MA RK TP RUIEN. Een leugen brengt er tien meê. i. 'k Wil door een lied u mijnen dank betoonen Voor't gul onthaal dat ik bij u verwierf. En 'k /.al met lust het razend volkje honen, Hetgentsche grauw dat u mishandlen dierf. Dat volkje, vriend, gewoon een strop te dragen, Sleept nu gedwee de kelen van den geus En daar 't vermocht met eenen stok te slagen,) bis. Stak man het stout een ring door zijnen neus II. Daar kwamen zij ter bedevaart getogen Uit ieder dorp, uil elke vlaamsche stad, Zoofrisch, zoo kloek, dat wij ons roemen mogen, Dat zulk een volk met zulke godsvrucht bad. Het voorgeslacht herleefde in hunne trekken, In lninne taal en in hun vroom gemoed Op. grauw van Gent, en durf dat volk begekken,)bis. 't Ontwapend volk dat niets dan bidden doet. III. "t Janhagel kwam. Ons brave lién verslagen, Bescherremd slechts door elleboog en vuist. Doortrokken lang twee dichtgesloten hagen Van vloekend rot,bedreigend met de knuist. De stokslag viel in hun verdrongen massen Zoo loodzwaar néér dat éen van hen bezweek! Dat was uw werk, o fransche loriasseu )bia. Die meester zijl van de barbaarsche streek. IV. Welk volk vooiheèn, die ruwe Gentenaren! Voor wie de Kerk, de vrijheid en de taal Het heilig erf, de rijkste panden waren, Met recht vertrouwd aan hun manhaftig staal! Nu beeft dat ras zijn Kerk, zijn taal vergeten Terwijl 't, o schand, zijn vrijheid ook verloor: Nu danct liet dwaas aan eene geuzenkelen, bis. Gelijk een béér, getemd op eone foor. (1) Vertalinv van Sinl Lievcns woorden: liet goddeloos uo/A' ra» Dracbanl staal op tegen mij met cene bloeddorstige utoede. Wal heb ik u misdaan ik die u den oredc kom verkon digen 't Is de vrede die ik ti brenge wat doet ge my den oorlog aan Achterklap Als dc katte cene muis Bij den nckke icvcrs stekt, Ze is bezorgd dat geen bloed Hare poolen en plekt, En zij gaat toen daarna Zoo behendig aan 't knagen. Dat haar lippen van 't bloed Gecno plekken en dragen, En zij knaagt aan dc muis. Zonder haast ofte spoed, Tot dat ze is heel cn gausch |n beur ma ge voor goed. Zoo behendig en vulscli. Lijk men veel ziet gebeuren. Gaan er mcnschen tc werk, Om 'ucn mcusch tc verscheuren Oplossing der Prijsraadsels. 0 Bismarck, staak uw helscheplannen; Gij tergt een' God, den Schepper van 't heelal. Gij wilt zijn rijk uit Pruisen bannen, Maar weet dut Godes beurt eens komen zal Ja even aU een bankroetier Zult gij bankroet eens spsleu Dan helpt noch Kermen noch getier, Noch kijven noch krakeelen. Voor u zal d'uur des doods ook slaan. Gij weet, dit lot moet ieder ondergaan Dan zult g'uw God eens reek'ning geven Van al de daden van uw leven. Mij dunkt, ik zie u voor den troon van God En Christus zegt gij drceft mot mij den spot G'onteerddet mij in al inijn werken, Op Kerkhof, ook in kluis en kerken. Uw maat is vol, ja volder dan een ei Vertrek, ellendige, vertrek van mij! Ziedaar, o sterveling het lot Van hem die lacht met zijnen God. Eenheid is zeker bij de Xaverianen, Dit hebhen zij op tweeden Sinksendag getoond Als twiulig duizend vrome Eranciskanen, Naar 't Belgisch Lourdes zijn heên gestoomd Een Xaveriaan van Nieuwerkerken. Een Legende. Aan den oever van een breeden stroom loefde eens in zijn arme hut een oude, vrome kluizenaar Verre in den omtrek was bij algemeen om zijn lieiligeu levenswandel geëerd. Vele bedroefden kwamen tot hem en vonden raad en hulp Hij leerde de onwetenden, verzoende vijanden en biagt de zon daren tot erns'ige boete. Daar echter ook de heiligste zielen dikwerf met be koringen te kampen hebben, 'zoo kwam eens de ijdele gedachte bij hem op bij was wel de heiligste menscb op aarde en iedere poging om nog beter te worden, was voor hem geheel onnoodig. Zekeren dag wilde bij de rivier oversteken om eene kerk die iets verder lag te bezoeken. Daar zag hij een man, die aan den oever zat en bitter