Een ijdel woord is beter gezwegen. de uitgekochte lucifersbende, die meenen de Xaverianen schrik aan te jagen; maar neen, want met vreugde hoorde ik uit alle monden galmen dat zij, in plaats van achteruit te wijken als er nog eene Bedevaart opgeroepen wordt, wederom zullen gaan en met een grooter getalden eenen zegt, den toekomenden keer ga ik wederom meê, den anderen zegt, ik zou niet kunnen thuis blijven, een derde zegt al moest het mij 50 fr. kosten en al lagen er stukken kanon gereed om ons te doorschieten, ga ik toch meê. Intusschen kwamen er verschelde om hunnen naam over te geven die nog geen deel maakten van het Genootschap van den H.Fran- ciscus Xaverius, teneinde hun ook te doen inschrijven; want, zeggen zij, ik wil ook den naam dragen van Xaveriaan, om voor het'toekomende ook deel te kunnen nemen in de Bedevaarden. Daarbij zeggen zij, hoe meer de vervolging is tegen Paus en Kerk, hoe meer wij ons moeten ineen verbroederen want velen zeggen er, dat al dit geroep en gehuil van dat hclsch gespuis, als eenen laatsten noodkreet is die zij uitbraken alsof hunne uur hen aan gekondigd was van hunnen schrikkelijkenval. Onderlusschen kwam het in de reden van de Xaverianen, van de moord gepleegd op onzen medebioeder, Pieter Schoepe; in plaats van hem te beweenen, zeggen zij, wij moeten het als eene eer aanzien, van eenen martelaar te mogen hebben die wij voor eeuwig in onze memorie zullen houden en, zeggen zij daarbij, indien het mogelijk ware van een stuk uil zijne kleederen te heb ben, wij zouden het aanzien als eencReliquicdie wij ten eeuwigen dage zouden bewdren als een stoffelijk overblijfsel van een lichaam dat voor Paus en Kerk is vermoord geworden. Groete u met achting. Een Xaveriaan. Een telegram uit Leeds, (Engeland,) zegt dat het koninklijk theater dier plaats in den avond van laatstleden vrijdag door brand is in asch gelegd De schade wordt begroot op 40,000 pond ster ling, 1 millioen lrank. Er is in Frankrijk 'nen ontvanger gevlucht die 1000 fr. te kort in zijn kas laat. flij speculeerde op de Beurs 't Heeft in Asia een aardbeving geweest, waardoor, in het dorpje Streikli, op 320 huizen, er 2ÖÜ zijn ingestort, 31 personen gedood en 17 gewond. Het getal der gesamentlijke doodenwordt geschat op 2000. Latere lijdingen. Ziehier hoe het te St Nikolaas gegaan is Een honderdtal vreemde geuzen waren er gekomen eri zongen de Marseillaise; eerst gingen zïn de herbergen tempeesten, en alsdc Processie uitging, kwamen z'op straat en begonnen te roepen, te huilen, te schuifelen en met. een bel te klinken. Het volk gebood stilte, daarop gaf een Brusselaar aan eenen St-Nikolazenaar'ne kaakslag; dit was terg; 't volk viel op de schelmen en, zonder de Geestelijkheid en de Policie, zouden weinige krawatlen naar huis zijn gekeerd. Er zijn o Brusselaars gekwetst. Zondag, groote Bedevaart te Meerbeke, bij Ninove. De gevechten zijn in Spanje herbegonnen, 't Schijnt dat Madrid al zijne macht gaat gebruiken tegen de Carlisten. Dit is met veel klank in de gazetten van dien bord geschreven. Carlos stoort zich daar weinig aan, want d'ander week nog opende hij in zijne provinciën eenen ijzeren weg. Zondag nacht is in een dorp bij Luik, 'nen ouderling in zijn huis waar hij alleen woont, vermoord. Een weinig geld, een horlogic en ander voorwerpen