lüiiiiiii mmn Waar menschor Koning Leopold heeft 300 fr. gezonden voor het monument ter gedachtenis van den E. I\ De Smet, van Dendermonde. De Sasbaas van Aalst is zondag, ten 5 ure 's namiddags, in 't Sas gevallen en bijna versmoord. Do reddingsboeien der stad kwamen juist te pas. 't Heeft zondag 'ne schoonon Festival te Buggenhout ge weest. Een priester, die maandag over de Vrijdagmarkt te Gent ging, werd er door zes kwaajongeiis, met geteekende klakskens aangerand twee steenen werden naar hem geworpen. Burgers, ooggetuigen van die betooging, zochten te vergeefs naar eenen politieagent, om de kleine snaken te doen aanhouden. ,Er was echter geeiic policie te zien. Zaterdag namiddag viel iets derge lijks voor nabij liet Belfort. Een zestal liberale scholieren ont moetten er eenen pater Recollet, en begonnen den vrcedzamen priester luidop te beschimpen en uit te jouwen. Men zal zich nog wel herinneren, dat bij eene der laatste trekkingen eener brusselsche leening, hel lot van 100,000 frank te beurt viel aan eene obligatie, welke niet was bijbetaald. Men verzekert, dat na langdurig beraadslagen en onderhandelen, het sijndikaat der leening besloten heeft, aan den houder van bet winnend nummer, een goed deel der gewonnen premie toe te staan. Het overige, ongeveer 60,000 fr., zou onder de liefdadig- heids-gestiohten der hoofdstad verdeeld worden. Talrijke landloopers en boosdoeners worden dagelijks in de voorsteden der hoofdstad aangehouden. Ei, de boosheid gaat ver. Leest en oordeelt, beminle vrien den, wat de Chrontque den 4 Juni schreef. Het zal er warm toe gaan, doch ten minste zullen wij ons ontmaken van het ongedierte (priesters zoo niet voor altijd, dan toch voorlang. Wee de papen, indien er iels moest voorvallen schreef bet blad Recht door zee, den 6 juni. Penneknoeiers van de bisschoppen, die zelf niets anders zijn dan het vuilste kanailje en niets anders verdienen dan den strop of het schavot, hetwelk geheel deze verachtelijke bende binnen kort zal beklimmen. Ja,'bel zal met bloed eindigen. (Briefkaart aan M. Verspeyon Hier zijn alle bemerkingen onnoodig. Nooit-is een kind, dat zijne ouders eerbiedig en behulpzaam was, slecht gevarendit bewijst de ondervinding van Adams tij den af. Volgens al hetgeen wij uit bet kasteel van Tervuren verne men, is prinses Charlotte zeer gezond van lichaam, maar zeer krank van geest. De Koningin gaat er alle 14 dagen bij, de Koning somtemets eens, doch beiden keeren telkens al weenendc terug: de arme Prinses berkent niemand. Ik ken twee zekere middelen om tot armoede te geraken, zei de heilige pastoor van Ars Stelen en werken op Zondag. De champetter van Berchcm is zaturdag t'Anlwcrpen onder den tramweg gevallen en zijn drie vingers zijn gepletterd. Sisken, zé beklagen zich te St Lievens-Hautem, dat ge mé de Werkman niet meer komt. Er steekt iets in 't pakje voor U. De Processie der Miniemen en Kathelijnen te Brussel, is buitengewoon schoon geweest en niet gestoord. In 't Mechelsch zijn algemeene gebeden bevolen om regen te bekomen. Te Mechelen is 'ne mensch van 60 d 70 jaar, van St-N'ikolaas komende, al over derails te gaan, door 't convoi gemorseld en gemalen. Sommige buitenmenscben weten soms niet hóe bel komt dat zij geen boter krijgen. Dit kan gebeuren door de aangeladen vuilheid van 't vat; met botervaten, waarvan 't scheel geheel af gaat, gelijk de kuiper Thybaert van Aalst doen beproeven beeft, zal.dit niet gebeuren. Up de'foor t'Anlwerpen wordt er