iiiiiiïjiiici iiiwi Veel beter is tterug gegaan, 13uilenlandsch NIEII TVS. Er is reeds over de 5 millioen fr. ontvangen voor de over strooming in Frankrijk. In 't menschdom zit nog een goed hart. Te Parijs zijn 1900 onderwijzers en onderwijzeressen, die 95,700 kinderen Ice ren. Rochcfort, de kapoen, begint nu Mac-Mahon r'atfronteeren. Die goddeloozc schrijver zal nog in.'t rasphuis geraken. Hongarië en Amerika tijden nu ook aan overstroomingen. Er zijn er in ons land ook, die op 't water specülccren om een diorte onder daardappels te brengen. Laat ons hel tegenstrijdige hopen. De Kroonprins van Engeland gaat een reisje doen naar Indien; 't Parlement heelt hem daarvoor anderhalf'millioen uitge stoken, maar er wordt publiek gezcid dat hij daarmee niet kan toekomen en ten minste 2 millioen en half moet hebben... Wat verschil van de dilFeréncie! 'k wed' dat Sisken dat. voor den helft zou doen! Ja, maar mijnen asem.! hoor ik de Leeuwergcmsche volksvriend zeggen, ik heb nu Denderhautcm moeten laten schie ten. Jamaar, Sisken, 't zou per voiture gaan. Meuhccre, 'k ben somtemeis toch zoo kort van asem Wat zal ik u zeg gen, Sisken, 'ne mensch die plat te bedde ligt, met armen en boenen gebroken, en een wijl heeft, dal drinkt, is nog veel slech ter... Voor uwen asem, Sisken, zou ik d'avondlucht en de com- meren schouwen, 's avonds 'nen dunnen botermelkpap eten, 'ncn Vaderons te meer lezen; een druppel rnunte is ook niet slechtik bezet er U met twee, hij den heer Meerleer, te drinken ad libitum. Ze zeggen dat Lady Franklin dood' is 'k En ken 'lmcnsch niet. In Denemarken mag het vrouwvolk nu ook naar de Univer siteiten gaan, benevens 't mansvolk. Overstroomingen. Statistiek. De sekretaris van het londcnsch komiteit, ingesteld onder de bescherming van den Tord-maijor, ten einde de overstroomden van Frankrijk ter hulp te komen, heeft van mevr. de Mac-Mahon eene mededeeling om vangen, waaraan wij het volgende ontleenen:. Omtrent G00 personen hebben door de overstroomingen het leven verloren er zijn G900 huizen vernield. De verliezen wor den begroot op omtrent de 100- millioen fr., welke onder de ver schillende departementen aldus verdeeld worden: Opper-Garonne, 29,000,000 Lot et Garonne, 24,300,000 fr.; Tarn-et-Garonne, •13,690,000 fr.; Ariège, 7,739,408 fr.Aude, 9,319,909 fr. Gironde, 3,000,000 fr.Landes, 2,900,000 fr.; Gers, 2,100,000 fr.; Opper-Pyreneën, 1,000,000. Zevenvoudige Moonn. Toen verleden donderdag namiddag de onlangs overleden hofslotmcesler Arnhcim op liet joden kerk hof te Berlijn begraven werd, liep plotseling het gerucht door Schönhouser van eene afgrijselijke misdaad, welke spoedig daarop aan geetiea twijfel meer onderworpen was. Tegenover het kerkhof woonde de timmermansbaas Banisch, een weiingezeten burger. Deze had ziclizeivc, zijne vrouw cn vijf kinderen vergiftigd. De aanblik welke de zeven lijken aanbood, was- smartelijk en vreeselijk tevens. De oorzaak der wanhopige daad is voor het oogenblik nog niet gekend, hoewel het vermoeden van een benar den toestand in geldelijke omstandigheden, er niet vreemd schijnt aan te wezen. Onze koning wordt, op 5 augustus, te Parijs verwacht. Graaf Van der Straten is er zijn kamers gaan bespreken. Dan gaat Z. M. voor eene maand naar Vichij, waar zijne doorluchtige Gemalin bij hem zal komen. Zondag gingen de Xaveriancn van Baasrode frafernisecren met 't Genootschap van St. Aniands.... 