oco Na groot beslag, een droef gelag. Te Rotterdam is eene ganschè familie vergiftigd, doordien de vrouw, koeken bakkende, bij misgreeparsenik genomen liad in plaats van gisl. Tc Oudenaarde is een Napoléonist overleden, M. LeoRaep- zaet, avouê bij de Ueclilbank. Er is te Ceciaardsbergeu de verledene week iels voorge vallen, dat bijna ongelooliijk is, en dal door den persoon zelve verhaald wordt, bij'wien bet gebeurd is. De persoon in queslie ging op eeneu morgen der verledene weck zijne konijnen, die nog'al talrijk waren, Ie eten te geven, maar toen hij hel kot na derde, zag hij met schrik dat het ledig was. De man was ontroost- baar overliet verlies, dat hij kwam te doen, en zocht overal 0111 te zien of zij niet wcggcloopen waren. Hoe groot was zijne ver wondering niet, toen'bij in Jiet kot ccncn portcmonnaie vond, inhoudende meer dan zestig Iranes, welken hij spoedig in den zak stak. De persoon, die de konijnen gestolen heeft, moest dus geen arme dief zij 11, want met eene zoo wel voorziene hours, gaat men niet uil gebrek stolen. Wanneer men den bestolene wil be kladen over liet verlies, dat hij geleden heeft, antwoordt hijMen is mij niets verschuldigd, want ik ben rijkelijk betaald. De Doryphora. Deier dagen beeft men in de Kamer van Volksvertegenwoordi gers veel gesproken over een insokt dat de aardappels in Amerika aantast, en maatregelen genomen tegen den invoer van dit scha delijk insckl in België. Zijn naam is Donjphora decemlineata, de Amerikanen van *t .Noorden noemen hel Colorado or Western ton -lined point0 buy. Die naam is hot diertje verschuldigd aan de tien zwarte strepen welke het op de boveuvleugels draagt. De kolora- do-kever, zooals hel inseni in 't nederlaiidseh genoemd wordt, is afkomstig uit de Hack Mountains en daar hij in den aardappel liet beste voedsel vond, verspreidde hij zich met de uitbreiding van den aankweek dier kostbare plant zoodanig, dat dc gansch gema tigde luchtstreek der Vcreenigde-Stalcu en zelfs Kanada door die plaag overstroomd zijn. De donjphora of kolorado-kevcr vermenigvuldigt zich op eene onrustbarende wijze. Kik wijl je legt 700 tot 1200 eieren verdeeld in groepjes van 12 tol 24 op den binnenkant van het aardappel blad. De wormpjes breken uit na verloop van G dagen, eten ge durende 17 lol 20 dagen hel blad der plant af, waarna zij in den grond dringen en er als pop gedurende 10 of 12 dagen verblijven; vervolgens komen zij op nieuw ie voorschijn als gevleugelde inseklen en brengen, op hunne beurt, eieren voort. In de stalen Illinois en Missouri brengt de kolorado-kevcr drie geslachten in het jaar voort; de, poppen van hel derde blijven den ganschen winter onder den grond De" donjphora heeft een taai leven; vijf dezer inseklen welke uit Kanada verzonden waren, zijn gezond te Londen aangekomen. Dc schade welke dit rnsskt toebrengt beslaat in de vernietiging der aardappelbladen door de rupsen, waardoor de groei der knollen eensklaps wordt tegengehouden. In 1872 werdendc aardappelvelden in Kanada en Ontario zoodanig verwoest, dat de landbouwers dier streek besloten liet volgend jaar geene aardappels meer te planten. Onder de middels ter bestrijding van den donjphora of kolora- do-kever, wordt vooral aanbevolen liet gebruik van koper-arsc nikzuur, dal men plcllert in een mengsel van roggenmeel of plaaster, en dal men overeen aangetaste veld strooit bij het uit breken der rupsen. Dit middel is echter zeer kostbaar en daar bet arsenikzuur een hevig vergif is, levert