8 Hij is best, die best doet. Reis naar lourdes. Waoht, Jules, ze-l-h ik hem, wacht en biJtik ga naar de Kapel, Jules knielde op den grond en ik liep hel blijde nieuws aan de Priesters vertellen. Ik keelde van ontsteltenis en voelde eene ganse lie verandering in mijne ziel, ol mijne vroegere twijfelingen vielen. Hen Priester kwam in alle haast medgeloopnn en vond Jules genezen de bisschop van Tarbes wilde ook het kind zien elk die ons kende, was ver heugd. Dan begon ik op Moeder te deuken en zond als telegram éen enkel woord GENEDEN. Wij keerden naar huis terug hij Moeder die vreugdetranen siorl.to en ql snikkende ons genezen kind aan heur hart drukte. i Sedertdien heeft Jules zijne studiën kunnen hernemen. Gij gaat hem zien.» .luist, schrQfl Lasserrc, ging de deur open en oen frissche jongen trad bin nen. Ik omhelsde hern teederlijk, en sprak lot Mr Lacassagne Ge zijt een gelukkige vader. Och, ja mijnheer: maar, \vhebben toch zooveel afgezien, mijn vrouw cn ik. Del-laag u niet die lijdensweg was. de baan langs welke gij uit de duisternissen in 't licht, uit de dood iu het leven moest komen. To Lourdes is de H. Maagd twee maal de moeder der levende geweest. Uw zoon kreeg er het tijdelijke leven, maar gij het eeuwige.» Wij lieten hel hoek toevallen. Ja, 't is zoo door 't lichaam redt O. L. Vrouw van Lourdes de zielen zielen redden, zondaars bukeeren, is het oogwit barer verschijning geweest. Al on3 gezellen sliepen als gelukzaligen het lichtje dikker de bijwijlen door het schommelen van den vliegenden trein nog geen enkel teeken van den dag te zien 't is drie ure. Wij sluiten de oogenen rusten tegen onze liooggestapelde knapzakken Die verschijning te Lourdes.. wonder der wonderen Een arm kind ziot «.ene hemelsch schoone vrouw Ik ben de Onbevlekte Ontvangenis, ze»t de verschijning.... Ik hegeer hier cene Kerk en voel volk.... Het meisje vertelt d.t de machtigen spotten de Geestelijken trekken er zich, uit voorzichtig heid, niets van aan.... Het Volk komt... Er gebeuren mirakelen.... Berna- detta wordt vervolgd.... De Grot wordt geslo'en Doet en kot degenen die voor do Grot komen bidden.... Gouverneurs en Ministers verzetten zich togen de Verschijning die op aarde geeiie verdedigers vindt dan het nederige volk.. 'i Is gedaan met dia labels, zeggen de ongeloovigeu Onze Lieve Vrouw van Lourclcv'. bidt het volk. Vier jaren gaan voorbij de Verschijning heeft overwonnen ze gaat de wereld rond.... Zeven jaren er is eene rijke Kerk, eene basiliek op de rots dagelijks proeessiën van duizenden en duizei - den.... De Verschijning is de wereld door bekend.... Overal rijzen grotten op.... De Volkeren komen in geestdrift voor de li. Maagd. O Vlekkelooze Bruid Cinisti. neem bezit van de wereld de hel trekt de volkeren naar den afgrond van ontucht, o kom, Gij, kom bi'cng ons door uwe zoete aanlokke lijkheden, door uwe milde weldaden breng ons naar het rein leliénvold.... Onze Lieve Vrouw van Lourdes.... Wij gelooven, wij hopeniu Gij zijt de reddingsark onzer eeuw.... Onze Lieve Vrouw van Lourdes versterk ons geloof, onze hoop, onze liefde Die puntjes beteekenen dat wij sliepen de Luikenaar en uw nederige die naar ontwaakten bijna tegelijkertijd haastig naar buiten gezien: De zon ving aen liet Oost te ontstijgen, Reeds spelde een zachte purperglans Heur naadren aan den tians Wol geslapen, mijnheer O ja zeer wel, sprak de Waal, en uwe? Goddank cenige uren. We waren gister avond vermoeid met dat lang in de Kerk blijven en dit haastig naar 't convoi loopen. 