Oost westy thuis best. aal gevoerd. Danzelfden dag werden voor hel hot" van beroep, ene reeks processen tegen verscheidene geestelijken opgeroe pen. Al die feiten hebben in geheel Westfolcn eene groote op- chudding doen ontslaan. l In 't Konsistorie van 15 Maart zijn G Kardinalen benoemd, j o. a. Mgr Dcchamps, de gevangen aartsbisschop van Posen, en Mgr Mac-Closkey, aartsbisschop van New-IJork. Mgr Mac-C!oskey geniet eene zeer groote achting in de Ver- ecnigde-Staten, waar hij beschouwd wordt als de vader dergroolc ierschc familie. Na do intrede der italiaansche troepen te Rome, op 20 september 1870, bood Mgr Mac-Closkey den Paus een prachtig paleis te Brooklijn aan, indien hij zich naar de Veree- nigde-Slaten wilde begeven. Zijne kathedraal te New IJork, gansch in wit marmer en inden zuirerstgolhischen stijl gebouwd, is een der prachtigste monumenten welke door de katholieken werden opgericht. Tc Trier werden op 2 Maart, een katholiek priester en een jood in dezelfde cel opgesloten. De priester was beschuldigd van overtreding der kerkwetten, door het lezen van een paar missen, zonder bemachtigingde jood was van bedricgcbjk bankroet, beloopcnde lot 130,000 thaler beschuldigd. De priester werd ver oordeeld lot eene gevangenis van twee jaar en zeven maanden de jood kreeg zes weken! In Mexiko zijn 400 Gasthuisnonnen uil het land gebannen... Slecht vrouwvolk wordt er toegelaten engelen van zeltsopofïe- ring worden mogen er de vaderlandsche lucht niet inademen.... Tegen die dwangakt Rebben de Dames van Guanajuato in krach tige woorden geprotesteerd: hij die de Zusters van Liefde weg jaagt, schrijven zij, en lastert, is een laffe knechtwij zullen tot- terdood gehoorzamen aan onze geestelijke overheid, hetzij zij tot ons spreken uil de verwijderste streken der ballingschap ot van de trappen van hel schavot. Een kampstrijd voor letterzetters heeft te Washington plaats gehad. De eerste prijs, cencn gouden haak, is behaald dooreenen zetter die 10,158 tellers op drie uren stelde, zonder eene fout; de tweede prijs, oenen zilveren haak, is gegeven voor 't zetten van 9,990 lelteis, insgelijks op 3 uren en zonder fout. Tc üizen Hollandkwam een paar dagen geleden eene vrouw dronken 't huis en zette zich,, met haar tweejarig kind op den schoot, bij een vuur van gloeiende kolen. De kolendamp maakte haar bewusteloos en toen haar man te huis kwam, zag hij lmr in vlam staan. H-ij rukte het kind weg... welks kleêren reeds brandden, ook trachtte hij toen zijne vrouw le redden. Deze is echter aan de bekomen brandwonden gestorven het kind is niet gedeerd.. De tonvel'is la van Ron aan,, beschrijft den brand, waardoor de kazerne van Emmirées, in den nacht tusschen-11 en 12 dezer,, vernield is. Het vuur onlstend in de kerk van het oud klooster, hoe, is niet geweten. Toen de ramp ontdekt werd was de cenigelrap naar boven nog slechts een enkele vuurpoel-. Er sliepen 160 man op hel eerste verdiep, aan welke alle ont vluchting langs daar onmogelijk was, en beneden stonden de voorraadsmagazijnen in vollen brand Gecne uitkomst bloei er voor de ongelukkigen over dan door de vensters weg te vluchten! Sommige sprongen half gekleed van de verbazende hoogte ïiaarbeneden, op gevaar vau armen en beenen te breken, andere die meer bedaardheid bezaten, bondén koordén en bedlakens aan elkander, en konden langs dien weg ontvluchten. De paarden in- de stallen werden losgelaten, en de door vrees dol geworden dieren liepen in alle richtingen weg. Slechts een. twalflal