Yï. Wanneer de leugen vallen moet, Graaf d'Aniim, de oude vriend van Bismarck, is tot drie maanden gevang veroordeeld. Men telegram, maar ditmaal niot van Havasschen oorsprong, onder dato 20 december, meldt 1" De krijgsmacht ouder den republikcinschen aanvoerder Lopez Dominguez (du overwinnaar der intransigents Linnen Carlhagcna) is in Catatonia geheel verslagen door de Carlisten, onder Saballs, Trisluny en Mniguot. Zij leden zware verliezen aan dooden, gewonden, krijgsgevangenen cu artillerie. 2° De miqjieletos, welke het garnizoen va onder liet eiseben lorder, gelukte er in r velen hunner liepen ar Frankrijk. 3" Het koude, vooral omdat Iruti vorm.m, zijn verleden dinsdag in oproer geko hunner achterstallige soldij. Kolonel Arena, hun aanv eeu deel hunner tot gehoorzaamheid over te lialen ma OYei* naar de Garlistoii en andoren namen de wijk u Volk te 'San Sebastinni lijdt veel sedert het invallen dei- er geen voorraad uit Frankryk aankomt. Bedevaart naar 0. L. Vrouw van Lour des, naar 0. L. Vrouw van 't II. Hart, te Issoudun, en naar de geborteplaals van den II. Vincentius. 6' VERVOLG. Meermaals, ja, tot achttien keereu begunstigde Maria haar be voorrechte kindje met hare zoete tegenwoordigheid, 'l Was in een dier-verschijningen dat de Hemelse he Vrouw eene heldere bron deed te voorschijn komen,,daar waar men nooit, gelijk (lui zende personen hel hebben bevestigd, eene bron gezien had. En dit water vloeit nog altijd gedurig/ even zuiver en overvloedig; stroom van leven voor zieken en kranken Nauwelijks had de 11. Maagd deze woorden aan hel meisje toegestuurd: gaal drin ken, van het kruid eten en u wasschen aan de fontein, (alsdan onzichtbaar nog voor alle oogen)nauwelijks was de aarde open gegaan om eene nieuwe schoone waterstraal doortocht te laten, ol' aanstonds ziet men door dit water vele wonderen geschieden. Zij herinneren ons de mirakelendoor den God-Mensch gedaan gedurende zijn tijdelijk leven en waarvan de II. Evangeliën in dezer voege spreken:;:® De blinden zien, de kreupelen gaan, de melaatschen genezen, dfc dooven hooren. God is niet-min barm hartig heden dan weleer; Maria's hert is nooit gesloten geweest en is liet nog niet voor hare kinderen 't water uit de Massabielle- rots gesproten en spruitende, overal met eeneri altijd toenemenden iever gevraagd, met volle betrouwen gebruikt, werkt nog heden daags dezelfde wonderen uit; kan nog de zondaars bekeeren, de zieken de gezondheid wedergeven, de bedroefden vertroosten. Maar hoort nu.... Maria gaat thans veropenbaren, door den mond van Bei nadeila, waarom zij in de Grol is gekomen. Den 21 Februari, eersten zondag van den vasten, zegt de Moeder Gods aan haar kind: gij zult bidden voor de zondaarsgij zult de aarde kussen voor hunne bekeering. Boetvaardigheid! Boetvaar digheid! Boetvaardigheid! Den 25 der zelve maand, deelt zij Bernadette twee geheimen mede: wij zullen die niet trachten te raden, zegt een godvruch tige schrijver; wij zouden als eene heiligsehending aanzien te luisteren aan de deuren des Hemels. Dezellde dag nog, hoort hel kind ook deze woorden ga zeg gen aan de priesters dat ik wil dat men mij hier eené kupel buuwe, en er bedevaart lome doen.Nooit is Koningin beter gehoorzaamd de kapel is gebouwd; 't is geene kapel, 't is eene groote kerk, eene domkerk. Daarvan zult gij in 't vervolg kunnen oordeelen. Maar Onze Lieve Vrouw had lot hiertoe haren naam verzwegen. Den Donderdag, 25 Maart, feestdag van Maria Boodschap,' ge voelde Bernadeita zich wederom naar de rots aangetrokken on- middelijk beantwoordde zij aan de stem van Maria, gevolgd ah naar gewoonte, door eene groote menigte volk. Het vreugdig voorgevoel van het meisje had haar niet bedro gen de verschijning veropenbaarde zich opnieuw, schitterende van jeugdige bekoorlijkheid, en in haar prinselijk gewaad. «O mevrouw, sprak het kind, geliefde goedheid te hebben, mij te zeggen wie gij zijl, en hoe uw naam is? Bernadeita verlangde vu Rig lijk dit te welen en hel zal niemand verwonderen. Drijmaal herhaalde.zij die zelve vraag en telkens was de ant woord een zoete glimlach. Eene vierde maal waagde zij haar ge bed te herhalen O mevrouw, ik bid u, zeg mij toch wie 'gij zijl' en hoe u w naam is? Diimaal liet zich de verschijning gezeggen. Zij opende alsdan hare beide banden, schrijft M. 11. Laserre,'liet ze naar den grond dalen; daarna, die wederom verheffende naar den Ilemel, sprak zij deze woorden IK BEN DE ONBEVLEKTE ONTVANGENIS En zij verdween, 'latende achter haar de mirakuleuze fontein en duizende weldaden. O Onbevlekte Ontvangenis! 