Regeert uw jonkheid wel. ^o met benden van 20 rondzwerven en zelfs in de woningen omen. Het fransch dagblad Lc Monde rekent zeer juist op dat men in 1820 vour 95 fr. zooveel eetwaren kocht als nu voor 195 fr., doch dat de daghuren er ook in evenredigheid zijn ver meerderd versta wel, in Frankrijk. Hoe komt hel dan, vraagt J.e Monda.-da\ er nu meer armoede is dan in 182Ö En het ant woordt Omdat de werkman er nu meer verbruikt dan vroeger en dikwijls, door overdaad zijne gezondheid krenkt en min kan werken en dus min winnen. De Belgische Kamer heeft eene wel gestemd waardoor aan de familie der soldalen in dienst eene schadeloosstelling van •10 fr. per maand zal gegeven worden. Vroeger was die schade loosstelling aan den soldaat maar beloofd, als hij 55 jaar zou ge worden zijn, doch in 't vervolg, zoohaast de wet door het Senaat gestemd is en door Z. M. de Koning geteekend, zal hij dezelve aanstonds genieten, d. i. t. z. niet HIJ, maar ZIJNE OLDERS welke meest verliezen. Die wet is gesteund op 't princiep der eeuwige rechtvaardigheid die aan de kinderen gebiedt brhulp- sannheid jegens hunne ouders. In alle brave werkmanstamiliën zal zij wel ontvangen worden. Op de begrooling die neergelegd is, staal eene som van 2,200,000 voor den opslag der kleine bedienden. Neen, we moeten onze geachte en welbeminde Lezers niet opwekken om de maand van den grooten heiligen werkman Josëf wèl te vieren. Sint Josef heeft zijn beeld in alle Vlaamsohe huisge zinnen! Sint Josef' heeft zijnen ceredicnst in alle Vlaamschc har ten!... Laat ons zijne devotie eerbiedig en godvruchtig behouden; hij is de beschermer der Huisgezinnen, de opleider der jeugd; ent in de jonge harten uwer kinderen de liefde tol Josef, ouders ze zal er, u tot ge.uk en roem, heerlijke bloemen en vruchten doen wassen: bloemen van reinheid, van oudercnlietde, vruchten van werkzaamheid en behulpzaamheid ten uwen opzichte. Dezer dagen werd een inwoner van Vervicrs, op de kaai der Maas door ecnen onbekende aangesproken, die hem eene aalmoes vroeg, op ecnen loon. die geene weigering scheen te zullen aan nemen. De aangesprokene weigerde nogtans koi'laf; doch de be delaar, of liever de bandiet greep hem vast en wierp hem in de Maas. Op het noodgeschreeuw van den drenkeling kwamen twee personen toegesneld, die met eene redboot en na lang pogen erin gelukten den ongelukkige te redden. De policie zoekt den misda diger vlijtig op. De Bond der Katholieken Werkmanskringen in België zal zijnen 13"" zittijd houden op 21 en 25 Mei aanstaande, te Mechclen. Eene der bijzonderste zaken, welken zullen behandeld worden, is nogmaals de Zondagrust. Hopen wij dat de vergadering vele vruchten zal te weeg brengen. Eene boterboerin had vrijdag voormiddag te Gent haar dia manten kruis in goud gevat, verloren. Wennend keerde zi| terug langs dezelfde straten, waar zij in stad gekomen was. Een arme werkman, die vóórhaar ging, en hare klachten gehoord had, vond het kruis in de Gouvernementstraat. Zonder bedenking en ver heugd, keert hij terug bij de vrouw, en geeft haar den verloren schat terug. Men verbeelde zich de blijdschap der boerin, die hem bedankte, ecnen frank belooning schonk en zijne goede daad prees. Gij ziet, ztgde de brave werkman, dat onder een gelapt kleed ook eerlijke harten kloppen. Het spijt ons wel, den naam van dfen braven werkman niet te kennen. In Frankrijk is de Republiek gestémd mcl ééno stem meer derheid, ten gevolge van de 'verandering cenig koningsgezinden. Mac-Mahon blijft aan 't hoofd. Er is te Parijs 'nc mensch mef een oog. 