Een deel dei- subdivisie hielp de overheid en toen de troepen uit Mechelen en Brussel toekwamen, tvns de opstand reeds beteu geld. 33 der belhamels zijn iii cellen opgesloten. Te Brussel is'aijn-eigeir-kapoi-mnkeu geen nieuws meer. Zondag las men op eane dear in de HeuvelstraatGesloten uit oorzaak van overlijden. In den vroegen morgen had de bewoner zelf dit ongelukkig bericht aangeplakt en zich daarna met houtko len doen verstikken. Er was rusie en krot in 't huishouden. De houillekolen staan nu; doch er is bijna geeue vrees voor opslag. Goed nieuws in België: Vijf 3 zes millioen liggen gereed voorde kleine ambtenaars.... Dat zal Goden de meuschcn aan-- staan! Grootere vriend der werklieden dan de E. II. Cools, pastoor van Beveren, zou men zelden vinden. Men vindt hem meest in de nederige werkmanshuizen, waar hij, zorgvuldig als een vader, met die menschen sprak, en, was er nood, hun eene helpende broederhand aanbood. Aan de oude en gebrekkelijke.gat hij aal moezen, den arbeider zocht hij werk. Eens, inde dure jaren, toen desteenen aan den grond vrozen en er in zoo menig werk manshuisgezin nijpende koude en bitteren honger werd afgezien, dan zag men die brave man naar Geut vertrekken en in die groole stad van deur tot deur gaan om handschoenen te verkoopen die zijne Parochianen hadden gemaakt en die hun kolen en brood moesten verschaffen. Pastoor Cools leetl nu lp Beveren voort in het hem opgerecht standbeeld, gelijk hij daar in alle harten leelt. Moge zijn voorbeeld er velen tot ware werkmanslielde aanzeilen, dit groot middel om hier geacht en bemind,, te worden eu hierna rijkelijk beloond. De vliegende man, die koppig bleef in zijne zotte knur en te Londen van eenen hoogen toren wilde vliegen, is morsdood gevallen.... 't Gaat zoo: hooge kleinmers cu diepe zwemmers, sterven zelden op hun bed. Ze schrijven ons uit de Walen, dat er eene steertster te zien is, in 't noorden, omtrent 10 ure's avonds. Die wondere zaak zien wij bier ook, doch een weinig later; de staart, langs boven, wordt klaarder naarmate de ster dichter bij ons komt. Veel wordt over die komeet gesproken; bij sommige menschen verwekt zij schrik wie wel doet, moet met vreezen dat Bismarck schrik beeft, die d' Heilige Kerk vervolgt, hoewel bij nu met moeite, van uit zijn bedde in 'non stoel kan kruipen ol Viktor-Eininanuël, die den Paus verdruktof de Walen die vloeken gelijk de smousen en 's zondags werken erger als onredelijke diereu of degene die den werkenden man verdrukken. Die wel doet,moet niet vreezen. Voor ons is dc komeet een bewijs van Dengenc die de sterren in den Hemel beeft geplant en wie wij eens in gansch zijne glorie zullen aanschouwen. Er wordt ons nog uit de Walen geschréven dat de vruchten daar zoo bedroevend staan. Kan't min 'k vraagt u; kan Uns Heer de vloekers en zondagwerkers zegeben gesupposeerd, ge zijt meesterge vraagt een redelijke zaak van uw onderdanen eu ze zouden niet alleen dit weigeren, maaru nog vervloeken en verwenselienIndien Ons Heer niet meer patiëntie had dan de menschen de wereldware al honderdmaal naarjava 'k Eu zeg ge dat alleen op een ander niethij heeft ook patiëntie met mij, doch met de Walen veel méér. In '18(51 is er' nog eene steertster te zien geweest, 't Was dan ook een heet jaar. Een tammd- haas bereikt te Watervliet reeds zijne 12'' maand. Dagelijks koint ïnj uit zijne schuilplaats, speelt in huis, haalt de wouw het een of het ander aan, eu is zoo streelend als èeiï schoothondje. Eprkpig zal Jnj met zijnen meester meegaan op wandel eu op jacht. Uit Desteldouck word tons, door Th, G. een relaas gezonden over de inhuldiging der hoeren der Burgemeesters aldaar, die zeer plechtig en broederlijk is geweest. Ook de armen genoten eeuej riiimc brooddeeling. Uit zekere gemeente van Vlaanderen, trokken over eenige dagen drie boerinnen naar Gent om eene kan siroop, Ge moet wel verslaan, dat het uu juist in den slijtpaptijd is, en dat de si roop te Gein wat goedkooper is dan in bovenbedoelde plaats. De eene of andere rede was toch oorzaak dat die heldinnen den laat- sten trein misten. Daar stonden zij uu op het statiepleiu met hunne