0 DIE VRAAGT, LEERT KLAPPEN- personen die Spaudl ter hulp gesneld waren, bevond zich de zoon van den eigenaar der menagerie. Deze moedige jongeling gelukte er in, terwijl verscheidene personen den jaguar uit al hunne macht bij den steert trokken, om hem Spandl te doen loslaten, ecne zware openc kist over den jaguar te doen neervallen, op het oogenblik zeil' dat het dier, vol woede, Spandl losliet en zich be reidde om op zijne tegenstrevers te springen. De jaguar bevond zich aldus onder de kist gevangenonmid dellijk school met het deksel er onder en bij middel van sterke kooiden, welke stevig rond de kist werden gebonden, verzekerde men zich van het gevaarlijke dier, dat men op die wijze terug in zijn hok bracht. Spandl is ernstig gewond, doch men vreest niet voor zijn leven; hij zal er van at* zijn met een paar maanden in het gasthuis te verblijven. De stad Krooustadf, in Rusland, is gedeeltelijk afgebrand; 197 huizen liggen in puin, verscheide kerken en ander groote gebouwen. Men zegt dat de brand zou veroorzaakt zijn door het breken eener petrooliamp. De koning van Ilanover is van zijn peerd gestuikt en heefl gevaarlijke wónden bekomen die eene ontsteking hebben verwekt. Te Parijs waar de boter tegenwoordig van 3,50 tot 4,00 per kilo geldt, is eenc kuuslboter uitgevonden, die 50 t. h. min kost.... Als't maar niet is gelijk-d'uardekolen. Uit kalseisteenen kan men toch geen olie trekken. In Engeland is eene poeiet fabriek gesprongen4 werklie den op den slag doodliet grootste deel der fabriek is nog ge red! Oorzaak onbekend. Bedevaart naar O. L. Vrouw van Lourdes, naar 0. L. Vrouw van 't H. Hart, te Issoudun, en naar de geborteplaats van den H. Vincentius. 3* V3RY0L0. [t-soudun, een kleine stad die omtrent de 15,000 zielen telt, hoofdplaats van liet departement Indie-et-Loire, ia gelegen te midden van Frankrijk op eene helling welke den samenloop beheerscht vau verscheidene rivieren, ea maakt deel van het aartsbisdom van Bourges. De kerk van Saint-Cyr is zeer oud do vensters 2ljn van de 15'1" en het portaal van de 14J> eeuw. Merkwaardige puinen getuigen van aloude ver maardheid de bijzonderste ziju deze der kerk van den H. Paterno, van het kasteel der 4dc en het klooster der 13'" eeuwen; de poort der stad herinnert de eeuw der kunsthei leving, de Tour-Blancho en de Tours rondes brengen ons in het geheugen vele belangrijke gebeurtenissen. Weinige steden inderdaad hebben getuigen geweest van 7,00 wreede dramas. Issoudun heeft hare marte laars en hare heiligen,beurtelings verbrand, geplunderdvernield, herbouwd gegeven, ontnomen, herstelt honderd maal, staat zij thans nog, schooner dan ooit, en alom vermaard. In 1084 en 1006 werden aldaar twee concihëu ge houden, en twee honderd jaren nadien bestond Issoudun niet meer. Te mid den harer puinen bouwde zich een eremijt eene cel en kwam er wooneu. I11 de tiende eeuw, nienwe verandering; zij is bloeiendo wederom; maar Richard coeur de Lion en zijne broeders vernielden die omtrertt de twaalfde eeuw en vermoordden alle de inwoners. De Tour-Blancho werd door Jan-saus-Terrc gebouwd; daarin was liet dat Beltrand Guódou Richard coeur de-Lion ter dood bracht, en hij zelf door orde van Marchander opgehangen werd. Later veranderde koningin Blatiche-de-Gastille, moeder vau den H. vieus. dezen toren in bidplaats. Ten tijde der kruisvaarten stortte zij dan een gebed voor den zegepraal van haren dierbaren zoon. Issoudun is nog do verblijfplaats geweest van Marguoiite, koningin van Navarro, en lalertijd. van Marguerite de Valois,.liaar doopkimlchristelijke tui verstandige vorstin, dochter van Fredoricus l aan wie Bourges macht en luister tc danken heeft. Ten tijde harer pracht, bezat Issoudun een groot getal kerken en kloosters; melden wij onder anderen de kerken van den H.Stephanus