MA UK TP RIJZEN. g— Naar 't zuur, is besparen voor den ouden dag. Maar nuttig is hot, cu noodzakelijk; en men werkt, ofschoon werken bard, onaangenaam, mnrirlijk is Zoo is liet ook niet de biecht. Het is een geneesmiddel, een onaangenaam geneesmiddel, des te onaangenamer, naarmate men daaraan meer behoefte heeft; maar het is een .nood/.akei.ijk geneesmiddel. Ik ga niét biechton voor myn vermaak, maar om genezen te worden, en om inij voor het kwaad te behoeden. Heb toch wat meer geestkracht. Geef u toch niet over aan Je groote ziekte onzer eeuw, namelijk ile vermindenng van de achting voor deni ducht. De pi.icht, dat groote en verhevene Woord, laat vele ziek-u koud. Zij begrijpen niets meer dau het vermaak. Wacht u voor die betreurenswaardige zwakheid en herinner u Gods oordeel. Tandpijn (odontalgia): Doe ia een glaasje water zoo veel geest van ammoniak dat het de tong, zonder lievig te bijten, prikkelt. lYobeer b. v. niet 3 of 4 druppels ammo niak geest bij icderen souplepcl water; noem daarvan een suikerlnpeltj* iu den mond zoo dal hel aan de pijnlijke plaats komtna twea ol d-ij minuten laat het uilloopen om een Uvcuoe, eeu derde of vierde te nemen. üf: neem alzoo Iranscaon brandewijn daar groene, iu juni geplukte, noten op getrok ken zijn. 01viijfdeu land en het laudrieescli m.l liet volgend poeder: ecne once aluin, een achtste once opium extra kt, cu even zoo veel bloem van zink. Of: aluin alleen. Zoo de tand kol is, krab hem met enn pennemes of anders zuivor, steek een wiekje met bovengemeld poeder of met eeiien druppel geest van ammo niak, ol een stukje kamfer, ol galanga-wortcl, of botram-wortel daarin. Als de pijn maar in de bovenste taiidon is, dan wordt deze gewoonlijk oogenblikkelijk weggenomen door hel enkel rieken aan den geest van am moniak, soms ook door liet snuiven ran liet poeder van galangu-wortcl, bij zonderlijk als de pijn door koude vullingen veroorzaakt is. Eeuigcn helpen zich met olie van papier aan den tand te strijken of daarin te steken. Of: met birken sap. dal is, steek een birkoa slokje gedeeltelij* iu het vuur, ui'. hel ander einde zal er een vociii loopeu. Anderen helpen zich met eeu stukje woiloi van weegbree of van garwe aan den pijnlijken land te houden. Zie hier nog een, wel pijnlijk, doch zeer krachtig middel, welk ik voor heen aan menigeu altijd met goeden uitval gebruikt heb: rasp of krab schors vau oenen notenboom, b. v. zou zwaar als een com, doe er wal franschen brandewijn Lij om als een plaaslerkeu gedurende zes uren op ta leggen, le weten zuo ue pijn boven is, voor het oor legen het bovenste Kaakbeen; is zij onder, dan tegen den boek van liet onderste kaakbeen. Bemerk: meu moet wel toezien van hotzelve uietafle doen zoo lang bet nog trcki, anders zal de wang zwellen. Anderen helpen zich met water, waarin esscliou schors gekookt is in den mond lo houden. Men zegt, dat mollen bloed aan oouen vinger gestreken or de kraclu aan geelt voor drij jaren om de tandpijn le geuezou door de enkele aanraking Biet dieu vinger. Andoren worden geholpen met gedurendo lion minuten wat gekrabta pe perwortel met een weinig azijn en zout op deu pols aan de band vau de tegenovergestelde zijde van den pijnlijker, land la leggen. Men vindt in dc distel knoppen kleine wurm keus welke de tandpijn doeu overgaan cn uit zclls op verscheidene manieren gel»oz:gd alzoo, als d« tand hol is, dan krabt men bem zuiver uit. men steekt een ul twee van zalke vvormkons, verscli of droog, or iu, en men stopt do holte met