't Huurde ons wat te lang. Ha, do Frausclimans voelen dat z'ons Hoer noodig hebben. De Duitsclier werd nu ook wakker liij had zeer wel geslapen, bijna zoo wel als op een bed,en begun zijne reiszakken te doorsnuffelenzijne reiszakken ja, want hy had er wel vier, zonder liegen, en proviand genoeg om de rets naar Palestina to doen.Eindelijk kwam er een Ilesch voor den dag en eon glas, waarin een donker vocht werd geschonken gezoudt niet raden wal het was?., Koffy, kouden koffy.... 't Scheen hun wel deugd to doen, maar mij lustte het niet. Langzamerhand werd het ander volk ook wakker, do Waal las het Ro/cn- hoedje op een devotieuzen toon, voegde er een kroontje voor de H. Maagd bij om bare gunst te verdienen en dan werd er geknapzakt en gepraat. De Duitsclier was Duitscher van gebooile, maar Franschman van afkomst en van ziel hij had eene smids met 40 gasten, en bewoonde een sleedje aan den Rhiju tijdens den Fransch-Pruisischen oorlog waren zijne medeburgers op liem verbitterd, wegens zijne franschgezmdheid ze meenden, de goed- sêudige menschen, dat Wilhem den Paus ging verlossen; uu waren dehekken verhangen de Katholieke Duitschers zijr. disparaat. Ja, ja, zelden wij, Pruisen zal in slechte lakens geraken. Natuurlijk, zei do Waal, "t zit er al in de Franschmans zijn verbitterd lilliards zouden zij aan Pruisen gegeven hebben, maar die a de Fransche hoogmoed niet slikken overal hoort gij n of sterven. Neen. e stad, waarop de zon een breede stroom orde grilje staan dikke iu de ziel twee pro vim van revanche spreken En nu zou "teen nationale oorlog zijn ovei Pruisen zal 't niet houden. Voorzeker neen De trein vertraagde we van goud liet dalen Yierzon, trevte minutes d'arrctriep men Een schoon overdekte ïtatie. groot bijgroei r fransche madammen, mei gezichten gelijk gendarmgevels, m1iartocir»iet on beleefd. benevens werkvolk en kinderen. Ze spreken van de Belgen.... Maar, ziet nu eens Huilen o wat een geloop deze met een Ilesch, gene met eenen handdoek, een andere zonder iets. alle gelijk naar 't uiteinde der s'atio ha, daar is een goede pomp ze wordt, bestormd, gelijk de vlaaikomne die dè moeder des Jgiisgezins neêrgezet om ad libitum uitgelekt tp worden, 't Water spitst boven de hoofden; rechts, links, dwars, overal ziet g'er staan, mét hun Ilesch vol water of hunnen voclitigen handdoek «le verslensde wezens lierfrisschen en in de restauratie komende, waren 't dezelfde menschen niet meer van 's nachts, 't Ging daar wéér met den vliegenden scliietsspoel kie kens vleesch. bouillon, brood, appelcienen, koffij. alles naar prijs. Vele per sonen namen niets,van zin zijnde te Issondun hun devotie te houden. De hel klinkt, terwijl de pomp nog wel tien dik vol volk staat. Wel, men schen toch, zo zullen le laat komen en dan Ha, vriend. Sterck. vriend Baten wel geslapen God dank. 't ging nog al. We zullen ons moeten haasten alia, tot 'l lssoudun. De bel klinkt geweldiger wij zitten er al in: zie. daar komt nog een snk- keles die de letter van haar convoi vergeten heeft goed dat de bedienden be leefd en gedienstig zijn :ja. dat zijn z' in Frankrijk oreraler zitten «r no-» in de restaura ie ze komen al etende gcloopen gauw in. Mr Hem de direkteur, ziet of al zijn volk erin is hij geeft hel teeken. men vei trekt ter wijl de haas der restauratie met al zijn volk buitenkomt om te salueeren. De Duitscher bad dovotig in zijnen berkboek.de Waal med teerde, liet ander volk las in stilte en ik ook begon de litanie van O Lieve Vrouw van Lourdes te zeggen. Eensklaps wordt het zoo «luister als een hel. we zijn onder oenen berg. geen spelle voor uwoogen te zien, dit duurt een minuut twee minuten, g'hoort het gesnor van den trein alsof g'inv ooren aan de wielen legdet,.... drie minuten och he«>re, gaan we daar niet uitgeraken? Vier m nnten.... daler eens iets inviel, we waren vermoiseld,... vijf minuten... eindelijk komt het licht langzaam aan. we zijn emit en bekijken malkander verwonderd weg Ons Heer wil alle menschen bewaren die ornlc-r tunnels moeten rijden maar plezierig is 't niet k ga liever twee koeren te voet naar Halle Dan word er van lssoudun gehandeld lssoudun was vroeger een onge lukkig sleedje, bijnazonder Religie tot zijn eeuwig en lijdelijk geluk kreeg het oen'heilige Priester, een Apos'el; lssoudun veranderde en werd beloond door een heiligdom aan 0 L Vrouw vnu 't H. Hert toegewijd. Rond G ure stond onze trein in do s'atie dier stad de geestelijkheid stond er gereed om ons at te halen elk schikte zich een weinig op. nam al zijn bagagie meë en zoo ging men, man achter ma», in processie in de lieélo breedte der straatthai ven liet marmeren schild om, tot herinnerin", in «le kerk te hangen. Veel volk op onzen doortocht: meest geringe menschen, steenkappers met witte schabbe en dito lijn-vaden broek; vrouwen, die waarschijnlijk ook in den steen werkten, aan hun bestoven wezen te zien Een schoon oud stadje; breede straten al de huizen in witten steen wij komen aan eenen dreef t'cnden dien dreef prijkt eene groole kerk daar is 't! Het porlaal zeifis bezet met witmarmeren plakken, waarop in gouden letters namen en dalums. Een prachtige tempelde muren rijk geschilderdhet hoog outbar glinsterend van goud en rondom wel 20 zeer kleine steenen outaars, waar de Priesters opschuiven om Mis te lezen. (Wordt voortgezet). Men schrijft uit Lokeren: Verleden vrijdag, rond 7 uren 's avonds, heeft de lieer Hector Thuysbacrt, vergezeld van dc heeren B. De Vuyst en Emiel Gre- goire, in onze rivier de Durmc, met de kruisnct'op eenen boot een overgroote sleur opgevischt. Dc heer Thuysbaert had zich voor zien van eenen grooten ijzeren haak, denwelken hij den visch weldra in het lijf sloeg. Nadat er eene groole worsteling omslaan had, heeft de heer Thuisbaerl zijne manhaftigheid getoond en is in het water gesprongen om zoo met medewerking van oonioc heldhaftige burgers den visch aan strand te trekken. Dank aan dc heeren De Vuyst cn Gregoir dal er geene ongelukken te bet reuren zijn geweest. De sleur weegt 130 kilos cn meet 2 meters 43 centimeters lengte en 1 meter dikte. De steur is ter Academiezaal ten. toon gesteld geweest en dijnsdag verkocht ten voordcele der noodlij denden. (Een vriend van de Werkman). De Gjarige Hendrik Wclvaerl, zoon eens land hou wet s Ie Eccloo, speelde dander weekin de schuur, waar een geladen geweer stond. Door onvoorzichtigheid deed hij het schot afgaan; ae brandende prop vloog in hel stroo, dat hel vuur alras mcè- dceldc. De schuur, twee stallen met zeven hoornbeesten, een oogst van 1000 fr. weerde en voor 400 Ir. landbouwgereedschap zijn de prooi der vlammen geworden. Het verlies loopt lot 7000 fr. Niets was verzekerd. De negen brusselaars, welke op den dagder II. Sakramcnls- proeessie, het gekende speelreisje naar Sint-Nikolaas hebben co- daan, zijn verleden vrijdag door den onderzoeksrechter van Den- dennonde ondervraagd. De zaak zal eerlang voor dc korreklion- necle rechtbank dier stad opgeroepen worden. Op kermis woensdag" ten 9 ure, komt Mijlbcke zijne offe rande doeu.

De Werkman | 1875 | | pagina 3