Hieiuus. De waarheid heeft den vasten voet, Ehratawij waren mis; hel kwadraat-raadsel uil Gavere is niet samengesteld uil Fransëhë woorden, maar wel uit echt Uaamsche; dus, iedereen kan meedoen. On plechtige en aandoenlijke wijze is te Aalst, Zonaag, uc nieuwe St. Josefskerk ingehuldigd en den E. II. Nvt als 1 astor geïnstalleerd. De kerk was kroppensvol, alsook s anderendaags, voor de Eerste Solenueele Mis. liet eerste kind dat in de St. Josefskerk te Aalst, het II. Doopsel heeft ontvangen, ïsdit van M. Joannes Mallliieu-, een det- tige werkman. M' Frans De Cuyper heeft op Kerstdag voor een talnjk pu bliek. waaronder vele Zouaven van Aalst en omliggende, zijn be kroond stuk voorgelezen, liet zal later in De .Werkman opgeno men worden. ta 300 mijnwerkers van rond Charleroi zijn dander week te Biussel, bij den Koning, hunne klachten komen doen. Zijne Ma jesteit heelt er ecnigen ontvangen. Indien zij hun werk gestaakt hebben om de overeenkomst der ba-en te doen eindigen, be staande in zekeren tijd lang geenc xttVViedeu le mogen aa.mcineu die elders verhuizen, dan zal Leopold 11 hun geen ongelijk heb ben kunnen geven. Ce zoudt u le Brussel de boenen breken over de glaüdine plankicrs. Dc stadsverordening van er zand of asSclic op te strooien, wordt door velen verwaarloosd. Tc Scuiari is ovcrlaatsl een poeiermagazijn gesprongen. Vele huizen zijn vernield en meer dan 200 personen gedood. Voor de jongste wijding heeft Parijs 30 priesters geleverd, zooveel waren er niet geweest sedert 40 jaar. President Burghers van Amerika is op weg naar Europa om er cene leening te doen van 1'2 milliocn pond sterling.... Hij peist zeker dat 't geld hier op de booinen groeit. - De Bonapartisten nemen in Frankrijk de twislerijcu ücr Koningsgczinden te baat om hunne zaken vooruit te zetten, u veranderlijk Fransch vok; na Sedan was Napoleon een voorwei p van afschuw en nu zouden ze zijn weet terugroepen De Koningin-moeder van Beyercn, onlangs bekeerd, u» d'ander week tc'voet naar de kerk van Munster gegaan en neeit er plaats genomen te midden van 't volk, als de simpelste mouw. 's Namiddags woonde zij, op zelfde wijze, de vespers bij VmmmiD,- Op liet grondgebied der gemeente Hels- buriT in de nabijheid van het dorp Iloh'fluh, lang oenen voetweg slaat'eene afgezonderde boerenwoning, bewoond door eene reeds blll.lt. Ul/llt/ - I bejaarde vrouw en hare jonge dochter. In den nacht van 13 tol 14 december, nadat beiden zich ter rust begeven hadden en reeds ingeslapen waren, werden zij plotseling gewekt door een gerucht dat haar terecht verdacht voorkwam; het waren dieven die poogden een venster open le breken. Het meisje nam spoedig cou besluit haastig trok zij hare klee- dercu aan, nam eeucn sabel die aan den muur hing en welke haar grootvader in den hollandsehen krijgsdienst had gebruikt. Aldus gewapend liep zij tiaar de naburige kamer, waar een diet, reeds bezi" was met hel eene heen door hot venster te zetten om binnen te dringen. Zij vici den booswicht zoo duchtig aan, dal deze het geraadzaam oordeelde met zijne gezellen de vlucht te nemen, 's Anderendaags kou men ecu kwartier burs verre op den. sneeuw het spoor volgen dal de schelm door bloedverlies had achtergelaten. Spoorwegramp. Ken der grootste spoorwegongelukken, 'welke zelfs in Engeland ooit hebben plaats gonad, heeft donder dag aan 31 mcgschen liet leven gekost, terwijl nicer dan 70 per sonen zwaargewond werden. De sneltrein, die s morgends ten 11 ure 40 van Oxford naar het noorden vertrekt, was zwaar gela den. Twee lokoinuticvcn trokken de zestien rijtuigen, die vol waren met personen, welke bij hunne rainiliêii in hel noorden de iKersdagen gingen doorbrengen. Nabij Shipton, juist voordat de trein db brug over het kanaal zou overrijden, brak de as van een der voorste'rijtuigen, of sprong de band van een der wielen, waardoor hel rijtuig van dc rails geworpen werd. De spoorwygdijk is ongeveer 20 voet. hoog, en de eerste wagen werd in de diepte geslingerd. De koppelkeltingen braken, zoodat de twee lokomoiievcn op de rails bleven, doch de andere wag gons, die plotseling gestuit werden, terwijl zij met eene snelheid van 3d mijlen per uur over de rails vlogen, stortten oen voor een over den spoonvegdijk in de laagte,. Zij die in de laatste rijtuigen zaten, voelden eerst de waggons schokken, stooten, heen en weder slingeren e:i toen mot een vervaarlijk gekraak over den dijk gaan. Drie of vier waggons stortten *aan dc zijde van het water omlaag en men vreest, dat een paar rijtuigen vol passagiers in de diepte verzonken zijn. Hoeden en andere voorwerpen dre ven op hel water, boven de verbrijzelde waggons. Een rijtuig ging dwars door de leuning van de brug in liet water. Do twee allerlaatste rijtuigen bleven oji