S5 In zuilig water, zalige vissclien, andere vrouw viel op de groote markt en brak twee tanden in haren mond; een werkman, naar de fabriek gaande, brak zijn been, enz. Vele personen hadden 't wijs gedacht van voor hunne deur zand of assche te strooien. Nabij Charleroi, ie Nalinnes, zijn onlangs.een schoenmaker e.uzijn zoon in hun huis vermoord, voor ecne som van 5,000 fr. die zij gespaard hadden.... Wreed! Lr is uit Leuven eenen oproep gedaan aan al de personen die de zaak ter herte nemen van goede hoeken en gazetten te verspreiden,om zich maandag aanstaande aldaar te vereenigen, in de Tienensiraat. De redelooze en goddelooze schriften zijn voor ons land erger, dan 't geen de kanker is voor ons lichaam, 't Is wel te hopen dat een groot getal personen zullen samenkomen, eenen Bond uilmaken, om door gesamentiijke werking 'l Vader land en de Familiën in deugd, eer ea bloei te houden. Dees bericht diene de*Belangstellende als üiluoodiging. Door een lojarigen koeherder is onder Waterlandkerkje eene schuur in brand gésteken, waardoor voor eene weerde van 3000 gulden door de vlammen werd verteerd. De jongen be- weeit; dal zijn baas hem twee en een halve frank wederrechtelijk had onthouden. Hij is naar Middelburg overgebracht. Dezer dagen heeil te Brussel plaats gehad, de opening en de inzegening der kerk van St. Fraiiciscus-Xaverius,|gelegcn lus- sehen ue Zuiderdreef en do Volderstraat, en die aan de Xavcrianen der hoofdstad lol vergaderplaats dienen moet. 'De muilplaag houdt stand in verschillende gemeenten van Vlaanderen, en heelt zich ook te Eecloo vertoond. De ziekte is ditmaal uitgeborsten in den veestal van de weduwe Van Damme, in den Busoh. Nog op een ander punt der stad hebben zich zekere voorteekens van dezelfde ziekte opgedaan in twee schapenstallen. De zieke dieren zijn aan de zorgen toevertrouwd van den rijks veearts, M. Vileyh. liet stedelijk bestuur heelt depolicic belast, met dc voorgeschreven maatregelen van voorzorg te handhaven. Eene nieuwe misdaad is in het arrondissement Charleroi gepleegd en ditmaal in de gemeente Soubret. Verleden vrijdag waren de geuaamden K. Davistcr en Z. Lans, schoonbroeders, ter gelegenheid van den nieuwjaarsdag in het huis van den laat- sten vercenigd. Na de gewone gelukwensehen sprak men van allerlei zaken, tot de samenspraak eindelijk ovèr familiezaken rolde. Up dit terrein werd de samenspraak levendiger tot er ten laatste een twist oprees. Lans sprong op eens recht, greep zijn geladen geweer, dal aan den muur hing eu schoot zijnen schoonbroeder de volle lading in bet hart. Deze viel om niet meer op te staan. Onmiddellijk nam de moordenaar de vlucht, en ondanks de op zoekingen der polieie eu der gerechlerlijke overheden, heelt men hem nog niet kunnen ontdekken. Men denkt dat hij zichzelve recht zal gedaan hebben,..want cenige oogeublikken na den moord, vertoonde hij zich bij een anderen zijner schoonbroeders eu verhaalde dezen het gebeurde, waarna hij er bijvoegdeDood mij nu maar op mijne beurt!Het slachtoffer is 43 jaren oud en laat eei^c weduwe en drie jonge kinderen achter. De moordenaar telt slechts 24 jaren, is insgelijks getrouwd en vader van twee kinderen. Den 2 Januari kwam een persoon te Carnièresaan, om zijnen zoon die aldaar woonde, te verzoeken den lijkdienst zijner dochter te Bergen te willen komen bijwonen, die aldaar overleden was doch aan de koolmijn Vernois gekomen, waarin zijn zoon werkte, wachtte hem eene nieuwe ramp. 