Geen rijker kroon, dan eigen schoon. In deze sessie van ons Assisenhof zijn twee moorden geoor- i deeld, die alle twee door den drank werden veroorzaakt. De an dere criemen die er te berde kwamen, toonen hoe diep men kan zinken door lichtzinnigheid, slechte verkeeringen en nachtslem perijen. Tc Madrid vraagt men 70ü,000 man, om de Carlistcn weg te krijgen; doch het dorde dier mannen zullen er niet komen, de wijl in vele provinciën de rekruten bij deCarlisten gaan. Van 't oorlogstooncel is geen nieuws. Mev. weduwe Debal, moeder van wijlen den geneesheer Debal, wonendein den Doornijkschenwijk. te Kortrijk, heeft den 30 Maart laatst haar honderdste jaar bereikt, zijnde geboren te Elzegem den 30 Maait 1773. Niettegenstaande haren hoogen ou derdom geniet Mev. Debal van de beste gezondheid; alleenlijk de gang laat wat te wenschcn. De familie gaat dit leest luistcrlijk vieren"en zij heeft wel gelijk. T usschen Frankrijk en Druisen gaathetmeerenmeer pikh pik. De Franschmans roepen op alle toonen dat Pruisen te veel mees terschap wil hebben en de Pruismanszien meteen amper gezicht dat Frankrijk kloeker wordt. Er zijn er die peizen dat Pruisen gaarne met Frankrijk zou vechten, vooraleer dit land al zijne kracht heelt terug bekomen.... De Ilemel beware ons van oorlog! 't gaat al slecht genoeg. In de nabijheid van Geleen (Limburg), zijn bij het slechten van heuvels, in den grond zes eikenboomen gevonden, die eetie dikte hebben van 3 voet doorsnede en eene lengte van ongeveer 13 voet. Ook zijn cenige kleine voorwet pen gevonden, waaron der kruikjes eir potjes, met onbekende stof gevuld en, naar het schijnt, zeer oud. De Ware Droolers van Aalst doen hunne gewone Bedevaart met offerande, op Sinxen die willen deel hebben in de prijs vermindering van convoi, gelieven zich lot een lid der kommissie te wenden, ot tolden vriend M. 11. Meert, Klapstraat, Aalst. DeE. 11. Davidis, degeleerde, icverige en kloekmoedige Pastor van Droögeiibosch,is zondag godvruchtig overleden. Verleden woensdag heeft de politie van Hamfnc ccnen deserteur aangehouden. Deze jongeling, afkomstig van Zele, zwiert reeds sedert verscheidens dagen 1.1 'i ronde, uevreesdals hij was ergens herkend te Worden. Den 11 April heeft men uil den Dender te Geeraardsbcrgen, het lijk gehaald van Hosalie Sardracourl, oud 48 jaren, dagloon- sicr te Sartardinge, die sinds den 15 December uit hare woning verdwenen was. Verleden zaturdag onstond er brand in de bakkerij van 31. E. Synaeve, te Itolleghem, en vernielde er al het gereedschap benevens 3 tot 500 kilos bloem. De schade beloopt tot ongeveer 1000 fr. Alles was verzekerd. De policic van Kortrijk beeft verleden zaturdag de hand gelegd op cene gansche bende dieyen, welke sedert eenigen tijd hun zeer strafbaar bedrijf, in de stad en den omtrek uitoefenden MF' Deehamps zal den 21 April te Mechelen aankomen. Men bereidt er den geleerden en godvruchtigen Kardinaal eene lecstelijke ontvangstdoor den Vicaris-Generaal is de wensch uit gedrukt dat de 'hoofdleden der Werkmans-Verceniging bij het feest zouden aanwezig zijn. Verkleefde vrienden van Pius IX richten te Brussel cene Bedevaart in naar Si- Lam b reel i ts-Wol uwe, met offerande van een beeld van O. L. V. van Lourdes, ze zal plaats hebben den 4"" Zondag van Meihet komiteit vergadert alle 1' en 4® zondagen der maand, ten 7 ure 's avonds, bij den lieer Appel mans Gcnt- schen-Stccmveg, 1, Sl-Jans-Molenheek. Eene verschrikkelijke ontploffing, bracht zondag de be woners der Huidcveuerssirnal le Brussel in opschudding. Weldra wist men dal de eerste verdieping van 't gebouw was