- Die betere wegen zcekt, vindt dikwijls slechtere. *34 De eerw. pater bleet onmiddelijk staan, en antwoordde luidop tol de gasten, weerdige dienaars eener communeSchiet hem dood, en er komen er twintig in de plaats.' Ik zag den doodschietermet de tong, zoo rood worden als eene kreeft, en gansch onthutst zijnen weg vervolgen. Geen van beide dierf het hoofd omkeeren, en zij deden daarin zeer wel: al het volk, getuige van dien lallen communardstrek, was ver ontwaardigd. Pater Johannes heeft, meenen wij, groot ongelijk. Waarom moest hij, door zijn wandelen over de straat, de twee liberale en moedige garde-civieken uitdagen VEROORDEELINGEN. De kleine dieven hangt men Degroote laat men loopen. 't Zijn meest altijd de kleine die't bekoopen. Zoo bemerken wij dat de meeste veroordeelden voor de zaak van Gent en Brussel, werklieden zijn de" kopstuk ken, de opsto- kers zijn niet te vinden Frans Verhust, schilder te Gent, heeft gekregen 21 maal veer tien dagen kot, voor slagen op de Xaverianen een maand kot en en 50 fr. boet voor slagen op eenen politie-agent en 25 boeten van 10 fr. voor zijne leetijke schandalige woorden. „Delin, fabrikant, id. heeft 8 dagen gekregen. Er zullen er te Gent 50 op 't banksken komen. Donderdag is 't de beurt der vier krawatten die te Sint-Amands in 't verkenskot hebben gezeten. Te Brussel zijn veroordeeld: Friederich, een duilsche kleermaker, eens tot 15 dagen gevang en 26 fr. boet, eens tot 8 dagen en 26 fr. en eens tot eene maand en 26 fr. Zekeren Dogny heeft 2 maand gevang, Vallé, 2 maand en 15 dagen, en nog eens 2 maand Rcykaert, 'ne keer een maand, 'ue keer 15 dagen, nog eens 15 dagen en een maand. Allcz, dompelaars, trekt op naar 't gevang, tot uw eeuwige schande Ge moest gij u laten verleiden en omkoopen door rijke kapoe nen, die hun kostelijk nat wijn zitten te drinken, terwijl gij tus- sehen vier muren koekeloert. Lessen, schoonc lessen, legen als die vergulde Deugnieten u nog komen vragen om bedevaarders of priesters te mishandelen, zullende zij u daarna in den brandgaten.tiiuuvc vull lcullvui die rijdende was, en kwetste zich zoo erg aan 't hoofd dat hij zijn heilige Rechten heeft moeten ontvangen. Rond denzelfden lijd is, oji de linie van Lokeren, iemand die'op't convoi sprong,zijn been afgereden. Garibaldi ligt pint te bedde, iu Frankrijk gaan zeen goeie wet op het onderwijs maken;te Brussel hebben ze zondag noen aan de Gezzemarkt in den boom gevochten; er was geen policie te zien. 'ue werkman van Korlryk is te Watermaal van 't convoi dood gereden. Gent riskeert van plat gereneweerd to zijn, met dien verraderlijken aanval van 2 Sinxendag. De Revolutie heeft den Paus vau zijnen troon, van zijne goederen, van zijne vrijheid beroofd; nu zou men hem nog de liefde van 't christene volk willen ontrukken, door 't beletten der Redevaarden.... Doch. dit zal geen waar heeten, ten minste in ons Vlaanderen niet; dander landen moeten weten wat ze doen. Bismarck begint zijn matten op te rollen. Een Comminakd. Tijdingeu uit Nieuw-Caledoniê melden dat de Communard Maroteau aldaar is overleden, juist op 18 Meert, verjaardag van de aankomst aan hel bestuur door de Com mune. Maroteau was geboren den 22 Juli 1849. Hij schreef opvolgend in verschillende hevig revolutionnaire dagbladen, onder andere in den Salut Public. Iu