Verschijnt alle Vrijdagen. is 13 Mei, ia ex® dag van vreugde voor ons allen Op 13 Mei toekomende is 't dat Z. U. d» l'aua lijn 84* jaar intreedt, en, ondanks alle moeielijkkeden en vervolgingen Hiua IX, Godlof, kloek en welvarende, Tot spijt Van die 't benijdt! 't Moet ook een dag van gebed zijn. Dal niemand toch dien dag late voorbijgaai zonder vurig te bidden voor Paus eu Kerk Houd u kloek. Doe wel. en zie niet om Ga recht... al gaat een ander krom Fais ce que dois, advienne que pourra was de wijze spreuk van Hendrik IV. Trap-I pel 't menscbelijk opzicht onder da voeten. Hoo laf en dom, niet te durven deuijdzaitm zijn, omdat hier of daar een gast wieu gij niat zoudt willen gelijken, met dougd en goede werken lacht Laat zotten Maar spotten.... En handel zelf wijs, Zie glijden, De tijden En de eeuwigheid naast 1 I Jan, slaapt gij? Waarom, Kaas? —J 3 JAAR 33s 7 MEI 1875 PB1JS: in 'I bareel of winkels 5 CE.1TIE.UE.\, SI el de post of te buis gebracht'i,50 'g jaar». Vooraf betaalbaar. Dat ge niet en sliept, 'k zou u vragen mij 'nen frank te leenen 'k Stupe, Saus Tun genoeg liet zijnen oogst vorten, ;n hij en had maar 'no schoof. Twee aardigaards op een parochie maken meer lawijt dan duizend brave menschen IJdel tonnen klinken luidst, krakende wagens hoort men van verre. en.... een ezel schreeuwt... deur al! 'iVe windmaker kreeg het laatst zoo onverwachts op zijn broodVoorzichtig, want ije terdl trap- ielt) op uw oor en dat bij er zijn kolt ur 'van schoot Wordt gij begrimd 't Is... van ecncn zwarten pot, Woidt gij beschimpt? 't Is... van eenen dwazen zo'.! Dat komt er al van Twee boeren, Die loeren, Wierden dul op malkaar, En knepen En grepen Elkander bij t haar. Van kampen Aan 't dampen. Wiord 't vrede toen,.. maar Te voren Verloren Ze elk d'helf'van hun huur. 41 wat voor DE WERKMAN bsstemd is, moet vraohtrrij gezonden worden aan P Daens, opsteller, Molenstraat 72. Onze reis naar Lourdes. De naaste week hopen wij in staat te zijn om de beschrijving te beginnon onzer reis naar Lourdes zooveel mogelijk zullen wij den geachten Lexer bekend maken met de plaatsen die wij doorgetrokken zijn, met do gewoonten, kleeding, zeden en geschiedenis der inwoners, met de gevoelens die ons ön- dorwege en aan de gezegende rots bezielden. Zoo zal de Lezer, mits eenige halve stuivers en zonder 'ne voel te verzetten, genieten wat den reiziger zoo veel moeite eu geld kost. Tot de naaste week dus, als 't God blieft. DE OPLOSSING. Er zijn geloorden die hun hersens kapot studeeren, die boeken schrijven zoo dik als kerktorens, om een akkoord te brengen tusschen da werkende klas en de rijke menschen.... Het eenige middel willen zij niet zoeken en dit middel is de aki vim liefde IK BEMIN MIJNEN EVENNAASTEN GELUK MIJN ZELVE UIT LIEFDE TOT GOD. Als dit gevoel in 't hart van den Meester is, in "t hart van den Werkman, dan wordt de wereld een paradijs. Geen tirannen, geen afpersers v<in Meestere meer, geen ontevredene Werklieden. Hare Majesteit de Koningin der Belgen heeft 200 fr. gezonden voor 't nieuw lokaal der Xaverianen ie Brussel. M' Auguste Coppens is Dijnsdag ingehaald als Burgemees ter van Lede. God geve dat zijn bestuur, zoo lang, zoo voorspoe dig, zoo goed voor 't werkvolk weze als dit van wijlen zijnen geachten Voorzaat, baron Dellafaille. De Werkman doet eerbiedig zijn klak af en bedankt Mr Vcr- brugghon, van Aalst, en Mr Simonis, van Verviers, die in de Ka mer zoo wel gesproken hebben om de bedienden en werklieden van ijzerenweg, post en telegraafs de Zondagen en geboden Feestdagen wat meer vrijheid ie geven, 't Zijn toch huisvaders! 