ingestort, 300 bakken ol 30,000 kilos bloem. De beneden verdieping was een magazijn van flesschcn en glaswerk de schade is dus tame lijk groot,, doch men heeft gelukkig geene verdere ongelukken te betreuren. De familie van den Graaf van Vlaanderen is met cencn jon gen zoon verrijkt; hij heeft reeds den nooddoop ontvangen en zal later door Z. II. den Kardinaal-Aartsbisschop plechtig gedoopt worden. Thiers, liet klein Fransch sterk pralerken, wordt heden 70 jaren. Thiers is gekend als een der grootste werkers met dc pen. Ge ziet wel dat 't werken niet vroeg doet sterven. Men schrijft ons uit Capellen, dat zaterdag aldaar een groot ongeluk heeft plaats gehad een metserdiencr ging met eenen bak mortel de leer op naar de stelling, die men gcplaats beeft ter reparatie van liet plafon der kerk. Een verkeerde stap en de 0 ngel ukkige viel 16 meters boog op de blauwe sleencn neer. Erg gewond, maar niet dood, werd hij opgenomen. De plaats waar hij was gevallen, was gansch' met bloed bevlekt. De gees telijkheid heeft hem de H. Olie toegediend. De man is naar het gasthuis gebracht. De jongeling was slechts 14 dagen geleden, van den soldatendienst gekomen. Ilij had vader noch'moeder meer die had hij reeds op zijn veertiende jaar verloren. Geloofd z'j Jezus-GIuislus. Gent. 22 Maart 1875. Kenige dagen geloden. zag men alweer eenen stoet bedevaarders, in stille zedigheid, de straten dar stad Gent doorwandelen,-huunu stappen l ichtende naar bet gezegende Lourdes. 't Was de Congregatie der" jonge Dochters van Dickelvenno, Lij Gaver. Wellicht gingen zij van hunne teergeliefde Moeder Maria, eene bijzondere gunst afsmeeken of Haar over eene uitstekende weldaad bedanken. Terwijl /ij statig en rustig de stad doorlrokkon, waren aller oogen op ben gericht. Zij die weten wat liet is eene bedevaard dóen. liet is te zeggen, zij die nog geloof hebben, wendden hunne oogen ten Hamel, zoo niet diegenen des liehaains, dan toch diegoncn der ziel. om Maria dio biddende schaar aan te hevelen, en zij smaakten enne zoete vreugde, don moed en de godsvrucht der bedevaarders te bewonderen. Maar ongelukkiglijk was hel voor allen geen schouwspel dat vreugde kon verwekken Eli zoo hoorde ik bij hot voorbijtrekken dor Dickelvenners, drie werklieden, onder elkander zeggen - Ziedaar alweer CongreganiEten die van Lourdes komen !'t 1» waarlijk onuoozel, zegda de tweede, zijne schou ders ophalende. De derde, die toch ook zijn woorduken moest hebben, vond wel niet slecht van naar Lourdes te gaan, maar, zagde hij. waarom daar allen gelijk naar toegaan Lezers rsa don Werkman,» wat dunkt or li van? Mn wat zullen de Gente naars zeggen wanneer zij op tweeden Sinxondag, die vijftien duizend Francis- kannn zullen zien voorbijtrekken Maar nochtans, Beminde Vrienden, zijn er misschien onder u, die wellicht ook eens dit laatste gedacht hebben opgevat, of ten minsten hebben hooren opwerpen door werklieden die min deugdzaam waren en min aan hunne kris- tene plichten verkleefd. En waarom dan toch diu bedevaarten in 't alge meen Elk voor ons eigen en God voor ons alleen Allebost, Beminde Vrienden. Maar vooreerst elk voor zijn eigen, zegt gij. En waarom dan zoo dikwijls herhalen op conon dag Onze Vader Ik zou dan maar beginnen met dit te veranderen en te zeggen - Mijn Vader die in do^ïlemelcn zijt Maar neen, vrienden, gij meent dat niet God voor ons allen, ja zeker maar wij broeders voor elkander: dat is het Christen spreek woord Maar, zult gij zeggen.gij spreekt van de Bedevaardon niet. Een weinig ge duld vrienden ik zal er gaan komen. Waar er twee of drie in mijnen naam