dit publiek gevaar op, zoowel voor dc personen die '1 poeier behandelen, ais voor de plant die ermcê overstrooid wordt. Jacobus Bröglin,.' schrijver van den Indhact, die door de Belgische wet veroordeeld, in Holland de gendarmen '11e neus zette, heeft liet zich met de vasleriavonddagen geriskeerd van naar Brussel te komen; doch dc politie heeft hem gesnapt en hij eet nu zijnen siroopkant in 't prison To Anderriadi, aan den Rltijn, wilden de gendarmen d'ander week eenen Pastoor aanhouden, juist toen hij de Communie uit deelde, en te Calcar is eene herberg ten 7 ure gesloten dour dc policie, omdat de menscben er te samen lezingen deden. D'ander week zijn 5 mijnwerkers nabij Douai, verongelukt. Zij bevonden zich op omtrent 100 meiers boven den grond, toen do bak waarin zij zaten omkeerde en de arme werklieden in de diepte stoute. Men haalde 5 lijken boven. Ondereene sneeuwvlaag te San-Francisca ziju 50 chineesclie houtkappers begraven; van dit getal zijn er maar 22 gered. -Prins Ffcderik en zijn edele echtgenote prinses Louisa doen eene speelreis in Duilschlanl en Frankrijk, en gaan daarna naar Pesth (Oostenrijk) wonen, waarde prins een paleis en uitgestrekte landgoederen bezit. Men is aau de albiaak bezig van 't oud Beggi.i.l.oi Gent. Er ia te Koi lrijk, in de oude Cnpuciuekerke. eene patronage ingericht voor jonge fabriekmeiskes; verledene wenk, tijdens de -"plechtige inrichting, preekte een Pater 0. a. hol volgende-: Ge zult hier vinden eene schuilplaats voorde deugd wij welen ge noeg wat gevaren er in de fabrieken zijn en beter nog welke ge varen den zondag-, buiten de fabrieke. Ge krijgt bier wapens 0111 c weöerstaan aan 'l kwaad van binst de weke; en dal wapen is gebed dat ge hier zult storten en de wijze raad die men u zal geven. En ge zult gel,ukkie zijn, en hier troost vinden, want is de armoede elders verstouten, hier zal zc aangetrokken worden, gelijk gij eertijds ondervonden hebt. De schikkingen voor ilc aste zijn dezelfde als verli den jaar, behalve deze uitzondering voor de Bisdommen van Llc-chulen en Gent (en ongetwijfeld ook voor de andero Bisdommen, want dit zal waarschijnlijk vastgesteld zijn in eene vergadering van H. Iloogw. d-- Belgische Bisschoppen), datde h-dionden d-r ijzeren-wegen, in dadelyken dienst op-de treinen, gelijk zijn. gesteld niet du militairen. Ziehier nu de S chikkingen voor den Jubilé. f. Om den Artaat van den Jubiio te winnen. Wordt vemscljt 1' dal men biecht*, ten 2° dal men de Communie ontvange, ten 3° dat men gedurende 15 volgende of niet volgende dagen (dagen die mogen gei-ukcnd worden ofwel op do natuurlijke wijze of wel op de kerkelijke, 't is te zeggen, van de eerste Vespers tol zouiienondergnng van den volgenden dag,) ton minste ééns daags vier te bepalen kerken te bezoeken, ten 4'1'' dat in-n in die bezoeking bidde voor de verheffingen den voorspoed derkatholiekeIv-rlc en van d n H. Apos- lieken Stoel, voor de uitroeiing der ketterijen, voor de bekeciing van al du verdwaalden, voor den vrede en de eendracht van gansch hut christen volk en volgens het inzicht vau den H. Vader 2. Te di-n einde b. palen Wij in onz bisschoppelijke stad de hoofdkerk van St Bnafs en du kerken van ?l Michiels, Sl-Nikolaas en St Jacobs. In de an dere parochiën, waar verschilligc kerken zijn, machtigen wij den heer Deken om du vier kerken aan te duiden Gebruik ninkende van de macht, door bet dekreet van de Congregatie der Aflaten van 15 Mei 1852 aan de Bisschoppen verleend, bepalen Wij