8' Hicnms. SL'. 58 Aan de te Rome nog bestaande Kloosters is bevel gegeven van den helft harcr leden uit Rome te verwijderen. Men zegt dat de Keizer van Oostenrijk naar Rusland is ge trokken, om in de Oosterse lie kwestie cene gewelddadige oplos sing te vermijden; om de vriendschap met Duitschland te ver sterken; en de revanche-plannen van zekere nationaliteiten omver te slaan.... Is dat 'ne pik op Frankrijk of op Polen? .-. He Beijerlingen kunnen niet verdragen dat Pruisen voort gaat met de Kerk te vervolgen; ze zijn, in groot getal bijeenge komen om aan den gevangen Bisschop van Posen oenen briet te schrijven. Zaturdag is de beschieting van Bilbao begonnen; op korten tijd zullen in de stad 1500 kogels worden geworpen. Nabij Promorostro is cene kolonne republikeinen, 5000 man sterk, door deCarlisten totaal verslagen. 1000 man werden gedood, de overige zijn verdroken ot gevangen. Bismarck wordt woedender door den tegenstand der Katho lieken. De Bisschop van Trier is verwittigd dat hij de gevangzet ting moet ondergaan, even als de aartsbisschop van Keulen. De aartsbisschop van Posen heeft eindelijk de toelating beko men van mis te lezen. De Aalstersche hop werd deze week te Antwerpen 55 fr. verkocht en de Poperingsche 70 fr. Dijnsdag avond, tusschen 7 8 ure, is te Denderleeuw (dorp) het huis van den Koster afgebrand met nog een geburen- liuis. Oorzaak onbekend. Borgl-Lonibeke was zaturdag in droefheid door T overlij den van den eerwaarden onderpastoor, een ieverigc volksvriend, die er op 3Ijarigen ouderdom is overleden. GOED NIEUWS. De Kamer houdt zich bezig met het wets ontwerp der vergoeding te geven aan de familiën der werkende jongens die 'onder do wapens geroepen zijn. Ze zal bestaan in 10 fr. per maand, zoolang de dienslijd duurt, en als de militiaan goeden dienst doet.... Dit wetsontwerp vei zacht eeniger mate de strengheid der militiewet; alhoewel de Werkman geen politiek blad is, zal hij toch loven en prijzen, al wat, gelijk door wie, voor liet volk wordt gedaan. Brussel wordt cene gevaarlijke stad; de familiegeest is er bijna vernietigd de echtscheidingen zijn er zoo gemeen als rotte appels, en vele kinderen zijn er vollcera en volleerd voor hunnen tijd; ons wordt verzekerd dat er sckanddochlers van 12 jaren ronddweilen.... Men passé toch op, dat dit onkruid het goede graan niet verstikkc. De ouders zouden te Brussel wel 6 oogen moeten hebben. Er zijn te Brussel 338 agenten van politie, wier jaarwedden tot 523,844 tr. beloopt. De oppercommissaris trekt 8,500 Ir.; doch de jaarwedde der lagere agenten is in evenredigheid te ge ring. waaruit volgt dal men er zeer moeielijk kan vinden. Men vei wacht te Brussel den vierden zoon der Koningin van Engeland. De volkstómbola, ingericht in een cstaminet de zwarte kat, Yrkdagsmarkt te Gent, door de maatschappij van ouderlingen bijstand St-Eligius, ten voordeele der middclmaatschappij voor oude en gebrekkelijke werklieden, ziet men alle dagen door voor- voorname personen onzer stad begiftigen. De heer Graaf de Hemptinne, de heeren Jules en Ch. De lïeinptinue, graal d'Alcan- tara en andere voorname personen hebben hunne helpende hand aan deze edelmoedige werking verleend. De heer Minister van binnenlandschc zaken heeft voor den tombola 15 tafercelen, een muziekboek met 20 romances en een album met gravuren ten ge schenke gezonden. Wij hopen deze voorbeelden gevolgd te zien worden, 't zij door 't nemen van actiën (aan 10 centiemen of hel schenken van prijzen voor de tombola. Donderdag avond, toen De Werkman reeds onder pers lag, seinde men ons dat droef nieuws uit St. Nikolaas: Ons Stadhuis //randt, er is groote vrees voor de aanpalende gebouwenzelfs rooi de nieuwe prachtige kerk! Later werdt dit nieuws bevestigd. Het schoon Stadhuis, is met hel aanpalende letterkundig genootschap tn hel polieiebureel, ten gronde afgebrand, 't Was omtrent half zes toen ecnige personen, die op de markt wandelden, dikke, onge wone rookwolken uit de schouw ziende komen, de hoofdwacht verwittigden, die kwam zien, 't gevaar bemerkte, alarm klepte en de spruiten in gei eedheid bracht. Doch op een omzien braken de vlammen los en te 6 ure stond het gansche breede dak in brand, dikke vuurgensters werpende op al de aanpalende huizen. Ge vaarlijke toestand! en misschien ware de gansche teerlinck afge brand. zonder den onbcschrijfelijken iever der Sl. Nikolazenaars die allen, oud en jong, arm en rijk, rond de brandramp waren, I om water bij te brengen, muren af te rukken of de spuiten krach tig te doen werken. Weldra kwamen uil Gent en Antwerpen 24 goedafgeiichte pompiers