en van den H. Jo annes, do by/ondersto der 17la eeuw; do bidplaatsen of kapellen dor tempel ridders, der Capucienen, der Minderbroeders, do abdij van Pree, van Arsanen van Ghózal-Benoit. Heden bestaat er niet meer dan de domkerk van den II. Cyr en do kerk van O. L. V.; maar ds/.o alleen overtreffen in belang allo die van weleer. Overal is Issoudun gekend; en deze kleine stad, waarvan Co geschiedenis zoo roerende is, is thans overal vermaard en van alle kanten bezocht. Voor 1800 was niet alleen te Issoudun maar in gan.sch de provincie of beter gezegd, in geheel het departement van Berry, het volk zeer slecht gesteld 011 weinig, ja goenszius zelfs, christelijk en kerkgözind. Hoo kon liet anders! De omwentelingen en de oorlog hadden er gedurig de kerken vernietigd, do kloosterlingen en priesters verjaagd, valsclio leeringen ingevoerd. Maar God had zijne oó|èn vau barmhartigheid op Issoudun goworpen, en besloot het eene andere geschiedenis en vermaardheid te geven. Iets wonder, tijdens den oorlog van 1S7Ü hebbende Piuisen onder de muren dier stad gekampeerd, zonder ze binnen te treden. Het hart van Frankrijk hebben /ij gespaard zij hebben hunne zegenpralende voeten niet gewaagd op het'grondgebied zijne werken; wélke verander de stad des vredes. Deze bemerkingen gemankt hernemen wij de geschiedenis van Issoudun aan het jaar 1881. Rond dien tijd kwam als pastoor der hoofdkerk in deze stad aan een achtbare en voorzichtige priester. M1' Crozat, zoo was zijn naam, zoon van eenen zeer rijken koopman, had eerst getrouwd geweest en uit zijn huwe lijk twee kinderen, twee zonen gehouden. Van jongs af had Crozat zich tot den priesterlijken staat g< roepen gevoeld hij deed met goeden uitval alle zijne studiën maar kon er niet iu gelukken zijne ouders te overhalen om naar het seminarie tc mogen gaan. Hij werd dus ook ijijveraar en trouwde, enkel uit Ludo- ij er racer jehoorzaamheid. Hij was trouwe en goede echtgenoot gelijk hij in 't vervolg zorgvuldige vader was. Maar God die alles schikt naar zijn welbehagen en die den jongen Grozat tot iets grootscli bestemde, onttrok hem eerst° zijnen teergeliefden vaderen weinig daarna zijne dierbare gade. Nu was Crozat we derom tceneniaal ontbonden, hoewel hij toch nooit zulks betracht had. Zijno zonen kwamen gelukkig tot stand. Vader Crozat keerde alsdan zijne gedachte naar het priesterschap, trad in het seminerie St. Flour, word welhaast pastoor benoemd to St. Gautier, daarna te Chatre, van waar hij overkwam naar Issou- n. Door zijn voorbeeldig leven en zijne groote zachtmoedigheid verwierf hij de achting, ja ook de liefde der inwoners. Maar niettegenstaande de pogin gen van den dienaar Gods, verbeterde Issoudun weinig; bijna niemand ging naar de kerk, zelfs des zondags; bijna niemand vervulde zijno christelijke plichten, ook met Paschoii; ter staving dezer waarheid, ziehier een feit "dat wij in de geschiedenis van Issoudun lezen. Alr Crozat, zekeren dag mis gelezen hebbende, ontwaart in de kerk, ge knield voor den altuar, eene Dame die met veel vurigheid scheen te bidden. Daarover zeer verheugd, nadert hij de vrouw en vraagt haar wie zij is en of zij inwoonster is van Issoudun! Ik ben vreemd aan de stad, antwoord, hem de onbekende;maar heb de ge woonte nooit mij iu eene stad op te houden zonder aan God mijn eerste bezo ek af te leggen. De ongelukkige herder, diep bedroefd bidt, bidt, Madame, hernam hij, en zich verwijderderende, bad hij ook tranen stortende. De eenige persoon die in St. Cyr kwam bidden, was uiet een inwoner dei- stad. Gedurende het verblijf van M' Grozat te Issoudun stichte Mr Malleron, eerste onderpastoor, aldaar eene school voor jongens en eene andere voor mei-jes hij riep om die te bestieren Broeders en Zusters van Liefde. 