3® De wedinvcnaars dm een of meer kinderen hebben. 5. Hel konlmgenl d.-r Provinciën wordl door den Koning aangewezen en dil der militie-kantons door de Bestendige Deputatie. 6. Elke Belg, 49 jaren geworden, moet zich laten inschrijven voorde loting van 'l loopende jaar. 7. De vreemdelingen in België wonende, zijn aan de inschrijving onder worpen 4® Indien zij in België geboren zijn, terwijl hunne ouders er woonden 2° Indien hunne familie meer dan 3 jaar in Be'gië woont. Degenen zonder vaste nationaliteit, moeten zich laten inschrijven als zij 49 jaar geworden zijn Art 8 handelt ook over de vreemdelingen. 9. De inschrijving kan altijd ambtshalve door den Burgemeester worden gedaan. 40. Die opgeschreven is en beweert dit niet te moeten zijn. Kan zich daai legen verzetten bij den Militie-raad. 41. De inschnjving geschiedt in do gemeente waar de vader woontof de moeder, of den voogd, of den ingeschrevene,a's vade-, moeder en voogd overleden, in inlcrdiklic of zonder bekende woonst in België waren. Men heeft zijne verblijfplaats waar men over T jaar woont. Kan 'l verblijf niet wel bestatigl worden, dan geschiedt de inschrijving in de gemeente waar de jongeling woont. 18. I dereen moei zich doen inschrijven. Is als achterblijver aanzien dengene aie volgens art. 46 op den alphabe- tisciien lijst niet is geschreven. Dit beslaligd zijnde, wordl er voortgegaan lot bol lichamelijk onderzoek van den achterblijver ls hij goed voor den dienst, dan wordt hij, binnen de 2 maanden, voor 8 jaar, ingelijfd. De achterblijvers kunnen maar opge zocht worden lot hun 36 jaar. 43. Van 1 tot 3t December worden in elke gemeente do namen inge schreven der lólelingen, 't geen den laalslen zondag van November uitge roepen wordl. D>e lijst blijft uilgeplakl van 3 tot 40 Januari; dan overzien, verbeterd door den Burgemeester, wordt bij gezonden naar den Arrondissemcnls- Kemmissnris. (Vervolg nadien). (I) Is 't sullig do wetten van zijn land te kennen, dan mag dit vooral gezegd worden van de miliiiewit. Daarom geven wij, naar den ofïïoieëlcn tekst, dit kort begrijp. ROME. Terwijl Victor-Emmanuel maandag met zijn soortje feest hield, trokken 3000 Romeinen het Vatikaan binnen om den H. Vader in zijne zware droefbeden te vertroosten. Pius IX, die. Godlof, zeer gezond blijft, bedankte en zegende die brave mensclien en drukte zijne vreugd uit over de kloekmoedigheid der Duitsche Bisschoppen. SPANJE. Sedert 49 Maart, wordt Bilbao met brandbommen beschoten. Gansche straten zijn in brandde Carlisten zijn reeds meester van eene wijk. Aan 't hoofd van 't garnisoen to Bibao is een hardnekkige generaal, die voor niets ter wereld de stad wilt overgeven. De Madridsche wachten totdat hunne vloot voor Bilbao ligt, om de Carlisten aan te vallen. Bij Serrano zijn Duitsche officieren. Woensdag is Maria De Sutter, van Sinte-Nikolaas, te Antwerpen door den amerikaanschen ijzeren weg de twee vingers van hare rechte hand afge reden. Woensdag is een schildersgast van Namen bijna 't slachtoffer geweest van de misgreep eener meid in 't huis waar liy werkto. Deze, in plaats van hem een glas genever te schenken, had hem een glas ammoniac gegeven. Werkman, wat zoudt gij in zulk geval doen De geneeskunst raadt aan van den beschonkene-een spouwdrank te geven van boter en lauw water; ofwel van braakwijnsteen; azijn, citroen of aalbeziezap is ook goed. Men schrijt ons uit Oostende VOORUITGANG. In onze dagen spreekt men veel van vooruitgangen pro- greswij bobben deze dagen een staaltje ondervonden, van die zoogenaamde vooruitgang, beter gez> i 1 zedebederf; verleden zondag (half vasto), beeft het er treffelijk uitgezien op de Balen en danszalen binnen Oostende; er hebben wil demans verbeeldiugen plaats gehad, half-gekleede en gansch naakte schepsels, hebben er te zien geweest; 't schandaal is publiek geworden; wij zijn reeds ge bracht tot de barbaarschhi id der eerste eeuwen, verders was er nog eenen ver- k!e 'd in geestelijken, 't is schande't heeft nooit gehooi d geweest. En ieder deftige workman spreekt er schande van, en bovendien nog in den vaste; en 't wordt bijgewoond van jonge meisjes van 18 a 19 jaren oud of nog minder; het roept wrake by God zulke schanddaden niet te beletten 't Schijnt dat Oostenrijk meer en meer op slechten voet komt en nu ook wetten tegen de kerk gaat maken Z. H. de Paus heeft al tweemaal geschreven; helaas de Keizers zijn gelijk ander menschen; ze moeten eerst proeven om te zien. Napoleon 1 zog ook op St-Helena, hoe dwaas hij gehandeld had, en zijnen kozijn te Chislehursl. Doch 't was te late.... 