'k Heb dit nog ge zien, zal men zeggen. Jamaar, deze kadé heeft zijn oog thai ven van 't voorhoofd. Die zoo 'nc mensch gezien heeft, dat hij den vinger omhoog stckc en bij mij kome koekebakken eten. In 1871 zijn in Amerika 2,915 bankroeten geweest; in 1872. 4,069., in 1873 5,183 en in 1874, 5,830.... 't klimt, zoo men ziet De dienst der zoogezegde oud-katholieken in de hoofdkerk te Bern, werd verleden zondag door zeer weinige personen bij gewoond. De katholieke dienst die in een partikulier huis gcce- breerd werd, was bijgewoond door hel personeel der gezant schappen van Frankrijk, Oostcniijk, Spanje, Italië en de vertegen woordigers van Portugal en Mexico. "t Zou le Rome nog.zear slecht kunnen gaan. Garibaldi stolt vpor grootc_ werken to verrichten óm. onder don1 naam fan arlx idol's, duizendeen duizendo en dtfiv.enda oproerling.»), raspluüéga.sten eii baeldstormefrS naar Rome te lok ken. God beware onzen Heiligen Vader Men zegt dat de vrouw van Mac Malton aanhoudend weent, sinds de uitroe ping der Republiek en dat ze voor baren man 't lot van Lowie seize vreest. Te Sint Nikolaas wordt de Jubilé van 't II. Jaar op buitengewone wijze gevierd. In al de sermoenen zijn de kerken vol en demenscban uit de naburige huizen brengen stoelen mei*, 't Is de kristene furia van vroegere lijden. Neen, do Vlamingen zijn niet verbasterd, zouden zo wel Ze zijn nu bezig met vechten rond Bilbao, welke stad door de Carlisten bele gerd wordt. Wie er wint of verliest, weten wij nog niet. Alfonso zit te Madrid. In Amerika, te Quebec, is oen gesticht van krankzinnige vrouwen afgebrand. Drie der ongelukkige zijn dood en 20 worden nog vermist. H. Passie. Het huis van Calpbaa, waar Petrus zijnen Moester verloochende en waar de heer Jezus bleef van 12 ure 's nachts tot 's morgends, do bitterste pijnen lijdendo die ooit mensch verdragen beeft, dit huis is nu een armeninansch klooster de plaats waar hij zoo wreed bespot werd, is eene zijkapel: 50 me ters *an daar is eeno kerk op de plaats zelve waar do H. Jacobus voor 't Ge loof werd onthalsd: zuidwaarts buiten die kerk gaande, ziet men. 7 trappen hoog, een stuk kolom, waar, volgens d'overlevei ing. de Apostelen die liet H. Lichaam der H. Maagd droegen, door eene bende Joden werden aangeval len die het op den grond wilden smijten. Maar ze werden dadelijk gestraft een der vermetelste bad reeds de band aan de draagbaar: zij bleef er vast aan, zijn hand werd stijf on al do anderen werden blind. Door dit mirakel ver schrikt, kregen zij borouw en Troegen vergiftenis door de voorspraak der H. Apostelen; ze worden weer gezond on vroegen allen het Doopsck- Waar't huis van den Opperpriester Annas stond, is nu e<nr kerk: men toont er nog do plaats waar Jezus eenon kaakslag ontving en de stukken hout vaD de boomnn waaraan hij daar gebonden werd. Do kolom waaraan do Zaligmaker gegeoseld werd, is le Rome bewaard in de kerk van den II. Praxedes zij is van grijzen marmer, 75 centimeters boog en beeft van boven eenen ijzeren ring. Vroeger was dio kolom te Jerusalem op de eigenste plaats der geeaeling. zijnde nu eene kerk waar men de sporen en 'l zweerd van Godefridus van Bouillon bewaart. Neven de sakristij dier kerk is eenen langen gang. uitkomende op eene donkero kapel waar vroeger de grot was, in welke de Heer mot de twee moordenaars verbleef, terwijl men het noodige gerief voor de kruisiging vervaardigde. Niet verre van daar is de kapel van den II. Longinns, den soldaat, die de zijdo van Jezus doorboorde, en de