kan siroop; dat ze daar nu stonden met hunne kan siroop!.. Er viel niets te doen dan eenen vigileur aan te spreken. Deze laadde uu de drievuldigheid eu de kan siroop op, en kwam met zijnen last om 12 uur des nachts te huis. Des anderdaags, na huune rekening gemaakt te hebben, kwa men zij tot bet volgende slot 3 coupons naar Gent, heen en weer 3-30 3 telloorkcns paling en drank 3-18 Een kleedselken van het kind verloren 7-21 Honorairen voorden vigileur 10-00 Logement voor vigileur eu eten voor "t paard 3-40 27-00 Aftrok van liet profijt der siroop 0-80 Blijft een nadeelig slot van 26-29 f'r. he Zak nieuws. Te Maagdenburg beeft 'ne kuiper naar Bismarck gescholen. Zijne misdadige poging is mislukt hij was er neven. Zondag nacüt is Louis Van Waeycnberg, dienstknecht te Meire, van den zolder dood gevallen. Te Parijs zijn 200 Lap landers aangek ötueu. Te St Pielers-Jette is zondag, iu 's Burge- meesteis huis, eene moord gebeurd, door eenen"dienstbode'op zijn medegezel. T Brandt te Chicago. Te Vilvoorden is alles nu Stil. De Engelsebc mijnwerkers zijn op hun werk. Kleermakersklachten. Jrnocus. Dag, werkman. Werkman. Dag, Judocus; en hoe is 't? Judocis. Och lieerc, 'k ben 't leven bijna moë. Werkman. Is er misschien geen werk? is de vrouw of zijn de kinderen ziek? Junccus. Neen, er is werk te veel en de gezondheid der kin- ders doet mij 's iioenens in 't hair krabben; z'eteu als gravers. W cu km an. Wat. is er dan? Judocus. Den last, Werkman, altijd werken, nooit gedaan! en op die tafel! met die heete persijzers, met.... 'Werkman. O gi droeven dompelaar; laat de boeren klagen die nu vair d'hille smeltenof de schaliedekkers die boven, in"cle vóllezofine werken, of'de bakkers, voor hunnen gloeienden oven, of de baardscheerders die zich kwansuis dodloopen; of de fabriek werkwerkers die soms vier siagiën hoog zitten! maar 'ne kleer maker, die thuis zit', iu den lommer, op zijn gemak. Judocus. Och, ge moest eens weten wat slamcur onzen stiel aan heeft Werkman. Gaat de wereld rond, iedereen klaagt van zijnen stiel, tot de keizers eu koningen toe; een andermans kruis is Al tijd ligter. Judocus, 't geluk bestaat iu de tevredenheid, en in eene vrolijke werkzaamheid. Judocus. Mijn vrouw is soms zoo lastig. Weukman. Wat zal ik zeggen, Judocus; 't is stille waar'i nooit en waait; iedereen heeft zijn planeten, gij de uwe en uwe Vrouw de hare; wij moeten malkanders gebreken geduldig ver dragen moest ik uw vrouw liooren, ze zou misschien van u kla gen 't is overal iels, man'k las overlijd iu den almanak van 't Meetjesland Noemt mij eens de zeven huizen, Op een prochie waar 't den mensch Altijd gaat naar zijnen weusch. En dat is heilig waar, Judocus; verdraagt malkaars gebreken, werkt vrolijk, kweekt wel uw kinderen op,' en ge zult 'ne Geluk kigen mensch zijn. Judocus. 'k Zal mijn beste doen. Werkman. Ja ch Uns Heer zal voor de rest zorgen; wel te weten als ge met de religie en de zeden niet spot ot Iaat spotten, als ge veel van uw konfraters niet slacht, die 's maandags de kas- seisteenen verslijten en 's zondags tot rond den middag'werken;.. V zou u ook het nachtwerken afradendat kreveerule borst eii d'oogeu; ha, ge loopt weg; zoo bestaat 't mcnschdomals er van anderen kwaad wordt gezegt. zijn ze van lood, en als men hun eigene consciëntie onderzoekt, dan zijn ze van kwik,.., Da" Ju docus. RECEPTEN.Soms eensin eene rivier gaan zwemmen, is goed behalve voor iemand die eene hartziekte; lijdt; of die bloed spuwt., ook vooral te volbloedige menschen. Lang in 't water blijven, is heel slecht, eveneens a'ls daarna in de zon te gaan lig gen. Reinheid van hart en van lichaam, doet ons vrolijk en gezond leven. Bijzonder in den zomer, is de reinheid van kamer, bed enz. volstrekt noodig. In de school. De meester: Kinderen, de heer Opzichter komt dezen namiddag, li netjes te kleeden. Een knaapje Meester, moeten wij nu ook drie eens meebren gen, gelijk uen anderen keer. als er 'nen aap te zien was? Als du tong ve. l werkt, dan doen de handen weinig. Een dronkaard, een luiaard en een slechte huishoudster dompelen zich zeiven in armoede.

De Werkman | 1874 | | pagina 2