vermogens, zoo weinig mogelijk bevredigend, de dagen volgen elkander op, zonder ccnige verbetering aan te brengen. Een ot twee maal per week, bezoeken de koningin en de gravin van Vlaanderen, de ongelukkige prinses, die echter niet gemakkelijk naderen is, daar zij steeds door de vrees van vergiftigd te wor den, vervolgd wordt. Verleden zaterdag, rond 6 ure 's morgends, berstte in de grootc zeepfabriek van MM. gebroeders Des Cressonuieres, te St-Jans-Molenbeek, een lievige brand uit. Er was toevallig vuur ontslaan in de droogplaatsen van het geslicht, langs den kant der Paalslraat gelegen. Gelukkig bevonden zich al de werklieden ter plaatse en met de hulp der geburen, van de politie en der pompiers, gelukte men er weldra in, den brand meester te wor den. De schade is. dank aan de spoedig en behendig aangerichte reddingsmiddelen, weinig aanzienlijk, en is door verscheidene verzekeringsmaatschappijen gedekt. Men schrijft, ons uil Brusseldal er melde vastenavonddagen zoo schroomelijk veel dronkaards liepen... Arme dompelaars die- hun geld en hunne gezondheid verbrassen... De boog kan niet gespannen blijven, wij weten 't wel; de werkman heeft meer dan iemand anders, verzet noodig; maarzatlapperij is, goeidagcntoch, geen vermaak... Te Luik is een doel cencr vout die over den ijzeren weg ligt, ingestort. Godlof, niemand is gekwetst. De kwade gewoonte van naalden ot spelden in den morid te houden, lieeil te Jambes, een nieuw slachtoffer gemaakt. Een meisje dier gemeente, hield ccnc naaide in den mond, welke haar ongelukkig in de keel gleed en weldra in de richting der maag doordrong. Sedert dien lijd is hel meisje ten prooi aan de ver schrikkelijkste pijnen. Een nacht hij ef.n luk. Een schrikkelijk tooneel is te Parijs in een huis der rue des Jeuneurs voorgevallen. Dinsdags avonds was de heer M... (Claude), oud 48 jaar, ma gazijnier, dronken ten zijnenl wedergekeerd, in gezelschap van een zijner kameraden, die insgelijks bij drank was. Toen M... den trap opging, deed hij eeneu misstap, en viel met het hoofd tegen den muur. Zijn makker, na hem opgeraapt te hebben, bracht hem op zijne kamer, en legde zich aan zijne zijde in het bed. 's Anderendaags, toen hij wakker schoot, werd deze eenen onaangenamen reuk, die hem bij de keel greep gewaar; hij stak zijne handen uit 0111 een steunpunt te vinden, ten einde op te slaan, en hij voelde iels vochtig en slijmachtig, dat hem onwille keurig deed huiveren. Hij riep M... geen antwoord; hij wilde hem met den arm schudden 0111 hem te wekken; de arm volgde weerloos de bewe ging, die hem werd medegedeeld. Toen, met eene onbeschrijfelijke angst bevangen, sprong hij uit het bed, en was op hel punt in bezwijming te vallen, toen hij zich met bloed van top tot leen bedekt zag. Nogtans de kracht begaf hem niet heel en gansch; hij liep als zinneloos naar den trap, en deed het huis met zijne angstkreten weerklinken. De geburen snelden haastig toe, ondervroegen hem en gelukten er eindelijk in te vernemen, wat er was voorgevallen. Men drong aanstonds in de kamer van M..., welke men leven loos op hei bed vond liggen, te midden van eenen bloedplas. Een doctor, onmiddelijk ontboden, bevestigde, na onderzoek, dat de dood veroorzaakt was geworden door een hevig bloedver lies, voortkomende van de wonde, welke M. zich met te vallen veroorzaakt had. Wat de ongelukkige betreft, die den nacht bij het lijk door bracht, is heden niet heel en gansch van den geleden schrik ge nezen. Maandag laatstleden is te Nukerke een smartelijk ongeluk gebeurd. Twee personen waren in eene herberg getredeneen van hen, eene piano ziende, begon er op te spelen. Zijn gezel, hém eene poets willende bakken, ontnam hem, terwijl hij op de piano speelde, eenen revolver uit den zak en ging hem op den koer afschieten. De andere personen die in de herberg waren, vroegen om het wapen te mogen bezichtigen. De eigenaar vroeg aan zijnen gezel ol hij al de schotten gelost had. Op zijn beves tigend antwoord wilde hij het kunstwerk toonen, en tot zijne groote verbaasdheid ging een schot af, en een vrouwspersoon van 27 jaar weid aan den linkerkant van den hals gekwetst. Twee geneesheeren werden in allerhaast geroepenzij hebben er den kogel die diep in bet vleesch gedrongen was, uitgehaald. Men hoopt het slachtoffer te kunnen redden. Het wapen is aangeslagen en er is proces-verbaal