m fl 4? Elk land heeft twee kloeke armen Deze week zijn de gemeenten, van rond Aalst, naar de nieuwe Grot in de Hoofdkerk, komen beóvaarden. De huizen waren bevlagd, de straten feestelijk bestrooid en de Aalstenaars stonden met eerbiedige ingetogenheid en katholieke trotschheid, op den doortocht dier brave Vlamingen. Na een bezoek in de Grot werd de Mis door dc Heeren Pastoors gezongen, de beêvaar- ders hadden een uur of twee repos, om watetenen drinken te koopen, al de winkeliers cn herbergiers van 't omliggende had den hun schuif vol geld, en de Bèóvaarders trokken huiswaarts al zingende en biddende.... Yir.dt gij dat die buitenlieden, zoo 'n wreede misdaad begaan met dit te doen, menschen dal ze daarom stokdood moeten geslagen worden 1 In 't kort heelt teZeleeeneBedevaartplaats, voorde kloeke Katholieken van 't Land van Waas moesten de kommisvoijageur- kes daar komen, ze zouden bittere uren doorbrengen. Men late ons eens de politie doen, zegt liet volk. Maar, Godlof! 't zal met noodig zijn die gasten zullen in hun pijpen blijven Z. M. de Koning gaat dees jaar naar de kermis vanKortrijk. Zekere Mr Beyaert van Gent, die naar Rome een p.czier- reisjc was gaan doen, is er gestorven. Dezer dagen berstte een brand uit in de kerk van Bois-de- Breux inde Walen, bij het eindigen van het lof. Eene der altaar keersen welke in het koor voor het Mariabeeld brandden, deelde het vuur mede aan de kunstbloemen welke er naast stonden en op eenen oogwenk stond het gansch altaar, dat schier geheel met kunstbloemen en draperieën was bedekt, in eene enkele vlam. Er heerschte een onbeschrijflijkcn schrik in de kerk; alleen de pas toor behield zijne tegenwoonligheid van geest en gelukte er in het II. Sakrament te reuden. Overigens werd hel gansche altaar de prooi van het vuur. Het hoogaltaar werd insgelijks erg beschadigd; het allaartafereel werd gansch verkoold en het vuur reikte weldra tot aan de kroon, van het beeld van O.-L.-Vrouw, aan het gewelf opgehangen. Men vreesde eenoogenblik dat deze kroon het vuur aan het gebouw ging mcèdeelen doch de koord brandde door en de brandende kroon viel op den grond. Om de kosten te sparen, zenden wij met gelegenheid, na venant dat wij ze zien. de gedenkenissen van Lourdesann onze welgeachte uilverkoopers. Verleden Woensdag is op den steenweg van Diest naar Tessendcrloo, onder Schaffen, een jammerlijk ongeluk voorgeval len. De genaamde Vervoort, van Tcssenderloo, zich tijdens het onweer onder eenen boom verschuilende, is door den bliksem gedood. Zijn zwager, die onder den tegenovergestelden boom stond, is er met schrik afgeweest. Een besserabindcr, dieomtrent een kilometer van bovengenoemde personen verbleef, werd door het hemelvuur ten gronde geworpen zijn rug is gedeeltelijk verbrand. De laatste is ter verpleging naar het gasthuis te Diest gebracht. Den 17 Mei 1875, gingen de Xaverianen van Oost- Vlaanderen, 20,000 in getal, naar de Grot van 1 Oostakker, waar de H. Maagd, door talrijke mirakelen, zich eene bidplaats wil vestigen. Ze gingen er onge- wapend, den paternoster in de hand, als vreedzame en stille menschen. Om den schijn niet te hebben van uit te dagen, staken zij, te Gent, medailje en paternoster in j den zak. Z. H. Pius IX zegende van verre de Xaverianen, maar het boos geslacht, studenten der slechte Univer siteiten, ongeloovige kommis-voyageurs, ander slechte kerels, vielen, bij den terugkeer, de afgezonderde troe pen Xaverianen op "t lijf, overlaadden ze met scheldwoor den, wilden de Priesters uit hunne rangen halen, staken er eenigen met messen, beroofden er velen van hunne hoeden, en sloegen met loodstokken op 't hoofd van on gewapende en oude Xaverianen, stijfgewerkte arbei ders; het bloed van honderden heeft te Gent gestroomd. GEBED. O Heer JesiiS, wij offeren U die versmading, dit lijden, dit onschuldig bloed op, tot bclceering der zondaars, tot bloei der H. Kerk, tot voorspoed van on3 Vaderland en tot wel/.ijn der Familiön. In ons Belgenland, ja, worden vele daden bedreven, die uwe wraak, misschien den oorlog inroepen Och, neem toch als zoenoffer ons lijden, ons bloed, gestort op den bedeweg naar O. L. Vrouw van Lourdns. Versterk het II. Geloof in ons Vaderland; geef ons altoos de kracht om kloek moedig ons H. Geloof to bewaren en te belijden, doe de afgedwaalden terug keeren geef ons den inwendigen vrodo, den vrede mot U, onzen Schepper, den vrede tusschen al onze landgenoten. Amens. Tot eeuwige gedachtenis. Men meldt uit Puurs Een hoogst brutaal feit, dat de ver schrikkelijkste gevolgen had kunnen na zich slepen, heeft de be woners onzer eemeente en der omliggende dorpen in verslagen heid gedompeld. Op 49dezer, ten 4 4/2 ure 's morgends, ontdekte de genaamde Karei Aerts, barreelwachter bij den ijzenrenweg van Mecheleu-Terneuzen, onder Puurs, dat