HxeiviDS. Voor alles eehe plaats en alles op zijne plants, Onze generaal Saballo, schrijven deCarlisten, is geenszins, den 24 maart, voor OIot verslagen, maar hij hoeft den generaal Marti nez achteruit gedreven en hem 400 manontmmm. Don Carlos is geenszins den 27 maart, te Estella geld gaan vragen, want die dag volbracht hij met ander Carlisten, nabij Bilbao, zijne paaschplicht. Het is valsch dat er velen uit het kamp der Carlisten desertee- r:n, Cabrera wordt maar gevolgd door eenige zijner kozijns en officieren buiten dienst, die waarschijnlijk al-lang op't verra- dersbladje stonden. Er is in Frankrijk, te Montmartre, 'ncn baas door de rallen opgeëlen. Hij was in den kelder gegaan om wijn af te trekken en viel daar kwalijk. Eenigen tijd nadien kwam eet) gar co n zien waai de meester bleef, en liep verschrikt weer boven zeggende dat hij van de ratten opgeëten was. In 't begin meende ieJereen dat de jongen zot was, doch eindelinge daalden eenige kalanten in den kelder en vielen van schrik omver. De baas lag op den grond en wel 400 rallen zaten op zijn lijf, en hadden reeds zijn hoofd en een deel der borst in stukken gebeten. Een doktor, haastig bij geroepen, deed hem tot zijn zelve komen. Hertog d'Aremberg is zondag nacht, op zijn kasteel te Héverlé, bij Leuven, overleden, in den ouderdom van 51 jaren. Hij had het geluk vannict bedwelmd te zijn door de grootheid en God in de nederigheid zijns harten te dienen. Hem scheen het geenc oneer, benevens de armste vrouw, onzen Heer Jesus, in liet aller heiligste te volgen. Zijne deugdrijke en mildadige ziel ruste in vrede. Wij hebben de verheffing gemeld van Mgr. Dechamps tot kardinaal, in liet konsistorie van 15 meertwij vernemen nog, dat zoodra deze bijzonderheid te Brussel gekend was, de minister van buitenlandsche zaken van België, de bclgischc gezant bij den II. Stoel M. Pycke, per depeche gelast heeft, den nieuwen kardi naal in den naam des konings en van het gouvernement geluk te wenschen, met zijne verheffing lol liet kardinaalschap. De policic van St-Jans-Molenbcek heeft een oud-vcroordecl- de der gevaarlijkste soort aangehouden, op liet oogenblik dat hij poogde in eencn wagen van MM. Van Gend en C" te dringen, terwijl deze in volle vaart voorlteed. Een soldaat van het 4" linie regiment is zondag nacht, bij middel van braak, in de woning gedrongen van M. D., diamant slijper, Vestingslraat te Antwerpen. P.Tj heeft in de keuken zijn kapot uitgetrokken, is naar boven gegaan, maar werd spoedig hierop doorde inwoners ontdekt en in de handen der politie over geleverd. De kerel bewe'ert dat hij geen kwaad inzicht had, maar, dewijl hij dronken was, slechts eeire schuilplaats zocht om den naelhtdoortc brengen. Dander week is een hevige brand uitgeborsten in de woning van M. Van der Woesicn, bakker in de Hoogstraat te Brussel. Volgens men zegt zou het vuitr ontstaan zijn in de plaats waar den oven ligt. Toen de bewoners der bovenste verdiepingen liet vuur be merkten, stond reeds de trap in volle vlam. Eene vrouw sprong door het vuör heen en daalde te midden der vlammen de trappen af, nadat zij .haaf- kind in een deken gewikkeld, door het venster der eerste verdieping had geworpen. Een man die in de straat stond, gelukte cr in hel kleine wezen in zijne armen op te van gen, zoodat het gelukkig geene de minste kneuzing bekwam De haren der moeder zijn van haar hootd gezengd, en aan de armen -heeft zij erge brandwonden bekomen, waarvan men lniar event- wel hoopt te genezen. Een twalfjarig kind sprong door een venster der tweede ver dieping en bekwam, ondanks dien gevaarlijken sprong, slechts eene kneuzing aan het been na in het gasthuis verpleegd te zijn, is hel bij zijne ouders kunnen terug keeren. De schade is zeer aanzienlijk, hel gunsche huis is door de vlam men verteerd doch alles is verzekerd. Volgens wij later vei nemen, zouden de bakkersgasten na den oven te hebben ontsteken, terug naar boven zijn gekeerd om te ontbijten, en toen zij wilden terug in den kelder gaan waar de oven tag, werden zij hierin verhinderd door den dikken rook welke hun bijna versmachtte. Opkle eerste verdieping sliep de bakker, zijne vrouw en drie kinderen, Bêhevens een brievendrager mei zijne vrouw en een kind. Op de tweede siagie woonden eene weduwe met vier kin deren, een daglooner met zijne vrouw en hunne vier kinderen. In een klein achterhuis woonde eene arme gcbrekkelijke vrouw met een houten been en een kind van 5 jaren oud. Het verbrand huis was dus door 21 persoonen bewoond en al dit volk is kun nen gered worden, doch niet zonder groote moeite. De bakker met zijn huisgezing ontsnapte het eerst aan den brand, door langs de achterdeur weg te vluchten. Het kmd