Jan. En hoe is't ia Pruisen, PicterAVaiyesf P. W. Oni al/oo te laten. Jan; Bismarck raast gelijk lie sno.kop dea solderhij,-"protestant, wilt aan Ons-Heer dn wet geven, Hy begint al de kerken te doen sluiten, en steekt trotsch 't hoofd omhoog. Jan. Gelijk éen paddo op'ne kluit aarde. Go moet toch Ze Ven duivels in- gezwolgen hebben om alzoo 't Kristondom to vervolgen. P. \V. En Weten dat al de korkvervolgers een droef ende hebben 1 Jan. Ja,-dit weten En wat schryvon ze van Spanje? I». \V. Carlos ligt nog altijd nuid liilbao Serrano dui ft hem niet meer attokkecren Jan. Jamaar, Carlos is gelijk al de boeren hy slaat twee keeren op dezelfde plaats; 'kgeloof dat hij zal boven komen.... Pieter-Waiycst 't luidt. P. \V. We zullen keerewegsom doen. Tot na de vespers, om ons bol ling te doen. 'k Moet mij van daag raltrappeercn, zondag G partijkes verlo ren 't is te wreed Jan. - - Hoe plezierig dat de ménschen afkomen, Pieter-Wanjes. P. W. De boeren zijn gelijk de vogelkeszo gaan met 't weer op en af; Goel devotie, zulle. Jan. Vandegelijken, vriend Geen bijzonder nieuws. Dc Carlisten blijven rond Dilbao en ondermijnen 0111 de bergpassen ongenaakbaar le maken. Serrano hoewel versterkt, blijft onbeweegbaar. Z'elen te Bilbao peerden- vleesch. De Keizer van Ilusland gaat naar Engeland. Den 13 Mei treedt onze Heilige Vader Rius IX in zijn 84* jaar. Dc Stadhouder Christi wordt op wonderbare wijze, ie mid den zijner beproevingen, versterkt en vertroost. Moge Hij weldra den vrede van Europa en den zegepraal der Kerk zien! Tc Arnhem, Holland, is een meid van 20 jaren overleden door 't inslikken van eenen cent, en niet ver van daar heett de bliksem een grootc hofstee in brand gesteken. In Holland is d'ander week een groot boerenhof, met schu ren, stallen, hooiberg, enz., afgebrand; 17 koeien, 7 peerden, karren, rijtuig, alles is door 't vuur vernield. Door eenc overstroomiiiii, in Amerika, van den Mississippi zijn 27 plantagiën onder 't water verdwenen. Duizende werklie den sterven van gebrek. Te Palma Italië zijn onlusten geweest wegens de duur te der levensmiddelen. 9 personen, die 't luidts schreeuwden,-zijn aangehouden. Dc correctionneelc rechtbank van Rijsel heefl eene voor- beeldeloozc zaak van bedriegerij op de hoedanigheid der verkochte koopwaren gevonnisd. Er is quesiie van eenen vleeschhouwer der siad, zekere P., die dc onderneming had om het 25e bataillon jagers vleesch te leveren, en de kwartieren vleesch van schoon voorkomen sneden maakte, waarin hij heenderen, zenuwen, vel len, enz. poetste, dit alles met behendig verborgen draadjes vast gemaakt. Die bedrieger, welke de reeds zoo schraal gevoede arme soldalen nog oen deel van hun voedsel onttrok, is door dc recht bank tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Zijn knecht, die medeplichtig was aan het misdrijf, kreeg eene maand dier straf. Zaturdag, 25 April, is er te Eekloo een kind. oud 2 jaren, verdronken. De meid, die op 't kind moest letten, had zich eenige stappen verwijderd.... Ouders, opgelet! Dc prijzen van het vleesch, per kilogram zijn te Antwerpen: essen, fr. 1,05 a 4,94; koeien 1,50 a 1,78; schapen 1,54 a 1,94; kalveren 1,02 a 2,00 en varkens 4,54 4,76. De MoxiTEun beval het volgende ministerieel besluit De miliciancn voor den dienst aangeduid en begrepen in het kontingent der lichting 1874, zullen op dc volgende tijdstippen bij de militaire overheid ingeleverd worden Op 8, 9, 40, 11, 12 en 13 juni 1874, voor de provinciën Bra- band, Oosl-Ylaanderen, Wost-Ylaandcren en Luik; Op 8, 9, 10 en 15 juni 4874, voor de provinciën Antwerpen en Namen. Men kan niet te voorzichtig te werk gaan bij het gebruiken van salade, want nauwelijks is het saison hiervan aangebroken, of reeds hebben wij eene ramp te melden, die uit onvoorzichtig heid bij het gebruiken dezer spijs is voortgesproten. Dezer dagen had een kleermaker, Herman genaamd, 30 jarenoud, woonachtig te Hotte, salade geëeten, waarbij hij andere kruiden gemengd had, die hij voor ehikorci had aanzien en die niets anders waren dan wolfskruid acoxit. Eenige uren na dien maaltijd gaf de ongelukkige den geest, na de vreeselijkste pijnen te hebben uit gestaan. Donderdag is te Hontain-St-Simeon, bij Luik, een brave werkman in eeue steengroef verpletterd. Hij was te ver in eene gaanderij gedrongen, doch eensklaps bader eene inzakking plaats die hem vermorzelde. Te Lier is d'ander week een metser met het hoofd omlaag vaii zijne ladder gevallen; erg gekwetst werd hij naar T gasthuis gedragen en is er l\vce dagen nadien overleden. Hij laat eciie vrouw en vier