Vci'sciiijüt aüc ngeii. -ï'arill rsi'Siochl I? IX DE STATIE. *3 zondags aan de Iverk en alle «lagen bil de L itverkooaors Aalst. Wv.e L. Dauns. Molenstraat. N'72. Uvlbeke, Leop Sclielh kers, Ilccks'traai. Apache P .1. Do Moj. (dorp. A .1 vvêgain, P. De Polier, winkelier Ki'hsmI, M Van.ler Kyet, bookd. JAAH K- 63- 2 J&HUASI 1374. Bev r.ef Mar lc Pitte. Golderis. 7nkst 13. P.Dc Meester, in de Paal. Dua.lerhautem Silv. «ioiibert. bakker Denderleeu w Juf. Van der Wc'dn Trouw De Pelsemaker. Esschene (Brabant) Andre Van Mulders. Eecloo. W« De Decker, Hmgscheslraat. Gal iasar.len, .1. K. Snbntier Gaat, Dampoorlslr. 76, P. Wiemor Halfuur '«1- Fr. 1 ley se, Struifstrant 3 ii- M. Vau Nieuwlandt, zandt, id. Elias Do Cleroq stokernstr. 9, hij hot Nlciiwla. iil. <1. 't Feit-Do Jougo, hoolc - stoend. beogslr. Geeraordshergon, M. Avoux, lithograf Grt.nber-ca. M. IVHollander, Garer». B. Valghe-Haelewvn. llckelgem, D'haeseleir, Mozits. Herzele. Vit. Iïage.nan. wink 1 leasden M. D'Hoogbe I.aarue. M, I, De Tollenaer. winkelier. Lokeren, J. De Kinder, schoolst 11 P5ÏS.JS: In bureel »f wlnUls C-KÏTS. IMel «lc post «tf lc Imii seiirnelil's jaars. Vooraf betaalbaar. Lede. ch. L- De Smet. rammels id. J. H De Smet. droef Li.-dckerke, Vander Gucht. bakkor. Malderen, Fr UcMaever Mourscl, Boiirlon, winkel, dorp.. Morehtcni. Kd Mulders, koopman Mnria Morde. AL Simoons, winkelier M.'iro, M'' an don Keek hout, kóópman. Nazareth, w«le Gevam, winkeliers Nieukerko (waas) llilaire Steppe, Ninove, Avoux-Mulkers, boekdr Ncderbrakcl, We Gecrsau. Oudenaarde, L. Ghjs, winkelier. id. w Herrebaut. Kasstcclstraat Oostende. Duclos. kerkstr ?<5 St.-Amnnd (bij Potur.; Au:.' Pauwels. Sinaij .waas;. Sabbat Van Ackcr Aug. Van Oost. Si Nikolaas' Iv. Do Seict, ka'kslr. 49, S. linarbeke, Ch. Vers chuoren, St Apollonestraat. Steen huize, Oot-lloile. bij 't Kasteel. Thiol t, .1 Van do Gravcole, hoogs Waasmunster. M. B. Rooms, winkelier. Wette ron. E. Van da Mergel, static. id.-ten-Eedo M Veirman, winkel Wiezc, B Siaes. winkelier, (dorp. Zelo, JB. Do Kinder,wijk Eist Al wat rosr DE WE3XUAH bcstamd is, moet vraehtvrij gezonden worlen aan P Baens, opsteller, Molenstraat 72. ZALIG NIEUWJAAR! allerliefste Werklieden! J874 wezc voor u een jaar vol zegen en geluk Dat de vruchten der aarde wel mogen lukken, dat cr, voor alle stielen, veel werk moge wezen, dat iedereen deftig aan zijn brood komc en zijn huishouden treffe lijk kunne opbrengen, dat wij bevrijd blijven van oorlogen, ziek ten en andere plagen dat de vriendschap meer en meer onder ons wonc dat wij met geduld de moeielijklieden des levens ver dragen en, door lastig geknor, ons lot niet verergeren dat wij den lijd wel besteden en, op einde 1874, als God ons in 't leven laat, niet moeten zeggen kon ik herbeginnen Uit ganscher harte zendt De Werkman die wenschen aan zijne talrijke lezers. De Werkman zal in 1874 zijn beste blijven doen voor't geluk zijner medebroeders hij hoopt dezelfde ontvangst te behouden, die hem tot heden te beurt viel, nieuwe Uilverkoo- pers, dus ook lezers, bij lc winnen, om zijne welgemeende vrien denhand in al de gemeenten waar vlaamsch wordt gesproken, te kunnen reiken. De Werkman dankt de achtbare vrienden die hem zoo trouw, in de verspreiding, ter zij staan. Alleen kan hij niets met hunne hulp is hij machtig iets