dat door het venster sprong was een meisje. De overige personen zijn allen door de hulp dor pompiers ge red. Ecu luitenant van dit korps, genaamd lleiny. gelukte er in door legen den voorgevel op te klimmen, een kind' van 8 jaren Ie redden, dat door de vlammen ging bereikt worden en zien in een venster der tweede stagie bevond. Hij redde nog twee mensehen uit dezelfde verdieping, doch ditmaal bij middel eener ladder. Al de meubelen, even als de zakken meel van den bakker, zijn door het vuur verteerd en vijf arme huisgezinnen zijn lot de uiter ste ellende gébracht De schade wordt berekend op ongeveer 50,000 fr. Zonder de helfdaflige pogingen tot redding, welke er aange wend werden, zouden 'er talrijke slachtoffers te betreuren zijn.' Te Woubrechiegcni was er over jaar 'nen boer die zijn varken mistte. Hij zocht drie dagen en gaf de pijp aan Mcrlen, denkende dat het gestolen was. Zeven maanden naderhand ledig de hij zijnen pul onder 'i gemak en vond er zijn varken zoo frisch en vet dat het oogenblikkelijk kon geslacht worden, en heelt nooit gcsmakelijker vlcesch geeëten. Men vraagt ons van alle kanten wie de juffer is van Kerkx- ken die tol Aijgein door O. L. V. van Lourdes genezen is geweest en welke de omstandigheden dezer genezing zijn. Hel is dc Jut Hortentia Scheerlinck, zuster van den Eerw. Heer Onderpastoor van Ooslakker. Deze Heer houdt zich sedert eenigen lijd onledig met liet schrijven der geschiedenis en won dere gebeurtenissen van het vlaamsch Lourdes te Oostakker liet zal hem-voorwaar allerhoogst aangenaam zijn de genezing zijner jongste zuster bij de andere te moegen voegen. Wonderbare zaakdc heer Lasser re heeft in 'l fransch de ge schiedenis van O. Ti. Vrouw van Lourdes geschreven uit dank baarheid voor zijne mirakuleuse genezing cu juist als een geleerd Belgisch Driester de geschiedenis van 't Vlaamsch Lourdes begint, ontvangt hij van de II. Maagd eene ui'stekende gunst Wij mogen voor hel oogenblik de omstandigheden dezer gene zing niet mededoelen een onderzoek is begonnen, en wij hopen onze lozers dc/.e troostehjke gebeurtenis later te kunnen mede- deelen. Wij verlangen vuriglijk liet verschijnen van het werk over het Vlaamsch Lourdes: iedereen is nieuwsgierig om deze wonderbare bedevaart tot in hare kleinste -omstandigheden te kennen. Wij zijn op voordcel verzekerd dat het Vlaamsch Lourdes niet zal moeten wijken voor het <v Leven van dén 11. Henricus If eerste onder alle opzichten verdienslrijk gewrocht des schrijvers.. Volgens men nickil is de genaamde P. Carton, echtgenoot van Gatharina Borgoni,e, van Oostende, teChico, een klein dorp van California vermoeid, door eenen Amerikaan. Men denkt dal de misdaad den diefstal \mpr oorzaak zal gehad hebben, ten einde de winst te bemachtigen, dooi het slachtoffer in de mijnen ver gaard. P. Carton was van zin binnen kort naar zijn vaderland terug te keeren. Zondag is de kapitein-adjudant Cëldemas te Bergen hef slachtoffer geworden van eene fröote onvoorzichtigheid. Gatisch gekleed zijnde, om. zich naar zijn bureel te begeven, was hij op het punt zijne slaapkamer te verlaten, toen hij schertsend eene oïido pistool van den muur nam en er zijne jonge vrouw lachend mede bedreigde. Iiij trok den haan af, doch de amorce welke er op stond, gat geen vuur. Dé vrouw zegde dal die bedreiging haar schrik aanjoeg; doch. de kapitein stelde baar gerust, zette eene andere amorce op liét wapen, zeggende: zie, ik zal u bewijzen dat hierin geen het'' minste gevaar bestaat. Hij richtte het wapen op zijn hoofd, trok den' liaan af en viel als door den bliksem ge troffen dood neèr. Het wapen dat sedert lang met poeier geladen was, bevatte gecncn kogel men bemerkte aan den rechterslaap j van hel slachtoffer eene groote wonde doch de schedel was niet doorkoord ot verbrijzeld, zoo als men in de stad vertelt. Men kan gemakkelijk oordeelen over de drjefheid der jonge vrouw, de eenige getuige de/er ramp, welke twee familiën in de grootste droefheid dompelt. Het hart der kinderen is als een blad wipapier. Men schrijft cr op wal men wilopdat bet geschrevene er door den tijd of door het joelen der drillen niet uitgerukt worde, moet de Gods dienst als bewaakster gesteld zijn. Zijl godsdienstig, geachte Ouders, leert uw kind door woord en daad de godsdienstigheid jen ge zult gelukkige.'menschen zijn. 'Ne Vader die vloekt en die iaan zijn kind zegt ge moogt geen leelijke woorden zeggen, *ne Vader die aan zijn zoon zegt Gc moet naar 't Lof gaan en die zelf naar d'herberg trekt, een Moeder Uie hare' dochter de properteit preekt en zelve een smoddeken vuil is, dat is dom, is 'l waar ot neen 'k geef 'nen dobbelen frank is dat niet dom

De Werkman | 1875 | | pagina 2