$et lieö öer Xauetianen, MA RK TP RIJZEN. Doe wèl al wat ge doet. holpen hadden, lot een slecht einde zijn gekomen; eenigen liepen als wanhopigen het hart afgeknaagd, anderen vervielen lot ar moede, anderen stierven een schrikkelijke clood, sommigen op dezelfde wijze als zij de Priesters hadden doen sterven en wer den er van de luizen opgeêeten... En hoe is *t anders te verstaan? Tonia, er is 'ne God in d'ïleilige Mis, niewnar, en hij zou de be- leedigingaan de Priesters gedaan, niet straffen Touia, Maar ge zoudt zeggen WAAROM de slechte zoo kwaad zijn op de Priesters. De Priesters halen z'uit hun huis niet naar de kerk, naar den biechtstoel; wel, 'k en kan ik daar mijn zestien-en-halven niet uitmaken. Domien. Waarom ze zoo kwaad zijn op de Priesters, Tonia? wel w' hebben d'eerste rede zondag in 't sermoen van den geleer den gentschen Geestelijken gehoord; heeft Ons Heer in 'taardsch Paradijs niet gezeid tot het serpent Ik *al de vijandschap stellen tusschen h«ur zaad en het uwe. Is dat niet klaar Ln zien wij in alle tijden niet dat Lucifer met zijn zaad legen alle goed opkomt Maar er is nog n'en anderen grootcren waar am. Luistert eens wèl, Tonia. (Wordt voortgezet). Geest van Orde en Regelmatigheid. Zonder ordo, zonder rogelmaat, goene schoonheid. Waarom treft ons zoo zeer liet samenstel der natuurt Is het niet om de wonderbare orde, welke lieerscht in al hare deelen, om de regelmatigheid in elke harer werkingen In de natuur bestaan geeno sprongen, geene plotselijke overgangen. De na tuur werkt langzaam, dikwijls in hst geheim, maarimmur regelmatig en zeker. Daarom ook is het heelal zoo grootscli, het is een enkel gebouw, vol harmo- niooneindig verscheiden in zijuo declen, doch één door regelmatigheid en orde. Hebt ge 't niet ooit ondervonden bij het binnentreden in eono vreemde kamer, dat ge bij den eersten oogslag tot u /.elven zegdet: Wat Hef vertrok! bet bevalt mij hier Wees zeker, het was de geest van ordo en regelmatig heid, die u aangreep. Ja, ook de armste woning kan hierdoor een bevallig voorkomen hebben. Do ordo in het huisgezin spreidt iets zoo verkwikkends in de zielde regelmatigheid in de omgoving en tevens in do bezigheden, maakt den geest zoo helder; eène stille tovredonheid bezielt het gemoed, en, zoo niets anders den mensch ter neerdrukt, maakt dio ordelijkheid hem spoedig opge ruimd. Ons welzijn, ons geluk vordert dus dat wij die in alles onderhouden. Dan, wat al zaken gaan er niet verloren, wat wordt er niet verspild en verkwist, wat al tijd nutteloos doorgebracht, in huizen waar orde en regelmaat ontbreken Onze eigouo gezondheid zelfs staat op liet spel, wanneer wanorde en ongeregeldheid zich van ons lichamelijk, of liever, persoonlijk huishouden meester maken. Onwillens herinner ik mij de spreukLes hommes ne men- rent pas, ils se tuenl. Helaas ja, velen dooden zich bij gebrek aan orde in huuneu levenswandel. Een voortecken van het weder. In zeker blad lezen wij Onder do teekenen, dio ons toelaten over het toekomende weder te oordee- len, is de aanblik der maan het zekerste, dat men tot heden kent Het is ieder bekend, dat de maan, wanneer ze klaarschijnend aan Hen hemel staat en haar kwartier zich helder afteekend. zij ons schoouo dagen beloofd, en dat ze, daarentegen met eene wolkkroon omringd, ons den regen voorspelt. Maar wat iedereen niet weet, is de opmerking, welko maarschalk Bugeaud in Afrika gedaan heelt. Zoo waar en gegrond is deze, dat men ze voor ecnen wiskundigen regel mag houden. Ziet hier dien regel. Indien de vijfde en zesde dagen der maan, droog zijn, zullen de overige dagen het ook wezenzijn de vijfde en zesde dagen nat, /.al het alzoo tot het einde der maand voortduren. En dit gebeurt negen maai op tlt tien. Gedurende verscheidene jaren heeft men deze waarheid nagegaan cn onder vonden dat zo zelden mist. Negen maal op de Hen kan men dus waarschijnlijk of zeker het weder van iedere maand des jaars kennen. Men bogrijpt het nut dat de landbouw uit die ontdekking kan trokken Het trappen van do naaimachines is niet alloen lastig, maar ook, zoo als meu algemeen gelooft, voor borstlijders zeer nadoelig. Op do Weener- ten