's Morgens was een bak met zeven personen in de diepto gevallen en had de ongelukkigen op eeno diepte van 300 meters in hel slijk begraven. Tot heden toe waren de slachtoffers nog niet teruggevonden en zijn zoon was een dier ongelukkigen. Het zou onmogelijk zijn de wanhoop van den vader te beschrijven, die op zijne beurt een ongelukkig einde had. Hij dronk, döor droefheid ontzind, zoo overmatig, dat hij aan de statie van Carnióres 's avonds in een donkeren hoek neerviel en ter plaatse bevroos. Heden wordt de dochter begra ven, morgen de vader eu misschien overmorgen de zoon. Wat ijselijken slag voor de-overlevende vrouw en moeder Pas is de werkstaking rond Charleroi geëindigd, of er is eene andere op gang in den bassin der Samber. De' mijnwerkers willen er sedert Kerstmis in de putten niet dalen, aan 't vermin derd dagloon dat inen hen aanbiedt. Hoe oud is een i>AAiiü? Zoodra een paard negen jaren oud is, vormt zich aan den bovensten hoek van liet onderste ooglid eene ploo'i, jaarlijks komt er dan eene plooi bij. Wilt gij dus den ouderdom van een paard bepalen, dan behoeft gij enkel het aan tal plooien aan den bovenhoek van het onderste ooglid te tellen en die bij het getal negen te voegen. Da Annates de Notre Dame de Lourdes, goven den volgenden brief door Mr A. De la Narde, ridder van 't Eerelegioen, geschreven. Lourdes, 8 December 1874. E. V. Superior. Laat mij loe, uit dankbaarheid voor de Heilige Maagd Maria, Moeder Gods I rn onze goed.; Moeder in den Hemel, u de zeel- groote gratie to verhalen die ik bekomen heb. Deu 15 Nov. 1873, te Santiago (Gintij zijnde, werd ik door den bloedlnop aangevallentrots al de pogingen der goneesheereu, lag ik den 3 December op mijn uiterste, daar de kanker ontstaan was. Van als ik ziek was, waakte mijne goede en brave moeder gedurig bij mij; God alleen geeft aan de mpeders een dusdanige» moed, iiij alleen vernieuwt luinno krachten. Arme moeder, zo verborg de innige smarten barer ziel, doch ilc raadde hare smarten web. Denzelfdm avond van 3 dec., rond 9 ure, lasile mijn gebeden voor O. L. Vrouw ik zeide haar, hoe onderworpen ik was, dat, verre van dc dood to vreezen, ik ze als eeno uiting van Gods wil aanschouwde, maar dat ik leed i voor de mijnen, on ik vroeg haar, in den naam van mijne moeder, in den naam van mijne vrouw, van hareu Guddelijkeu Zoon te bidden van mij de genezing weêr te geven; baar belovende van te Lourdes myne bedanking te komen doen. Eonige'oogenblikken na dit kort gebed, viel ik in slaap sedert 't begin der ziekte bad ik niet kunnen slapeü. Ik werd maar 's anderdaags wakker, en niyn e «rste woord was-Dank, goede Hemelsche moeder, van aan mijne moeder der wereld, de dVoefheid gespaard te hebben van haren zoon te zien sterven. Ik was genezen. Eer.ige dagen daarna, dank aan de buitenlucht dio ik ging nemen, was ik gansoh herste'd. Heden zeg ikik heb gevraagd, ik heb bekomcyi. Dank! en door die genade aangemoedigd, durf ik onze goede Hemelsche Moeder nieuwe gratiën vragen. Niet waar, E. Superior, we zullen nog naar Lourdes komen om Maria te bedunken Kan eene moeder Weigeren wat hare kinderen vragen Ik ben, E. V. Superior, uw zeer ootmoedige eu gehoorzame dienaar A. de i..v