dc rails, hetgeen aller- mcrkweordigsl is, wanneer men aan den grooten spoed denkt, waarmede de trein voorwaarts snelde. De reizigers, welke zich daarin bevonden, klommen in de grootste ontzetting er uit, doch een hunner had de tegenwoordigheid van geest een groot rood spoorwegdeken dat hij bij zich had, op te nemen en er met- over de brug naar de zijde van Woodstock te loopen, om een trein tc waarschuwen, dien hij wist binnen enkele minuien van die zijde te moeten voorbijkomen. Het sein werd juist bijtijds bespeurd, ..zoodat eene tweede ramp voorkomen werd. Zoodra de spoorweg beambten van de verschillende statiën de lijding vernomen luidden, werden drie extratreinen naar Shiplon ge-onden met geneeskun dige hulp en alles wat men noodig oordeelde. De ki eten der ontzettend verminkte reizigers, waaronder eemge door splinters doorboord tegen den grond waren genageld, waren zoo hanverscheurend, en velen waren zoo verschrikkelijk gewond, dat de ongedeerde reizigers groote zoli'belieerscliing noodig hadden, om in slaat te zijn te helpen Sterke armen, dienstveërdige handen en mannelijke harten begonnen echter zonder een oogenblik tijdverlies hulp te geven en le redden al wat te redden was. Van de gebroken 'üijtuigen werden groote vuren gemaakt, in wier nabijheid de gewonden gelegd werden tot in een exlratrein hen afhaalde en naar Oxford bracht. De 23 dooden werden naar de Hampton papiermolens in de ouiiiid- delijke nabijheid gebracht. De arbeid iii de fabriek werd onniiddelijk gestaakt en, door de twee meesterknechts aangevoerd, wisten de werklieden op verstandige wijze hulp te geven. Anderhalf uur na hot ongeluk kwam eefit een geneeskundige uit Oxford, weldra door vele andere gevolgd, bijstand verleenen. Zeven gewonden stierven eer de goneesiieereu waren aangekomen, lil dc cngelsche dagbladen staat dc lange lijst van degedooden, met*de beschrijving van hun uiterlijk, opdat de familiebetrekkingen hen zouden kunnen her kennen. Mannen, vrouwen, jongelingen, meisjes en kinderen zijn er onder. Enkelen zijn omzeilend verminkt, doch de nf.eesten zien er uit alsof zij sliepen. De verschrikkelijk zwaar gewonden, die het ongeluk overleefd hebben, zijn meer te beklagen. Tussclien de 100 en 200 personen zijn meer ol'min gewond. Aan zeer velen moeten armen of boenen worden afgezet, terwijl een honderdtal in hopeloozen toestand zijn. Volgens een bericht in den Trims, zou hel ongeluk het gevolg zijn, van de misdadige lichtzinnigheid van spoorweg beambten te Oxford. John Mullce, een werkman, die in een rijtuig van derde klas reed, waarvan de as of liet wiel gebroken is, en die zwaar gewond uit den verbrijzelden waggon gered werd, verklaart, dat de waggon, welke hel ongeluk veroorzaakte, te Oxford builen spoor gebracht was, ten einde hersteld te worden, doch omdat er gebrek aan waggons van derde klas was, donder dag weèr in gebruik gesteld eii vooiaan den trein geplaatst was. Deiizelfden' dag had te Wigen op deu London and North Western-spoorweg eene botsing plaats tussclien een steenkolen- trein en een sneltrein, waarbij een persoon omkwam en twintig ernstig werden gekwetst. óoor eene ontpioHing in eene steenkolenmijn zijn dien dag 17 werklieden gedood. Een treurige Kersmis dus voor duizenden. Woensdag had le Nijmegcm een treffend voorval plaats- Mej. O., gereed zijnde om le gaan, wilde de lamp uitdoen; hier door kwam hare voile in aanraking met de vlam. Oögeublikkelijk stonden voile, hoed en hare andere kleedingstukkeii in brand. Slechts met cene dienstbode samenwonende, die wel bij liet on heil tegenwoordig was, maar niet in staat scheen le zijn de vlam te blusschen, kwam de hulp van buiten ivf zoo laat, dat de onge lukkige vrouw nog déuzcltden naciit aan de 'bekomenwonden ouder een smartelijk lijden bezweek. -Ziehier den tekst van het opschrift, dat men op liet voet stuk van hel ruiterstandbeeld van Godfried van Bouillon heelt geplaatst: Godfried van Bouillon, eerste koning van Jerusalem, geboren te Baisy (Brabant), gestorven in Palestina, op 17 luli 1100. Gédekrcteerd op 2 november, i843, ingehuldigd den 2-4 augusti 18-48, ouder de regec'riiig' vmi Leopold 1. Een telegram van liet eiland Madera meldt, dat op i7.no vember, het vaartuig Cqspatrick, guladen met landverhuizers, op reis naar Kieuw-Zeeland, in volle zee verbrand is. Van de -405 personen, welke zich op dit vaartuig bevonden, zijn er slechts 3 kunnen gered worden. Een "ministerieel besluit van 30 November beslist dat de verzendingen van afval van wol (déehet), vette wol of garens, vaii aard om spoedig in brand te vliegen, voorlaan per spoorweg zullen moeten gebeuren in gesloten wagons, die geehe andere koopwaren inhouden. Zij worden maar den Dijnsdag en Vrijdag

De Werkman | 1875 | | pagina 2