opgemaakt. M. S..., bediende van een groot nijverheidsgesticht in de nabijheid van Verviers, is verleden zaterdag aangehouden en in de gevangenis gezet, onder beschuldiging van allruggclarij, ten nadeele zijns meesiers. Men zegt dat hij dagloonon had in reke ning gebracht, die aan de werklieden niet betaald waren. Men heeft weer in Engeland een nieuwe houwitser uitge vonden; 't is een langwerpig eirond ding, waarin alle soorten van ontplofbare stoffen zitten Men is rapper en behendiger om menschcn te vermoorden dan om er te helpen en te icdden. De gekozenen van Elzas-Lolharingen protesteeren krachtig tegen hunne inlijving bij Duitschland. Op de Fransche zeekusten, langs Etretat, zijn twee schui ten, bemand met 12 matroozen, in eenen storm gebleven. Ze laten 11 weduwen met weezen achter. Duitschland gaat zijne milliards declen: Beijeren krijgt 90,200,411 thalers (een thaler doet 3,75); Wurtemberg, 28,500, 870 tb.; Noord-Duiisehlaiid 530,116,053 th.; Baden 20,133,182 tb. en Hessen 6,333,674 tb.; tol dekking van verschillende uitga ven zijn gehouden 103,000,000 th. De stad Parijs heeft voor haar aandeel moeten betalen 53,505,865 thalers. Geen beslissende tijdingen uit Spanje.... Op d'cene plaats winnen en op d'ander verliezen de Carlisten.... Die Spanjaards zouden een eeuw lang vechten. I11 noord-Amerika complotteren de vrouwen tegen de drank huizen die er zeer menigvuldig zijn. Om deze te doen sluiten gaan zij er in massa in, zingen in koor totdat de politic komt. In sommige herbergen koopen zij al den drank op en gieten hem in de grachten. I11 Duitschland heeft eene vrouw haren man vergiftigd. Ze was reeds van 1848, met hem getrouwd en had 12 kinderen, waarvan er 9 nog in leven zijn. 't Was sinds lang een slecht huis houden. Te Manage, bij Charleroi, is eene vrouw vergiftigd door 't drinken van chokolade waar ratlenkruid in was. Hare schoon dochter, eene moeder met zes kinderen, is aangehouden. Ze schrijven uit Holland dat er, nabij Dordrecht, reeds nieuwe aardappelen zijngerooid. Jeanne u'Arc, de 11 oedige dochter die Frankrijk verlostte, heeft te Parijs, op het plein der Pyramiden, een standbeeld ge kregen. Er is in Engeland een nieuw Ministerie en in Japan schijnt men te willen vechten tegen Corea, terwijl te Nangazaki de burgeroorlog onvermijdelijk is. De Hollanders hebben nog geenen vrede gemaakt met de Alchinezen. De gekozenen van Elzas-Lo tharingen, het deel van Frankrijk door Duitschland ingepalmd, moeten in de Rijksdag duitsch spreken toen een hunner in 't fransch vroeg of bij zicli van die taal mocht bedienen, riep Bismarck heel barscliHier in den Bijksdag, versta ik niets dan duitsch. Hoe men sergeant wordt! 4° VEHVOLG. Plezierig en vrij levenmen doet zijnen dienst en voorts van de rest is 't de volle vrijheid; niemand die u wetten te stellen heeft C'est ca» riepen de jonkheden: vivan de liberteit! we zullen ft ons onder den troep niet lateu verdrieten; satter hier en daar! En zoo geraakten zij voor goed aan den gang. Jan zou er wel opgeantwoord hebben, maar, ten eersten, hij was op 't convoi wat beschroomd en van Vader had hij dikwijls hooren zeggen: Stil in ft dorp, de boeren zijn dronken. Hij bleef dus stillekens in zijn hoekske zitten, een oog naar buiten en het ander naar de zwerende en tierende gezellen. Het stoompcerd schuifeldeJan zag den hoogen domtoren der St. Pieters-kerk, en in de verte eene ontelbare menigte schouwen en huizen; bij reed voorbij den Dierentuin; 't macbien schuifelde nog eens en stond dan al zuchtende in de statie van Gent. Men zou gezegd hebben, het donderde als de trein onder 't glazen overdak kwam; de deuren der wagens werden opengcklelst; ieder-- n zijn pakken genomen, zijn kennissen gezocht, ïond gekeken en als het stroomende water naar buiten. Daar stond nu onze Jan, gansch alleen, buiten de statie: Mos- schieu, cvmmisscliicvVriend, recur moede ge sein.' liepen hem de witte schabbekestoe; de jongen knikte van neen, en ging want, hij moest maar ten \ieren in de kasern in eene herberg een glas bier drinken. Hij had reeds honger gekregen, ontknoopte dus den knapzak en begon ie eten gelijk iemand die eene twintig jarige gezonde maag heeft. Wat zal mij dit varen, dacht Jan, op het slatieplein ziende; hoe kynnen de menschen in dat gewoel leven; kijk! twee koetsen die opeen gaan loopen! Dat hier alle

De Werkman | 1874 | | pagina 2