BORGEN BAART ZORGEN Grembergcn, aan de nieuwe linie werken en werd met een wa gentje op de rails vervoerd. Aan de plaats gekomen, waar liij moest werken, springt hij op eenen hoop aarde, slibbert uit, en de wielen rijden zijn hand at. Zondag, 18 oktober, zal in Wiezc, dorp, de lOOjarigc Ju belfeest gevierd worden van den oorsprong der gtoote kalseide van Aalst op Üendermonde. In die achtbare Gemeente denkt men reeds veel aan den Jubilé van den E. II. Pastoor die, als 't God blieft, te naaste jaar zal gevierd worden. Te Luik hebben ze denkaffé doen onderzoeken en bevonden dat hij vervalscht wordt met kaffdgruis, zand, steen en rooden ocker, oude boter en lever van doode paarden. In een blad van Gólcs du Nord komt cenc sckoone trek voor van vrouwelijke fijngevoeligheid. Een jongen en een meisje, bei den van arme ouders, trouwden eenige dagen geleden, be brui- degatn was een braaf werkman, maar niet geletterd. Als men hem den aki aanbood, teekende hij met een kruis, liet meisje, die, niettegenstaande hare armoede eene tamelijke opvoeding gekre gen had, zette er insgelijks een kruisje onder en daar eene bloed verwante haar daarover hare verwondering betuigde, zegde zij haar stilletjes Zoudt ge willen dat ik mijnen man, in zulke plechtige gelegenheid vernederde, door hern te toonen dal hij onwetender is dan ik?'k zal wel maken dat hij weldra kansehrijvcn. Vreeslijke ramp op do Maasreeds II doudeh. Argent eau, eene gemeente aan den oever der Maas, vierde dander weel; vrolijk kermis; en voor een pleziertochtje op 't water was een schip met planken bedekt, waar een muziekkorps met jonge lieden van bei de geslachten plaats op nam, terwijl er duizende menschen op den oever stonden. In 't begin ging alles wel, doch eenige plan ken stietten tegen den trap der sluis, waardoor de vlottende vloer recht kwam. De vrouwen kregen schrik en liepen naar den oever, jlaarmeê helde de estrade nog meer, zoodat rond de veertig per sonen in 't water rolden, de eene op de andere en wanhopige pogingen doende om er uil te geraken, 't Was gekerm in 't wa ter, noodgeschrei op den oever. De sluiswachter sprong moedig vooruit en trok 23 personen uit de Maas, en de stroom werd weer kalm als te voren men meende nu jdat allen gered waren, doch de burgemeester deed desasdok doorzoeken en weldra wer den 10 lijken bovengehaald, meest allen meisjes van 13 tol 20 jaren telkens dat men een lijk ophaalde, stegen er wanhopige kreten op, van de familie der slachtoffers... Gelijk mendenken kan, verdween alle feestbetooging en gansch de omtrek werd in den dicpsten rouw gedompeld. Uit het onderzoek blijkt dat de ramp te wijten is aan den schrik: waren allen op hunne plaats gebleven, er zou misschien niemand verdronken zijn doch in zulke gevallen verliest men zijne tegenwoordighoid van geest. Er was, o, a., een meisje die in 't water sprong, drie personen wilden haar tegenhouden, doch de ongelukkige rukte zich uit hunne handen, en twee uren nadien vischtte men haar half naakt lijk op. Ooggetuigen zeggen dal er geen ijzingwekkender tooncel kan uitgepeisd worden. 40 personen, waarvan velen prachtig opge tooid, die door elkander in 't water spa» telen op eene ruimte van eenige meters eenen tros van menschen die tegen de dood wors telen. De 11 slachtoffers zijn daags nadien plechtig begraven, te mid den van den algemeenen rouw. De Noordzce-visscherij is d'ander week, in Holland, danig wel gelukt; een groot aantal schuiten vingen elk 800 tongen; er werden op eens te koop gesteld 40,000 tongen, 2,000 roggen en 82 groole tarbotten. 