veel gestolen. Een persoon wien men al 2 keerenden porte-monnaie had gestolen, ging zoii- da;; weer langs de barakken, doch had nu geen geld, maar een m j/.er in 't zak. Nauwelijks stond bij te zien, als een kerel os in zijne zakken tastte; het ijzer sloot; de diet schreeuwde en poogde zich los te maken; maar do policie snapte hem. - Ken Landsman uit de omstreken vanSottegem, wasdonder- sist rnet 7 viggens naar de markt van Audenaarde gereden Hij vi i.g 4{ Ir. stuks; men bood hem 38 fr. maar tevergeefs; op 't iaat - der markt kwam eindelijk een klein veintje uil de om streken van BruggeHoeveel de kilo voor uwe viggens? Eenen vrank was de anïwotrJ. Zij zijn verkocht, antwoordde straks de oman. Na in de stadsweegschaal en die der slachterij gewogen te zijn, bekwam hij 26 a 34 voor ieder viggen. De uio. aa.d was gemeen dien dag. H l oude ias der vlaamsche schutters is nog niet uitgestorven. Een koinmissionnaris in vlas van Meenen, Leeft te Armeutiers gewed, dal Lij in zijn, zijn gebreken. tien uren 8'J gaaien van de wip schieten zou. Er was 120ii fr. te winn»n of io verliezen. Ten 4 ure 12 m. 's morgends begon d- man to schieten, hij sclio >t 7 pijlen per minuut, en in 3 uren waren er 83 gaaien gescl.ot. n, .Men oord.-lo over de ontzaclielijke spierkracht van d m man hij heeft 240d pijlen gescho ten; en als hij vertrok was hij gereed om te herbeginnen If ui tenlandsch JVIÈI I I 'S. In Spanje viagen de boeren ook"vegen voor den oogst, die er zeer pover uit ziet. Langs de kanten va'n Ilendaije zijn zsaan het vechten; 'k en wete nog niet wie er wint. Eene gansche gemeente vrijdenkers, namelijk de gemeente Velleron in Frankrijk, is ten gevolge eener zending gepreekt door eenen "pater Karmeliet, tot den schoot der Kerk teruggekeerd. Gedurende de missie, welke eene maand duurde, werden er meer personen gedoopt en godsdienstige huwelijken ingezegend, dan gedurende de tien laatst vcrloopen jaren. Rochefort, de vermaarde brigand van Parijs, schrijft nu ook alle leelijke dingen op de beèvaarders van Oostakker. In Frankrijk, te St. André, beeft emi vader, al naar eene konijnendief te schieten, zijn eigen zoon van 16 jaren dood ge schoten; de arme jongen bad 19 loodkorrels in zijn hoofd; 'ge kunt de wanhoop denken Z'hebben zondag te Parijs de peerden laten Ioopen voor 100,0 )0 fr. De fransche poerden hebben gewonnen. 't Gaat in Pruisen zijnen gang voort: boeten kot voor Bis schoppen, Priesters en Gazéttiers; 'tmoct er door, zegt Bismarck; jiunaar, hij zaagt zijn eigen geleéu af. Er is te Komen een hofsteê verbrand van40,000 fr. weerde. Ei is in Amerika ene grootë werkstaking onder de mijn werkers. Thiers ontvangt kadeaukes van keizer Wilhem. Een dagblad van Munchen meldt dat een adres van getrouw heid aan den Paus, in Beieren inel 330,000 handteekens bekleed is. Dit adres is naar Rome gezonden. Door ontploffing in eene spinnerij te Tourcoing zijn 6 werk lieden erg verbrand. Akt van Toewijding: aan 't H. Hert van Jesus, goedgekeurd by dekreet vanii April 1875, door de li. Veryadeiing voor de Kerkgebruiken. Uit Rome door Z. II. Pius IX aan de Bisschoppen der gansche wereld gezonden, om het tc verspreiden en den 16 Juni met Hem te bidden. Den 16 Juni treedt Z. II Pms IX in het 30ste jaar zyns Pausdomsdien dag ook is het de 20(»sfc verjaardag der verschyning van O. II. J. C. aan J/aria ilar- yerela, voor de devotie van zyn II Hert. O Jesus mijn Verlosser en mijn God Niettegenstaande de groole liefde welke gij