t»e Aalsteflöar Desire Van de Voorde, oud 18 jaren,bediende aan den ijzeren-Wig, is tusséhen maandag en dijnsdag, 's nachts, te Charleroi, een been en de tecnen afgereden. Van 24 tot 28 augusti zal de StAnna-Brug te Aalst opgebro ken zijn ;?ze wordt hereteld. De burgemeester van lsegem is zaterdag morgenu, in ae kerk zijner gemeente, schielijk overleden. Wezenwij altijd bereid. Dijnsdag, bij het afsteken van 't vuurwerk te Antwerpen, verschrikte het peerd van eenen gendarm en liep onder het volk. Verscheidene personen zijn gewetst, o. a. is een 1-jjange jongen zijn been gebroken. Na in de Kloostersstraat tatels en stoelen om geworpen en de dessel eener vigilant verbrijzeld te hebben, is liet dier eindelijk op den Oever door burgers lot staan gebracht. De gendarm zat er nog op, doch was zoodanig gesteld dat men hem naar't hospitaal moest brengen. II. m. de Koning en de Koningin zijn naar Antwerpen ker mis geweest, om de afbraak van het zuidkasteel in te huldigen. De Aalstersche kaatsers hebben er den tweeden pi ijs behaald. Er is spraak van 'nen amcrikaanschen ijzerenweg te leggen, van Gent naarSleidinge, Oost-Eedoö, Bassevelde, Landegem, Nevele enz.; dan van Mariakerke naar Wondelgem, Oostakker, Desteldonk, Mendonk en Winkel-Terdonk. De graan mijt van de jongmans de Roeck te Steenhuyze is ten gronde opgebrand. Er is twijfel ol die mijt in brand gestoken is door een klem kind of door eenen snooden bemjder. Een mensch van 73 jaar, wooneude te Gent aan de Minde, is diinsdag in haar huis van de trappen dood gevallen en te Brugge is eene vrouw van 74 jaar Maria Mortier genaamd, door eenen wagen den linker voet verpletterd. v Zonda^ 23 Aug, inhuldiging van den nieuwen standaard van O. L. V.*van 't H. Hart te Herdersem. Om 2 ure, Vespers en Lof, daarna solenneele processie naar de Kapel van 0. L. V. van het H. Hart op den Boschkant, met het beeld van 0. L. V. en den standaard. Daar zal gepredikt worden en de standaard opge dragen. Iïazaiue is ill Zwitserland geweest, ra Italië en schijnt nu naar Spa ot Keulen te willen komenzijne vrouw beeft den ti-an- selien Minister geschreven dal er onder de l'ranschen der hezel- litis geene medeplichtigen der vlucht zijn. JL ||en mag rekenen dat er zondag wel 28,000 personen aan de bedevaart naar Gaverland, voor Kurk en Vaderland, tafen deelgenomen. Dit biddend legeluwerd opgeleid door den Z, E. H. Deken von St. N'ikolaas eu op liet plein deed de E. H. Kanunik Van der Moeren éené aanspraak over dien toestand der samenleving en de plicht van allen om door 't gebed de dwingelandij die de Kerk bedreigt, te doen vallen. Daarna hebben de bedevaarders de 15 statiën van den Itozekrans gedaan. 't Is zondag kei mis te SI. Nikolaas. Die den werkman het plezier vail die dagen zou benijden, is met weerd dal Je grond hem draagt. Er moet gewerkt, doelt er moot ook plezier gemaakt worden Maar is losbandigheid, is dronkenschap plezier. Is t ple- zier ill de herbergen ziel! zat te drinken en zijn vrouw en kinde ren V huis laten?- Is 'l j'lezier 's anderdaags doodziek te liggen en zijn kleéding naar de groote klcérkas te moeten zendende det- ij,ie vlaainsche werkman weet zich op edeler wijze te vermaken. D'ander week is er brand uitgehotwjen te Elversele, bij ze keren landbouwer Boel; ganscli de stal is vermeld, t koeten, verschillende andere dieren en veel oogst, t ls schrikkelijk ge weest Die brave menscben worden wreed bezochtei zjju in huis allerlei zieken, en nu die vernieling! Wal kail men doen? Moed hebben en denken dat Ons Meer alles voor beste schikt. Zijn beste vrienden bezoekt hij soms meest. - Weinige dagen te voren waren te Thielrode twee bolsteden afgebrand; er is maar weinig gered. Iets wonders! eene houtmijt die ut de nabijheid stond is niet verbrand, ltocwcl op de bootnen tn de ronde de snoeien en neren gebraden hingen, 'l Is aan den lever der aanwe- zK, en bijzondet van 'den E. II- Vet ntcerscl. onderpastor en direkteur van 't Hospitaal, te danken dat de ramp mol groeier is J I^Woensdag 12 Augusli hebben zo te Adegent, bij Bernard Liere "estoieof eene gouden keling, drie ringen eene loketten E 'een raar leevzen en 10 Br. geld. Met schelmstuk had •s namiddags plaats, als Liere en zijne vrouw op t veld werkten. Even'als vroeger heeft men zondag, liter lt' Aalst, bemerkt dat de werklieden bot ieverigste zijn in 1 verste,-et. hunner huizen. Toen Ons Heer op de aarde wandelde, waren het ook meest kleine burgers en werklieden die in hem geloofden en hem volgden. Er is te Brussel een persoon voor 18 maanden kotveioor- deeld en aanstonds in de Kleine Karmelieten