't Schijnt dat er nu ook Russische houillekolen gaan komen. Te Londen is in T begin dezer maaud een schip, met bus kruid geladen, gesprongen; eene brug is vernield, vele huizen zijn vernietigd en men heeft vijf lijken gevonden. De Katholieken van Duitsehland verkecren nog altijd in de grievendste droefheid 't is nu bijna éen jaar dat de Aartsbisschop van Rosen gevangen zit, en dagelijks worden andere geestelijken van hunne vrijheid beroofd, omdat zij getrouw aan hun Geloof willen blijven... Ze zuchten en bidden, die brave menschen,doch gaan geenen voel achteruit... de oude Bisschop van Paderborn gaat in een korrektiehuis gesleken worden... o wreedenBismarck! Weer eene groote bekeering in Engeland! 'i is nu de hertog van Northumberland die lot de ware Kerk terugkeert... Men ziel, 'ten is geen klein, geen slecht volk, maar rijk en deugdzaam.... 't ls nooit gebeurd dal een katholiek op zijn sterlbed protestant werd; daarentegen zijn er met duizende protestanten die op hun sterfbed veranderd zijn... Overweegt dit, achtbare omstaanders, en neemt er uw besluit van. In Oostenrijk heeft een wedstrijd van neuzen plaats gehad. Er waren 80 wondere neuzen; de eerste prijs werd behaald door nen reusachtigen violetblauwcnde tweede, door cenc wasch- vrouw van Wahrina, en de derde, door 'nen baardscheerder. Er is 'l Antwerpen een scheepskok van 16 jaren gestor ven door't overmatig geueverdrinken. De kapitein had zijn volk eenen lieler genever gegeven de kok vond de flesch en dronk ze bijna uit, 's anderdaags was hij een lijk. -Aalst. Dijnsdag nacht werd de gebuurte aan de Binnen straat ovcrcengezet door'nen dronken verwcr die toch zooende- lijk zijn vrouw sloeg. Maandag was er in de Klapslraat een schoon werkmaus -mosselfeest. De St. Kalclijne kerk van Brussel is maandag geopend, onder de algemeene vreugd der geburen uie hunne huizen bevlagden en 's avonds vierden. De Vlaamsche Steenweg vooral was prachtig versierd. ROME. Reu 2 oktober is door dc Romeinsdie jeugd aan Pius IX eene schoone manifestatie gedaan. Op hunne aanspraak antwo irdde Z. H door een lange un inerkweerdige redevoering, die overvloeide van genegenheid voor - Koer tot de uwen terug, zeidé de Paus eindigende, en zeg aan uwe bloed verwanten dat de grijze Paus u gelast heeft mot tien zijnen zegen te brengen. Zeg hen dat l.ij u zelve gezegend heeft, en dat hij gebeden heeft opdat die zege ning u geheel uw leven bijblijft. - SPANJE. (leen bijzonder g-vechten. Een duilschc gazettier is de plaatsen gaan bezichtigen waar don Carlos met zijn leger verblijft. Hij was verwonderd over de groote krijgsmacht des Konings en over de orde die er lieerschendu is. Te Este.lla, waar dun Carlos mot zijnen staf is, bemerkt men zelfs koninklijke pracht in de soldatoukleederen. Dón Carlos is een jonge man van hoogc gestalte en fiere vormen, En denkt uu eens dat don Carlos begonnen is met 30 man, cvien oude jacht geweren en mestvorken lot wapens diendon Dijnsdag liop 't gerucht dal don Carlos in eenen opstand zijner troepen, doodelijk in do borst was gekwetst; doch latere telegrams bevestigen dit niet. Hendaije, 5 oktober. Gi-teren heeft eene compagnie van't hataillon Rioja, uit Estella, liet ba- taitlon Bajos, bij