paarden-'werden mi uildooving van dén brand gemist. Er is, buiten een pompier, die ernstig gewond werd, slechts eene stoffelijke, schade le betreuren, die op 200,000 francs ge schal wordt. IIauof koi'. Te Williamstown, in den slaat Massacliusets, is een neger overleden, genaamd Abram Parsons, die zich onder scheidde door eene zonderlinge eigenschap; namelijk de buiten gewone dikte en hardheid van zijnen hoofdschedel. Met oen stool van zijn hoofd deed hij de dikste planken aan. stukken vliegen, wanneer zijn werk zulks vcreisohie, en ook wel als een nieuwsgierige liefhebber voor hem eeneu lietcr brande wijn wilde betalen. Hij was een gevreesde vechter, die met hei hoofd vooruit, zijnen tegenstrever den buik inliep, en dood'neer velde. Benige jaren geleden ontstond een brand in oen groot magazijn, en de deur, die verscheidene duimen dik was, weerstond aan al de pogingen van hen die ze wilden openmaken, om langs daar binnen ie dringen en den brand te blusschen. Abram Parsons kwam toegeloopen en stelde bereidwillig zijn barden kop ten dienste der pompiers. Hij nam zijnen loop, bonsde uit al zijne krachten met hel lioofcl legen de deur, die aan stukken vloog en de pompiers vrijen doorgang liet. Plaatsen der H. Passie Ghristi. De kolom waar on/.e Lieve Heer en God rustte, toen men de 72 scherpe dorens in zijn hoofd sloeg om hem daarna te begc-kkeu en te bespotten, die kolom is nu te Jerusalem in de kerk der Grieken. Op den weg, dien Jesus met zijn kruis bewandelde, zijn veertien halten of statiën, zijnde, naar de overle vering. de plaatsen waar de Zaligmaker stil bleef, 't zij van vermoeidheid, 't zij vallende onder de slagen, of de H. H. Vrouwen of Zijne H. Moeder ontmoe tende, 't zij eonige stappen van Kalvarië, waar men zijne kleederen uitrukte; op deze plaats is nu eene kapel. Volgens de overlevering van ouders lot ouders, is 't op den Kalvarieberg dat Abraham zijnen zoon wilde slachtofferen, dat Melchidcsccli begraven is; men toont er nog de spleting eener rots waarin, ten tijde van Josus, den schedel van Adam lag. De eerste mensch zou, na zijnen val en verjaging uit liet Paradijs, naar do pltrals getrokken zijn", waar later Jerusalem'word ge bouwd. Het kleed van Jesus is te Argenteuil, 3 uren van Parijs. Van den Kalvarieberg deed keizerin Helena een deel wegvoeren om er eene groote prachtige kerk te bouwen. 43 lampen branden er eeuwigdurig. Deze kerk wordt ten deele bestuurd door paters Franciskanen die er veel van de Turken moeten uitstaan. Tegewoordig z.ijn er te Jerusalem maar- 21,000 inwoners er is geen handel in die verlatene stad, tenzij eenigo winkels van kruisen en paternosters geene beweging tenzij die der karavanen pelgrims, welko meest rond Paschen aan komen, om ter plaats zelve de Heilige Gebeurtenissen onzer Verlossing te vieren en er den weg te volgen dien Jesus met zijn heilig kruis bewandelde. Beminde lezers, laat ons met deze heilige dagon, diep ingetogen, liet Bitter Lijden herdenken 't is onze eer, onzen schat, 't is de Goede week, bij uitmun tendheid. Schamen wij ons niet eene openbare vernedering te doen, ter ecre van onzen Koning die met zijn kruis beladende straten is doorgetrokken; hebben wij vijanden, o laat ons alles vergeven en vrede maken, tcroere van Hem die voor zijne beulen bad Hoort, boe dichter De Kouinck, in zijne tafereelén, den Zaligmaker aan zijn Kruis verbeeldt Wat schijnt Hij godlijk schoon, VeiTuklijk in de schaüw der stekeldoornenkroon, Van 't gudsend bloed bosprenkt, dat drupplend af gaat