ÏÏieuius. Eehoeftheid, maakt droefheid, Als Stoffijn aangehouden werd, zeide deze hem, dat zijne vrouw zelve binnen 2 dagen zou aangehouden wezen en dat hij zijn leven lang, zonder werken, bij Barbier mocht dooi brengen. Voor de moord zeide Stoffïjn hem dat hij van Barbier cenen brief ont vangen had wegens de plaatsvervanging. ifij heeft ook eenen naamloozen brief ontvangen. Stoffijn "zegt dat hij aan zijnen Kozijn door den porteclé van 't gevang heeft doen schrijven, waarin hij schrcet dat zijne vrouw hem beschuldigde, om hem te kunnen verlaten, na zijn goed ge nomen te hebben. Men begint de ondervraging om te weten wanneer Van Daele de herberg van Jan De Kempeneer heeft verlaten, De baas zegt dat Van Daele, den avond der misdaad bij hem is gekomen kwaart voor of ten 5 ure. Er was veel volk, men speel- clc met de kaartaan de deur werd er gebeld. Er was rusie in 't spel en De Backer is gestoord heên gegaan. Van Daele heeft langen tijd met De Vriendt geklapt deze is eerst vertrokken, 10 minuten na 6 ure en Van Daele drie minuten nadien. Uoriau, 21 jaar. landb. te Liedekerkc was ook bij Kenpeneer, heeft Van Daele alleen aan de stoof zien zitten hij scheen niet ongerust, en is vertrokken zonder iels te zeggen. Getuige was thuis kwaart voor 5 ure. 5, 6 ander persooncn die in de herberg waren, getuigen dal zij.er Van Daele gezien hebben, doch komen niet overeen ia liet uur dat hij de herberg zou hebben verlaten. Van Daele zegt dal hij eerst eens is uitgegaan voer eene kleine noodzakelijkheid, doch is weer gekomen en daarna alleen vertrok ken rond G ure hij droeg leeren schoenen met houten zolen. JosefBoriau houdt staan dat hij Van Daele 3 of4 minuten voor hem uit de herberg heeft zien gaan, en bem sedert niet meer ge zien Getuige Vercammendie opgeschreven was als in 't eerste ver hoor ge/.eid te hebben, dat hij Van Daele had zien weggaan, roept nu dit dat zijnen naam geen Vercammen is als hij dit ooit gèzèid heelt en dat hij voor geen 100,00Ü fr. zoo iels zou geteekend hebben. In de twee volgende zittingen zijn de personen verschenen die in d'herberg De Kempcneer wareneenigeu zeggen dat Van Daele rond 6 unjir. d'herberg was; anderen dat zij er hem niet moer gezien hebben. De dienstmeid van Van Daele, G. Schoonjans, zegt dat hij den, 28 Nov. ten 4 ure bij Jan Kemp is gegaan en maar rond 10 ure thuis gekomen. Hij zag er, den 29, niet bezorgd uit. Verders geeft de ondervraging geen klaar licht over 't uur dat Van Daele is weggegaan. Den 4 Januari zijn gehoord: Van I/mis, vrederechlci van Assche, spreekt over de groote partijdigheid die ie Liedekerke heerscht, en zegt nooit iets ge hoord te hebben over 't gedrag van Barbier. Sara Van Ginder/leuren, bazin te Liedekerke, weet niets van de moord zelve, doch beweert dat de Rechter vloekte, toen hij haar ondervroegen wilde hebben dat Dehnnay dcdader was. De andere getuigen brengen geen nieuws aan den dag en spreken zeer verward over dc betrekkingen van Barbier met Stoffyn. Den o Januari zijn gehoord verscheidene personen die bestati- gen dat Barbier, Van Daele, De Boort enz., met Stoffyn, in dc maand April, in eene koets rond het dorp gereden zijn. Eeuige getuigèn beweren dat Barbier, toen hij -niet Stoffyn naar Esschene reedt, hem in d'herberg Nys is gaan roepen Barbier zegt dat bij mei Stoffyn' uit zijn huis is vertrokken, zender ievers in te gaan. Gerant, koetsier bij Mr Prieels, was met' dc koels nabij het huis van Jan, als deze doodgeschoten is-; hij heeft niemand zien voorbij loopen. Nu komen de getuigen ter ontlasting, gedaagvaard door do verdediging, Grol it is, statie-bediende te Denderleeuw, zegt dat als een be diende vergeet 's avonds een coupon op ie reekenen, hij dit 's anderdaags doet. Fr. Van der Poorten, bij/.. Denderleeuw. Aan hem heelt de chef van Okegem gezeul dat hij-maar 's anderdaags de coupons inschreef van den vorigen dug. Duchéne van Rijsel, heelt éen jaar en halfmet Stoffijn gewoond, ln'j weet niet slechts van hem tc zoggen; zijn vrouw wasjaloersctf cn ging dikwijls bij kaartelegslers om de waarheid te weten daar schamoleeren ze de sous uit den zak, zegt getuige. Andere getuigen uit Rijsel komen bevestigen dat vrouw Stoffijn jaloersch was.datStoffijn daarop einde november, cenen vrijdag, uit België is aangekomen. Personen van Liedekerke komen ook legen vrouw Stoffijn ge- tuigen dat zij ééns zijne irouwfrak ie Aalst is gaan verkoopu j. Een oude visscher van 79 jaren, verklaart th.i bij dm avond der moord aan de vaart, langs den kant van Denderleeuw* zal te visschen en, 3 minuten na 't schot, oen man zag \ooibijluopen, in de rich'ing