gezet, voor omkoo- pitig van getuigen De boud der Zondagrust is nu door al de Bisschoppen van ons land-goedgekeurd. Wij waebten nadere inlichtingen afom aan onze talrijke lezers ondersteuning voor dit hoogst nuttig werk te vragen. D'ander week heeft men te Antwerpen op ecu zolderka- merkeeen man ontdekt die er reeds 37 dagen zonder voedsel was. Hij leeMe moederziel alleen? was ziekelijk geworden en zonder hulp blijven liggen. Zoo slecht was hij dat hem onmiddeiijk de H. Olie moest toegediend worden. Na ruimen lijd met bouillon verkwikt te zijn, bekwam hij een weinig en kon zijnen droeven staat uitleggen. Een halve heemer pompwater, die op zijne ka mer siond, had gediend 0111 hem in 't leven te houden; van dag tot dag voelde hij zijne krachten afnemen en hij zou bezweken zijn, hadde die.toestand nog éen dag moeten duren. Eenfr dwaze herbergierster van Antwerpen die aan een werkman 3-y druppelen genever gegeven bad, die zijne dood ver oorzaakten, is veroordeeld tot eene maand gevang, 50 fr. boet en 2000 fr. aan de weduwe. Een'afgrijselijk ongeluk heeft d'ander week, rond 6 ure 's avonds, de bevolking van Charleroi tn opschudding gebracht. Aan de afbraak der oude ves.tingbrug over de Sambre, waren een aantal werklieden bezig, toen op eens een gewelf instortte, waar onder de werklieden begraven werden. Onmiddeiijk ving men met de reddingswerken aan en men had weldra het geluk den opzichter en twee werklieden levend op te halen; weldra vond meit nog drie lijken onder de puinhoopen. Ten 8 ure had men al de slachtoffers opgedolven. De opzichter alleen is gewond en uien begrijpt niet hoe het mogelijk is dat men, bij deze ramp, niet meer dan drie dooden te betreuren beert. Ba/.aine is zijn gevang ontvlucht, men weet niet hoe; som migen zeggen dat dit op stoute wonderbare wijze is geweest; an deren, daTde medehulp zijner wachten hem niet ontbroken heeft. De vrouw van den generaal heelt in die ontvluchting eene groote rol gespeeld. Uit Amsterdam meldt men dat de toestand der arbeiders allertreurigst is. Meer dan 3000 personen uit den minderen stand loopen aldaar zonder werk, en dat reeds sedert het koningsfeest, thans in het hartje van den zomer- De gevolgen zijn niet te voor zien. Onderscheidene personen gaan haar Groningerland, om aan de Zoutkamp werkzaam te zijn. De gemeente Kintzheim, (Opper-Rijn) is in den nacht van 7 tot 8 nuguslij geteisterd door een. verschrikkclijken brand, waarbij 27 huizen en 33 andere gebouwen door de vlammen ver nield zijn. Veertig huisgezinnen, samen 14Ó personen uitmakende bevinden zich hierdoor zonder huisvesting. Een droevig ongeluk lieert woensdag avond plaats gehad tusschcn Marehienne en Gosselies. Een jongeling van Chatelet, willende naar huis terugkeeren, steeg in een rijtuig van den trein die in de statie stond te wachten. Welhaast zag hij dat hij zich bedrogen had en dal hij naar Gosselies reed in plaats van naar Charleroi. Zonder aarzelen sprong hij uit het rijtuig. De onvoorzichtige had zich niet bezeerd, maar toen hij. nog duizelig van den val, zich oprichtte, werd hij getroffen door de lokomotief van den trein die van Brussel kwam. Men heeft sleöhts een ijsehjk verminkt lijk teruggevonden. Eene erinnering! In liet jaar 1841 was ik te Parijs en maakte deel van eene con ferentie van den II. Yinccnlius-;i-Paula. Eenigc der jonge lieden, uil welke dezelve bestond, hadden de godvruchtige gew oonte van eens of tweemaal ter week de arme zieken in de' Godshuizen van den wijk te bezoeken. Het Godshuis Necker, in de straat van Sevres, was mij ten deele gevallen. Ik bezocht altijd eerst de kapel en vraagde daar den Heer het werk te zegenen dat ik om zijner liefde, kwam vervullen, en ook zijnen zegen te storten oven de woorden en den raad die ik aan mijne zieken ging geven en als ik de zalen rond was geweest, kwam ik ook den^goeden uit slag mijner pogingen voor de voeten diens goeden meesters brengen. Ik bevond mij genoodzaakt Parijs in het voorjaar te verkrten en ik zal nooit de treffende gebeurtenis vergeten waarvan ik tijdens mijn laatste bezoek bij de zieken van Necker getuige ben geweest. De zaal welke ik dien dag moest bezoeken,was aan de zorg toe-; vertrouwd van eene zuster van liefde, welke in die loffelijke be diening reeds grijs geworden, was, maar die des niet te min zoo onvermoeibaar was om de smarten barer zieken le verzachten als ijverig om aan de zaligheid hunner zielen te werken. Zij duidde mij bijzonderlijk zes of zeven zieken aan: de eene, Steven ge naamd', nicuwclings aangekomen, en nog van haar niet gekend:

De Werkman | 1874 | | pagina 2