MARK TP RIJZEN. Tussehen lepel en de mond, valt de zoppe wel te grond. verwekken met enkel eenige teugen lauw water te drinken; is liet dat dit niet doet braken, dan zal men een sterk aftreksel van wilde kamille-bloemen drinken, en 'sanderdaags zal men diële houden. De zorgen wegens de Kindschheid. IV. Terwijl men het lichaam en de verstandelijke vermogens van liet kind ver zorgt, mag men deszelfs ziel niet verwaarloozon. De ziel is hut edelste doul van den menschzij is onsterfelijk, zij verdient alzoo meer dan het lichaam eeno gansch bijzondere aandacht. De verzorging der ziel van het kind moet zeer vroeg begonnen worden. Zoohaast als het kind eenigo woorden kan uitbrengen, zal men het mot grooten eerbied do HH. namen van Jezus en Maria loeren uitsproken. Van zoohaast als het eenig begrijp heeft zal men het doen begrijpen dat er een God is die alles geschapen heeft, die do meester is van al wat wij zien, van al wat bestaat, van alle schepselendie dit alles bestiert, enz dat wij en alle schepselen geheel en gansch van God afhangendat God wil dat wij hem dienen hem de opperste hulde en eerbiod bewijzen, dat wij hem beminnen als ons oppurxlc goed enz.; dat wij en alle mensclien alleenlijk maar in de wereld zijn om God te dienen en te beminnen, dat al onze werken tot dit einde moeten strekkon dat wij niet in de woreld ziju om altijd in de wereld te blijven dat dc inen- sclien eeno ziel en een lichaam bobben; dat de ziel altijd zal blijven leven, maar dat het lichaam eens sterven zal en in stof en aarde vergaan dat God de zielen der goede mensclien die hem getrouw gediend hebben, in den hemel met allo goed voor eeuwig zal beloonen en de zielen der menschen dio hem hier niet wilden dienen, noch beminnen, in de helle niet den brand van oen afgrijsolijk vuur en andere pijnen voor eeuwig zal straffen. Zoohaast het kind maar eenig*ins spreken kan, zal men het, hot toeken des H. Kruis leeren makon en de vier punten van liet geloof, die men moot weten uit noodzakelijkheid des middels om zalig to worden, letterlijk leeren opzeggen Ten eersten dat er is eon God Ten tweeden dat or zijn drij goddelijke personen, te weten de Vader, de Zoon en de H. Geest. Ten derde dat God do zoon de tweede persoon voor ons is mensch gewor den Ten vierdo dat Goj is de looner van het goed en de straffer van liet kwaad. Men zal ook het kind liet gebed des Heeron, of don Ouzo Vader leeren alsook den Wees gegroet, de twaalf artikels des geloofs, do tien geboden Gods, de vijf geboden der H. Kerk de oefeningen of akten van Geloof, van Hoop, van Liefde en van Berouw. Dit alles moeten de ouders aan hunne kinderen leeren of doen leeren zoo haast als het mogelijk is en niet wachten totdat zij groot genoeg zijn om naar den Catechismus of do Christelijke leering te gaan. Eilaas! velen die opgo- scliroven worden voor hunne eerste Communie kennen die gebeden niot of kennen ze maar zeer onvolmaaktulijk. Men zal hot khul zoer vroeg gewonnen hel teekon des H. Kruis te maken alvorens iets te begin non, voor liet opstaan eten on slapon gaan en al andere werken. Die geboden die hot re -ds kan, zal men hot des morgens en dut avonds doen lezen, en zoo reeds vroegtijdig aan hut morgen-en avond gebed gewennen. Om liet kind te doen begrijpen wat hot toeken des U. Kruis is, en waartoo het dient zal men liet een gedacht geyen van do zonde van onzen eerston vader Adam van de erfzonde, van de H. Drijvuldigheid. Men zal het vertellen en als een *ast punt van ons geloof voorhouden, hou God de Zoon, de twoudo persoon van de H. Drijvuldigheid, mensch geworden is, om de mensclien van da erfzonde, waardoor wij dan Hemel verloren hadden te verlossen hoe hij hier als mensch geleden hooft, na schromuljjke pijnen en versmadingan uitge staan te hebben, met handenen voeten aan 't Kruis genageld werd, waar hij drij uren levendig bleef aan hangen en eindelijk don dood voor 't menschdora stierf. Alzoo zullen de kinderen vroegtijdig do beduideuis van liet teokon des H, Kruis kennen en de vier Geloofspuntou die wij uit noodzakelijkheid des middels moeten kennen om zalig lo worden, gemakkelijk verstaan. Yejders zullen de ouders hunne kindoren onderrichten nopens de HH. Sa- kramenton en hun de vragen van den kleinen Katuchixmus leeren baantwior don. En zoohaast de kinderen oud gsnoeg ziju om de christelijke