gy 0csd)ieöcms kr |pauselijlit3ouaucn Een steea die door F. De Cuyper. Op eenen heuvel gekomen, welke slechts hier en daar mei ce- nigu hoornen bezet is, zijn >ij aan een verschrikkelijk vuur bloot gesteld, menigeen zou in dergelijk geval geaarzeld hebben, maar unze dapperen laten zich niet afschrikken, moedig snellen zij vooruit, geven vuur en vallen met de bajonnet den vijand op hel lijt'. De toren wordt ingenomen, op al de andere punten behaalden zij den zege, en trekken voorwaarts over hoopen lijken, die den grond bezaaien. De Garibaldiei's, op alle punten verdreven,veranderen van aan- valbngsplan en maken zich gereed 0111 hel pauselijk leger te omsingelen. Generaal Kanzier raadt hel inzicht des vijands. Kolonel Argy niet sterk genoeg zijnde 0111 den vijand in zijn oogmeik te verhin deren, verzoekt de opperbevelhebber den generaal Polhés zijne troepen te zenden, om den aanval der roodüemden al' te slaan. De lransche generaal zendt hel 59° linie en hel 2* bataillon jagers in het vuur, die den vijand tol ouder de muren drijveii. Te vergeels tracht deze afdeeliug, de stad in te dringen, de rood- hemden verdedigen zich zoo wanhopend, achter hunne barrika- den en in de afgezonderde huizen, dat kolonel Argy zijne pogingen moet slaken. Intusschen is de afdeeling Zouaven -onder bevel van komman- dant Troussures de stad genaderd. Van alle zijden ontmoet hij tluchiende roodhemden. Weldra vertoont hij zich voor de stad, dringt ze binnen en neemt eeuige gevangen; maar zieude dat zij door duizenden strijders is verdedigd, oordeelt hij voorzichtig terug te keeren. Alsdan neemt hij een roekeloos besluit: hij geeft zijne krijgers bevel de vijandelijke liniëu door te breken, om zich bij hunne wapenmakkers te gaan vervoegen. Met onsluimigheid werpen zij zich op de Garibaldisten, banen zich eenen weg, door hunne rangen, en worden me', gejuich van hunne wapenbroeders ontvangen. l'.en andere afdeeling Zouaven krijgt bevel eeuc verkenning iu de stad te doen. Onbeschroomd dalen zij den heuvel af en dringen, 11a duizend gexarea, Menlana binnen; zij worden mot eenen verschrikkelijken kogelregen ontvangen, iu eene straat gekomen sluiten zij op de barrikaden, nemen eenen anderen weg en zetten onder een helsch vuur hunnen verkenningstocht voort, tol in T gezicht der sterkte. Zij hebben de stoutmoedigheid van driemaafte gaan en weder te komen, nemen vier gevangen, welke zij op eene gevaarlijke plaats gekomen voorop zenden, die weldra door verscheidene kogels doorboord ter aarde nederstor- ten. Alvorens de vijanden den tijd hebben huune gewecren te herladen, zijn de Zouaven builen hun bereik; zij blijven staan, geven vuur en komen aan hunne overheden, kennis hunner ont moeting geven. Tijdens deze gevechten was het duister geworden; generaal Kanzier deed het vuur slaken, hetwelk van den vijand gevolgd werd. De held van den dag, de koene, onbeschroomde M' de Charette, ontving van alle zijden de warmste gelukwenschingen. De kolo nel Aliet, die met geluk de dappere daden zijns luitenants had opgevolgd, drukte hem op de gevoeligste wijze zijne bewonde ring uit. Dij den kolonel kwamen zich welhaast de gcvieraals Kanzier en Polhés vervoegen, gevolgd van den staf en van al de pauselijke en lransche oliicieren, welke allen den luitenant-kolonel omring den, en hem de vleiendste woorden over zijnen moeden zijne onversaagdheid toestuurden. De officieren der Zouaven waren van den kant der iranschen het voorwerp van dezeltde lofspraak en eerbewijzen. De soldaten zeiven werden gevierd en toegejuicht, zoowel door de lransche officieren als door hunne eigen oversten. Des anderendaags bemerkte men liet wit vaandel op de sterkte van Mentanade Garibaldisten gaven zich op genade over. De groote held der roodhemden had Monlo-Roloudo ontruimd en was weder over de grenzen gelrokken. De 5 November "trad het zegepralend leger Rome binnen, en werd op gansch zijnen doortocht met de uitbundigste jubelkreten toegejuicht liet pauselijk léger had eene schitterende ovorvvinningbehaald, liet had de omwentelingsbcnden van den roover-generaal vernie tigd, de listige en schandelijke ontwerpen der revolutie verijdeld, de pauselijke stalen van zijne vijanden verlost, en aan de burgers de rust en vrijheid weergegeven: De Zouaven onderscheidden zich niet alleen door hunne dap- gaart geen mos. porlieid, maar ook door hunne godsvruchthun korps teide meer l dan 10U0 Congregauisien en 800 aspiranten. Trad men ergens te Rome eene kerk binnen, men was zeker er eenige onzer dapperen voor den God der heirscharen geknield te zien. Zij gedroegen zich steeds als de ware