IJteutüS. Ongestadige wereldvan daag In Frankrijk waren ten jare 1847, 18,099 genccsheeren en nu zijn er maar 10,706 meer, dus 1 op 3,353 inwoners.... 't Is veel te weinig, want 'ne mensch is toch altijd getroost als hij, in ziekelijke momenten, 'nen doktoor ziet. Men klaagt te Brussel dal er gedurig meer vischeters komen en nogtans-maar evenveel visch gezonden wordt dan vroeger. In 1870 was de opbrengst 695,421 fr. en in 1874 973,555. De keizer van Japan komt naar Europa en zal een dag te Brössel stilblijven't Volk der hoofdstad is reeds opgelicht van nieuwsgierigheid. Te La Louviè're deden dees jaar 4 jongens van den postbode hun eerste Communie. D'administratic heeft hem 100 fr. gegeven. Meer dan een derde der bevolking van eenige distrikten in Klein Azië, is door den hongersnood uilgestorven. In dc_Caza van Kechin bevinden zich 160 lot 170 dorpen die i.i 1873 samen 52,000 inwoners telden en er heden slechts 25,000 hebben. In 42 andere dorpen zijn op eene bevolking van 16,900 zielen, 4997 personen bezweken. Werkstakingen. In Zuid-Wallis zijn nogmaals een aantal werkplaatsen gesloten. Op 17 Maert lieten de patroons der kool mijnen van Pembrokeshire hunne werklieden weten, dat zij het dagloon met 10 0/0 gingen verminderen, iets wat reeds gedaan was in Glamorganshire. De werklieden weigerden zich te onder werpen en namen 's avonds hun gereedschap mcé. De patroons deden onmiddellijk de peerden bovenhalen en de koolmijnen sluiten. De koolmijnen van Pembrokshire zijn zeer groot en meer dan 20,000 mijnwerkers vermeerderen thans het £jBal van die welke reeds zonder werk waren. Brandbrieven. Ziehier eenige inlichtingen nopens de zaak der brandbrieven, waarover eeuc meid te Antwerpen is aan gehouden: De opzoekingen, door de policie dier stad gedaan, ten einde de verborgen hand te ontdekken waardoor de brandbrieven bij Mad. Somers, Markgrave-lei, gelegd werden, waren vruchteloos gebleven. Niemand 'verdacht toen de dienstmeid. Later verliet zij het huis van Mad. Somers en trad in dienst bij M. D..., baas cencr groote herberg van Berchem. NauWelijks was zij twee dagen in dienst bij haren nieuwen'.- meester, of deze vond een brandbiiel in zijn huis. Dit schrijven hield de bedreiging in, het huis van D. in brand te steken, wan neer hij gecne 100 frank in eene beurs op het gemak legde. M. D. liet die eerste bedreiging onbeantwoord voorbij gaan; maar.lwce dagen later ontving hij een tweeden brandbrief. Vrouw D. werd ongerust, de policie verwittligd en nu werd er besloten de beurs met geld op het gemak te leggenmaar goed wacht te houden. AI de noodige maatregels werden genomende policie, goed weggeborgen, de beurs met geld "op de aangeduide plaats ge legd, waarna er aan de meid bevel werd gegeven naar hare slaapkamer te gaan. Voor dat deze echter naar bed ging, moest zij nog een of ander buiten het huis verrichten, en natuurlijk kon zich meester, noch policie daartegen verzetten. Lang, zeer lang, wachtte de policie de verschijning der onbe kende "hand af; maar toen eindelijk iedereen het wachten moè \\erd, en men naar het gemak ging om de beurs weg te nemen, was deze met het geld verdwenen. Verbeeld u de verbaasdheid der policie toen zij zich zoo had laten bcdoddenNiemand kon maar begrijpen hoe dit mogelijk was, toen eindelijk vrouw D. zich herinnerde, dat de meid nog even was buiten gegaan, nadat het geld op de aangeduide plaats was neergelegd. Zij moest dus de schrijfster der brandbrieven zijn ener ook de opbrengst van in den zak steken. De policie begaf zich naar hare slaapkamer, opende de deur eu vond de meid slapen. Er werd haar bevel gegeven tot opstaan en, na eenige 'oogen blik keil zoeken, werd beurs en geld tusschen het beddengoed gevonden. De diefegge was ontdekt. Zij werd aangehouden en naar het policiebureel geleid, waar zij bekende, dal dit" geld moest dienen om een nieuw kleed ie koopen. De slechte venten die te Brussel Louise Lateau vertoond hebben, gaan nu nog een fijn proces aan hun been hebben Eene afgrijselijke misdaad heeft te Gadix plaats gehad. De ccrw. pastoor der hoofdkerk berispte een straatjongen, die met andere knapen gerucht maakte aan den ingang der kathe draal. De kleiiie booswicht sprong eensklaps op den geestelijke en trof hem in liet hart met een dolk. liet slachtoffer is overleden. De policie der hoofdstad heeft de hand gelegd op drie die ven, een man en twee vrouwen, die eenige dagen gelegen in 5* n waarde, morgen in d'aarde. Duitschland