8 Ky betert hem seer die deli te ontzetten, namelijk over Puenie la Rcyna. Indien daarna de troepen van don Alfonso, door eene haastige beweging de posilièti van Pucnte Ia Revna van ter zijde aanvallen en langs den anderen kant de positiën over de Sierra de Alaiz inslyiien, is de aftocht aan de Carlisten geheel onmogelijk en er blijft aan hel carlistisch leger niets over, dan de wapens neêr te leggen. Indies integendeel de Carlisten den aanval afslaan, in Pampelu- na verloren en don Carlos blijft meester over geheel Navarra. O de sschrochbers! zouden wij moeten zeggen. Hebben te Brussel, 15 lotelingon donderdag aan dc Guldenvlieslei niet eenen priester op de walgelijkste wijze belcedigd en hebben z'hcm dan niet op den grond geworpen en door 't lijk gesleept. Hoe ver de boosheid toch gaalt De arme Priester stond recht, raaple zijnen hoed op en ging zachtmoedig heên. 't Is ongehoord, maar toch waar! Een jachthond heeft te Petit-Courcelles zijnen meester doodgeschotenM. D. kwam van de jacht en plaatste zijn geweer tusschen de beenen, ten einde de lading eraf te te trekken, toen zijn hond binnen kwam, bijsprong 0111 hem te streden en den poot op den haan van 't geladen ge weer zette. Het ging af, liet jachtlood drong den jager onder de kin en M. D. viel stokdood.... Weel men nu hoe iemand aan zijn dood geraaktWeesl altijd bereid. J)at Italië! dat Italië! juist terwijl men op 27 januari in de kerk van Livorne eene groole plechtigheid vierde, werd eene Orsinibom voor het hoogaltaar geworpen, waarschijnlijk om den Bisschop te dooden. Doch dit eerloos plan mislukte, wijl de stuk ken omhoog vlogen. De Bisschop behield de groolslc koelbloadig- heid en wekte de aanwezigen tot kalmte op. SPANJE. Ze zijn daar voorgoed bezig met vechten; Alfons slaat met al zijn soldaten tegenover de Carlisten; als hij nu ver liest, zal zijn koningschap den lijd geduurd hebben der rozen. Uit zijn kamp wórdt geschreven dat de Carlisten achteruit gesla gen zijn en Pampeluna hebben verlaten van hunnen kant schrij ven de Carlisten dat alles wel gaat, dal don Carlos te Estella met den meesten geestdrift is ontvangen.... Laat ons bemerken dat iedereen zijn zaken op't schoonste uitlegtdit is een oude ge woonte, ons nagelaten door moeder Eva en waaraan bijna nie mand zich onttrekken kan... We zullen 'l afwachten en hopen dat de vrede weldra in dit land mag terugkomen. 'k Heb nog menschen gezien die hun eigen volk slecht be handelen en elders de les willen Opspelen. Zoo verneem ik dat Rusland de mogendheden bijeenroept om den oorlog wat min wreed te doen worden en dat het middelerwijl de Polakken zoo onmenschehjk behandelt. Duizenden dier menschen worden voer hun geloof gepijnigd, naakt op den sneeuw gelegd, daar over- geeseld en dan opgesloten, zonder de minste verzorging, erger alsof het dieren waren. Dat Rusland moet een slecht einde hebben. Nog altijd kerkvervolging in Duitschland. In geheel de Rhijn-provincie zijn de christelijke schoolboeken verboden. De 32 edele datnen van Wesphalië hebben eenen gelukwenschings- brief ontvangen van 80 damen uit Amerika. - Chicago, de stad in Amerika over jaar afgebrand, is nu herbouwd en eene der schoonste van gansch de wereld. Dagelijks komen er kooplieden aan van honderde uren in 't ronde; 'zeven ijzeren-wegen doorkruisen de stad in tunnels onder al de stralen; de straten zijn in plancher en de bijgangen twee stappen hooger. In Amerika is de ondernemingsgeest te zijnen hoogste. D'Hollandcrs hebben hun peil nog niet af bij de Alcliinee- zenze zitten daar in een sterkte en worden bijtijds nog eens aangerand door de inlanders. Zelfs zou er eene ziekte onder de troepen gekomen zijn. In Amerika, in Engeland, in Rusland, zelf wordt de zon- dagrust door den Staat gehandhaafd; hier in België gebeurt het heel anders't is de Staat die meest 's -zondags 'doet werken ■18,000 bedienden zijn iu de onmogelijkheid den dag des Heeren te vieren; in Frankrijk is reeds iels gedaan; de bureelen der marchandisen worden 's zondags vroeger gesloten; hopen wij dat ons Vaderland niet langer zal ten achteren blijven. Ze schrijven nu dat er te St. Petersburg 'uc man is met 'iigii baard van 2 m. 30 c. lengte en dat er te Parijs 'ne ki-ankzinnigen is die al sedert 130 dagen onafgebroken slaapt, 't Zijn aardige dingen.... We riskeeren er niets aan met dit te gelooveu. Er is, in West-Vlaanderen, een gemeente, Woumen, waar aan de koning, als 't zoo voortgaat, zich plat gaal reneweren peist eensover 13 maanden was hij er peter van den zevenden zoon des veldwachters en zondag moest hij nog eens peter zijn van den zevenden zoon van L.L. De Bever, 't Was volle kermis in 't dorp en daags na den doop kwamen er 150 fr. toe, van wege de koning, voor de ouders van zijn doopkind.... Dat is treffelijk! met de goeden omgaet. I De eerste prijs voor