BRUSSEL, Anderlccht en St. Gilles proteslccren logen liet ont werp hunner aanhechting bij Brussel. Ook velzetten de bewoners' der 0. L.-Wouwstraat zicb tegen de qfbrekingsplannen die hunne wijk bedreigen. Gedurende de maand Maart 1874 zijn 6,716 brieven, ten gevolge van slechte adressen, door den post niet kunnen besteld worden; van dit getal zijn er 5057, ua opening derzelve, aan de bestemden kunnen verzonden ot aan de schrijvers weergigeven worden1,657 zijn er in de scheurmand geworpen. De maand Maart leverde weder 195 gevallen van longziekte onder het rundvee in Friesland op. Er stierven drie runderen aan de ziekte, terwijl de ovenge werden afgemaakt. De ziekte kwam voorin 12 gemeenten. Sedert 1 Januari zijn 11 runderen aan de longziekte gestorven, en 551 te dier zake afgemaakt. Zondag 19 April zal ereenc bedevaart ter eere van 0. L. V. der zeven Weeën te Oordegem plaats hebben. Men zal er 4 kan delaars, eene lamp en een schoon kruisilix opofferen. In de maand van Mei zal er eene tweede bedevaart gedaan worden en alsdan zal er eene schoone zilveren kroon aan O. Z. L. V. opgedragen worden. Een blikslager van Esschen heeft zich door huiselijk ver driet van 't leven beroofd, 't ls niet Esschen Brabant of St. Lie- vens-Essehe (daar zijn de menschen wijzer) maar Esschen, Ant werpen. D'ander week zijn legen Namen vier rijtuigen van de rails geldopen en erg beschadigd. Deze week, rond 10 ure 's avonds, werden de bewoners van 't Groen Kerkhof te Antwerpen, in angst en schrik gesteld door ccnen nachtwandelaar die opgestaan en op de daken aan 'l wandelen was. Men liep overeen en ging de politie balen, mcc- nende er zalen dieven bovende public vond den sukkelaar op ecnen zolder, gansch wakkeren vergiffenis ragende. D'ander week waren op de fabriek van M. Jelic, te Aalst, braadworsten verkochtvijf a zeskinders werden, na ervan ge- ëcten te hebben, zeer onpasselijkopgelet! die vreemde dingen zijn geen spelle te betrouwen, katten in zakken. Na de I'aasch vakantiën zal Mr Malou een wetsontwerp voor stellen tot verbetering des toestaads van AL de kleine staatsbe dienden.... Eere zij hem! De opvolger van broeder Philuppus algemeencn overste der Christelijke-Scholen is broeder 01 jmpias, die zich tijdens den Fransch-Pruisischcn oorlog onderscheidde door't verzorgen der gekwetsten. Als 't God blieft, in september 1874 zullen wij de achtbare Uitverkoopers, onzen rechten arm, bij ons, op een feestje verzoe ken. Sedert verscheidene dagen ziet men talrijke vreemdelingen in de straten der hoofdstad. Uil inlichtingen door de policic ge nomen blijkt, dat er jaarlijks ongeveer 400,000 vreemdelingen deze stad bezoeken. De kleermakers van Parijs hebben eene werkstaking begonnen. Niet tevreden met het hoogc loon dat zij reeds oi.tvangen voor hunnen handenarbeid, ïeklnmeercu zij nu nog 50 centiemen op slag daags. liolennijoerlipi'I. Een blad dat tc Parijs verschijnt, lf. Giiau- bon, bevat aan het hoofd van zijn laatste nummer de volgende nota Wij sporen onze lezers, die op het punt zouden zijn ko len te koopen, ten zeerste nog wat te wachten. De Cholera is nog altijd in Duilschland, te Munich cn in Engeland worden vete houden razend. De zelfmoorden vermeerderen tc Parijs van jaar tot jaar.... Op den buiten hoort men daar niet van. Maandag wilde eene bende metsers te Geneven, Zwitser land, niet werken en daarenboven de andersdenkende metsers liet werken beletten. Er ontstond een gevecht met de politie; 5 per sonen gekwetst en 50 aangehouden. De burgerij hielp de politie. Te Waterland-Kei kje gehucht Turkije, vochten op Pasohen twee jongelingen met 't bloot mes een derde die ze wilde schei den, werd den'neus afgesneden!... Komt dan in gevechten tus- schen. Vrijdag rond 10 ure 's morgends, ié te Lultre een ongeval gebeurd dat de ergste gevolgen bad kunnen na zich slepen. Werk lieden legden eene laatste hand aan een onlangs nieuwgebouwden hangar der statie van Lultrei Eenigc der werklieden bevonden zich° binnen het gebouw, een schaliedekker zat op het dak, toen eensklaps liet geheele gebouw, als een kaartenhuis instortte en zes werklieden onder zijne puinen begraatde. Dai.k aan de zon derlinge lichtheid zelve van liet brooze gebouw, heeft men geene menschen levens te betreuren en bepalen zich de ongelukken bij ccnige kneuzingen, een gebroken been en een ontwrichten arm. De groote volksmenigte die onmiddclijk terlaaise was gesneld, bad weldra depuinen