verdedigers van Paus en Kerk, als de waardige Zonen der Kruisvaders. Sedert den ïaatslen inval der Garibaldisten was de fransche bezetting 111 Rome geblevenweinige dagen na de oorlogsverkla ring aan Pruisen, riep hel Iransch staatsbestuur zijne troepen terug. Het klein pauselijk leger stond dus alleen, om den II. Va der te beschermen en zijne staten tegen de vreemde invallen te verdedigen, De koning van Italië had zijne legerbenden rond de romeinsche grenzen samengetrokken, in afwachting dat het lot des oorlogs, zich voor of legen Frankrijk verklaarde. Niet zoodra had den meinecdigen Victor-Emmanuel de neder laag der Frauschen te Sedan vernomen, of vier legerkorpsen ruk ten te gelijk de pauselijke grenzen over. Pius IX had besloten weerstand te bieden, ofschoon Ilij maar acht of tien duizend tegen een leger van 70000 man kon stellen. De Piëmonteezers overrompelden eenige kleine stcedjes en be vonden zich den 18 September 1870, met gansch hunne leger macht onder de muren van Rome. Den 20, begonnen de ltaliaansche batterijen, de muren der stad te beschieten. Het klein pauselijk leger, lusschen de vcrschillige aangerande punten verdeeld, weerstond dapperlijk gedurende vijf uren. Ten 10 ure stortte de muur der Piuspoort in; alsdan gebood de H. Vader, 0111 hel nutteloos bloedvergieten te voorkomen, de wille vlag te hijschen. De pauselijke soldalen bleven tot des anderendaags in de Leon- lise.he wijk krijgsgevangen. Vooraleer Rome te verlaten, verzochten zij de gunst van nog een laatste maal den II. Vader te mogen zien. Pius IX verscheen- aan eene venster van hel V'atikaan, de kolonel Allet verhief zijnen degen, en aanstonds klonk er eenen oneindigen kreet van liefde en verrukking, uit aller monden den Paus, den Koning en den welbeminden Vader legen. Pius IX zegende zijne getrouwe soldaten, en men moest Hem in onmacht vallend wegdragen. Welk een afscheid voor zijne dienaren en bovenal voor zijne Zouaven, die Hem sedert tien jaren, hunne jongheid, hun bloed,, het beste deel hunner ziel geschonken hadden De Zouaven verlieten de stad, om buiten Rome de wapens neder te leggen. Hun regemenl, hetwelk alsdan 3000 man lelde, werd in drie afdceliugeu gesplits: de Franseken werden naar Civila-Vechia gestuurd, de andere naar Livourno en Genua. Zij moesten scheiden die dappere schaar, 11a zoolang hunne vermoeienissen, hunne gevaren, hunne hoop en vertrouwen met elkander te hebben gedeeld; zij moesten scheiden, helaasop de puiuhoopen van den pauselijken Stoel, welken zij gezworen hadden te veidedigen, en voor welken zij het geluk niet hadden te mogen sterven!... (Wordt voortgezet). Prijskamp Liedjes. Eindelijk is de Prijskamp-Liedjes geëindigd. '1 Duurt lang genoeg ook, zalmen zeggen. Ja maar, ge moei alle reden plants geven die Muzikanten zijn n:et ge lijk de Hoeren, die een klam digw'and omgraven zonder opkijken, behalve als zo dorst hebben, als hunnen liebkant of hunnen vierkant moeten elm of al er iets partikulièrs-gebeurt of als /.'eens ontsteken, neen, die Muzikanten moeten van tijd lol lijd eens licffcn, en ze spréken tons 'nen bot van kraaien en duiven eer z'liun werk Voortzetten, t Ilecfi mij menige kun gekost 'k en zeg dat niet om de Muzikanten le misprijzen, verre zij van daar alles moet bijwijlen eens besproeid worden, maar, onder alle voorbohoudiug gezegd, er staal toch geschreven dat de beste sleutel dien de Muzikanten kennen, dat dit.don keldcrsleutol is. Voor vele Muz kanten beslaat den Hem.1 in te mogen drinken /onder getal. De jury der Muzikanten bed likt de talrijke keeren Mededingers voor de schooi.e ingezondr-ue liedjes, en heeft de pi ijdeelmg beslisl alsvulgt i51-Prijs: Mr Joos Michiels, van Hamme. 2k> PnusM' P. Do Sutter. Eedoo. Eervolle me'ding aan de volgende Iieeren Alph. Strybol, St. ISikolaOS. A. Biaockrnan, etteren Am lie De Weordt, Evergem. E. De üorte. Wet teren. Albert Viertinck, )1 eenen. Honoró Slues, Zele. Leopold Seghers, etteren. Pr Islas. St. Cities Waas. Ed Specht, Cnlloo. Daibara Van dm Driossclie, Helder gem. J. L. SI. ;YikotaiisJ Frs. Timmermans, Lede. Alph. Duellncrt, S'. Nikolaas weduwe Calotlens Brussel-, 1'. Van der Waerde, id. J. B. Van Dierdonck, Hachelen. J. B, Stpyaerl, Oost winkel. P. Wierinck, Sl. Gilles Waas. Lcnnder Yen Yyiick, Gremberijen. Ch. L. CaronN ijnek. Joseph Me.resoune, Serc- neeckcn. Ch. Van dun Abaele, EeghcmAntoon Labiau, Etichore. Peli us Yereecken, Si. Gilles Waas Leopold Segers, Welt eren. Henry Tlultynck, Adcgem. L. Arko, Eedoo J. R. Eeeloo. Ileuri Mortens. St. Nikolaas. E. D. C. Gent. Damianus Wéymans, Bendcrinoude.

De Werkman | 1875 | | pagina 3