de mensch en toedraagt, Toor wier zaligheid gij al uw kostbaar bloed vergoten hebt, wordt gij weinig van beu bemind; wat meer is, gij wordt groo- telyks door ben beleedigd en gesmaad, vooral door de godlasteringe'u en da on1 heiligingender feestdagen! Ach! mocht ik aan uw goddelijk Hert eenige voldoening schenken? Mocht ik eene zoo groote ondankbaarheid en dat gebrek aan erkentelijkheid van wege het grootste deel dier mensclieu vergoeden Ik zou u willen kunnen toonen hoe z.eer ik verlang op mijne beurt en, ten aanzien van alle menschen, dat aanbiddelijke en zoo beminuend Hertlief te hebben en aldus moer en ineer uwe glorie te vermeerderen Ik zou van hetzelve de bekeering der zondaren willen bekomen, en deonver- schilligheid verdrijven van zoovele anderen, die, bet geluk hebbende van aan uwe Kerk te behooreu, evenwel de belangen uwer glorie en uwer Kerk, die uwe bruid is, uiet ter kerte nemen! Ik zou er insgelijks willen van bekomen, dat de katholieken welke zich. door uitwendige werken van liefdadigheid als dusdanig toonen. maar, te zeer aan hunne meeningen gehecht, weigeren van zich aan de besluiten van den H. Stoel te onderwerpen, of gevoelens koesteren strijdig mol deszelfs leering,in zich zeiven zouden keeren en wel overtuigd zijn, dat wie iu alles naar de Kork niet luistert, ook niet luistert naar God die met Haar is. Ten einde tot deze heilige uitwerkingen te geraken, om de zegepraal en een duurzamen vrede voor uwe onbevlekte Bruid, liet welzijn en den voorspoed van uwen Stedehouder op aardo te bekomenten einde deszelfs heilige voorne- m ns te zien volbracht worden en tevens opdat gansch de Geestelijkheid meer en meer in heiligheid toeneme en U aangenaam zij; ook nogom zoovele andere inzichten, welke gij, o mijn Jesus, weet met uw goddelijken wil gelijkvormig te zijn en «enigerwijze dienen tot bekeering der zondaren en tot heiliging der gerecntigen, opdat wy daardoor allou eenmaal raochlen liet heil onzer zielen bekomen; eiudelijk, omdat ik weet, o rniju Jesus, dat, wat ik doen ga, aan uw allerzoetste Hert aangenaam zal zijn nedergeworpen aan uwe voeten, in tegenwoordigheid van de allerheiligste Maagd Maria en van gansch het lie- melsch hof, erken ik plecbtiglijk dat ik naar alle gronden van recht en dank baarheid, geheel en al en eeniglijk toebehoor aan U. mijn Verlosser Jesus- Christus, eenige bron van alle goed, zoo voor mijna ziel als voor mijn lichaam en mij vereenigende melde meening van zij no Heiligheid, wijd ik mij toe aan dat Allerheiligsle Hert, mij zeiven en al wat mijne krachtan beminnen en die nen, van uwen wil den mijnen makende, en al mijne verlangens mot de uwe vereenigende. Eindelijk, als een openbare blijk van deze toewijding welke ik verricht, ver klaar ik plechtiglijk aan U. o mijn God.' dat ik in het vervolg, ter eore van het heilig Hert, de gebodene feestdagen, volgens de regelen der Kerk, wil onder houden, en zorgen dat zo onderhouden worden door die personen welke aan mijnen invloed of aan mijn gezag onderworpen zijn. Vereenigende dan in uw beminnelijk Hert al deze heilige verlangens en voor nemens welke uwo genade mij iDgeeft, zoo gevoel ik het betrouwen van aan lie zelfde eene genoegdoening te kunnen schenken voor zoo vele beloediging wolke het van de ondankbare kinderen der menschen ontvangt, 6n van mijn geluk te vinden, en in het gemaen het geluk mijner ziel en der zielen myner naastbcstaande, in dit cn in het ander leven. Amen.

De Werkman | 1875 | | pagina 2