de vette ossen te Antwerpen is behaald I geworden door 'ne kadé van 1,126 kiiogr. Dezer dagen keerde de graankoopman II. A. Bayot, van Florenues naar Phiiipp'eville terug; de wind waaide zeer onstui mig en de graankoopman moest alle mogelijke moeite inspannen, om niet door hel orkaan meègesleept te worden. Voor hem reed een geladen hooiwagen en Bayot begaf zich er naast, teneinde voor den wind eenige beschutting te vinden toen op eens de storm den wagen omwierp en de graankoopman er onder begra ven werd. Toen men er in gelukte den ongelukkige onder den wagen uil te halen had hij echter opgehouden te leven. Nou Likdekeiike. MM. Heyvaert, prokurcur des konings, T'Sersleveus, onderzoeksrechter en zijn griffier zijn vrijdag naar Liedekerke geweest, om onderzoek te doen over het brutaal loo- neel dat zondag te voren aldaar gebeurd is, en waarvan wij reeds gesproken hebben. Uit goede bron vernemen wij, dat de zaak plaats had alsvolgl: Renneboog, dc getuige tegen Stoffyn, in het jongste proces, luid den gansclien zondag gedronken en toen hij des avonds in zijne woning kwam, haalde hij eene pistool voorden dag en begon er in alle richtingen meê te schieten. Er was niemand'in zijne her berg, maar weinige oogenblikken daarna kwam Dc Schryver bin nen, die getuige ter ontlasting geweest is. De woedende Renneboog begon de Schryver aan te tastende vrouw van den eerste zou zelfs geroepen hebbenSchiet hem het hart af! doch de pistool was niet meer geladen. Toen sloeg Ren neboog er de Schryver mede in het gezicht, zoodat deze tamelijk erg gewond werd. Maar hij verweerde zich en ontwrong Renne boog de pistool. Deze, ofwel zijne vrouw, moet dan eene spil uil eenen kruiwa gen getrokken hebben, en met dit stuk ijzer werd de Schryver op hel hoofd getroffendoch deze maakte zich meester van dit wapen, en bracht er Renneboog verscheidene slagen mede toe, die naar het schijnt zeer ernstig zijn. Wij laten andere inlichtingen voor hel oogenblik ter zijde. De Jlbilê. Men weet dat het heilig jaar in vroege,r tijden alle honderd jaar gevierd werd. Paus Clemens VI, bepaalde het zelve op alle vijftig en Urbanus VI op alle dertig jaren. Eindelijk Paulus II besloot in 1470 dat de groole Jubilé'nu elke 23 jaren" zou plaats hebben, en dit heeft nu plaats in 1875. Het eerste heilig jaar waarvan de geschiedenis de bijzonderhe den heetl bewaard, weid gevierd door Bonifacius VIII in 1300. Deze Paus legde de verplichting op, de kerken van St. Petrus ën Paulus te gaan bezoeken, voor'het winnen der aflaten. Clemens VI voegde er het bezoek aan St. Joannes van Lalranen bij en Grego- rius XI dit aan Ste-Maria-de-Meerdere. Van dan af was de bee vaart naar de vier hoofdkerken eene der hoofdvoorwaarden van den jubilé. Aangaande het getal dezer bezoeken, legde Bonila- cius VI11 er dertig op aan de Romeinen en vijftien aan de vreem delingen. Pius IX heeft het getal bezoeken vastgesteld op vijftien voor elke basiliek. Volgens de oude gebruiken werd dc groole jubilé lang te voren aangekondigd. Hij werd geopend met de eerste vespers van Kersmis en sloot op denzelfden dag van het volgende jaar. Men begon met dc plechtigheid der heilige poort, door dewelke men de hoofdkerken moest binnen treden. De Paus opende en sloot die van den H. Petrus. Ilij klopte driemaal met een zilveren hamer, waarna hij dien aan den kardinaal groot-penitencier overgaf, die tweemaal klopte. Metsersbazen deden hel overige. Voor de sluiting legde de Paus den eersten steen, bestreken met kalk, waaraan",geldstukken en medaliën geplakt waren, in de fondamenten. Dit alles werd uitgevoerd met bijzondere plechtigheid en gebeden. Een koopman iu ierlandsche pelterijen, die zich gelast met het veranderen van den vorm der pelten volgens de laatste mode, laat het volgende bericht aanplakken Men gelast zich met het maken voor dames, vau mofleis, kragen, mouwen, enz., volgens de laatste mode, met hare eigene vellen. Hola! later nieuws uit Spanje: Bayonne, I februari, schrij ven de CarlistenWij hebben de generaals Usurbil en Guetaria verdreven. Kommandant Echague is gedood. Gisteren hebben wij generaal Lorna aclileruilgedrevon. Een dronken persoon heeft zich zondag slapen gelegd, in de omstreken der Smedepoort. Toen hij smorgens wakker schoot werd hij gewaar, daf een roofvogel hem bezocht had in zijne- slaap. Zijne leersen, sokken en klak waren hem uitgedaan en ver dwenen. Ook zijn geldbeugel met 3 fr. was weg. Men kan den ken welk een sardig gezicht de drinkebroer trok' De dood van de keizerin van China is officieel bekend gemaakt. Een patikuliere depeche, te Lolden onvangen, bericht,' dat de keizerin zelve van't leven hoefd beroofd, uit droefheid over don dood van den keizer. Daar den nieuwen keizer slechts 3 jaar oud is, is de keizerin-moeder lotregentesse benoemd.

De Werkman | 1875 | | pagina 3