't zijn christenenen zomoeten van 's morgens tot 's avonds rijden en rotsen, al vliegende maar een misken kunnende hooreu en geene uur aan 't Familieleven kunnende besteden. Is dat men- schelijk, 'k vraag 't u? kan een Land gezegend worden,- dut zijn bedienden den Zondag doet ontheiligen? De Slaat zou moeten 't voorbeeld gevencveu als de ouders en meesters daartoe ver plicht zijt:. Er zijn reeds eenige goede maatregelen genomen. Laat ons eene rasse continuatie hopen. O, hoe schoon ware 't niet als de Zondagrust eens overal deftig en treffelijk gevierd werd; niet in 't geneverhuis, maar 's morgens in de kerk cn 's noeuens in de Familie, i.n 's namiddags nogeens in de kerk en dan, volgens "staat, in een eerbaar vermaak in een bollingskcn of eene wande ling met vrouw en kinderen. De brave menschen weten dat zoo wel te passen; 'ne man moet niet altijd in den heerd zitten, alles op tijd; en dan passeren de zondagen gelijk kristalen pereltjes, er is vrede in 't huis, vrede in 't hart en den maandag morgend gaat men naar zijn werk gelijk een bièken naar den welriekenden bloemkelk.... O, de Zondag, wel gevierd, dat is de lente, liet sieraad van ons leven. Laat ons tot de verspreiding der zondag- rust ieverig werken. Zondag nacht zijn te Aalst twee personen naar 'l gasthuis gebracht, beide Treffelijk gvusteld Ziehier wat wij erover vernemen rond i uur kwam een keer onzer stad met twee officieren in de wacht zeggen dat er op de markt ne mcusch lag te kermen, dien /.ij van verre door 'nen troep dronkaards had den zien meéslijpèn cn mishandelen Men ging zien en vond den genaamden Fr. Bolle, schoenmaker, den schouder geminkt en twee gaten in 't hoofd. Na in do wacht door d heer doctor Lacompte verzorgd te zijn, is de mau naar t gasthuis gedragen. De zaak wordt onderzocht eu do baz u uit den Bierboom m wolkers huis dien nacht eenige jongelingen gecorrigierd waren, ia voor der. heer Komnmsaris moeten verschijnen. Denzelldeu nacht is aan de Mc-uleschelten, een man gevonden die tegen de brugge loopende, zijn been bad gebroken. Ge vindt toch met permissie, krapuleuze kerels. Zoov was er zondag, in de statie van Dendennonde 'nen bejaarden man die aan een kennis op 't convoi allerhande smecrigen praat riep; eu er zalen daar jonkheden en hinders op... 's Avonds was er nen andeien verzwijude kerel op 't convoi, die aand'oorcn van een vrouw zijn vuil hart ging uitgieten, 't Mensch ging aan den anderen kant zitten; maar ze moest den Garde verwittigd hebben om die vuiligheid aan d'eerslc statie af te storten: niet een Be diende zou dat weigeren; wal mcenen ze wel, die vuilpotlen Eenige schooljongens van Fraiture, kanton Comblain-au- Pont, die vogelnesten zochten in een sparreboscb op 200 meiers van Fraiture, hebben in een gal, onder siccnen cn most, 12 zil veren lepels en vorken, 2 gouden uur.wcrkkettingen en een paar oorslingers gevonden. Zij iiebben bunnen vond ondereen gedeeld en de ooringen ten.geschenke gegeven. Men lroefi noglans niet gehoord, dat ei een dielstal in de gemeente gepleegd \\as. In eene brocliuur, welke te Brussel is ui (gekomen, wordt de militaire macht der europeschestaten als vulgt opgegeven: Engeland 434,677 man; België 130,000; Nederland 85,000 (dienstdoende schutterij er onder begrepen)Üencmark 52,000 Portugal 73,000Zweden 450,000; Turkije 586,000 Zwiiser- '("'d 201,000; Duitsqhland 1,310,000; 'Oostenrijk 1,094,000; Fi ankrijk 2,423,000; europeèsch Rusland 1,520,000 en Itaüo 823,000 man. Siroowacers. De ongelukkige drilt der wildstroopcrij 's

De Werkman | 1875 | | pagina 1