weende. De kluizenaar erkende in dien ongelukkige een beruchten roover die jaren lang, wijd en zijd, door zijn gruweldaden, schrik en angst onder de goede be woners dier streken had verspreid. Watmag wel de reden van die groote droef heid zijn, dacht de kluizenaar en wilde zijn weg vervolgen maar toen wierp de roover zich aan zijne voeten neder, beleed zijne zonden eu riep luid uit Eerwaarde Vader ik smeek u, zeg mij toch, mag ik nog op vergeving van mijne zonden hopen In den beginne had de kluizenaar hartelijk medelijden met den rouwmoedigen zondaar, maar toen hij verder vernam aan welke gru welen de roover zich bad schuldig gemaakt, kwamen die ijdele gedachten weer bij hem op en van hoogmoed opgeblazen zag liy met minachting op dien man aan zijn voeten neder en riep hem verachtend toe Neen, ranizalige booswicht daar is aan geen vergeving meer te denken. Eerder zullen aan dezen dorren stok in mijne hand rozen bloeijen, dan dat de goddelijke regtt-r aan zulk oen ontaarden zondaar als gij zijt, vergiffenis zal schenken Die ruwe onbarmhartige woorden ontstelden den armen roover tot in het diepste zijner ziel, beschaamd en terneergeslagen ging hij weg, zette zich weer neder aan den oever der rivier en nog greoter dan te voren was zijne droefheid. De kluizenaar wilde verder voortgaan maar wie beschrijft'zijne verbazing toen liij bemerkte dat inderdaad de schoonste rozen aan zijnen wandelstok begon nen te grocijen en te bloeijen eu eene stem hem toeriep - Eerder kunnen aan dezen dorren stok bloeijende rozen ontspruiten, dan dat de goede God aan ecnen zondaar die boete doet, de vergeving weigoren uf die aan een hoog moedige schenken zal- - De kluizenaar zag toen in hoe verkeerd hij gehandeld had eu had daarover hartelijk leed: hij riep den boet vaardigen ïOovér terug, verhaalde hem de geschiedenis van de rozen en noodigdo hom uit de overige dagen in zijn gezelschap door te brongen. Vol vreugde nam de roover dat aan bod aan. Beiden leefden in heiligheid en broederlijke liefde met elkander cn den bloeijenden stok plantten zij voor hunne hut als het zichtbaar leeken van de oneindige barmhartigheid en liefde des Heeren. Verleden jaar heelt de hondenslager dog-Killer )van Londen 8000 honden gedood daarvoor kreeg hij de som van 20,000 s. De gelukkigste mensch is de muzikant. Hij speelt wanneer hij arbeidt, en arbeidt wanneer hij speelt. Zondags doe ik mij ten minste eens goed, zeideeen gierigaard, en hij zette zich op zijn gemak, om een hoofdstuk iu een oud kerkenboek te lezen. Er ziin in Frankrijk 40,000,000 kiekenseen vijfde daarvan wordt jaarlijks opgepeuseld de 40 millioen leveren er jaarlijks 100 millioen op, waarvan men 10 millioen houdt om de opgeëe- ten ouders te vervangen 10 andere millioen sterven of misluk ken blijven dus 80 millioen kiekens die vorkccht worden aan 1,50 't stuk in het geheel brengt het liiekenschap aan Frankrijk op 391 millioen franken. Afkooksel van Notenbladers is een allerbeste middei, in Enge land veel gebruikt, om de vliegen van dc paarden te houden. Om mollen te vangen. Als gij eenen levenden mol hebt, zet hem dan iu eenen pot en zet dezen tol aan den bovensten rand in de aarde; zoo zullen d'ander mollen zich aldaar vergaderen en ook in den put vallen. Tarwe. Masteluin. Rogge. Haver. J Aardappels. Boter. Eijers. Vlas. Viggens. AALST 20-25 25.50 10 00 26— 06-20 08-95 01-82 05-65 60a70 DENDERMOKDE. 26 30 00,00 20,25 25,25 - 05.50 08,60 02,12 22.-0 00,00 10,00 17,50 00 00 03.15 02.07 NINOVE 26,50 00,"0 19,50 21.30 05.50 01,30 01.70 - lokeren 21,00 00,00 14,25 18.73 00.00 00.00 00.00 St-NIGOLAAS 21.75 00.00 16,50 19,00 08.50 02.85 01.85 06.25 Rousselare 26.25 0000 18.00 26.50 03 75 3.10 2.05 Meu verkoopt per 105 liters, Ninova, per 100 kilos, Deodorm. Aalst, id. AALST, DRUKKERIJ VAN P. t>AENS.

De Werkman | 1875 | | pagina 4