Narde. Ridder van "t Eere-legioen. Geschiedenis van eene prachtige maaltijd. Zekere burgemeester van Amsterdam had een groot gastmaal opgerecht] eu daartoe de zes en dertig voornaamste burgers der stad, met hunne vrouwen en kinderen uitgenoodigd. Niemand der genoodigden verwaarloosde de groote eer van bij hem, eenen burgemeester, te eten. Zij kwamen dus alle met vrouw en kinde ren, zoodat het gezelschap bestond uit 150 personen. De eetzaal was luisterlijk versierd, te schoon en te lang om hemelden. Op vriendelijk verzoek van den buigemeestcr namen al de gasten plaats aan tafel, verwachtende met ongeduld het eerste gerecht, lerwijl men vreugdig klapte cu iachiie, gingen de deuren der zaal open en de dienstboden brachten 150 schotelkens met eenen .pekelharing, ecu stuk brood cn wat boter. Nu was het eentklapS zoo stil in de zaal als op een kerkhof en alle wezens zagen zoo effen, af dat nier., geene dc minste plooi der vreugde koude be speuren. Daar was maar een .vrolijk gezicht en dat was dit van den burgemeester, hij viel zijnen haring aan, alsof hij in geen drij dagen gecicn had. Onze gasten' dan, maakten van den nood eene deugd om den burgemeester niet te vergrammen eu zij begonnen met lange tanden van den haring te eten. Nu dit gerecht werden de schotels en zelfs de hammelakens weggenomen en elke genoodigdc vond voor zich een briefkeu, met eene diamanten spelde op een zijden hammelaken gespeet, behelzende de woorden :ilet brood boter eu haring te eten hebben de hollanders, onze goede,oude voorva ders hunnen rijkdom en roem bekomen. l'erwhl,i.jiler op die woorden nadacht, bracht men liet tweede gerecht, hetwelk uit ossinvleesch eu verkensribbeu bestond. De aangezichten der genoodigden begonnen op te helderen de ver- kensribLen gingen goed binnen de vreugdige gespreken namen up nieuw loe. Als eenieder van dit gerecht'voldaan was, werden do schotels en hammelakens weggenomen, elke genoodigde vond voor zich, op een lijn damastlijuwaden hammelaken een an- itor brieiken met eene zilvere spelde vastgemaakt en behelzende de woorden «Met eenvoudig toebereid vleesch toeten bebiel-- den onze voorvaders hunnen rijkdom en hunne gezondheid. ierwij 1 elk wederom op de wijsheid dier brietkens nadacht bracht men helderde gerecht, zoo luisterlijk, zoo prachtvol, zoo uitgelezen dat hel onmogelijk is hetzelve te beschrijven. Al wat de wetenschap, de uitvindingsgeest, de iijue smaak en gevoel van al do koks en kokinnen der wereld, van al do lekkerbekken dei- aarde ooit te wege brachten, was in dit gerecht begrepen. Ook juichten de genoodigden zoo luide dat men hel geheele straten ver kon hooren. Nu vierden zij den teugel aan hunnen eu'.lust als- of /.ij dnj dagen gevast hadden. Maar alles heeft een einde de schotels en hammelakens werden weggenomen eu elke genoodig de zag slechts voor zich eene oude, veruiulmde tafel en daarop een brief'kcn met eenen boroesten nagel vastgemaakt, en behel zende deze, woorden Met brood, boter en haring tc eten, hebben onze voorvaders hunnen rijkdom en roem verworven, met eenvoudige spijzen te eten behielden zij hunne schat ten en hunne gezondheid. Maar wij, lieye genoodigden, wij zullen ge zondheid, rijkdom en roem, ja alles verliezen, alles wij -blijven voortgaan met aan de- overdaad en pracht der tafel zoo schande-

De Werkman | 1875 | | pagina 3