mirakelen ziende die er gebeurden', de godheid van Jezus herkende en op deze plaats zijne zonden kwam beweenen. Toon Longinus zijne lanciein Jezus, zijde stak, kwam daar water en bloed uit dat langs bet wapen, zijne band be vochtigde da soldaat, die oen blind oog bad, raakte er bij geval met zijne hand aan en werd oogenblikkelijkgenezen. Laat ons tot liet doorstoken Hert van Jesus gaan, en zijn we verzekerd van er hulp te vinden in onze geestelijke en lichamolijkc noodwendigheden. Reisje rond Europa. Ja, ja, Kohon. sprak de Meester, drinkt eens jongen, een slecht prin ciep, dat is do kal verziek te in den s!al 't is sedert dit slecht princiep dat Frankrijk is gaan achteruilbooren /.'hadden in 1789 de volle vrijheid uitge roepen en eenigejaron nadien was 't er volle slavernij Robespeer en ander schelmen speelden de tirans, het hoofd van Lodewijk XVI rolde op 't scliaTot en 8 jaren geleek Frankrijk aan een bloedbad. Was er vrijheid Koben. Of er vrijheid was? Meester. Do bravo menschen mochten geen kruisbeeld in bun lm is hebben of 't werd kapot geslagen on ze riskeerden van in den bak te vliegen kristen* zielen hadden de vrijheid r.iet meer van in de kerken te bidden honderde dui/.endo menschen, mans, vrouwen, kinderen, werden zelfs van de vrijheid van te laven beroofd, 't Ging schabauwelijlc men durfde, niet asemen; zie, moest ik daarin komen, ik kreeg vari daag niet gedaan als ge wilt, zal ik daar eens een conferentie over geven voor al mijn oude leerlingen. Dnt zou aanslaan. Meester. k Zal 't doen 't is noodig dat de menschen klaar zien helaas ze laten zich zoo dikwijls door oen woord vangen. Achter do Fransche Republiek is, gelijk go weet. Napoleon I gekomen, eerst consul voor 10 jaar, dan voor 't lo ven en achterna Keizer. Ja, den kleinen dikzak die uit zijnen gilet/al: snoof'en van wie de Napo- leoniston bunnen naam hebben. Napoleon, Koban, dat was een ijzei'onliand op de wereld 'no mun van staal en vuur, oen roede 'uo goesol, 'neg oorlogsman, gelijk Alexander vijf tien jaren trok hij met de Fransche legers Furopa rond, overal den schrik verspreidende hij randde den Paus aan 't was zijne dood. Leert daaru it, Kobeii, hoe men, al wat de religie raakt, moet eerbiedigen Napoleon I trok naar Rusland, met 500,Of 0 mannen die or kwansius allen vèrvrozen of ver brandden. Hij keerde met schande terug, raspte met haast al zijn volk op, doch kreeg te Waterloo den dood klop \,ui de g'Allieerdun en werd naar 'l ei - land St-llelena gestuurd Zijn zoon, Napoleon II. stierf in Ooostenrijk aan eiino uittering. Dan kwamen de Bourbons aan 't hoofd, dun d'Orleanisten in 1848 werd Lowie-Phlip weggejaagd en Parijs geleek aan een oorlogsveld. Was 't daar niet dat de Aartsbisschop doodgeschoten werd Ja, ja, op de barrikaden, waar hij gekomen was om den vrede te preé- ken. Zijn bloéd bluschlte den oproer, Cavaignac werd president, oen neef van Napoleon, uit liet kot ontvlucht, conspireerde, en werd keizer niet naam Napoleon III. Ken fijne, doortrapte rat'. Die toch te Sedan in de valln geraakt is. AIzoo "ne fleemer was dat. Kolven, 'nen anjevé, die in 't begin Ons-Heer van zijn kiuis zou gel-zcii hebben 't is zijn schuld dat Frankrijk alzoo een vuil plaaster van eei. land is geworden cn bijna onder do voeten ligt. Napo leon III deed geenen rechten handel hij wilde dengenietsli m zijn en was ook 'ne man van 't slecht pi inciup. Kom le naaste week eens, we zullen zijn boekskeu opendoen. Ja, Meester, deer van u te groeten. Woidt voortgezet.

De Werkman | 1875 | | pagina 2