komen. Te Gent is't vleesch 10 centiemen per kilo afgeslagen, id. te Maastricht; id., te Brussel. .lan-Frans Van Goelhem, oud 68 jaren, rentenier te Stekene, is donderdag van zijnen trap dood gevallen. Het visschersschip, Yseren-Jan, is den 24 11. nabij Middel- kerke, tegen df* rotsen geloopcn. ,'t Volk is gered, doch men vreest voor het schip. Niets is verzekerd. De Hollanders zwemmen in de zoetemelk; op vele plaatsen wordt 't vleesch maar 80 eens den kilo verkocht.

De Werkman | 1873 | | pagina 2