toe, die stroomen water op het vuur wierpen, terwijl men in den aanpalenden dépot van het 41'" linie regiment boeken, ransels, kapotten, schoenen, enz. door de ven sters smeet, eH dat vele burgers met hun kostelijkste schatten vluchtten. Dank aan die vereeuigde pogingen kon men het vernie lend element afsnijden en overmeesteren. Slechts éen ongeluk is te beliduren: een kind dal de bil is gebroken door hel erop vallen van een voorwerp. I)c geestelijke eu burgerlijke overheid stond benevens 't werkvolk tot hel laatste toe, op de brandiamp. Vele personen hebben bewijzen var. edele zelfsopoffering gegeven. In zulke gevallen ziet men den liefdeband die a! de inwoners eencr stad samensnoert. In den nood kent men zijne vrienden. Het werkvolk gaf zweet en lijf ten beste om rijke buizen te redden; de rijken en burgers zouden terstond hetzelfde doen, moest een brand de werkmanswoningen teisteren; we durven geene namen afkondigen, vreezende van anderen die misschien evenveel lof verdienen, te miskennen, des te meer dal-de ware zelfsopoffering genoegzaam beloond is door de inwendige tevredenheid, die men gevoelt na cene goede daad. De schade wordt geschat op 350,000 fr.; 't verlies van den Staal op 130,000 fr. Eene schoone muziekfeest ten voordeele van den arme heeft zondag te St. Nikolaas, in 't gesticht St. Josef, plaats gehad, en meer dan 3000 fr. opgebracht. Wij hebben onlangs, in cene vlaamsche stad, schoone werkmanswooningen gezien, in breede stralen, elk huisje 2 h 3 kamers, een kclderke, koer en pomp wal verschil tusschen andere steden waar de werkman op ongezonde en onzedige wijze gehuisvest is, maar een kamerke heeft, waar alles moet geschie den, geen kelder, geene pomp, niets Kan 't min dan dat de werkman dan ontevreden worde, naar de kroeg loope, dat zijn kinderen niet willen tl.u's blijven? Daarbij, in ziektelijden worden die woningen eenen vuurberg van besmetting, tol ramp eener gansche stad. Voor de goedkoope keukens van Parijs is reeds bijeengebracht de som van 258,346 tr. De vrouw van den edelen Mac-Mahon loopt de stad rond om te bedelen voor 't volk dat zulke schrikke lijke armoede lijdt.... God loone rijkelijk dit braaf mensch! Te Tliielt is cene bende ontdekt van jonge dieven van 10 tot 19 jaar, die in de winkels allerlei lekkernijen namen, zooals chocolade, vijgen, muntbollen, portemonnaies, en geld uit de schuiven... Miskweekte jongens. Tegen de aardappelziekte, even als legen andere door kryp- togamischc woekerplanten of door insekten veroorzaakte ziekten, sshijnt petrololie een hulpmiddel te zijn. In Uebtr Land und Mar 1873, p. 516, kan men de volgende mededeeling lezen van Beide- meister. Hij bevochtigde CO ellen dik katoendraad met pelrololie en bevestigde die draden tussdien rijen aardappelplanten even boven den grond. De zoo beschutte planten stonden op het laatst van Augusti gezond, als een groen eiland tusschen de overige reeds afgestorven planten. Men meldt uil Spa, dal de peerden van M. Ad. Simonis, te Nivezé-Spa, de snolziekte hadden gekregen en men er reeds d'-ie heeft moeten afmaken. Zaterdag is de knecht gestorven, die deze peerden heeft opgepast en verpleegdhel is eene arme 69jarige iiuisvaler. Die ongelukkige heeft bij onvoorzich 'igheid, do snot ziekte van de poerden gekregen, en is na onuitsprekelijke pijnen gestorvm, terwijl zijn lichaam letterlijk in ontbinding bij brokken van elkander viel. Het is dus goed, dit droevig ongeval bekend te maken, ten einde de personen die met het verplegen van zieke dieren gelast te zijn, tol voorzichtigheid aan te zetten. l)e landbouwers wassclu-n nog al dikwijls het vee met tahak- sap, om het van het ongedierte te zuiveren. Dat is goed, doch nog al gevaarlijk. De tred. Bekkensvan Oost duin kerkeheeft dit met twee kod n gedaan: maar de dieren te dicht hij elkander geplaatst zijnde hebben elkaar geli kt- en beiden zijn door 7 tabaksap vergiftigd. Zoo groot is de armoede te Parijs dat 14,800 menschen hunne matrassen in den Berg hebben verzet. De vrouw van Mac- Mahon heelt 100,000 fr. gegeven lot het aflossen dier voorwerpen. De frauschc dagbladen kondigen eenen alslag op den koftie aan, alsook op het meel en het vleesch. Hei ware ie wenschen dat er eene groote vermindering kwame op de levensmiddelen van eerste behoefte. Er is in Frankrijk een persoon veroordeeld die zegt dat hij den zoon is van den Koning-Martelaar bodewijk XM. Er bestaat sleeds twijlel of dit kind in zijne gevangenis is gestorven ofwel uil de liandeivjder beulen gered. f De visschers van Helder (Holland) herinneren zich nooit

De Werkman | 1874 | | pagina 2