loopen Langs 't lieflijk aangezicht. De ontfermende oogen open Met nllerzoetsten blik ten hemel zijn gericht, Kr. wasemen een doom en dageraad van liclit, Door al dc weeën lien ontsnapt uit 't godlijk Harte. Een nieuwe majesteit omhult den Vorst van smarte. De dikke wolkgordijn schuift open van ontzag En eerbied, als de poort van 't Oosten, wen de dag Den zwarten nacht verdrijft. De heldre stralen dringen Van ruim tot ruimte door tot de allerverste kringen. En vormen eeuen weg van licht, langs waar de Zoon Den aardbol bovenstijgt tot voor des Vaders troon. De Vader ziet den glans, als nimmer een kwam schijnen, Eu voelt op 't oogenblik zijn lieeten toorn verdwijnen, Gansch ingenomen van liet beeld, dat hem verrukt, Hetwelk Hij duizendmaal aan 't minnend harte drukt. Een enkel woord des Zoons heeft 't menschdotn vrijgepleten Vergeef, vergeef het hun, o Vader, want zij weten Niet wat zij doen. De Aloeuwige is met ziel en oog Verslonden en verdiept in 't godlijk kruisverloog. Hij staart.... en kan zich niet verzaden van aanschouwen En wil met 't zondig kroost geen strenge reekning lioucn Ziet Adam, noch zijn zaad, noch schuld, noch vloek, noch hoon Maar ziet zijn Zoon alleen en 't menschdom in zijn Zoon. De laatste aflevering der Annates de Notre Dame de Lourdes, uitgegeven door E. P. Missionnarissen der Onbevlekte Ontvangenis, le Lourdes, in Frank rijk, behelst cane uitgebreide cn nauwkeurige beschrijving van deu oorsprong en de wonderbare ontwikkeling des bedevaarts ter eere van O. L. V. van Lourdes, te Oostakker. Dit verhaal beslaat niet min dan (i bladen druks. Hetzelve i3 ongetwijfeld uit de pen-gevloeid van den E. P. Duboë, die on langs te Geilt in de nieuwe kapel Poortakker beeft gepredikt, cn te dezer ge legenheid de grot van Oostakker bezocht. Deze afkondiging stelt den stempel op de vermaardheid dor bodevaart van Oostakker. De Annales immers worden op duizenden afdruksels getrokken, en geheel de wereld rond verspreid. De schrijver aarzelt niet aan do nieuwe bede vaartplaats don volksnaam van Belgisch Lourdes te geven, hij verheft de Bel gische bedevaart bijna ten hoogte van do oorspronkelijke bedevaart ter eeie der Onbevlekte Ontvangenis te Lourdes, i i Frankrijk. Hij biedt ome wel ver diende hulde aan do geestelijke en wereldlijke overheden der parochie, welke, ze°-t hij, de bedevaart als din roem en liet heil der streek aanzien. RAADSEL. Den heer E Slcyaerl le Meercndrê'-uil dankbaerheid opgedragen. Hel cersl is vlaainsrh, ja vlttemsch alléén Jlet tweede deel is franscli. zoo 'k meen, Macr zoo gj hel nu wilt omkeeren ik spreek tnaer van hel tun c ie deel) Als kind heit gy het moeien letten Genoeg.' H'ie vindt er nu geheel? Aan I', Vriend, tnrl uw welbehagen'. Zij dit mijn racdsel opgi dragen Missschieh -uit gi/ mij nu wel vragen H'aaroitt dierft gij de kans niet wagen U door myn raadsel aangeboón Üe verzen uwe pen ontvluón En ook uw raadsel was heel schoon Macr 'k was uw rijmen niet gewoon Ik wilde ook niet dulden en vermijden Dat eene tang hel suiker zoii kastijden A.- C. Evcrgcw.- Vorig raadselVriendschap. Neen, gelooft 's vleier swoorden niet, Jhj is uw vriend niet, neen Zyn vriendschap is slechts veinzer y, Niels anders dan pluimstrijkerij, Jly loert op baat alleen, (Grocte uvanherteJ. F. Timmermans Lede. Nog opgelost door M. L T'an Vynckl, Grembeigen. K. Van Gaver, Sl Pauwels. D. Van den Steen, Lede. Fr. lilas, Sl Gilles-Waas, Emilie ran Wcymcirseh cu Th. CelieXavcriaen üesleldonck.

De Werkman | 1875 | | pagina 2