MA RKTPRIJ1E1A. Hy is wel edel die edele werken doet. Brand in zee. De dagbladen van Hong Kong meidon een; verschrikkelijke ramp. De Ja pan, oen der schoonste stoomboi ton der koinpagnic van den stillen Oceaan, is in volle zee verbrand. De vlammen vord r lea *00 snei dai .die monscholijl.e hulp om de vlammen af te weöreij,'onmogelijk was. 5-»e stoomboot had eoiisahat van 2 millioen frank aanboord. 389 Chinezen, een passagier en een kok. een Europeaan hebben bij de ramp het levni vri.»;.-n Kapitein Warsaro, de opper-machinist, zokero jufvrouw Scotl, eenn dienstmeid, de bakker en dertien Ccliinezen zijn er in gehikt mot do booten Hoag Kong te bereiken. Gaat gij goed vooruit op schoo], Willem? Neen, oom, wij zijn metzoovelen en meester heeft zooveel te slaan, dal hij eiken schooltijd, moeilijk eenen keer rondgeraakt. In een munthuis gemiste men nieuwgeslagen geld. Men had achterdocht op eenen werkman, die belast was de schijven onder den stempel te schuiven; doch hij ontschuldigde zich door eenen eed, en bleef zijn werk voortdoen. Maar op den zelfden dag nog geschiedde het, dat hem de drij vingers, die hij tot zweren opge heven had, door den stempel verpletterd werden. Dit bracht hein in grooten angst van gewetenhij.bekende dat bij den diefstal begaan en een valschen eed gezworen had. Een knaap kreeg van zijnen vader eene duchtige rossing, om dat bij van zijne broeders en zusters eenige kleinighedet ontno men had. Jammerlijk schreeuwde hij: Ach vader! ik 1 eb maar kleinigheden genomen, en gij straft mij zoo hard! 't Is juist daarom, antwoorde de vader; opdat gij van een kleinen diet geen groole zoudët worden, moest uwe straf wel gevoelig zijn. Dieven die de vaderlijke tuchtroede ontvluchten, vallen in de handen der geregtsdienaars. Met de Kompagrtie. Bij eenen wapenschouw zeide generaal Chassé lot eenen braven ópper-kapitein: Kapitein, ik verwacht u lieden bij mij aan tatel. De hardhorende officier vroegBeveelt zijne Excellentie met de heele kompagnie?Neen, goede vriend, riep Chassé ver schrikt; want daarvoor heli ik niet genoeg vorken en lepels. In de stad D.... waar het werk St Jan Baptiste is ingericht, stond er zondag, bij het uitgaan een van die (ieskeus aan de poort, die een halt dozijn haarkens onder den neus had. Haman nen. ge koomt van de school? zegde hij. Ja, mijnheer, werd hem geantwoord. Leert men daar nog goed? vervolgde hij. Ja mijn heer, zeer goed, werd hem op nieuw geantwoord. E11 wat leert men daar zoo al aan die oude ezels? Trekken en vrijven, ver volgde de oude. Trekkenen vrijven! vroeg onze fies zeer verwon derd. Waaraan trekt en vrij ft men daar zoo? Men leert daar de jonge ezels aan de ooren trekken ot iets onder neus vrijven. De oude iachllen maar de jonge niet. Grenier, 'ue fransche vrijdenker, had een grooten afkeer van de Priesters. Doch hij werd ziek, vroeg en kwam do laatste Sacramenten te ontvangen, als eenige zijner oude vrienden liera een bezoek brachtten; hij herkende er eenen van en zegde, hem de hand drukkende: Ah! mijn arme vriendhoe zou ik veranderen, kon ik genezen. O, dat is 'no mensch, dien Priester Hij komt daar op mij den postzegel te plakken en nu kan ik vertrekkenik ben gefrankeerd. 