nictnus. ware een paradijs op de aarde de eerste christenen, die eene ware broederlijke gemeente uitmaakten, zijn er een-bewijs van. 0, lieve Lezers van De Werkmanlaat ons icverig zijn om 't rijk des Verlossers uit te breiden; we zijn reeds met verscheidene duizenden; hadden wij ie ver wilden wij! hoe zou de samenle ving in korten tijd veranderen.... Aangenaam, zalig Paaschfeest, geëerde Lezers en Lezeressen Donderdag avond koeerden zekere Van de Voorde en zijne vrouw van Eecloo-markt naar Oos.-Eecloo terug. Omtrent hei gouden Zulleken moest de vrouw wat achterblijven. In gedachten verdiept, ging de man voort, waarschijnlijk denkende aan zijne koopmanschapeensklaps bemerkte hij de afwezigheid van zijne dierbare wederhelft. Hij wachtte wat.en keerde eindelijk terug; maar gecne vrouw te zienNu maakte de man allerlei veronder stellingen: zijne vrouw, zoo stelde hij zich voor, was in de bos- schen gesleurd, haar geld en haar goudwerk afgenomen, ver moord.... Ilij begon zulkdanig misbaar te maken en te huilen, dat vele personen kwamen toegesneld, die hem gerust poogden te stellen en hem hielpen naar zijne vrouw zoeken! Zoo radeloos was 4e man, dat toen de menigte wat verder zekeren persoon ont moette, hij toesprong en hem vastgreep, onder de woorden. «Gij moet zeggen waar mijne vrouw gebleven is, of.... Hij hield drei gend zijnen stok over het hoofd van den ontstelden persoon, toen cleanderen er in gelukten Van de Voorde te bedaren. Allen gingen verder op zoek. Alzoo doorliepen zij al de bos- schcn, totdat zij het moesten opgeven en de man, aan de uiterste wanhoop ten prooi, naar huis keerde. Omtrent den Heihoek wilde hij in eene heiberg gaan om zijne alteratie en zijn verdriet met een groote borrel af te spoelen. Doch niet zoohaast had lnj den dorpel bereikt, of de deur vloog open en.... zijn vrouwkén lag aan zijnen bals! Ook zij had naar hare wederhelft gezocht en gemeend dat hij overvallen, beroofd, vermoord was geworden. Einde goed, alles goed: man en vrouw trokken arm en arm naar huis. Joset Van de Gorte, oud 30 jaren, boer te St. Gillis, is den 27 Maart nabij Grembergen doogevonden. De man dronk. De dochter onzes koniugs, prinses Louis-Maria-Amelia, gaat trouwen met prins Philip Ferdinand, hertog van Saxen. Tegen 8 boeren en winkeliers die te Antwerpen ver- valschlle melk leurden, is proces-verbaal opgemaakt.... De melk is zeker al duur genoeg! -In de drukkerij van M. L. Desp-et is vrijdag te Nijvel, rond 11 ure 's morgens, de ketel gesprongen. Door een bijzonder geluk werd er niemand gedood alleen de meid, welke zich met een dei- kinderen van M. Üespet op de opene plaats bevond, werd zwaar aan het aanzicht gewond. De stoffelijke schade is buitengewoon groot. Twee gevangen zijn te Turnhout ontsnapt, na op,slimme ma nier, de meeste bedienden opgesloten te hebben. De familie die lolelingeu heeft, moet dikwijls oost en west, bij Pier en Pauwel om inlichtingen loopeu. Ten einde dit te voor komen, leggen wij de miliiiewet uit. De naaste week gaal onze deftige vriend, J. B. Thybaert, het gulden jubelfeest vieren van zijn huwelijk met D. Roggeman. Hij outvange op voorhand de hartelijke gelukwenschen van De Werkman. Zaturdag is er halfwege Zwijndrecht en Antwerpen, door 't vrij ven van een ijzer, brand gekomen, in een compartiment van tweede klas; de grootste schrik heerschtte op den trein de brand was rap gebluscht twee hoeren hebben hunnen hoed ver loren. Karei Van de Pitte, oud 46 jaren, geboren en wonende te Lisseweglie, gehuwd, wilde vrijdag zijne keukenschouw kuischen bij middel van een geladen geweer, welke hij er in alschoot. Het wapen sprong en Van de Pitte werd zeer gevaarlijk aan de hand gekwetst. Hij is ter verpleging naar St. Jans-hospitaal overge bracht. De bakkersknechten van Hamburg hebben eenigè verbetering bekomen en zijn terug naar hunne ovens gekeerd. De slachlers- knechleu liggen ook stil en vragen o. a. dal zij van hunnen baas eenen huissleutel zouden krijgen om, gelijk wanneer, binnen te komen.... Ze zijn daar niet vies gevallen, te Hamburg. Te Middelburg Holland is een spekslager, die vergiftig de leverworst verkocht liad, door volk bijna uil zijn huis ge liaald Door de politie uiteengedreven, de menigte al zingende de stad doorgetrokken. Op 25 maart hebben te Parijs eu in andere Fransche sleden groote bedevaarden plaats gehad om den zegepraal der Kerk en de herstelling van Frankrijk te bekomen. In de 0. L. Vrouwkerk van Parijs, was de toeloop zoo groot dat 50 champetters moesten komen om den toegang te vergemakkelijken en de ontelbare rij tuigen te rangschikken. In 't Eiland Cuba zijn de Spanjaards door de opstandelingen geklopt, met veel verlies. Rochelort is met drij gezellen uit zijn eiland gevlucht Ze moesten zulke kerels binden. 