De Carlisten omringen Bilbao. Het garnisoen heeft eenen uitval gedaan, doch is mei veel verlies teruggeslagen. .-. De spaansche berichten zijn gunstig aan de Carlisten. Voor dat er acht dagen vcrloopen zijn, zal Bilbao ongetwijfeld in hunne macht zijn gevallen. Zij houden de stad geheel en gansch omsin geld. DUITSCHLAND. Mgr den Aartsbisschop van Posen, te 4 ure 's morgens uit zijn huis gehaald, is rond 4 ure 's namiddags te Osltowo aangekomen. Ostrowo is een poolsch stadje van onge veer 7000 inwoners, op de grenzen van Silezië en Rusland, buiten alle gemeenschap der ijzeren-wegen. Alle betrekking met zijn bisdom is hem verbodenbuiten de toelating van licht op zijn kamer te hebben, gazetten te lezen en ééns daags met den Aalmoesenier des gevangs te spreken, staat hij gelijkgesteld met de andere gevangenen. ENGELAND. Er heeft te Londen 'eene groote bijeenkomst van verscheidene duizende personen plaats, om tegen de gods dienstvervolgingen van Bismarck te protesteeren. De hertog van Norfolk was voorzitter. De Keizer van Oostenrijk gaat den keizer van Rusland be zoeken. Eene gazet van Weenen is aangeslagen om geschreven te hebben dat de verzoening tusschen Oostenrijk en Rusland onmo gelijk was... Wat mag dit beteekenen! De Atchinezen gaan vrede maken. Hun sultan is overleden De Aalstersche hop staat in Holland gekwoteert aan 75 fr. de Poperingschc aan 99 fr. In Duitschland en Amerika is geene verandering in de prijzen. Zondag, maandag en dijnsdag is in de kapel der Jezuïeten eene drijdaagsche oefening gevierd, tereere van den gelukzaligen Petrus Faber, medegezel van den II. Ignatius, en een der grootste geleerden van zijnen tijd. Voor den diefstal Penaranda, zijn veroordeeld: Alfons De Kerckhore, zoon eener achtingswaardige familie, had de lessen zijner ouders en meesters vergeten en toont hoever de onbeteu gelde driften iemand kunnen brengen. Uit Amerika, waar hij ge vlucht is, heeft hij eenen brief tot zijnen vader geschreven, waarin hij ootmoedig vergiffenis vraagt en 't grootste berouw toont. Alfons is veroordeeld tot 10 jaren gevang; vrouw De By, tot o jaren en haar zoon Paul De By, tot 4 jaren. Van de 6 zaken, die decs jaar voor de Assisen van Oost- Vlaandcren verschenen, zijn er 5 in 't Vlaamsch gepleten. Spanje heeft weeral een nieuw ministerie; 't is gelijk bij den troep: alle drie weken een schoon hemde. Rogier heeft in de Kamer gezegd dat al de'Belgische jonk heden, bij de garde-civique, zeer gaarne jaarlijks eenige weken naar 't kamp zouden gaan. Daarop antwoordde ons Ministerie dat het volstrekt niet wilt dat de burgerwacht een tweede legerwordt. D'ander week is er gestolen, te Ninove en te Moerbeke; op d'eerste plaats hebben ze zilverwerk, aktiën en geld meégenomen; doch op d'andere werden ze verjaagd door den zoon des huizes die boven dien winkel sliep. Men zegt dat in eene herberg dier gemeente twee kloeke kerels, zich uitgevende als koopmans in ellengoederen, naar de beste huizen vroegen; en nogtans hadden zij bijna niets hij zich. Niet just!Te Antwerpen zijn ook twee dieven aangehouden. Zulke kerels kómen altijd tot schade en schande! Karei Lodewijk van Hoywegem, beschuldigd van poging tot brandstichting te Basel, is veroordeeld tot 10 jaren tuchthuisstraf en 10 jaren onder toezicht der politic. De moordenaar van den statieoverste, te Brussel, is nog niet ontdekt't Zal toch wel uitkomen, al moesten de kraaien eraan helpen! Te Brussel is men sedert eenigen tijd bezig met het witsel der voornaamste kerken af te krabben, waardoor de versieringen, beeldhouwwerken en schilderijen, die de muren bedekten, weer in't licht komen. In St. Gudula-kerk is dit reeds ver gevorderd. Vrijdag is, te Gent den linkervleugel afgebrand der koop- warenslalie.^De schade is aanzienlijk; vele koopwaren zijn ver nield; menige korven boter gesmolten. Men zegt dat slechts de personen die hunne verzondene koopwaar hebben doen aanteekc- nen, eene schadeloosstelling zullen bekomen. Hoe 't zij, we raden al degenen die dikwijls pakjes ot ander goed verzenden aan, op een boekje de verzending te schrijven waaronder de bedienden hun handteeken zullen zetten. Twee wiss.'lagcnten hebben zich zondag op de Beurs te Brussel, met muilperron getrakteerd. I» dat den godspenning dor nieuw» Beurs? Altijd dat vci-r Vérleden zondag, tusschen 7 en 8 ure 's morgens, terwijl Philippe Inghelbrecht en zijne vrouw Ic Tor hout naar de mis waren, hunne drie kinderen alleen te huis la tende, waarvan het oudste nauwelijks vier jaren telde, hebben deze laatste bet vuur gestoken aan de wieg van hun jongste zus- terke,nauwelijks 6 maanden oud, hetwelk geheel