van kleine weerde zijn gestolen. De vermoedelijke dader is een Duilscher, bij wien men bebloede kleederen heeft gevonden. Men vraagteen dienstmeid voor een christelijk huisgezin van een dorp rond Brussel. Ze inoet de keuken niet kennen. Naar ons te schrijven. Er is te Brussél, onder de Geuzerij, een nieuwe ziekte ontstaan, de Fic- vria Nicolasiana icderinaal dat ze Siut-Nikolaas hooi en noemen, vallen zij aan't boven. Maandag morgend zijn -i werklieden aan In t Aihcneum van Gent bijna verongelukt door hel invallen eener stelling. Twee hunner zijn erg gekwetst. De P e t r o o I is t'Antwo-p'en gekwoleerd: loopende maand, 27; juli, 27 en half; ang. 28: -september, "iO. 't Jong volk van Amerika draagt nu parasols met een spiegelken in- zoo weten zij of z'achterna gezien worden en van wie. Kan de wereld alzoo nog lang blijven staan W at zeg', gij daarvan, Sisken Do postbode brengt me daar 'nen brief uit Brussel: t zal voor do naaste week zijn; de ware Brusselaars zijn nog op liun effen nieten geen wonder processie-maagdekes mot stokken slaan; liet Hoogweerdig uit de straten ja gen is 't ooit gehooid!.. De B ussolaar schrijft verder dat de St Gudulapro. cessie zeer schoon en ongestoord i» geweest: op éene plaats wilden de tra wallen rumoer maken; maar twee soldaten trokken hlinnen sabel en deden liet gespuis wijken. De Cathelijne processie zal ook zeer plechtig zijn. Sinte Pieter en Sinte Franciscus. Eemge dagen na de bataifje van Gent, kwam Sinte Pieter in den Hemel Sinte Franciscus tegen en ze spraken alsvolgt Hewel, Franciscus jongen, zei Sinte Pieter, uw volk beeft daar bitter uren doorgebracht te Gent? Ja, Sinte Pieter, ik beken het maar de weg van 't lijden is de weg van de glorie. 't Was toch te grof Ei, wal heb ik in mijn leven uiet afgestaan 'k Ben wel (i maal in 't water gesmeien, men heeft mij meermaals bespuwd, met stokken geslagen, ik heb in Indien honger en dorst geleden, en'k ben gestorven op eene slechte mat.'l'w loven is ook geen suikerbaantje geweest, Sinte Pieter? 'k Wil 't gelooven gekruist worden, het hoofd omlaig maar 'Je was 't hoofd der Kerk, en moest door mijn lijden zege ningen verwerven. Hebt geniet bemerkt,Franciscus, dat na iecler lijden, groote zegeningen zijn gevolgd? O'zeker, er volgden dan bekecringen van ganscbe konink rijken; en zoo zal 't gaan met mijn Xaverianen g'liebt gezien Sinte Pieter, hoe mijn Xaverianen beproeld zijn is er ëeu enkele afgevallen Neen, 'z hebben zelfs meer moed, cn zijn er bijgekomen, 't zijn nu soldaten die in 't vuur geweest zijn, en 't zou mij niet verwonderen, moesten er in 't kort nieuwe Genootschappen Wor den ingericht. Ge ziet nu ook wel dat de Vlamingen meer en meer naar de Bedevaartsplaatsen gaan. Ja, en dal ge de zaken van bij moest aantrekken gelijk ik, ge zondi zien dal de zielen der Xaverianen met hemelsehe vreugd overstroomd zijn, dat er zegeningen op hunne Familiën zijn ge daald. Sinte Pieter, ik ben content van mijn mannen. Maar, zeg 'ne keer, we spreken daar van lndiën.vie zoudt gij pretereeren, do wilden van die landen, of de Priëstcrsvervol- gers van Europa De wilden, Sinte Pieter daar is toch nog menschelijk ge voel in; als z'censde waarheid zien, vallen z'om met een herken- tenis zonder weerga. Maar de wildemans van Europa bestrijden wetens en wil