0 Maria, wondere en goede moeder, heb dank voor uwe ver schijningen die ons zoo veel genoegen en moed geven 'die ons geloof en onze liefde op'eene bijzondere mannier aanmoedigen en versterken; die voor de wereld eene zoo klare getuigenis zijn van de waarachtigheid en- de onfaalbaarheid der Roomseh-Katholieke Kerk en van den heiligen Stoel. Onze Lieve Vrouw veropenbaarde zich nog twee maal, den 5 April en den l'ê Juli, feest van Onze Lieve Vrouw van Carmelus- Öerg. Het gerucht dier wonderbare verschijningen had zich alom verspreid: de goddeloosheid, de menschelijke macht, de wet poogden den toeloop naar de Grot tegen te houdende godde lijke macht zegenpraalde. De geestelijkheid, in het begin sterk ontroerd dooi' deze ge beurtenissen, ging om met wijs beleid en gezond oordeel, tot wanneer M6r Laurence, wijlen bisschop van Tarbes, na met de grootste voorzichtigheid en met de meest mogelijke nauwkeurig heid alles onderzocht en doen na zien te hebben, eindelijk zijne goedkeuring gaf. Aanstonds begonnen de publieke en algemeene bedevaartende onbetwislbaarste wonderdaden door de .aanroe ping van Onze Lieve Vrouw van Lourdes en het water der bron verricht, vermenigvuldigden zich dagelijks. Men sloeg de hand aan 't werk en na eenige jaren vei hief zien op de plaats waar men eertijds niets zag dan "eene steile rots, eene prachtige kerk, liet juweel van Onze Lieve Vrouw. De naam van Lourdes, schier onbekend voer het jaar 1858, is nu geheel Europa door vermaard. Wat zeg ik? Ilij is de zeëen overgegaan, en hij doet alle de herten van Marias's kinderen van liefde en hoop slaan. ;Den 2 Juni 187-4, kwamen te Lourdes 105 pelgrims toe uit Amerika, vergezeld door M6' Jozef Dwenger, bisschop van Fort- Waijne. Welke bedevaart! Amerika, op 3000 mijlen afstand, dat toesnelt om in een nederig hoekje der Pijrenëen eeil gebed aau Maria op te dragen Wordt voortgezet. Te Gent klinnen door de gladdigheid' al een dozijn armen en beenen gebreken zijn. Waarom strooien zegc-eu scbranioüiÜe iet het Prijsraadsels uit Gavere. De prijzen zullen eene aangename v róssing zijn. Te zenden binnen de 14 dagen A. X. Gavere, blijvende post. Let op 't eerste raadsel is een lutler-iaadsel, met iederen regel woord veranderen, liet tweede is een kwadraat raadsel: 4 woorden die men langs twee kanten kan lezen doch, 'l zijn saperlot, fransche woorden. In 't vervolg moeten 't vlaamsche zijn. Die niet sterk gèfrauscht is, ral wel doen van zijn hoofd daarop niet te breken. 1. Ik ben een voegwoord op drij been, Verwisselt, lezer, 't hoofd alleen, 2. Zoo word ik straks een spaansehe munt; 3. Dan, iets waaruit gij 'tappen kunt 4 Hu wat aan al onbedacht man, 5. Door veel tappen eens korueu kan! G. Ja, zelfs langs waar g(j tappen zult; 7. Een dier slim en van groot geduld S. Ook zijn vyand die 't graan opsftiult. y. Wat gij door zweet of regen wordt 10 11. Hout lang en plateen voornaam woord. A. X. Myn eerst moei u ve Verzwakt soms en b. Wilt onder vrouwen n Mijn laatst is ongewo mjjn tweede - okerji; S(3®TBA&_. Rg-JOo - Kom, Jezus lang beloofd', der menschon Zaligmaker, "Gij. Volkenredder, Zondodelger, Boeionslakef Kom. Hooggazalfile Gods, Emmanuel verwacht, Gij, Zoon van Abraham, uit Jesse voortgebracht; Kom, onverwinbre Held, ontzagbreHelvortrodcr, Gij, Zoonbowcrkor, Vredestichter, Vrit-ndschapsmeder, Nu kom, Molcfisedech van 't nieuwe heilverbond, Gij, eeuwige Offn-aar on Offer, te eenor stond Kom, Vloekvei-breker, Slrafvernieler, A fgrondd winger, Gij, Krmsbekliiunior, onversaagde Doodbespringer Kom, Wonderworker, Levend maker,- die aan 't graf Zijn prooi ontrukt; Gij, Algebieder, die uw staf Zwaait over landen en golven kom, Geuadedeeler, Ziolsontfermer, Loodvel-zachter, Krankheidheelor Kom-, Middlaar Borgtocht, die als 't-vonnis is gevéld, U tusschcn 's Rechters toorn en 't plichtig menschdom stelt Kom, Heilverkondur, Waarheidpreker, Lichtverspreider, Gij, Geestbéstiorder, Hartonknedor, Volkenleider; Korn, Herder Israels, die vveerbrengt tot uw kooi, at omdwaalt langs liet veld, aan 's vijarids klauw ten prooi.; Kom, wei-eldlossoml Lam, uit milden schoot gesproten t Lod.De Koninck in christen dichlérglped vau het Lam Gods, wier ns op Kerstdag wordt herinnerd. hij is. waard bezongen, bekroond,metliefdetransn hesprengd te worden, die gezegende Kerstdag, toen de Zoon Gods als arm werkmanskind ter wereld kwam, om onzen stand te verheffen, om do gelijkheid der menschen voor God te toonen; O Goddelijk Kindje, dat daar in armé doekskós ligt, liuschèn Maria en Josef, dat aan geringe herdei-s de eer geelt uwer-eerste aanbidding! wij loven, wij gebenedijden, wij danken liklein van gedaante zijt gij den Koning, liet Leven, hel Licht der ganscho aarde sinds Uwe geboorte is de Zoo geboorii

De Werkman | 1874 | | pagina 3