Tiicnuis. Het was noyt soo kwa moeder, ay had geern een goe dochter. dien als aw ware vriend. Ge zijt na negentien jaar geworden, en beleeft den bloeitijd des levens. 0, wat is ze schoon, da jeugd ;'lis de lente in de natuur Wisten de jonkheden welke schat zij bezitten, maar hoe broos die schat is, hoe ras verdwenen da tijd vliegt en brengt na eeno Slechte jeugd, droeve, verslonsde, knagende jaren. Doch, laten wij dio bemerkingen daar; ik moet u lieden van gewichtige zaken spreken Jonge vriend. de tijd is gekomen dat gij aan uw Vaderland het bloedrecht moet geven gij gaat loten een nummer zal beslissen of gij soldaat moet worden of niet, want om iemand in uw plaats le stellen, is de taks te hoog geklommen. Ik wensch u een voordeolig nummer too; maar ik wensch ook, nog vuriger, dat na de loting, uw hert blijve gelijk hot is, dat gij, op die dagen, den eersten stap niet doet naar den afgrond van ontucht en ellende, 't Is, bij de dwaas hoofden, den regeler moet op die dagon gedronken worden; waarom? is er ooit reden om buitenmate te drinken Is 't omdat uw familie in den angst zit, dat gij al zingende door de straten moet trekken en dat alles met een drinken gedaan waremaar, neei), de lolelingen zijn samen; zoo; ls altijd, -zijn de bedorveno kerels de baantjes vooruit; die van achter moesten staan, zijn d'cersteze tieren en zwieren, terwijl d'ouderenharten kloppen, terwijl hun betraande oogen naar d'horlogie zien of hun zoon nog mot gaat komen.... Neen, vader en moeder wacht hem nietde lafaard heeft uit meuschelijk op zicht toegegeven, hij is met andere lolelingen gegaan naar huizen waar men niet onbezoedeld uitkomt, waar man, ia eens, d'ondeugd leert en inzwelgt; hij heeft den eersten stap naar een sleclit Ievrn gezetaar wel voor hem, teedero vreugden; vaarwel, ouderenliefde! missel ien heeft hij reeds een vuile ziekte op 't lijf! de kanker is aan zijne jeugd! Mijn vriend, let op, in deze dagen; verblindt u toch niet't is geen vreugd wat de dwazen vreugd noemen. Welhoa! zijn familie verontrusten zijn ou dors doen wcc-nen en schreienzijn leven verprosson, den drank in zijn lichaam gieten erger dan de zwyuen, is dat vreugd, is dat vermaak? foei, dat is zich als monscli veringen! de deftige heidenen zelfs verafschuwden dat!!! Rn wij, christenen, wij. 'gedoopte mensehen Neen, vriend, dat is zoem aan den mond en honing in 't hart; zijt wijzer, in den naam van uwen braven vader, ik vraag het u; hebt gij een slecht nummer, ga uwe Familie vertroos ten; zijt gij er uit, wees" dan toch zoo barbaarsch niet van u te verinaken, zonder uwe Familie: hebben zij geun recht om uwe vreugd te deelen, zij die u zoo naar aan 't liart liggen? Luistert uaar de spotters nietei, hoevelen dier gasten zullen later met wanhoop zeggen dien rampzaligen lotingsdag! O ware ik thuis gebleven!.... Maar 't is te laatgeroepen als da pij! uit den hoog is. Doch, waar zijn mijn gedachten? al wat ik schrijf, hebt gij voorzeker reeds in uw hart overwogen want ge zijt eene brave en wijze zieltot heden hebt gij u de achting van al wie u kent, verworvenge zult alzoo blijven, niet waar? ge zult uw eigen mistrouwen en mijnen raad volgen 't is de vriend schap, 't is de liefde, 't is uw vader, die door mij schrijft. Uw altijd getrouwe vriend, Personen die woensdag te Zele geweest zijn, komen ons zeggen dat de gemeente op zulke deltige wijze haren nieuwen Herder heeft ingehaald de plechtigheid duurde 2 uren al de sociëteiten waren er aanwezig 't Ros Beijaard deed zijn ronde en een schoone luchtbal steeg op met den wensch die allen be zielde Hulde aun den E. II. Marquent. Wij vernemen dat de E. H. Van Wassenhove, onderpastoor van H. Kerst, te Gent, tot pastoor van Kalcken is benoemd. Kwaad nieuws voor de kafféwijven. Er zijn op zee 14,000 balen van die kostelijke waar vergaan. Te Utrecht zitten veel koolmarchands die op nen harden winter gerekend hadden, nu mei huilbuis vol platte kinderen... we zijn mis,., met hun pakhuizen vol kolen. Door de Belgen le Nizza verblijvende is aan prinses Louisa eenen bloemruiker gezonden, met de schoonste en raarste bloe men en die eenen meier diameter heeft; en de Gemeenteraad van Brussel heelt 20,000 tr. gestemd 0111 eene week huishuur te be talen voor al de huisgezinnen op den armboek geschreven. I11 oetobcr heelt de ijzeren-weg opgebracht 1,228,872,81 c. - Lel op 1 Er zijn nu valsche vijffrankstukken in omloop Lowie Philip slaat er op en 't jaar 1831. Een verschrikkelijk gngeluk is in eene fabriek te Drongen gebeurd. Pieler De Bruyue, machiensmeerder, is tussehen een kanlwiel genomen en heeft zulke erge wonden bekomen, dat bij op den slag gedood is. Een monster van snoek is donderdag in de Maas, te Viraux, door den heer J. Lefevre, holelier getrokken. Deze visch heeft 1 meter 30 centimeters lengte