dat men liet bezoek van vier kerken zal vervangen door vier bezoekingen in du eenigc kerk. in dezer voege dat men eiken dag vier'bezoeken doe. III. Alhoewel men gedurende geheel liet jaar 1875 den aflaat van dun Jubiló verdienen kan, bevelen Wij.volgens do begeerte van On/.en Heiligen Vader den Paus, dat de geloovigen in elke parochie or toe bsroid worden door predikatiën of door «ene geestelijke Zending. IV. De zeevaarders en de reizigers, zoohaast zij iu hunne woonplaats zullen teruggekeerd zijn of elders zullen stand houden, zullen .denzelfden aflaat kunni-u verdienen mits hetzelfde getal bezoeken te doen in du hoofdkerk of in do bijzonderste kerk ofin de parochiekerk van liuune woonplaats of van de plaats waar zij stand la uden. V. Ingazien dat du Brief van den Heiligen Vader ons zulks toelaat, geven Wij aan de bestuurders en biechtvaders de macht om do kerkbezoeken te veranderen ih a-nde-u wérken van godvruchtigheid, van liefde of van gods dienitigheid. ten voordeel* der k'oostërziistérs, der leekuzusters, iter jonge dochiers die iudo kloosters wonen on van andere personen op deze plaats in d n Pauzelijken Briefverinc-ld. Daarenboven zullen zij ook de Heilige Com munie en de kerkbezoeken mogen veranderen ton voordode der kinderen die hunne eerste communie nog met gedaan iu-bhen VI. De kapittels, de wereldlijke en kloosterlijke cöngfega'ien, de genoot schappen, de broederschappen, de universiteiten en colleges van alle. slacb, die du b -zoeken bij wij-o van procossién zullen volbrengen, moeten dezelve 'enkel gedurende vijf dagen doen. VII. De kloosterzusters en hunne novitiön zullen ter gelegenheid van dtn .Inbiló onder dezen die van Ons goedgekeurd zijn om de biecht der klooster zusters te hooron, eenen biechtvader mogen v. rki.-zen volg. ns hunne beliefte. VIII. Al de biechtvaders voor Ons goedgekeurd, zoowel wereldiijka als kloosterlijke, tot dewelke de geloovigen zich mogen ht-geve i. hebben te dien einde van den Heiligen Vader buitengewone macht ontvangen om do zonden te vergeven, de beloften tu veranderen, enz. IX. tien tegunweordigen Jubilé verleeneride, schorst de Heilige Vader open verklaart opgeschorst naar welbehagen van den II. Apostelieken Stool, den aiilaat in vorm van Jubilé Lr gelegenheid der Vatikaansche Kerkvergaduring verleend En zal deze Or.ze Bavolbrief afgelezen worden op dun predikstoel, den Zon dag van Quinquagesima.' Gegeven tu Geul. den 2i Januari iS/o. •f -UENRICUS. I-ujschop vax Gent. Op bevel van Zijne Hoogwaardigheid den Bisschop I. M. BOJDAERT, Secret. Uit het boek der wijsheid. E'ch moei zijn beroep ende ambt vlijlirbUjk bedienen. Gedenckt dal gij hierop aardon anders niet en zijl dan een medespeeler van cc.nigh sehouspel ofte comedie, soodanich als den oppersten Iiecrc ofle maker van 't selve snel, gheeft hij u een kort spel uyt to leeren, van een langh spel, gheett hij u een laugh. Begeert hij dal gliij den schijn van eènen bedelaar of arm man aanneemt-, siot dal ghij die personagie oock wel ende aardicliüjk namaackt. Wilt hij u de gedaante van eenen creupelen geven, ofte van een edelman, prince ofte heer, ofte van eenen borger, ghemevn man oil hoer, ghij moot daarmee to weden sijit. Want u en komt anders niet toe, dan u bevolen los olto rol wel op te zeggen, ende u personagie fraey en sonder missen uit te spelenmaar te verkiesen wal ampt dat ghij bedienen suit, of wal personagie dat ghij spelen moet, dat is in eens anders maclu ghelegen.

De Werkman | 1875 | | pagina 2