gedurende den nacht, oen groot getal sleenen op de riggels geplaatst waren, ten einde den eersten trein te doen ontriggelen. De steenen waren op on geveer 1 tot 2 meters afstand gelegd, over eene lengte van meer dan 600 meters, ttisschen de barreelcn 24 en25. Er viel geen tijd te verliezen de trein werd elk oogenblik verwacht en om onge lukken te voorkomen, moest men zich haasten de riggels vrij te maken. Aerts, geholpen door de vrouw Poliliet, welke het ambt van baireclwachster vervult, gelukte erin nog tijdig den ijzeren- weg van alle hindernissen te bevrijden. Men huivert bij de ge dachten der verschrikkelijke gevolgen, welke dit had kunnen na zich slepen. M< :i schrijn ons uit Wieze Ter gelegenheid van het vijftigjarig Juh.dfeest dos eerwaarden heer Pastor De Vreeze. op Dijnsdag. i Junij. wil de gemeente Wieze oprechte blij ken harer verkleefd-leid en erkentenis geven, nan haren iererigen en waak zame n zielenherder. Sedert ecnige weken heeft men oendragtiglyk de hand aan het werk gestaan, om dit feest zoo veel luister mogelijk bij te zetten. Kono heerlijke en prachtig® stoet, waarin al de gilden en sociëteiten der gemeente, alsmede velo groepen, .gebeurtenissen nit vorige eeuwen verbe«I<lendo, zullen pralen, zal in den \oormiddag de bijzonderste straten doorkruisen. Des namiddags zal de opdracht van het portret plaats grijpen. Dezo plech tigheid zal door de toonkundige maatschappijen van Moorsol, llerdersem, Gijsegem, Denderbelle en St. Gillis (Boomwijk) opgeluisterd wordoni Deza mogen zich van wege het gemeentebestuur aan een schoon herinueringsaer- metaal verwachten. Des avonds zal men een groot vuurwerk op het kerkplein afstoken, en (l»n toren en de pastorij, op eeue schitterende wy/.o verlichten. Moge het weder dit feest ei-nigzius begunstigen, en nooit zal er in Wiezo zulke geestdriftige plechtigheid gevierd, noch zoo een grooto toeloop van volk geweest zijn Generaal Grant, president van Amerika, rookt zooveel dat de doctors hem kapot verklaard hebben als hij den tabak niet laat....Hoeveel sigaren zoudt ge peizen die hij dagelijks opsmoorl? 40en dan nog van de zwaarste. De doctors geven hem nog éen jaar te leven. Beeldstormerij te Brussel. Ja, 't kwaad is tegenwoordig opgelicht. Men zou zeggen, er is een algemeen koirplot om in ons Belgenland de heilige Godsdienst onzer vaderen onrecht te doen cn met hoon te beladen. Wij zouden ergeerne, voor d'eere van 't land, 'twerk van eenigs dronkaards of opgehitste kerels in zien maar zoo is 't niet 't is een van langerhand beraamd spel, aangekondigd en bereid door de slechte gazetten. Slechts met diepe zielesma'rt, kan een christen mensch de ge beurtenissen van Brussel overpeizen maar, wij moeten ons op de boogie onzer tijden stellen is de Kerk in druk en nood, aan ons, werklieden, de plicht van haar te helpen en te troosten immers't is de Kerk, onze Moeder die bevochten wordt, die al wecnende hare dagen slijt, daarom niet ophoudende ons met weldaden te overladen. Wat is er te Brussel gebeurd Eene Bedevaart naar Woluwe St-Lamberfus, door 't volk vast gesteld op zondag, was, op raad der Geestelijkheid, verschoven. Doch,dit maakte dc rekeningder oproermakers nieter moest, kost wat kost, troebel water zijn. Men riep dus dat de bedevaard zeker ging plaats hebben, zalurdag avond kwamen de studenten bijeen, de geesten worden opgewonden, men dronk en schonk, men klapte Belgenland omver en 's anderdaags moest heter op. Inderdaad, zondag, van half zeven, trok 'eene bende langs Etterbeek, maakien schandaal rond een 0. L. V. Kapel waar een mirakuleus-beeld is, pakten een beeld mede dat in eene nis stond, trokken Woluwe-Sint-Latnberlus in, doch moesten daar voor 't geboefte vluchten en keerden rond half elf te Brussel terug. De Kapolleplaats was vol volk voor de jaarlijksche processie die uitging. On eens ziet men eene bende aankomen roepende hou! hou.' a has la calotte daormeé trok zij de Helle- Vtie in, eene danszaal en sociëteit van studenten op 't gerucht werd de poli- cie versterkt en de Processie kwam uiten begaf zich op de Hoog straat te midden eener groote menigte. Tot aan de St-Jansplaats ging alles wel,'t braaf ifrusselsch volk knielde op den doortocht cn nooit had men zooveel dettig volk achter het II. Sacrament gezien; doch eensklaps ging op ue St-Jansplaats 't gerucht dat de Pro cessie ging overrompeld worden, dat men het II. Sacrament ging onteeren de Geestelijkheid vluchtte met het Allerheiligste in in 't huis van den Gouverneur, alles li^p over en weêr en eene vreeselijke bende, met loodstokken gewapend, werpt zich op de groepen Maagdekens. Het regende stok-en-vuistslagen op die kinderen, men rukte al vloekende de standaardjes uit hunne han den, men scheurde hunne witte kleederen, men smeet ze op den

De Werkman | 1875 | | pagina 2