watte. Is de land niet hol, dan vrijt! men met bol poeder van dm wormkens legeu don land, zoo vergaat de pijn haastig, gelijk de ondorrmJing mij getoond beeft. Eenige houden staan out de wormkens die men vindt m ue knoppen der distels, wtiuo langs bet koorn slaan, krachtiger zijn dan die welke meu op d.slers dic elders slaan, vindt, en dat zij dia meerdere kraclu krijgeu van den bloei van hel koorn die er opvalt wat uier van is, weet ik niet. Als nien eenige, Lij voorbeeld, 20 of 30 vau' die wormkeus mol een dooks- ken oin oenen vinger eouou of twee dagen gebonden houdt, dau krijgt die vinger de kracht van door zijne aanraking de tandpijn sullens le Uouu ver gaan, gelijk ontelbare leizen beproefd is. Bemerkhot gebeurt soms hij zond er dj k bij sommige vrouwen, dat de tandpijn alleenlijk veroorzaakt wordt uoor eeucn aandrang van bloeu naar do tanden, dan zette men twee echelon achter liet osr, zoo de pijn boven is, of aan deu hals op dcu boek van liet kaakhen, zoo do pijn onderis; als men geeue echelon heeft, dan zal men met eeno pet: of naald lusschen de lauden koteren ol'bet tandvleesch sterk vrijvet» lol dal er bloed uitkomt; dit geeft ten miusto eenige verligting. Zoo meu cenon lanu wil doen sterven, dan doe mep maar iwee of drij maal een druppel sterkwater daarin; doch met voorzigligheid, opdat hel aan het tandvleesch met koine: want hel hijt zeer hevig. Zoo dd land uiuet uitgetrokken worden, betti-ijk hem eerst mei hu volgend poeder - ecne hagedis iu wijn gestorven, gedroogd en fijn opge sloten doch met voorzigligheid dal dn poeder ue auuere taiidon mei raken want zij worden daardoor los, of met ecu mengsel van 1 deel kamfer eu 3 deeleu ether sulphuriquo dau kan meu hem trekken zonder pij i. te zoeter. RAADSEL. Aan hot moedige Evergem. Evergein altijd zoo fel Luistert naar mijn raadsei wel Mijn eerste woord is toen zoo z..ct. Naar 't tweede doet zeer nijpend-lij Ion Ën toch vind ieder 'I tweede goed, Om 'l eerslo tc kastijden. Emile Sleyaerl, Meereudié. Wondere uithangborden. Omtrent Deijnze is or een alsvolgt Bij I- temperman, schrijnwerker, gaat ook uit werken, in daghuur aan die 't begeert, wagen en kerrenmaker en maakt ook doode hiaten. In den Tijrol leest men op eene herberg Geliefde gast, hier woont de kastelein, Be/it gij geld, zoo/heb ik goeden wijn. Hebt gij geen geld, zoo weet dan, ginder staat er I!en allerboste pomp, met overheerlijk water. To Housden las men vroeger op 't huis van eenen bakker: Kaïn sloeg Abel in het Oosten dood, Daarom woont Abel hier in 't westen.on bakt er brood. Nabij Brugge Hier scheert men, Mijn zoon is Notaris, Hier verkoopt men vijgon en borenton. De opperdoctor van een groot hospitaal had, onder vele anderen, eenen zieken liggen, dien hij zolf wilde behandelen, Dio lijder moost teae gevaarlijke operatie onderstaan en gaf zijnen doodsnik in da handen van don doctor, die zich daaraan niet had verwachtde doctor verlangde do geheime kwaal te kennen, waardoor zijnen patient was bezweken, gebood het doode liohaam door de chirurgijns, iu zijn bijwezen te opereren toen bij de ingewanden bespeurde, ontwaarde bij, met groote verwondering, dat de lever van deu aflij- vigen ongomeen groot van voluum was; nooit bad hij een menschenlever zoo groot gozien bij verlangde dus over dit geval in eene consultatie to treden mot de bijzonderste medecijn- en heulmoesters van het hospitaal, en verzocht die beoren des anderendaags, in den vroegen morgen bij hem in zijn betel te komen ontbijten, om gesamentlijk