en weegt 20 pond. Een brand die de verschrikkelijkste gevolgen heeft plaats gehad, is in den nacht van 24 tot 25 januari, uitgeborsten in een gehucht der gemeente Saint-Sijmphorien, bij de vrouw Vil- ledieu. Het vuur was in de schuur oiiiitaau en in mimici- dan een uur werden, duor de hevigheid van den wind, drie gehouwen de prooi der vlammen. De oudsie dochicr, oud 24 jaren, die twee dagen later zou trouwen, kwam het eerst in de vlammen 0111. Hare zuster, die eenige klcèren poogde le redden, verstikte op hare beurt in den brand. De moeder, hare dochters niet ziende terugkeeren, sprong half gekleed in den vuurpoel, juist op het öogcnblik dal een balk ïieórstorte waardoor zij verpletterd werd. Zij is des anderdaags overleden. Op 27 januari, dag waarop het huwelijk der oudsie dochter moest gevierd worden, werden drie doodkisten naar hel kerkhof gedragen daarin bevonden zich de lijken van de moe der en hare beide dochlers. Dit afgrijselijke drama heeft eene diepe ontroering in de streek veroorzaakt, en het algemeen gevoelen wil, dat de misdaad niet vreemd aau die ramp zou gebleven zyn In Amerika zijn de aardappelen aangerand door een insekt Dyropiioiia uecbmlinbata genoemd, zeer nadcelig aan de plant en dat op vreeselijke wijze vermenigvuldigt; een koppel brengt op éenen zomer 60 millioen diertjes voort't is al lang dat die plaag in de nieuwe weield is, doeh nu begint ze zich vreeselijk voort le zetten; daarom is de invoer \an aardappels, in ons land verbo den. 't Eene jaar door 't ander brengt ons land 2,300,01)0,000 kilog. aardappels op. Te Hoei is onlangs door een student uit de Normaalschool eene bedigschendende daad bedreven. De jonge goddelooze, te Communie gegaan zijnde, bewaarde de H. Hoslie en dreef de goddeloosheid zoover van ze later spottenderwijze te gebruiken. Korts nadien brandde de heele school af, en al de studenten moes ten zich haasten om niei levendig verbrand te wordenDe echtheid dier daadzaken is bewezen. Do runderpest is op t oilandMalta nitgebersten.De overheid beeft urasht- dadige maatregelen geuomon om de plaag to bestrijden. 15000 werklieden van de werkplaatsen der Tyno hebben hun werk ge »taakt ter oorzaak der voorgostelde loouvermindering van 10 en 16 0/0. Rene scheidsspraak is aangenomen. De openbare leergangen, voor hofbouw en boomsnoei gaan weêr te Aalst gegeven worden, door Mr Meert van Lebbeke. Er is d'ander week weer nabij Soignies een meesterknecht lussc-hen de wielen eencr lokomotief vermorzeldIs'ne menseh nu toch een minuut zeker. Oude hoeden. Er zijn weinig menschc», die weten wat er gebeurd niet de oude hoeden en hoe belangrijk de handel is, die in Frankrijk en Engeland in de afgelegde hoofddeksels gedreven wordt. Dc twee bijzonderste haven van uitvoer zijn Marseille en Liverpool. De stoombooten. die naar den Judossan vertrekken, nemen er een groot getal aan boort die van dien handel hunne speciealiteit vormen. Een groot deel daarvan worden naar Nicobar gevoegd waar de oude hoeden bijzonder gezocht worden dootvde hoogste klassen der bevolking. De jonge modepronkers dragen de witte, met een zwart versierd lint versierde liooge hoeden en koopen die aan den prijs van 30 tot 60 kokosnoten. De andere hoeden gelden van 10 toi 30 noten. In het Noorden van Spanje. De MonUeur universel bevat eenige belangrijke inlichtingen over den wederkeerigen toestand der twee vijandelijke legers rond Pampeluna. Het carlistisch leger bezet de posten voor Pampeluna en het altonsistisch leger nadert die posten. Hierbij moet ia aanmerking genomen worden, dat van uit de vallei van den Ebro door de bergen van Navarra naar Pampeluna, een leger slechts twee pleinen kan' volgen, waarvan hel eene langs Estella over Puente la Reyna, het andere van Peralla, naar Tafalla en zoo westwaarts naar Pampeluna leidt, door langs de Sierra de Alaiz om te loopen. De verdedigingslijn der Carlistcn steunt met haren rechtervleu gel op de Sierra de Alaiz, beheersclit van daar don weg van Ta falla naar Pampeluna, heeft zijn middelpunt le Puente la Reyna en spreidt zijn rechtervleugel yit rond Estella, daar waar langs die zijde de weg naar de hoofdstad van Navarra leidt, i Het alfonsistisch leger schijnt afgezien te hebben van eenen i doortocht langs Estella; het heeft hel grootste deel zijner troepen j naar zijnen rechtervleugel overgebracht, ten einde den linker vleugel der Carlisten, zoo mogelijk te doorbreken en achteruit te slaan. Dus zal volgens die berekening de groole strijd rond de Sieria de Alaiz plaats hebben. Indiër, hel leger van don Allonso er in gelukt de versterkte punten op den linkervleugel der Carlisten te l veroveren, zal niet alleen Pampeluna 'ontzet zijn, maar er zal zelfs - aan bet carlistisch leger slechts een enkól punt overblijven om

De Werkman | 1875 | | pagina 2