zijn aangczichtje, zijn rechter arm en lichaam verbrand is. Toen de moeder te huis kwam, was het nog slechts een lijk. Nog eene les voor de ouders, die hunne kinderen alleen te huis, en in het bereik van fosfoorstekjes laten. In den nacht van vrijdag tot zaterlag zijn onbekende dieven gebroken in den kelder van de herberg Petit Paris, te St. Andries te Brugge, en hebben gestolen12 flesschen wijn, I hesp, eene fiesch anijs, die zij uit een vaatje getapt hebben, 50 kilos boter en een ledigen botorpot. De justicic zoekt de daders op. Men meldt uit Flenu dat de werklieden der zeven koolmij nen van Produits, hun werk gestaakt hebben, ten gevolge der vermindering van dagloon, doch dat er geene onlusten bestaan. Er is hier kwestie van koolmijnen die 1200 fr. winstaandeel per titel hebben opgeleverd, gedurende het afgeloopen dienstjaar. De Ycrledene week is er een stoute diefstal gepleegd, ten nadeele van jufvrouw Ursula Denecourt te Antwerpen. Eenige schurken hebben het venster der keuken opengebroken. Zij zijn in de eetplaats gedrongen, hebben eene klecrkas opengerukt, al de schuiven geopend en doorsnbffeld, maar geen geld gevonden. Dan zijn ze naar eene andere kas gegaan nog eens hebben ze alles verzet en verlegd, maar geene duit gevonden. Daarna, zeker om niet met ledige handen heen te gaan, hebben ze eenige stuk ken broekgocd en andere stoffen medegenomen, voor eene weerde van omtrent 300 tot 400 fr. 's Anderendrags'smorgends heeft men den standaard van de II. Godelieve, welke jufvrouw Dene court in haar huis bewaart, op den weg van Korlrijk vinden lig gen. Eene smokkclaarslergedood.Men schrijft uit Halewijn: Eene gewichtige zaak is op de Fransoh Belgische grens voorge vallen. Eene vrouw, met tabak geladen, dringt op den Franschen bodem bij het zien Yan eenen douanier vlucht zij maar bemer kende dat zij ging gevangen worden, werpt zij keien naar den ambtenaar, die daardoor in de onmogelijkheid gesteld is haar te spreken. De smokkclaarster kwam op die wijze tot op den Belgi schen grond. Maar de douanier, gestoord om aldus zijne prooi gemist te hebben, schoot op de vrouw, die doodelijk gekwetst 'nederstortte. Het parket yan Rijsel is ter plaatse gekomen, en het onderzoek der zaak duurt voort. Op de zeekusten van Duitschland woedt een hevig onweder. Het water klimt met engehoordc snelheid. Een deel der stad Kiel is reeds overstroomd. De Garibaldist Bixio, die deel nam aan het bombardement van Rome door de troepen van Victor-Emmanuël, en die in het Parlement, te Florencië, gezegd had dat hij ongeduldig was om in Rome le dringen, ten einde de kardinalen den hals af te snij den en in den Tiber te werpen, is met dezelfde maat gemeten ge worden waarmede hij anderen wilde meten. Hij nam deel aan den oorlog der Hollanders tegen de Atchineezen. Nu, hij is in de handen dier wilden gevallen, die hem den kop hebben afgesne den en denzelven hebben meegenomen. Het Italiaansch gouverne ment bet lijk gevraagd hebbende aan de Hollanders, hebben deze geantwoord dat zij niets konden geven dan de romp. Het hoo'd steekt misschien tegenwoordig op eenen staak, en dient tot zegc- teeken aan de Atchineezen. BRIEVENBUS. E. II. to M. 't Nummer wa? fx verzenden. II. te 7. Ten allerlaatste moet De Werkman 11 's 'aturdags toekomen. L. te Oud. spijtig! te laat voor deze week; al de kennissen vreten het reed'. De naaste weck aan 't hoofd. St. to St-Nikolaas, ik moot kortelings naar St-Nik. komen en zal u spreken. Geen twijfel of met alle kracht ondersteun ik u. V. te S. Hoe meer winkels hoo beter; de Werkman dankt u. 6 centiemen voor N° 48. BOEREN-CONGRES. (Eeno boerenwoning, na het avondeken; Annemie wasebt de tellooren, ter wijl Dikten zijn branderken stopt). Dikten. 't Zal van den nacht bakken, Annemie, ge zoudt zeggen, Febru ari, hé Annemie. Ja, ja, dat maandekcB telt nog al, al is 't kort. Hoe korter hoe fenijuigor, zegt 't spreekwoord. Dikten. Napoléon, dat was ook 'no korten dikzak, heb ik hooren zeggen! Annemie. En zooveel kwaad gedaan, zooveel blood doen vergieten; daar zijn ze! n'avond Casimier, n'avond Loiyie; pak 'no stoel cu zet u néér. Dikten. Toe, vult eens, kond hé! Lowir. 't Vriest ijs aan don 1 aard. Casimir-. Heb 't ik n niet gezegd 't is niet te laat om te winteren, 'k heb van mijn loven geweten dat het den 25 Februari begon te vriezen, en 't vreos, zéven weken aan een stukDat en is maar om te zoggen. Dikten. En wat nieuws in de wereld? Lowie. Ge weet al dat Bismarck den aartsbisschop van Posen heeft dion in 't kot steken. Casimir. Ja, op den andoren kant van Pruisen, te Ostrowo, togen Rus land.

De Werkman | 1874 | | pagina 2