dit blad schreef hij op 18 Mei 1871 de volgende woorden, welke aanzien worden als beslist te hebben overhel lot der gijzelaars: «Wij dagen God uit en zullen Diet meer vreezen gevloekt te worde, indien men de aartsbisschoppen van Parijs door den kop schiet. Maroteau werd aangehouden op 9 Juli 1871 en op 2 October daarna door den derden krijgsraad tot de doodstraf veroordeeld, welke straf op 10 Januari 1872 in eeuwigdurende dwangarbeid veranderd werd. Donderdag der v. w. kwam de genaemde A. Gauthier, woonachtig te Pironchamps, rond 4 ure 's namiddags, in dron ken toestand te huis. Hij vroeg aan zijne vrouw wat zij te eten had en toen zij hem niets dan eene teiloor soep voorzette, werd hij boos en eischic vleeseh. Toen zijne vrouw den dronkaard deed opmerken dat zij geen vleeseh kon koopen, zoolang hij niet wilde werken, viel Gauthier op zijne vronw en overlaadde haar met slagen, waarna hij zijn geweer greep, dat met jachtlood geladen was en vuur gaf op de ongelukkige. Alhoewel aan het been ge wond gelukte de vrouw er nog in te vluchten; de burgemeester werd van het gebeurde verwittigd eu weldra bevond Gauthier zich ia verzekerde bewaring. Verleden vrijdag-is Gauthier naar Charleroi gebracht en ter beschikking van den prokureur des konings gesteld. Erheetl te Parijs eene revue plaatsgehad van 25,000 man Er is iu Engeland een zeilboot omgeslagen, waardoor yier .personen verdronken, o. a. een officier met zijne vrouw. Rusland en Engeland, die in geschil lagen nopens de gren zen in Midden-Azië, hebben nu vrede gemaakt, tol spijt van Prui sen. De dagbladen melden dat de stad Cucuta in Amerika, door eene aardbeving geheel vernield is en dat slechts een gering getal buisgezinnen gered zijn. Vijf andere steden werden insgelijks bijna gansch vernield. Men verzekert dat op eene bevolking welke tot 35,000 inwoners beliep, 16,000 personen het leven verloren hebben. H<*t boozo geslacht van de stad St. Nikolaas, gelukfeiglijk maar zeer klein in getal, recht verlegen over den slechten indruk op gansch de bevolking to weeg gebracht, door de baldadigheden aldaar gepleegd op H. Sacramentsdag door hunne vrienden van Brussel, heeft deze dagen een vluchtschrift uitge geven, om de verantwoordelijkheid van die droeve feiten van hunnen rug ta schudden. Maar daar het onmogelijk is eenen moor wit te wasschen, zoo hebben zij hunne zaken, in plaats van te verbeteren, nog merkelijk verslecht. Inderdaad het schrift dat die WaasBchu geuzen in liet licht komen te geven, is een waar meesterstuk van schijnheiligheid, valschheid en lafherlig- hcid en heolt bij alle deftige burgers da veror.tweordiging lot hot toppunt doen stijgen. Die verwaande vrijdoukers durven spreken van vrijheid, van godsdienst, on in hunne bijeenkomst tc Lokeren, op 15 April laatstleden, hebben zij opentlijk verklaard dat zij niet alleen liberalen waren, maar allemaal Geuzen. Valsch heid. want zij durven spreken van ordo en vrijheid en door hunne gazetten die zij in huizeu en kringen ontvangen door do schriften die zij ondersteu nen en verspreiden wat doen zij dagelijks anders als de orde ondermijnen en de vrijheid krenken en schonden Lafheid ook, waut ziet om hel schandelijk gedrag eeni^er brutaio vreemde kei-eis die zich alhier als ware bullebakken op eenon Hoogdag gedroegen, te verscboonon, werpen