't Was een stap vooruit, een begin der verandering. M«' Dupont, aartsbisschop van Bourges, onttrokCMr Malleron aan zijne beminde stad en zond in zijue plaats twee andere geestelijken, beiden bezield met eeuen groeten ievcr voor bet welzijn der zielen en met eene vurige liefde tot God. Oyei loopen wij mot haast het leven dier twee godvruchtige zielen, welke God zoo inuig vereenigde van kindsbeen af. en beschikt had om wonderwerken uit te oefenen en uun het priesterdom nieuwen luister te verschaffen. Deze twee lieeren deden samen liuuue studiën in het seminarie van Bourges in de jaren 1847-50. Ootmoedig, driftig voor het goed, brandende van liefde en hoop, hadden zij alles vaarwel gezegd om een arm habijt uan te trokken en zich alleenlijk toe te leggen op het inwendige. Priester geworden zijnde wierd de eene iu liet bisdom van Bourges behouden en do andere gezonden naar het groot seminarie van St. Sulpice te Parijs. De voorzienigheid die liun op eene wonderbare wijze van elkander scheidde, vereenigde ze wederom op e.-ue nog wonderbaarder manier. Beiden kregen denzei veil dag hunne benoe- miug als onderpastoor van Issoudun zonder die, ja zelfs zonder eenige verande ring van plaats gevraagd te hebben. Het bloed der martelaars is een zaad dat nieuwe christenen voortbrengt, 7.00 dachten zij. Issoudun. besproeit met het bloedig zweet van zoovele Heili gen en namelijk vau Senator Thalase eu aartspriester Baïus, moest dus ook, besloten zij, niet onvruchtbaar blijven. Zij zetten aanstonds de hand aan net werk, sterk aangemoedigd door hunnen eerbiedweerdigen geestelijken vader, Mr Crozat. Maar het koste hen niet luttel moeite en arbeid Issoudun te veran deren. Ov.rgodeverd aan hun eigen 7,el ven waren zij er nooit toe gekomen, maar God ondersteunde zijne dienaren. Indien thans Issoudu'n zoo goed is, wel toch or nog veel tu verbeteren is, 't is dank aan die twee onderpastoors, 't is dank aan de godvruchtigheid tot O. L. V., dank aan den Hemel. In de geschiedenis die wij gaan verhalen, komt overal de vinger des Hoeren te voorschijn Leest eu oordeelt. Onze twee vrienden te Issoudun gevestigd, na zich gedurende eenige dagen overgeleverd te hebben aan de vreugd van zich wederom te zien, peisden om hun lang overdacht ontwerp ten uitvoer te brengen. Wat wilden zij dan Wordt voortgezet. a Maria. Hoe wonder is de Allerhoogste igt de godsdienst medoIssoudun is SPANJE. BELEGERING VAN 1RUN. De Carlisten liggen rond die stad met 15,000 man. De stad wordi verdedigd door een sterk, garnizoen, van 2500 3000 man, wel gewapend. Dag cn nacht werkt het garnizoen aan de verdedigingswerken en aan de forten. Reeds zijn vele huizen in de stad afgebrand. Generaal Loino snelt ter hulp der belgende stad met 0000 man. Üe Garlisten zeggen dat zij een aanval met dc bajonnct zullen beproeven, zoodra de bres groot genoeg zal zijn. Gewichtig nieuws. U'lHadrid wordt geschreven dat de Garlisten t beleg der stad Irun hebben opgebroken, op de aankomst van generaal Lomo, dat de moedeloosheid overgroot is eu dat don Carlos in Frankrijk is ge vlucht. Zelfs zou dc Spaansche consul weten waar, en zijne aan houding hebben gevraagd. Zoo men weet, schieten de mad ridsche nogal met spek. We verwachten den hinkenden bode. Later nieuws. T Is juist gelijk wij gezeid hadden. De Carlis- ten zijn niet verslagen, maar iiebben eene groote overwinning behaald. Generaal Lorna kwam de belegerde slad Irun helpen, met 12000 man. De Garlisten ziju eenoogenblik achteruit gegaan, met hunilen middenvleugel, dan zijn ze rechts en links op de Madridsche gevallen; de strijd was zeer hevig, doch eindelijk zijn de Madiidscue met groot verlies, achteruitgeslagen. Langs weers kanten zijn de verliezen groot. Van al de geruchten dat dqn Garlos in Frankrijk zou zijn, is seen letter waarheid.

De Werkman | 1874 | | pagina 3