'Aan den Rhijn is 't nog al de gewoonte in de dorpen dat, on der de Diensten, de drankhuizen gesloten blijven. In zeker, dorp wilden de bazen daaraan niet voorkomen; ze schonken maar altijd aan en lachtten de Wet vierkant uit. Doch op zekeren morgen gaven de Wetsheeren een, bevel uit waardoor al 't nat, onder de goddelijke Diensten gedronken, niet moest betaald worden. Er was geen enkele baas meer die zijn herberg niet sloot. 'l Zal regenen, zeggen de Duitsche weerkundigen, r.ls de zwa luwen zachljes over het water strijken, als de vinken, voor zon- nenondergang slapen, als de pauwen 's nachts schreeuwen, ais de ooievaars en kraanvogels zich met hunnen eigen bek bepikken, de reigers hoog in de lucht steigen, alsde kraaien met de vleugels fladderen, de raven helder schreeuwen, de watervogels zich ha- don, de biën-in hunne korven blijven, de muggencn vliegen hevig bijten, de regenwormen uit den grond komen, als de schapen of geiten ongewoon lijk springen, als de ossen den kop omhoog sto ken en in de lucht rieken, als de zwijnen met gramschap hun strooi versmijten, als de ezel d'ooren schudt, als de honden niet elengen den grond opscharrel), als de katten zich mei de poolen de ooren schartcn, de herten samen vechten, als de_ vossen en wolven huilen, als de visscheu in 't water opspringen, als de kreeften aan den oever komen en als 't licht buitengewoon flik kert.... Deze teekens zijn d« beste barometers der wereld. De gomèlastieke Consciëntie. Refrain. Elk kan aan den kost geraken, O ja, dit verzeker ik: R[g Wil uvr conscientio maken, Rekbaar als gomelastiek. a. Zijt gij melkboer, zekcr'later, Hebt gij eens een zware ponk Vermeng slechts uw melk met water, Aangedikt mot ameldonk. Bakkor, meng uw blosm met krijtwit. En gij maakt het schoonste brood; 't Is ook daar dat uw winst zit, Neen, er is voor u geen nood. Kruidenier, waar't gij zult halen, O gij zijt voorzeker vrij Telkens gij moot koffij malen, Meng hom slochts^met suikorij. ■S. Zijt gij koopman in sigaren. Wel &ij noemt wat bitter kruid; Meng dit met nw tabaksblaren, En gij slaat uw winst daaruit. 5. Meng ger.ever maar met water, Herbergier dit is nw vak Ook komt dan do sterkte later, Hang in 't vat een peperzak. 6. Praktezijns en advokaten, Gij hebt hot nog best van al; Wel dit bosrke binnenlaten, Daar bij goed betalen zal. Deed gij tot hiertoe geen zaken, Wel,wordt enkel charlatan Wil aluin tol poeder maken, Roept, 'k geneao alleman. J. F. Timmermans. Lede. EEN PRUSKAfflP «OOR LIEDJES, prijs 't Menschdom verlast, door L. De Koninck. Er ia eenc maand tijd, tot 15 Februari de tweedo prijs zal ecu fraaie dchtbundel zijn. Mastelum. Rogge. Aardappels. Boter. Eijers. Viggens. AALST •24-26 19,21 - I8--0 26-00 07-75 10-00 02-09 06-25 45-60 DENDERMONDE. 26.50 00,00 18,ö0 25,75 07.08 03,31 02.50 01,70 ZELE 21.25 00,00 15,00 17,50 06,50 03,27 02.00 NINO VB 26,50 00,00 19,50 '21,50 06.07 -01.60 02.25 LOKEREN 22:50 00,00 15,00 17.U0 00.00 00.00 00;00 St-NICOLAAS 23.50 00,00 15.50 18,50 07.50 03.27 03,18 05.81 Lokeren verkoopt per 105 liters, Ninovc, per 100 kilos Dendc. rm. Aalst. id. AALST, nniiKHF.Ru van P. Daens.

De Werkman | 1875 | | pagina 4