hun bedrijf nog uitoefenden, bij hel stelen van eene belangrijke hoeveelheid horlogiën. De kwaaddoeners zijn aange houden op het oogenblik dat zij poogden de gcstolene horlogiën te verkoopen, welke nog schier allen in hun bezit gevonden wef- den. Generaal Cabrera, die nu de Carlisten wilde verkoopen,was van in zijn jonkheid een hunner hevigste aanhangers geweest. In 1831 was er weêr burgeroorlog in Spanje. De vijand deed dan de oude moeder van Cabrera fusilleeren en zijn drie zusters. Ca brera zwoer dit nooit te vergeten, bleef getrouw en pleegt nu In zijnen ouden dag dit verraad. Hij was met een Engelsche protes tante getrouwd, en wie weet of dat zijne Eva niet is geweest. Nu gaat hij naar Madrid. Carlos heeft bevel gegeven van de hoofden zijns volks te vergaderen om Cabrera te oordeelen. 't Gaat niet goed in Engeland. De kolenn ij verheid slabakt de meesters spreken van afslagvandaar gemor onder de werklie den in Zuid-Wallis loopeu meer dan 20,00p mijnwerkers leeg. Langs Aijgein wordt veel gesproken van eene wonderbare genezing in de Kapel van O. L. V. van Lourdes te Aijgem beko men. Eene juffer van Kerkxkcn had reeds lang eene hikziekte die de doktors bijna wanhoopten te genezen. Zij deed zich naar Aijgem voeren, 17 gezellinnen gingen ireê en na hun gcsamenlijk vurig gebed is zij eensklaps genezen. Dat is het feit zonder eene letter aan of af. In Brazilië worden al de gewassen door de sprinkhanen -opgeëeten. Zaterdag avond zat de vrouw van M. Thiéry te Charleroi, in eene kamer der eerste stagie niet eenig borduurwerk bezig, de meid was met kind uitgegaan, toen eensklaps den vloer en het plafond instortten en met een vreesdijk gekraak in het magazijn vielen. De vrouw had geene erge wonden bekomen, alleen de meubelen waren verbrijzeld, even als al hetgenc zich in het ma gazijn bevond. De kassier alleen was in de benedcnplaats, en deze had juist den tijd naar buiten te springen om niet vei plet te rd te worden. De koning en de koningin hebben maandag morgend, in de kerk van St-Jaeob-op-Caudenberg, de paaschkommuiiie ontvan gen. In een huis der Kruisheerenstraat te Doomijk, had een dezer laatste nachten een hevige twist plaats, tusschen de eeht- genooten Depcrc. Eene bui r.rouw ging hen verzoeken zich stil te houden, aangezien hare twee kinderen ziek waren," doch Deperc wierp zich op haar en bracht haar een messteek toe in den buik. De ongelukkige vrouw is naar het gasthuis gebracht en men wanhoopt haai' te genezen. De j o'icie heelt den moordenaar aangehouden, welke weldra volledige bekentenissen heeft ge daan. Maandag morgend is het grauwvuur uitgeborsten in de kolenmijn Fies/aux te Gouilletwaardoor het gebouw der mijn gesprongen is. Toen het ongeluk plaats had werkten 22 werklie den in den put. Men heeft reeds verscheidene lijken opgehaald. Men meldt, uil Boussu, dat de vrijdenkers dezer gemeente hunne woede over den bijval welke de missie, ter gelegenheid van den jubilé aldaar geopend, ontmoet, zooverre drijven, dat zij verleden zondag met muziekinstrumenten in de kerk kwamen en alzoo dooreen helsch getier, de godsdienstoefeningen stoorden, s Anderendaags hebben zij gedurende liet sermoen den predi kant uitgejouwd en geflotende eefw. heer deken, welke er tusschen gekomen was, werd insgelijks beleedii>d. Dinsdag her innerde de burgemeester zich gelukkig, dat de godsdienst in België vrij is, zelfs voor de katholieken en de municipalen écharpe hield de ruslstoorders op eerbiedigen afstand. In Frankrijk wordt het engelsch spreekwoord struggle for power in den vollen zin des woords toegepast Al de verschillende frakMcn der.Nationale Vergadering worstelen om de macht in- handen te krijgen, zelfs van daag nog, nu de Kamer in vakantie is. Deu èenen verwijt den anderen te veel aanmatiging, te veel toegevendheid, of welzij beschuldigen elkandervan kwaadwillig-, nalatigheid of onvergcefbare onvoorzichtigheid in/politieke kwes- tiën. Gelukkig, zegt de London Times, heeft de vakantie liet uit bersten van de hevigste politieke harstochten voor hel oogenblik een weinig bedaard en zal dè Paasehtijd eenige kalmte in de ver hitte gemoederen doen terug keeren. Te peerde of fce voete. Te peerde rijdt de rijke man. De becd'laar gaat te voet De rijke, wijl hij T hebben kan. De beed'laar, wijl hij moet. Doch. 't zij te peerde, 't zij te voet, Wij rijden of wij gaan Wij komen allen toch op 't eind Bij 't zelfde standpunt aait!...

De Werkman | 1875 | | pagina 2