leering,'t zij in de school, of in de kerk, bij te wenen, zal men t.a daar naar toe zonden. Waar vele kindoren zijn, kunnen de oudere kinderen hunne jongere broerkos of zusterkens mede leiden De ouders zullen dikwijls hunne kinderen nopeas den Cathechismns of Christelijke leering met grooten eerbied spreken en hun die leering voorstel len i ls do voornaamste wetenschap die e. n mensch noodig heeft om dat hij zonder die wetenschap zijns zaligheid, zijn eeuwig geluk, niet kan bewerken. Mogten alle ouders onze raad volgen; wat troostelijke veranderingen xouJm wij in de kinderen niet bespeurenmet wulk gemak zouden zij zich tot bunue eerste Communie kunnen bereiden Nu wij liepen dat de Heer onto woor den zal zegenen om zo heilzame vruchtou te doou voorlbrongen. Liedeken van den Speelman. Daar kwam cru speelman, Trr Kermis in 'l stad. li ij trok rrn gesnater Zoo valscli als reu kater. Uil zijn tleine kille kria. uil zijn grooten kouui koum. Uit ziju kleinen kille kille kei», kille kille kria, Koum, koum. Uoei volgde op dc stra li-n, Een Kindrrenslorl, Zij huilden en Kreten Eu sloegen en spelen, op zijn, enz. 1t Was vruchtloos zich wucrcn. In d'ijslijkc war; liet huilen vergrootte. Hij rolde in dcfole, uwt enz. Daarprijft de champetter 'l Gespuis uil flka&r, Eu zcli'e met ccnen Den spselmsn op dc brencn, mot zijn enz. Een vreemdeling, wien men te Londen de St-Pauluskerk liet zien, waarvan de gewelfsels zeer hoog zijn, deed eene wedding dal hij een man zou brengen die in dezelve niet zou kunnen recht slaan. Deze wedding scheen zoo wonder dat al de omslaanders er deel wilden in nemen; er werd dus voor eene aanzienlijke som gewed. De wedder ging voor cenige minuten buiten de kerk en kwam kort daarna weer, vergezeld van een krom gebogen man. Natuurlijk was er geene mogelijkheid om dezen kromgebogen vont doen recht te staan. De Engelschman had zijne wedding dus gewonnen. Die in openbare plaatsen met Religie, Zeden enjBraalheid spot ten, geven bewksvan klein verstanden stellen zich aan ongename avonturen bloot. Zoo was er eens een Zouaaf die van Rome terug naar Belgenland kwam; op 't cotuoi zat een kikverseho muscadijn van 't geslacht der balfgeboterde, die meenen beteren mensch te zijn, omdat zij in een fijne, dikwijls niet betaalde plocnje steken. Ons ventje begon dus met den Zouaaf te spotten. Deze zweeg; de andere ging verder en verder. Ei, zeide hij, g'hebt voor den Paus gevochten ge zijl nu zeker halven pastoor! hi, hi! ge moogt ze ker al doopen, hi, hi, mis lezen, hi, hi, biechten, hi, Ja, riep de Zouaaf eensklaps in zijn vet schietende, en vormen ook daar- meê legde hij 't plat van zijn hand zoo geweldig op de kaak van den spotter, dat deze al huilende ei, oei, ei, riep, en al de aan wezigen, al schaterlachende, ha, ha, ha, deden. Zekere vent, die voor zijn verstand niet zal opgehangen wor den, kwam bij den Rechter iemand aankla gen, die hem domkop had verweten: 'k Zou de zaak slillekens zoo laten zei de Juge anders is hij nog in staat de waarheid yan zijn gezegde te be wijzen. Kon bediende van den ijzeren weg die aan zijn Meesters moest laten weten wulk6 ongevallen er in eeno ontriggeling hadden plaats gehad, deed dit als- vo'gt: M. X.. van daar, een been gebroken, Mr B. van ginds, zijne borst gekraaktMr S. van Dden arm gebroken Mr P. koopman, gekwetst aan 't hoofdmen denkt nogtans dat da afzetting niet noodig zal wezen. 'Neu anderen keer eindigde hij z\jn relaas in dezer voege 5 gedood; 11 ge kwetst8 in de rivier geworpen; buiten dat, geen ongeluk te betreuren.... Was 't niet al genoog? Laat ons doen wat er moot gedaan worden, en niet wat men doot. EEN PRIJSKAMP VOOR LIEDJES, prijs 't Menschdom verlost, door L. De Koninck. Er is eene maand tijd, tot 15 Februari de tweede prijs zal een fraaie dcbtbundel zijn. Tarwe. Mastoluin. Rogge. Havcf. jAardappels. Eijers. Vlas. Viggens. AALST 26-00 22,73 IS-75 26-00 07-30 10-00 02-S0 05-90 45-60 DENDERMONDE. 26.00 00,00 18,50 26,00 07.00 03,35 02,80 0 0,00 ZELE 21,7a 00,00 13,00 16,25 00,00 03,18 03,00 NINOVE 26,00 00,00 13,50 21,00 03,70 01,55 02,75 LOKEREN 21,00 oo.oo- !3,50 17,00 00,00 00.00 00,00 St-NICOLAAS 23,50 00,00 15,50 18,50 07,50 03,27 03,18 05.81 Lokeren verkoopt per 103 liters, Ninove, per 100 kilos Dendcim Aalst, id. AALST, DRUKKERIJ VAN P. ÜAENS.

De Werkman | 1875 | | pagina 4