zij blaam 011 verachting op hunne eigene stad en stads genoten. Kan er wel eene verachtelijkere en hatelijkere handelwijs uitgedacht wor den Nu, vrienden van het Land van Waas die, ons ten getal van 1300 leest, weest op uwe hoede, mijdt u van die mannen die op hun vaandel durven schrijven dal zij Geus zijn. Want gelijk uwe Klok zeer wel schrijft: Geus zijn, wil zeggen Vijand vau Godsdienst, vijand van Orde, vijand van Vrijheid, vijand van Vorst en Vaderland. Deze regelen waren geschreven, toen een reiziger van St Nikolaas ons ma gazijn binnentreedt: Monfreer! 'nu \oijageer! Deze bravo vriend van de Werk man vertelt ïny het volgende Onze Geuzen van Sl-Nikolaas zijn oprecht or.gelfikkig; 't waren vriende kens van Brussel, dio door hunne baldadigheden aan onze zoo godsdienstige bevolking komen toonen zijn wat do geuzen in hebben. Nu, zondag laatst, waren het makkers van Antwerpen die de Jubelare groepen komen stooren zijn, en bewijzen wat beweenelijk lot ten deele zou vallen aan ons duurbaar Vaderland, moest hot ooit gebeuren dat die snoode vijanden van Keric en Staat eens de bovenhand kregen. Ben zevental Antwerpsehe geuzen, die hunne vrienden van hier kwamen bezoeken, hebben gezocht de rangen van eenen godsdienstigen stoet te doorbreken nadat zij eenen achtbaren Priester beledigd hadden en eene kerk onteerd. De politie, wions waakzaamheid en behendigheid in dees geval boven allen lof is geweest, heeft terstond de hand op de plichtige gelegt on deze verblinde zullen voor den realiter rekenmg te geven hebben over hun goddeloos gedrag. De actiën van onze geuzen komen daarmee tot onder zero. Er gaan 2000 Engelschmans in bedevaart naar Oostakker komen. W'hebhen d'anderweek in 'l gezegend en gelukkig Oostakker geweest waar dë Overheden en 't Volk de inzichten der Moeder Gods volgen, en eeno vriende lijke gastvrijheid aan de Pelgrims verschaffen, - w'hebben daar de dochter uit Bekegem gezien, sedert 20 jaren lam en nu eensklaps genezen De blijd schap en de dankbaarheid dier vrouw zijn met geen pennon to beschrijven. Terzelver tijd smeekte men do genezing af vau een lamme jonge Priester uit West Vlaanderen Over eenigen tijd kwam do vriend Sterk mij zeggen Nu heb ik iets gezien- te Vlierzele is een Grot van Lourdes gemaakt, en do ware Grot te Lourdes' 't zijn bijna gelijk twee druppelen water. Ho, hoï Als 't ik u zeg; ga er eens zien. Dijnsdag zijn wij gegaan, en een getril van verwondering liep ous door d'aderou: Lourdes is daar, in opene lucht, overgebracht het beeld de grot, den borg, de fontein, den dreef, de weiden de stille, aangename eenzaamheid, alles is er; meuscben, wilt gij een waar gedacht van Lourdes hebben, gaat zien te Vlierzele. Picrkc Stok, met zijn genevernenze, komt op een oude kcunisss: «'A ben eelc gebe ten, .\aaskc, zegt liet zoo rap als tellen, 'k en drinke van mijn leven geen druppels nicer!..» Bah, ge zuil toch nu wel eenen pakken! - Welnu voor eenen 'l en speurt pcrcics op geen eentje 1 Tc Gent. Francis, ge zijtnc keer naar stad gekomen Ja, Mijnheer, 'k had er prissanlc affairens. Maar, wat voor ne slok L hl gij daar mee Ne stok Gaje lachen dé, dat is een zonne. Ecu zonne. Francis/... Ja, ja, een zonne.... en moest gij daar ncn ferm en trek v Dat zou ccn zonneslag zijn. i krijgen..

De Werkman | 1875 | | pagina 2