eus de waarheid. Hoe zal dit eindigen? Och Ilqere, hoe zou dat eindigen dat volk is bedorven, en spreekt ge tons van bckeeren Het eenigste middel ware van overal met de kinderen te beginnen, gelijk ik in Indiê door goei scholen, pnironngiën, bewaarscholen. In Vlaanderen wordt Wat nog al gedaan En ge ziet wel dat Vlaanderen voor 't Geloof op de bres springt. Sinte Pieter, neem het niet kwalijk, ik ga eens Sinte Livinusover zijn Vlamingen feliciteeren. Waarom ze tegen.de Priesters zijn! Domien.Ge vraagt, mij, vrouw, waarom zo tegen de Priesters zijnwel dat is zoo simpel als bonjour. Zijn de moordenaars en dieven tegen de Rech ters en Gendarmen niet! Tonia Ja. geweldig. Domien Zouden ze niet willen dat er geen Rechters, geeu Gendarmen, geen Tribunalen zijn? Tonia. Dat 't van hun afhing, dat was allemaal wog. Domien. Zouden ze de wot niet willen afschaffen? Ja zeker. Welnu, Tonia, er is een wet door God gesteld De tiey Geboden de geestelijkheid moet zorgen en waken dat die Wet uitgevoerd wordt. Moet hol ons dan verwonderen dat de goddeloozen, de krawatten, de gemeine en slechte kerels, de langstekanten, de oni-echtveerdigaards, dat zij tegen de Wet. tegen de Priesters zijn? Moet het ons dan verwonderen dat zij de Priesters zouden willen in sjukken vaneen 3cheuren ec de kerken verbranden? Ter contrarie, Domien. Om de panne nu goed bij don steel te nemen mogon wy alzoo redenee - renAls er iemand tegen do Geestelijkheid uitvalt, teeken dat zijn zaken in orde niet zijn als hij tegen de Geestelijkheid vloekt, toeken dat hij leclijk ge plekt loopt; en, zonder vermetel oordeel mogen wijde schelmen van 2dc" Sinxendag nevens de 10 geboden zetten gelijk de dieven en moordenaars nevens de Wet. Al dat mij dunkt, dat daar niet veel op to zeggen is. Niets, man maar ge zoudt zeggen wat slechte tijden, he' Ja. vrouw, 't is ne storm, vrouw; we moeten ons wel in 't schipken van Petrus houden, ons op deftige wip.e verdedigen en 'ne keer meer en vuriger ons akt van Geloof zeggenIn dit Geloof wil ik leven en sterven Tonia. Amen. ii M -KS-L-g-g-C Met al die troebels zijn ons prijskampen wat ten achteren... Och. liüic-? monschen, we zitten toch zoo overlast.... patiëntie met den Heer 't gaat toch weler komen nieuwe winkels bij.... Nu, gaan wij eerst en vooral de Meiliedjes afdoengelijk gezegd is, zullen al de liedjes, die't weerd zijn, in een boekje verschijnen. Hebben, behalve do reeds verschenen, Meiliedjes gezondenCl). L. Caron Vijnckt; Jos. De Keyzer, Dendermonde; Frans Dos, Wetteren; Louis Bruy- neel, Temsche; een Xaveriaan van Oultre; II. BuDvnok, Oostwinkel; P. Itevn- derickx, Thielrode J. Verhoeven. St. Gilles, bij Dend.; M. J. Ver, id.: Victor Quivrin, Meenen; Edrn. De Madeleer, Moerbeke; P. J. T. Iilenc; F. D. K. Aalst; Prud. Prengels, Zeveneecken Josefina Cassan, Dendermonde- II. Mertens St.-Nikolaas. Dé Jurij saamgekomen en de afwezigheid van den gcachten President be treurd hebbende, heeft beslist alsvolgt: Loting tussehen de heeren P J. T. Brussel, V. G. Rollegem, H. Mertens, St-Nikolaas, Louis Bruyneel, Temsche en P De Moor, Wetteren. Het lot begunstigd den heer Mertens, die bijgevolg franco Pi us borstbeeld zal ontvangen. Do Jury sluit zijne zitting, dankt en groet al de geaehte kampers. Tot weer zien:.

De Werkman | 1875 | | pagina 2