'k Zag overlest eenen werkman voor vrouwenslagerij comdaneeren, die ook zoo bitter uitriep had ik het geweten Er liggen zooveel liaddekes door hunne schuld in den put? De Carlisten liggen nog altijd rond Bilbao op uitgestrekte bergen, die stad beschieieude en Serrano tegenhoudende'. Bilbao is in Spanje wat Antwerpen bier is. Zij blokkeren nu ook Vittoria, eene hoofdstad 12 uren van Bilbao, zoodat Serrano er een deel zijner troepen zal moeten zen den. Aan 't Berlijnsch Hof was 't deze week groote feest. Keizer Wil hem vierde zijn 78" verjaardag en ontving de gelukwenschen van al de souvereinen en prinsen die onder zijne macht staan, be halve van Beieren en Wurtemberg, die pronken. Dienzelfden dag vierde Viktor-Emmanuel het 2oste jaar zijns koningsdoms, en werd ook van alle kanten gefeliciteerdNiemand heeft hun de waarheid durven zeggen. De Umveiis heelt do volgende depeche uit Marseille ontvan gen De werklieden, leden der katholieke vereenigingen, ten ge- talle van 4,270, hebben hunne vanen laten inzegenen, in de kapel van Notre-Dame de la Garde. Zij gingen processies-gewijs door de stad. De manifestatie was prachtig, Mgr. de bisschop oflicieer- de. De generaal had het militaire muziek ter hunner beschikking gesteld. De ontroering der bevolking was onbeschrijfelijk. Voor den krijgsraad te Brussel stonden deze week verschei dene soldaten beschujdigd vap met valschc verlolkaarten zich van hunne gat nisoenen verwijderd en aan verminderden prijs gereisd te hebben... Ze zijn vrijgesproken, doch de Minister van oorlog heeft besloten dat elke vcrlotkaart in 't vervolg met den stempel van 't regiment zal bekleed worden. Ze schrijven nu uit Holland dat een zorgvuldig onderzoek bewezen heeft dat de soda-kolen voor niets deugen. De zoon der Koningin van Engeland die met de dochter van den Rus getrouwd is. heeft een dagelijks inkomen van 2,000 gulden.... Ze zullen de boter niet moeten sparen. Te Dalfson, Holland, is eene boerderij afgebrand van 20 koeien, 3 paarden, enz. Alles is vernield. 'I'e Metz worden dagelijks 4000 burgerlijke werklieden aan de fortitïkatiën gebruikt te Straatsburg 11,000. Doch Fransch- mans worden niet aanvaard de Pruis betrouwt ze niet. Donderdag moest een Luikenaar voor den Vrederechter verschijnen om in eene vechtpartij slagen toegebracht te hebben. Hij was zeer bevreesd en dronk daarom drie vierde van een He ter genever en cognac. Die drank was hem noodlottig, want vijf minuten nadien viel hij morsdood. Er is te Gent weèr nen Senateur overleden.... Ge'ziet wel dat de dood niemand spaart. Te Londen, op de Communards-meeting, is o. a. verklaard dat men bij de aanstaande maatschappelijke revolutie eene koord zal spannen van aan den top der herbouwde Vendóme-kolom tot aan de torens van Notre-Dame, en er op gansch de lengte de rijken aan hangen, zoo dik neveneen als haringenHoe ge raakt men aan zulke schroomelijke dingen! De advokaten van Brussel en Gent beginnen voor goed Ylaamsch te leeren, omredewil dat binnen 5 maanden de wet Coremans in pratijk zal gesteld worden. De Keizer van Rusland wordt in de maand Juni aanstaande in Engeland verwacht. Z. K. M. zal twee dagen te Brussel stil houden en officieel door den koning en de koninklijke familie ontvangen worden. 't Is een handschoenmaker uit de Keizerinnestraat, den heer Lechien, die het groot lot van 100,000 fi% der leeniug van Brussel heeft gewonnen, Gelukkige mensch Men schrijft ons uit Gent: Maandag was het volkskwartier de Ram feestelijk bevlagd: Z. H. de Bisschop kwam in een arm huisje dezer buurt, een meisje dat uitteerde, het H. Vormsel toe dienen. O, wat is onze II. Godsdienst leeder en b'efdevol jegens 't klein volk. Neen, dit zal bij ons niet vergeten worden Werkman, er is hier in de St-Lievenstraat een ontaarden zoon aangehouden die zijnen ouden blinden vader had mishandeld Die booswicht moet in uw blad gebrandmerkt worden Moederkes goed nieuws 1 de koffïj is in Holland 30 eens per kilogram afgeslagen, als wij de groote gazetten mogen geloo- ven. Wreed nieuws uit China. Te Tongking zijn 84 christene plaatsen geplunderd, 300 christenen vermoord, 3 inlandsche priesters vermoord. Wat er met de missionnarissen gedaan is, weet men niet. In de omstreken van Brussel loopen vele dieven die de buitengoederen bestelen. Eene bende werd zondag nacht, ineen kasteel bij Halle, door een hovenier verjaagd, toen reeds de ijze ren staven uit de venster der eetkamer waren gebroken. Te Espierres, niet ver van Avelgem, is den nacht van 19 lol 20 dezer, eene grove misdaad gepleegd. Vier schelmen heb ben den molenaar De Wolf en zijne vrouw, in hun huis geslagen, en zijn dan weggevlucht met eene beurs die 70 fr. bevatte. De arme vrouw is deerlijk gesteld, den neus afgesneden en in doodsgevaar. De man is onkennelijk en schrikkelijk om zien. Een der dienstknechten zijnen meester ter hulp komende, heeft eenen kwaaddoener gebeten, en 't gerucht liep dat de statie-chef van Avelgem een persoon van slecht gedrag met wonden aan de hand gezien heeft. Zulke zaken komen toch altijd uit. De koetsiers van Niza hebben dit jaar voor de tweede maal eene werkstaking begonnen. In de gehcele stad is geen enkel huurrijtuig te zien.

De Werkman | 1874 | | pagina 2