nuttigst te stichten. Komaan met goeden moed het nieuwe jaar ingetreden, onder Gods bescherming en in de vriendschap met al onze stamgenoten Vermaken en familie-leven. Yriendon, men zegt: Na eene geheele weck gewerkt te hebben, moet men zich wel een weinig vermaken; dat is regt, men moet rusten en zich vermakende zondag is gedeeltelijk daartoe be-*' stemd. Uw ligebaam vereischt het, en de godsdienst verbiedt het niet, wel integendeel. Ontspanningen wil hij gelijk gij, meer dan gijhij wil er voor elkeen, hij is eene goede vader, hij bemint de voorkeuzen niet; hij wilt er voor u. voor uwe kinderen, voor uwen vader, voor uwe moeder... Wat aangaat de ontspanningen of vermaken, gij geeft er hun dikwijls maar een klein deel van... En als men zegt: Men moet zich vermaken, dat beteekent dikwijls: Ik moet mij vermakenik Dat de andere er zich uittrekken gelijk zij zullen kunnen. Men beschuldigt den godsdienst, men zegt dat hij treurig is, dat hij de vermaken aan het arm volk verbiedt... Weet gij wel, indien hij wilde, dat hij zich zoude kunnen verdedigen, en u in het nanzigt werpen deze woorden: De vermaken, wel gij verbiedt die aan liet volkgij rootl het deel van uwe vrouw, van uwe kin deren, en gij geeft hun in verwisseling eenzaamheid, honger, koude en tranen. Het is dus toegelaten zich te vermaken... Maar hier, gelijk in alle andere zaak, zijn er vermaken en vermaken. Daar zijn verma ken die liet leven herstellen en vermaken die hel te niet doen; daar zijn vermaken die vervrolijken en vermaken die verachtelijk makendaar zijn vermaken die de gezondheid en de beurs sparen, endaar zijn vermaken die dezelve uitputten; eiudelijk daar zijn goede en slechte vermaken. Voorzekerlijk moeten wij dezo laatste verwerpen,.. En op dat punt valt veol te zeggen. Vooreerst, het is nu heden eene mode geworden, men is daarin overeengekomen... en dat is, om zich wel lc vermaken, moet men bu ten het huis zijn, men moet zijne familie verlaten... Men gaat des zondags het vermaak en het gpluk niet meer zoe ken in de familie. Geluk, des zondags in huis! Ach! ja wel, het geluk is daar niet meer; het heeft clat verlaten om zich gaan te verschuilen, weet gij wel waar? Men zou het niet gelooven... om zich gaan te verschuilen in de herberg ot in het schouwspel. Het schijnt dat hel geluk zich daar is gaan vestigen, achter een uit- liangberd, rond ecue tafel, in het midden yan den bieudamp, of ten minste op de planken van een schouwburg. Men kan het ner gens vinden dan daar; men kan zich elders niet verlustigen en vermaken... Men moet bekennen dat het geluk geenc kans heeft!... Arm geluk!... Welke schuilplaats!... 't Is ongetwijfeld daarom dat het zoo weinig mcnschen gelukkig terug zendt. Het geluk, de goede blijdschap, de ware vermaken van den zondag, zijn in de familie, in de wandelingen met de familie, in de maaltijden in iamilic. in het gesprek in familie... Dit goed en schoon leven van larailie, is eene bron van deugden en voorspoed, men moet dit onder ons herstellen... Maar aan wie behoort die zending? Bijzonder aan de moeder... Goede huismoeder, het huis dal is uwe eigendom, uw rijk... Dat uw bestuur dus zoo zoet zij dat men liet geerne verdrage... Niettegenstaande al uwe bekommeringen en zorgen, maak dat iedereen te vreden zij rondom u.

De Werkman | 1874 | | pagina 1