12,000 Kool ui ij tiers hebben in Engelandhun werk gestaakt, omdat men hun loon met 1 shelling daa»s wil verminderen. Men schrijll uit Calloo: Op donderdag Latst ving de heer Godtschalck, liethcbber-vis- selrer, alhier, op de grachten van het fort, een monster-paling, metende 86 centimeters en wegende omtrent 4 1/2 kilogrammen. Deze, na door eenieder bewonderd to zijn, is, op een avondfeest, we'.k genoemde heer, met zijne gewoone liefdadigheid, aan zijne talrijke vrienden aanbood, lustig binnengespeeld, onder liet drin ken van menig glasje op de gezondheid van den schenker. De Aartsbisschop van Bresiliën is, wegens getrouwheid aan 't Geloof,tot 4 jaren dwangarbeid veroordeeld. Spanje. Seder 25 Maart is er rond Bilbao fel gevochten. Ser rano heeft met 45,000 man, de Carlisten aangerand en hunne eerste liniën een weinig geschokt, doch is daags nadien terug gedreven en ook de de volgende dagen mei groot verlies. De Car listen toonen veel moed; een deel van hun leger beschiet de stad, een ander strijdt tegen Serrano, en een derde ligt aan de zeekus ten om de schepen tegen te houdenterwijl een korps van 20,000 op Madrid marcheert. Serrano lieeil versterking uit Pruisen gekregendoch dc Carlis- lislen houden liet goed uit; want ze liggen in eene keting van bergen, waar de kanons geen werk kunnen maken. Den 28, vecht men van 's morgens tot 's avonds. Serrano was 4000 man kwijt en de Carlisten maar 1000. Indien. la hare troonrede spreekt de Koningin van Engeland over den hongersnood van Indien; in 1773 was er ook een gebrek aan celwaren die 10,000,000 mensehen deed sterven; ook de hongersnooden van 1837,1860 en 1866 zijn droef vermaard; dit laatste jaar stierven 750,000 personen; sedertdien wordt er veel gedaan om dergelijke rampen te voorkomen, door 't zenden van eetwaren, hel inrichten van werkhuizen, waar dan eten wordt uil- gedeeldNeen, neen, we mogen hier zoozeer niet klagen. TWEE BRUSSELAARS» Sus. Wel, wie 'k do zLj, Arjoou! en komt dane kadé van de Kerke nie? Arja.vn'. Om u te dionen, Sussen. Sus. Kom. we gan do om 'nen druppel. Arjaan. Mergi, Sus; op 'nen anderen tijd, maar no uio ik ben te biechlc geweest, kaïuorood. Sus. Veu 'ue g.-ooten mensch wo zain a arrem zinnen Woortoo dient oinmers do biecht? Arjaav. Woórloe? Dij dient om ons hert gerust te stellen, 'k En wil veu geen millioen in de plosj van dollaes zijnkijk, 'k zou in de lucht springen van contentenicnt. Dij dient om een massa kricinen te belettenzonder de biecht zouden de menscben malkoor verseheeren; Sus, kunde gij gerest op a endeke pci/.cn Sus. Bah! bah! za mo niojong? Arjaan. Alle dogen loggen er jonge den kop neèr, om de gruute reiie te doen. Sus. Mo, ik vroog nu ensj, of er iemand van de gruute reisj weérgekomeu is? Arjaan. Rede to meer om voorzichter te zijn, Sus niemand is weérgeko- men; 't is al zijn leven gezegd, dat achter do dood een eouwig gelukkig of on gelukkig leven is. Sus. Mo, 'k zal loter wel biechten. Arjaan. Zulde d'occasio hén, Sus; zuldc nip sibot sterven Sus. En aan die pastoors alles goön zeggen? Arjaan. Ge zegt wel alles aan de dokteurs; de pastoors zijn de dokteurs veu de zielin a plosj, 'k zou nie uitstellen, Sussen't es al 'nen goeien bot leèn. Sus. As ik a zeggen mag, wel dra joren. Arjaan. Dra jorun, Sus ha 't es do me da g'er.zoo triestig uit ziet Mi- serobele vriend! Ge zyt ga ook al in die kollektie van d'oveijorige, wo nl de vuile en slechte krawatten in te vinden zijn. Da 'ne dief en 'ne mooreneer sanen paschen plekt, és te verstoön, Sussen veu de slraatplodden. veu de bolvard- oeslors.veu de rotte mespels, d e geplekt en goploOstercl zitten, os den biechtstoel een schavot; mo '11e eerlijken brövcu weerkman, gelijk ga! Sussen Sussen, ge moet geen twee oordjes verstand hebben. (Sussen zucht). Arjaan. Wel, dane kadé zucht na allo, wildje uw hert doen overloopen van koatentement, kom meé; oen 1 etje geweld en 't os gedaan. Kom, Sus, ver- lotj da slecht ramenant, volgt me uoór den biechtstoel en as ge binnen d'kalf uur ma nie op de knién bedankt, loöt ik ma kappen. (Ons twee Brusselaars trekken de Kerk in). Ilenriciis VIII, de eerste 'protestant van Engeland, heeft, op 88 jaar, 73,060 man op 't schavot doen sterven, waaronder 2 koninginnen, zijn vrouwen, 2 kardinalen, 3 aartsbisschoppen, 18 -bisschoppen, rond de 400 edelmans en 500 patèrs en pries ters.

De Werkman | 1874 | | pagina 2