bidden, zegt Christus, ik bon in hun m'dden, dut is te zoggen, ik zal bij hen zijn, gereed om ben te geven wat zij vragen. En alswanneer wij dus met honderden, met duizenden te samen- vragenjlietgene eenieder van ons verlangt, liet is te zeggen, den zegepraal van Christus'kerk, in baar wollig opperhoofd, den grootcn Pins IX, zou God bet ortfijkunnen weigeren? Neen, vrienden. God kan, gelijk Hij schijnt te dóen, onze standvastigheid in het gebod te beproeven maar indien wij blijven roe pon, Hij zal ons verhooien indien wij aanhouden te kloppen, Hij zal open doen. Maar uit vroeze u te lang bezig te houden, spreken wij niet van de groote weldaden, die onze aanhoudende smeekingen zullen trekken over Kerk en Staatbandelen wij liever over oen ander dubbel goed, dat de algemeene bodevaarden voor de samenleving te wege brengen De strijd tnsschon liet kwade en hot goede is ten hevigste, die voor Chris tus niet strijdt strydt tegen Hem zijt gij dan Christen, 't is te zeg .gen, discipel *>n Hem die ons door zijne voorbeelden en leering den weg tot den Hemel is komen toonen, er vail u niet meer over dien titel van eer te schamen. Heden staat gij Toor Christus of zijnen helscken vijand. Ah, zeker, ik weet bot, uw keus, beminde werklieden, uw keus js lang gedaan. Voor Jesps alléén dat is uw kreet. Ehwel, bol eerste goed der algemeene bede vaard zal zijn. in u liet menschelijk opzicht tpn gronde toe te verpletteren.Zegt liet mij, gij die reeds deelnaamt aan zulke bedevaard, waart gij niet fier, eu dit van cene christelijke fierheid, biddende de openbare wegen te doortrekken en den I'ater-Nosler in de hand. aan iedereen te toonen dat gij nog kondet bidden Do verlichte mannon onzer Verlichte eeuw, die liet hoofd zoo diep huigen voor den afgod van den dag, spotten op liet zien dier bedevaarders maar in dien zij een hart hebben, moeton zij toch bekennen, dat wij moed hebben en rechtschapenheid. Maar het tweede uitwerksel der bedevaarden is niet min belangrijk. Het algemeen dool der vijanden van ons Geloof is, gij weet liet. Beminde Lezers, den werkman op te liilsen tegen, don meester den armen aau te sporen te gen don rijken, om zoo de maatschappij aan de moederlijke zorg der H. Kerk te ontrukken, haar van den goeden weg af te brengen on in eenen afgrond van ellenden te storten. Dat willen onze vijanden, en niets min. Alles vinden zij uit om dit doelwit te bereiken leugens sparen zij niet en hot bedrog is, om zoo to zeggen, het dagelijks voedsel dat zij hunne aanhangers toedienen. Aan ons die liet goede betrachten, die het kwaad willen en moeten tegen stand bieden, aan ons is het tegen die hatelijke leerstelsels, m dichte leger scharen, op te komen Do algemeene bedevaurten zullen zij ons hiertoe, niet eenen allerbesten middel vei schaffen? ,1a, Beminde Vrienden, zij zullen onder ons de veroeniging en de verbroe dering brengen. In die bedevaarden, zult gij den rijken zien bidden neTens den armen. Een zelfde gebed verheft hunne zielen tot den God van ons allen en aan hunne lippen ontrollen dezelfde smeekintfon. Daar ook zult gij den Meester nevens den Werkmau zien Ion strijde t rekken voor liet goede, en onder hetzelfde vaandel vereenigd, vooruitrukken tegen do ongebondenheid en vrijheidsgeest onzer eeuw. 1 Ziedaar dus wat goed hot doet te samen naar onze vermaarde bidplaatsen te trekken. 11c roep u hier tot getuigen, gij allen, die eens het geluk genoten i hebt aan eene dezer grootsche plechtigheden deel te nemen. Wal kracht hebt gij er ui el geput voor uw geloof? Wat geluk hebt gij er niet gesmaakt En

De Werkman | 1875 | | pagina 2