hierover te oonsulleren. Intusschen deed de dootor die lever, in kokend water, wel afzuiveren, en na dezelve in eenen doek gewonden te hebben, nam hij ze zelfs mede naar huis. In zijn hotel ko mende, riep hij Francois zijnen knecht, en gaf hem order die lever op eene schotel in den kelder te zetten. Des anderendaags waren do genoodigde medecijn- en heolmeosters al vroeg op hunnen postmaar de opperdoctor die hun had verzocht, was in zijn kabi net bozig met eene memorie op te stellen, en gaf order aan zijnen kok. van naar hem niot te wachten en bet ontbijt voor die heeren maar seffens op to dienen met oenige flesschen Madera en Porto wijn; enz., enz.; de gonoodigden die wat scherp stonden, vielen met gretigheid aan de gebraden# worcten kalfapooten, lover en cottoletten, die op de tafel stonden, cn op een half uur was alles opgeruimd. Nadat de opperdoctor zijne memorie had opgesteld, trad hij binnen de eetkamer en vroeg aan de iieeren of het ontbijt eu do wijnen van hunnen smaak waren geweest? Zij maakten don doctor oen koinpliment overdo berei ding der spijzen on do keui'igu wijnen. Vervolgens verzocht de doctor de beoren ia zijne groote zaal om do consnl- tatia te beginnen, en om hun verslag te doen van do wonderbare ontdekking, die hij iu liet hospitaal had waargenomen. Hij riep Francois zijnen knecht en bovool hom," de schotel met do lever'uit don kelder to halen en binnen te b-«m- geu, om de hoeren dio te laten examineren; do knecht in don kelder komende, was verwonderd die schotel niet meer te Tinden op do plank, «Lar hij zo daags te voron had opgezethij kwam dus zoor verlegen in de zaal terug en zegde aan zijnen moester, dat do schotel in don koldor niet meer to vinden was; hierop deed do doctor dcu kok uit de keuken roepon, en vroeg hem of hij die schotel mot lover elders had weggezet? De kok met ecne gestreko tronie, gelijk eene zeepti ien, begon to stamelen en gaf tot antwoord aan den doctor die in den kring der consultanten was gezeten, dat hij gedacht had, dat die lever eene kalfslever was. en dat hij die in roode champagne had gestoofd met specerijen en fijne kruiden, en die voordo heeren doctors had ter tafel gebracht, die daar- van zoer smakelijk hadden gegoten, want dat er weinig was van overgebleven... Op het verhaal van dien 9liinmen kok, sloeg zijn beerde handen te samen en bleek van gramschap, uitroeponde - Wat beest van eenen kok, wat ezel, wat varken! - De heeren consultanten dio deze menschenlever hadden binnen gespeeld, zaten stom en bezagen malkander. Zij werden zoo mottig en duize lig, dat do eene al voor en de andere al na, zijnen hoed nam en zich naar huis spoedde om solléns eenen spuwdrank in te nemen. Men oordeele, wat er op dau kap van dien opperdoctor in do stad werd ge- wouweld; zulk voorval was nog nooit gehoord. Wat mij betreft, ik zal mij wol wachten van bij dociora nog ten eten te gaan ik boude mij liever aan he't spreekwoordSchouwt de plaatsen waar de plagen vallen. Tarwe. 1 Masteluin. Kogge. Haver. Aardappels. Boter. Eijers. Vlas. Viggeus. AALST 25-00 23,00 18-25 26-00 08 00 10-36 02-18 DENDERMONDE. 20.23 00,00 18.25 23,50 00.00 00,00 00,00 00,00 -ZELE. 21.23 00,00 14,50 17.00 00 00 03,45 01,00 NINOVE 25,50 00,00 18,50 25,50 0ó,50 01,70 02,10 LOKEREN 21,95 00,00 15,00 17.23 00,00 00,00 00,00 St-NICOLAAS 21,23 Q0.00 21,50 18.50 08,3Q 03.00 02.90 05.38 Lokeren verkoopt per 105 liters, Nino e, per 100 iloa, Dendorm. Aalst, id. AALST, DBUIIBfUJ VAN P. Daens.

De Werkman | 1875 | | pagina 4