weggeruimd en de slachtoffers werden aan de zorgen der genccsheeren toevertrouwd, die bijna zoo talrijk waren als de gewonden zelve. jHoe men sergeant wordt! VERVOLG. Twee, drie, vier minuten vervlogenaller oogen waren naar het uiteinde der ladder; de vlammen liepen als reuzenslangen verder en verder, en gingen nu zelfs de ladder bereiken. Arme jongen! ging het onder de menigte; arme jongen!... hij zal niet meer komen Uit den weg! ging het eensklapsik wil mijn vriend redden of met hem sterven 't Was Frans die zich door de menigte eenen weg baande, naai de ladder liep en er op klom, in weerwil van 't gevaar, in weer wil van 't geroep der oversten. Wijf! blijf! riep mende muur gaat vallener is niets aan te doen Maar Frans hoorde niets en trok moedig de sporten op; juist bij tijds, want denzelfdeil oógenblik zag men eene zwarte gedaante tusschcn de vlammen verschijnen met iets in de handen, 't Was Jan met het kind: hulp! hulp! riep hij met heesche stem. Frans nam't kind, liep er mee naar beneden, en Jan, uitgeput van krachten, niet meer ziende van den damp, strompelde zoo goed hij kon naar beneden, en lag bijna in onmacht, nevens de blijde en juichende moeder, die niet meer dacht haar kind ooit tc weerzien. Eenige uren daarna was de brand geblusclit en waien al de soldaten iu de kasern terug; 's anderdaags werd de kompagnic bijeengeroepen; kapitein Verbos verscheen, dc^d de twee jonge lingen vooruitkomen, prees hunnen vlijtigen dienst, bun zelfsop- offërend gedrag in dees geval en verhief hen tot den graad van kaporaal. De meeste gezellen juichten, maar sergeant Fratsi wierp hun vlammende blikken toe cn zwoer zich te zullen wreken. Eenige dagen nadien lag Jan in zijn bed met open oogen te droomenT gedacht der gekwetenc plicht'smaakte hem zoo zoet; hij, door vele anderen bespot wegens zijne godsdienstige gevoe lens, was door kapitein Verbos voor gansch de kompagnie verhe ven; en wat zouden zijn ouders door 't blijde nieuws niet verheugd zijn! hij ging het aanstonds schrijvenen binnen eenige maan den zou hij verlof krijgen en met de kaporaalstrepen Iiaar huis kecren! hoe zullen ze in T dorp de oogen opentrekken!.... defti- gen dienst gedaan! zijn kristeneplichten gekweten, moed getoond en kaporaal.... en Frans ook! den braven vriend met hem verhe ven en gelukkig!.... Trolsch zou Jan niet zijn, maar zijne mede soldaten wel, vriendelijk behandelen Terwijl Ja:i met zulke zoete gedachten aan 't droomen was, werd de reveille geslagen, doch meteenen kwam de sergeant dei- week aankondigen dal niemand do zaal mocht verlaten. Eene diefte-was den avond te voren begaan, het gouden uurwerk van kapitein Verbos gestolende vermoedelijke plichtige was een der soldaten; aanstonds ging de overheid opzoeking komen doen. Algemeene verslagendheid! een diefin de kasernde eenen bezien de anderen; kapitein Verbos verschijnt met verscheidene officieren; men gaat van bed tol bed, de klecderen en ransels onderzoeken; niets te vinden; 't is de beurt van Jan; hij trekt zijne zakken open, niets! zijnen ransel en daar, onder een paar kousen, in papier gewonden, vindt men de gouden uorlogie. Jan verbleektkapitein Verbos kan zijn oogen niet gelooven die moedige jongeling een dief!een ccrloozc schelm! neen, onmomaar t bewijs is te tastbaar; de horlogic zit in zijnen ransel. Jan spreekt geen woord; zijne tong is verlamd, zijne kniën waggelen cn hij valt achteruit op de bedsponde, terwijl sergeant Fratsi hem begrimt gelijk de stekvogel die eene arme duif in zijne klauwen vat. «Op heeterdaad betraptzegt een officier.... De dief is Jan! herhaalt sergeant Fratsi.... Wie zou 't gedacht heb ben, murmelt kapitein Verbos.... Jan, oen dief! klinkt hel dooi de kasern.... En de arme Jan wordt door twee mannen vastgegre pen en naar de politiezaal gesleurd. Eenige uren later zat Fratsi in de kamien volop te zwetsen men kende nu die pilaarbijters! die schijnheiligen! eerlijk in 't oog, maai-deugniet in de zielvoor geen spelle te betrouwen; honderde bewijzen waren daar, o. a" Jan den kwezelaar, den kerkganger, den mislezer, die nu als schelm en dief ging veroor deeld worden! 't ls spijtig voordo kompagnie; maar 't kwaad moet gestrafl worden, en als Jan geen 20 jaar gevang krijgt, dan verstaat Fratsi er niets van. En de bazin riep bravo! wel besteed! en de andere krawatten schaarden zich rond sergeant Fratsi, die voor goed begon katoen

De Werkman | 1874 | | pagina 2