toonstelling kon men nu een stoommachine zien werken van 1/10 paarden kracht vormogen, welke dat trappen niet meer noodig maakt. Alles is eenvoudig ingericht Men ziet slechts een stoomketoltje dat metgaz gestookt wordt, eu zonder lusschcnkomst van reachinedeelen de as van het vliegwiel in beweging brengt. Dit keteltje werkt alzoo met hetzelfde water, dat zich daaraan evenals inde natuur in een cyclus beweegt,en op die manier kracht voortbrengt. Het brandstof-verbiuikbodraagtmol volle krachtwerkende machine 2.5 centimeter gas. 5? Den 1 Januari van het jaar 1830 werd de i ne de la Paix Ie Parijs rooi h«t eerst met gas verlichtgelijk bij alle nieuwigheden, geschiedde dit niet dan ondanks een menigte legenstiibbeliiigen. De beroemde Charles Noiber was 6. a. een der vurigste bestrijders van de gasverlichting. Tegenwoordig verbruikt Parijs bijna 128 rnillioen kubiek meter gas, gek.nl door 1,543,229 meter onderaardsche buizen (de buitenwijken inbegrepen;. 750 opstekers doen in 40 minuten de 36,573 bees, zynde hut getal dat tot de openbar* verlichting 'dient, ontvlammen. Het getal bees bij parti kali eren brandende is 850,000 en de sohouwbwgen verbruiken 2,400,000 kubiek me ter gas. Rbchter. Wat heb je gestolen 1 Vrouw. Ach mijnheer 1 myu arme kinderen hadden zoo'n honger en geen brood, on toen.. Rechter. AVathongerl Ik heb ook alle dag honger en "k steel toob niet- na den veldslag van Gent Geleverd op den 2" Sinxendag, 1 8 7 5. 1. Den moed niét verloren, o Xaverianen! Wien zonden wij dachten?... Geen mensch Neenzelfs niet de Gcazen en konnen de tranen Uit d'oogén ons person, al zij 't ook hun wensch. Geen weedom, hoe groot, zal ons immers doen klijschen Zoo lang wij gelronw zijn aan onzen Patroon, Zal steeds onze Gilde zijn' standaard hoog hijsehen, Ed hij, hij verwerft ons don eeuwigen loon. 2. "Wij hebban, 't is waar, nogal vele geleden Bij Sint Amandsberg en te Gent, Maar tevens, manmoedig, 'tgeloove beleden. Wij baden maar voort, malffró 't stok regiment. Elk zei: 'k wil nog meer voor den hemel verdragen, Hoe zouden do knechten eon' knodsslag ontzien, ALs Christus, hun Meester, en zonder te klagen. Aan 't kruis wordt genageld door razende lién? 3. Wij hielden, in 't eerste, de vuisten gesloten Óm weerstand to bién, oi» te slaan Wij konden gemaklijk dia magere ploten Tor néér vellen, naar d'ander wereld doen gaan Wij stonden ons tienen, en muer, tegen oenen, Tooh voorderden wij. stille weg, onze roet: God zou ons, zoo dachten wij, krachten verkenen Om 't huis te gwrakoD, al kostte 'X eok bloed. 4. En 't heeft ons ook bloed gekostmenige wonden Doen ons nu nog lijden... Tot daar! Ons Heero, Die leed wel zoo veel voor de zonden Van 't mensehdom, in 't llofken en op don Kalvaar. O Jesuso Meester schenkt ons nu wat vrede Doeh wilt Gij het anders, en vraagt Gij nog meer Wij zijn steeds bereid om te lijden, onz' bede Zij nietig: uw wil mag geschieden, o Heer! 5. Wij vragen alleen dat de Xaverianen En moed genoeg hebben en kractit, Om andron den weg naar den Hemel te bonen, En dat hij zich beetre, die U thans veracht: Zij zijn onze broeders, zij ook zijn uw kiudren, O geeft hun nw gratie, en leert hun uw wet, Opdat hen geen Satan nog langer blijv 'hindren, En hun niet den ingang des Hemels belett'. 6. Gij wilt dat wij zorgen en bidden voor allen. Dat zegt onze regel ook mêe. Eisa dan, zeer lieve, op de kuicén gevallen Voor 't zondige volk. God verhoort onze beé. Do zondaren ook ziju Gods eigene schapen, Zijn schepsels: en-zou Hij dan willen dat zij Verloren gaan Neen Dus 't gebed weze on6 wapon! En, bidt gij voor hen, bidt dan ook eens voor mij. Tarwe. Mastel uin. Rogge. Haver. Aardappels. Boter. Eijers. Vlas. Yiggens. AALST 26-00 24,50 20-00 26-75 07-50 08-75 01-92 06-08 £0-70 DENDERMON'DE. 26.50 00,00 20,00 24,00 03.50 02,90 02,00 ZELE. 22,75 00,00 16,0') 19,75 00 00 0-2.81 02,09 NINOVE 26,5) 00,'!0 -20,50 26,00 06,07 02,90 01,75 LOKEREN 22,75 00,00 16.50 19.25 00,00 00.00 00.00 St-NICOLAAS 21,50 00,00 16,25 19,00 07,09 03.09 02,18 03.55 Mnn verkoopt per 105 liters, Ninove, per 100 kilos, Denderm Aalst, id. AALST, droskerij vax P. Dae.vs.

De Werkman | 1875 | | pagina 4