kinderen achter. Verschenen; Maand van Mei toegewijd aan 0. L. Vrouw van Lourdes, door Aug. Grooijans. Prijs 0,75 c.; Ie- koop bij alle boekhandelaars; kan niet genoeg aanbevolen worden. Dijnsdtig heefl men te Aalst, aan 't schaiiënhuis; liet lijk op- gevischtvan eenen man uit Denderleeuw, die aan de deuren ging en 10 minuten te voren nog eene aalmoes had ontvangen. Woensdag van d'ander week is de genaamde Jan Blondeel, een brave werkman van Eronacgem, verongelukthij ging met eenige gezellen zavel uitsteken voor 't herstellen van den Gent- schcn steenwegde aarde schoof uit en de spade sloeg zoo ge weldig op zijne borst dat hij in dcerniswaardigen toestand naar huis gebracht, 's avonds berecht werd, en 2 dagen nadien over leed hij laat eenc weduwe en 3 kinderen na, allen in de grootste ellende; -er is reeds in 't dorp eene ronde voor dit huisgezin ge daan en geen twijfel of de ehristenc naaslenlicldc zal hier hare plieht weren tc doen. Het ontwerp voor het oprichten van een paleis van scboone kunsten, in de hoofdstad, dat aan de Kamer is voorgelegd, ver schilt weinig van dalgenc, hetwelk door M. Gallait aan de akade- mie voorgesteld was. Het palqis zou op de plaats van het oud ministerie van justicie, in de Regenciestraat worden gebouwd. De groote tcntoonstcllingzaa! zou 00 meters lang op 19 breed zijn en bet liebt langs boven ontvangen. Volgens liet ontwerp der akademie, zouden er gcene onteigeningen moeten plaats hebben, daar deze gronden reeds sedert 4840 aan den staat toehooren. Te Mechelen is een werkman verongelukt met in eenen beerput le gaan, zonder de voorzorg te nemen van er eersteen licht te laten in dalen. Hij is maar 34 jaar en zijne dood maakt 5 arme weesjes. De verledenc week viel de donder op den kerktoren van Leeuwergem en heeft hem sterk beschadigd, alsook de orgel kas en de kerkdeur. Het is reeds de tweede maal in drie jaar dal zulks daar gebeurt. In de scboone gemeente Hofstade, bij Aalst, is een smartvol ongeluk of eene wreede misdaad gebeurd. Een treffelijke inwoner dier gemeente, M. Al. D. Rwas Zalurdag naar Wieze gegaan en keerde rond 10 ure 's avonds vandaar terug. Voor 't Sas had hij nog verscheidene kennissen goeden avond gezegd, doch sedertdien had mén van hem niets meer gehoord. Zijne ontruste familie zocht en herzoeht te vergeefs, toen men Dijnsdag morgend zijnen stok een vijftigtal stappen van't Sas, stadswaarts, halfin 't water, zag liggen! Is dc ongelukkige nu in 't water gesukkeld, of heeft er eene misdaad plaatsgehad? hoe is de stok daar gekomen.' langsheen de vaart liggen hoopen kal- seien, dc weg ernevén is zeer breed. Zoodra de stok ontdekt was, is men in dc Vaart beginnen te zoeken. 't Loopt in de omstreken, onder den mond dat Mr D. over eenige jaren van Wieze komende, eenige schelmen had ver jaagd die na eenen voorbijganger geplonderd te hebben, hun slachtoffer in den Dender wilden werpen. Woensdag avond is't lijk opgevischl in de Vaart, niet verrevan 't Sas van Wieze, ongewoud cu onbestolen. Zaterdag is wéér, bij M. Cuuiout, Aalst, een werkman, L. Meert, door "t losgat, eene verdieping laag gevallen, gelukkig zonder gevaarlyke wonden te hebben. Wij wisten, waarachtig! niet dat er, onder ons lezers, zoo veel muzikanten waren, 't Is wreed om zien den hoop oplossingen van Jau Tap, die in ons baksken ligt. Ze zullen door eenige ar- tisten naarstig onderzocht worden. Saluit! DE HIK is eene krampachtige, plotselinge samentrekking van met middelrif, (hel middelrif is eene platte,'zeer dunne spier, eene soort van vlceschachiig beschot, dat eene scheiding (laar- stelt tusschen de borstholte en den buik) welke samentrekking een korten, harden stool ii\ den buik en de borst te weeg brengt, gepaard met eene schielijke beklemming der stemspleet en een geluid, waaraan men bijna geen naam kan geven. Vooral kinde ren en jongelingen hikken, als zij te schielijk en zonder"drinken, hebben geeten; ook 'dronkaa-.ds worden door den hik geplaagd, alsmede diegenen, welke ten prooi zijn aan een hevig zielslijden. Zeer dikwijls stelt men een einde aan den hik met lang den adem in te houden of met eenen teug water te drinken zonder lucht in te halen. Een goed middel is den hikker bij middel van snuif of niespoeder te doen niezen; of hem lievig en plotselings te doen verschrikken. Doch dit laatste middel is niet goed bij kinderen geef deze liever eenige droppels zuiveren azijnbet is een oud, eenvoudig doch krachtig middel. Voel liever wil ik nog bij leeuwen cn bij draken, Als bij ccn booze vrouw mijn rusl cu woonpbals maken.

De Werkman | 1874 | | pagina 2