van Denderleeuw. Man en vrouw, wier kinderen den avond der n.cord, hij Van Kempeneer olie gingen halen, zijn rond G ure thuis gekomen en zeiden, omdat moeder hun berispte, dat nonkel Sliuus daar zat, met Van Daele, en vele andere personen. Hel eene kind was 11, liet ander 13 jaren. la deze zitting zijn ook getuigen van Okegem komen verklaren over den ëoupon, in 't voordeel van Stoftijn, en over de oneenig- hcid van August Van Dfoogenbrocck mol zijne, vrouw. Groete u vriendelijk. X. Assisen hof, Besehuldigden-Getuigen. We zij a dijnsdag da zitting van 't-Assiscn hof gaan bijwonen. Men kan zich geen den beeld maken van de opschudding die dit proces te wege bren"t. Al de banken zijn volzet, en 't publiek slaat op te schuiven tot buiten de deur. Onze lezers kennen reeds de zaal van 't Assisenhof. lie drie beschuldigden zitten op eene bank, achter hunna verdedigers cn voor drie gendarmen met be laden gewiér. Ze zijn zeer netgekleed Stotfijn, dö'eerste, ziet er in 't geheel niet verlegen uit en lacht als sommige getuigen spreken alle vijfvoet tikt hij op de schouders van zijnon advokaat, om hem iels te zeggen'; dikwijls staat hij van zelfs recht om de getuigen to doen ohdei vragen. Nevens hem zit Van Daele, in droeve stilzwijgendheid liet tooneel aan schouwende dat zich voor zijne oogen ontrojt men zou zeggen dat zijn oogen dik zitten van tranen even als Barbier hot ft hij een zeer goed voorkomen deze laatste is kalm en gelaten zoohaast de Voorzitter hem aanspreekt, staat hij recht, antwoordt zonder drift of gemaaktheid, juist op 't geeno hem ge waagd wordt, geen woord moer wij moeten bekennen1 dat de houding dei- beschuldigde n, vooral der twee laatste, voel beter voorkomt dan die van menige getuigen die te veel haat lateu blijken. De getuigen zitten in ceiie hall donkere uevenzaal geeno aangename zaak van Uaar soms 8 dagen te moeten staan schilderen t is als ceno gevangzet- ting. Als hun naam opgeroepen wordt, leidt do deurwaarder hen voor den Voorzitter, dio limine indenditeit bestatigt en hen duet zweren als voI"t Ik zweer van ta spreken zonder haat en zonder vrees, van heel de waar- beid te zeggen en niets dan de waarheid, zoo helpo mij God. - Dan gaan zij tien stappen van den Voorzitter, iu eenen zetel, lustchen de Gezwoornen en de advokalcn, zitten. Men denkt «lat het verhoor der getuigen donderdag zal ten einde zijn, waarop do pleitreden zullen volgen dan blijft nog c'e beraadslaging der ge zwoornen die soms lang duurt eu do uitspraak, veioordeeliug of vrrstelliuc. 03—'*- Gi'oote verandering m Spanje. De zoon der oud-Koningin Isabella, don Alfons, is door 't republrkeinscli leger als koniiig uitgeroepen, 't Zelfde leger joeg over eenige tijd zijne moe"- der weg, doch nu, t'cinde raad en uit vreeze voor don Gar los, noemen zij hem koning. Lekkere onderdanen Honing in deii mond en een scheersmes aan den riem. Proficiat!... De macht van Karei VII is daarmee geen hair verminderd al zijne mannen blij ven hem getrouw. Te Scutari, Duitsch.and, is onlangs de bliksem gevallen op eene buskruitlabriek; door de ontploffing zijn 100 huizen inge stort en meer dan 30ü personen gedood of erg gewond. Londen,"4Jan. De werklieden van twee belangrijke koolmijnen, uit het graaf schap Wallis, hebben het werk hernomen. Men denkt dat de anderen hun voorbeeld zullen volgen. De .Timf.s aanziet dc werk staking ais geëindigd. NDen 30 December werden te Londen twee moordenaars opgehangen. Niet ver van daar, to Lancashire, sprongen twee stoomketel;? die 3 kinderen doodden en er 10 kwetsten. In 1873 is door hel Genootschap van den H. Vinccnlius a Paulo, te Parijs, uitgedeeld voor 5 rnillióenen franken er zijn nu conterenliën in al de landen der wereld, tot in Afrika, Canada cn Mexico. Na Frankrijk, is België op den eersten rang. In November J874 zijn 148 zeilschepen vergaan en 17 stoom booten. Dc Amerikaansche patalters zijn door de gocvernementen van Zwitserland, Oostenrijk en België verboden, omdat zij met den Coloi-ado besmet zijn. Bij koninklijk besluit wordt de kapel van Sle-Anna-ten Eede, le Weiteren, lot succursal ingericht; en het jaargeld des pastoors bepaald op 9.">0 Ir. Donderdag heeft een advoknat in zijn lang zwart habijt, cenen zijner kollegas eene kaaksmeet gegeven, omdat deze laatste hem geld vroeg.... Eene klinkende betaling! Zaturdng was 't gedooid en daarna weèr gevrozen, zoodat de wegen zeer gladdigen bijna onbegankolijk waren. Overal zijn vele ongelukken te betreuren. Hier, te Aalst, viel o. a. eene boe rin met eenen korf van 50 eiers, die allen gebroken waren; eene

De Werkman | 1875 | | pagina 2