Conizera, verrast. De Republikeinen zijn niet groot verlies achteruit geslagen. tiet desei teeren uit 't Ropublikeinsch leger duurt voort. II OCTOBER 1830. Nauwelijks hebben wij de blijvolle veijaardag van de onafhankelijkheid van ons land gevierd of de tijd brengt ons eenen anderen verjaardag terug. Ik wil sproken van Zondag toekomende, 11 October zijnde liet jaargetijde iler dood onz t eerste en diepbetreurde koningin Ludovica Maria. Vier en twintig jaren scheiden ons al' van dien rampzaligen dag waarop de edelmoedigste der vorstinnen, du beste der moedors, de waardigste der echt genoten voor altijd België verliet, 0111 hierboven de vergelding barer deugden te ontvangen. Vier en-twintig jaren zijn voorhij sedert het afsterven van dien engel door gansch het volk betreurd, en op wiens graf zoovele tranen gestort wierden en lieden nog treft de verjaardag van 11 October alle harten, en dompelt in den rouw zoovele huisgezinnen die eertijds de uitwerksels van de goedhartig heid der koningen beproefd hebben, en zoovele Werklieden die in het bij zonder door haar in hunnen nood geholpen en in hunnen tegenspoed getroost Lauken is op 11 October het doelwit van eene godvruchtige en dankbare bedevaart tot de grafstede van die edele vorstin die ons te ras werd ontnomen maar wier gedachtenis, door een openbaar gèdenkteeken vereeuwigd, wij ook altijd in ons,hart bewaren. Ach indien liet toegelaten was eiken bezoeker te ondervragen welken op 11 October zich naar Lauken begeeft, wij zouden nopens de edelmoedigheid onzer betreurde koningin wonderheden vernemen waarvan slechts de mor gcudstond en de avoiid-cliemoring eertijds getuigen va-en. Het zou on- gemakkelijk zijn hier veto trekken der onuilputbare goedheid van Lndmica-Maria I iliuleii doch de eeredienst welko men aan hare na gedachtenis u> -ge.'»ijd heeft, en die de vader aan zijne kinderen overlevert, ontslaan ze olis aan te halen. Zeggen wij evenwel dat zij door de dichters be zongen werden, en dat zij stof aan de romanschrijvers leverden. Gelukkig de vorsten wier gedachtenis door de volken u gezegend wordt gelukkig ile volkeren die in hunne geschiedenis oenen naam gelijk d ongeil e van I.udovica-Mai ia kunnen aanteekuiien Een vremde diplomaat, getuige van den nationalen rouw in den welken de dood der eerste koningin gansch België dompelde, en van de blijken van aan- gekleèfilheid welko Leopold 1 alsdan van zijn volk ontving, zeide deze voor o is zoo roemrijke woorden: - De Belg heeft een gevoelig hart, hij beweent degenen welke hij verliest, bewaart hetgeue hij heeft. Juiste schatting die wij moeten trachten altijd meer en meer te rechtvaar digen, door onze aangeUleefdlieid aan het door ons gekozen Koningdom, en door onze eendracht welke ons den eerbied van geheel Europa verwerven. Edmond De K. R V ADSEL. •Oplossing van 't vorig raadselDOOD. Gevonden (loorMM. I'. Vmloolaghe» Meeuen PetiusR. De S., Z.-le: Nieuboer, Dendeiuionde, die zegt*alsVolgt Met uw raadsel zullen er veel zitten iu den nood, En wat mij aangaat, ik raad don noon. Eenigen hebben geraden Kuk/onhk. Kan deze als persoon genomen wor den, dan is 't goed. Wij durven niet beslissen. Wie geeft daar uitleg op? Nu vraagt M. Alt'. Van Hecke, van Thi! rode: Ik kleed u in mijn leven, 'it Kan na mijn dood u geven. Een spijze die uw maag verslerkf, En 'snacl.ts een liclil wanneer gij werkt.

De Werkman | 1874 | | pagina 3