't Ging er wat anders dan te Gent; alles in vriendschap, in: vrede en in plezier; er liepen ook neen krawatten in den weg. Geen regel zonder exceptie, zoo lecren al de school meesters, en zij dolen niet. Bijna alleman klaagt dees jaar van den vlasoogst en uit Sinai schrijven z'ons dat ze daar cenen vlasstam uilgetrok ken. hebben die 93 volkomen zaadbollen droeg; de stam verdeelde zich andere-, allen van 50 lot GO ccntim. lang. en waarop de bollen verdeeld waren. Ik zie daar in onze Werkman, schrijft ons een wakkere ho venier, een middel om ruspen te vangen; wollen vodden leggen; goed doch, dan moet men ze allen doodvrijven, op risko van den boom af te vallen. Ziehier een ander middelneemt 3/4 kilo bruine zeep, laat ze sipellen in 3 lielers water, neemt een stok, doet op het punt eene spons of wollen lap, bevochtigt er de ruspen meè en ze Vallen subiet dood. J. B. Db Sneyder. Er wordt met veel lof gesproken over do tentoonstelling- van kunstwerken in den St. Josefskring, nabij de Houtlei, te Gent. Die expositie is open alle dagen. Het onwef.ii van Zondag.. Langs VIiem lte heeft het zondag- geregend alsof het met emmers uit den hemel gegoten wierd. Te llillegcm stonden een boer zijn koeien in 't water, te Mellc is de bliksem op den toren gevallen. In de Walen was er hagel bij. t' Antwerpen is 't er vreeselijk gegaanrond de stad zijn ver scheidene huizen al ge brand. Op dén'buiten is-vele schade aan den landbouw toegebracht, grootc en sterke boomen zijn dom* winden en bliksem verbrijzeld en ontworteld; veel gemaaid graan is ver nield op eenen akker schoot het gemaaid koren in Brand r doch werd gelukkig nog gebluscht. t' Antwerpen varen duizende menschen op wandeling, op 't beste gekleed,en zonder parapluics; in een oogenblik waren al'de huizen vol en de overblijvers vluchten ondervigilanten,stootwagens, hoornen, zeildoeken, enz. De St Carolus-kerk was vol volk voor de processie van den Scapulier, eenigc steenen vielen op 't glazen dakeen hevige donderslag deed de kerk daverenmen schreeuwde De kerk valt in I' de kerk brandtHieruit ontstond» eene verwarring die, gelukkiglijk, geen malheuren heeft veroor zaakt. Op de peerdenmarkt; is een voorbijganger door den bliksem getroffen; zijn kiel werd in brand gesteken het vuur werd bijna onmiddelijk door den stortregen gebluscht, zonder letsel aan den persoon veroorzaakt te hebben. M. H..., natiebaas, bevond zich op de Jcsuiclen Plein, toen de bliksem zijne broek verzengde van aan den voet tot aan db'kieM. B... werd enkel-eene davcring in de beenen gewaar. De knecht van M. Tyck, koeboer, was op het Kiel en had zich onder eene hooimijt verborgen, toen het bliksemvuur eene andere hooimijt, op korten afstand, in brand stak en totaal vernielde. Dc' knecht koos het hazenpad, zeggende dat hij liever nat wilde zijn., dan verbranden. Op liet Vlnamsch-Hoofd is een droevig ongeluk voorgevallen. Een soldaat der artillerie is nabij het tort van AustruweeK door den bliksem doodgeslagen; de ongelukkige was aan het hoofd ge troffen; men bestatigde eene kleine kneuzing aan de hersens»en èene andere aan de kineen weinig, zwart bloed vloeide uit neus en mondzijne kleêren waren langs den voorkant verscheurd cn- op afstand geworpen; de epauletten enden geldbeugel, drie frank en centiemen bevattende, werden op twintig meters afstand te ruggevonden. Het lijk is naar het fort op 't Vlaamscfo-Hoofd ge bracht r en gisteren avond ten T0 ure naar 't hospitaal alhier ver voerd. Wij,vernemen dat het lijk van den ongelukkigenarlilleristdijnsdhg morgend' nog niet herkend was. Volgens- men op het lijk- heelt bestatigd, zou de bliksem langs den neus zijn ingedrongen en den' adem- hebben afgsneden. De stukjes zijner kleêren in den omtrek gevonden-, dragen geen spoor van brand: de polieiemuts is niet» terug gevonden; enkel de schoenen en een witten halsdoek, diede arme jongen aan den hate droeg,zijn onaangeraakt gebleven. Een bloedig drama is te Elterbeeck, nabij de Gemeente- plaats voorgevalHen; er had eene moordpoging- plaats, gevolgd van zelfmoord, door eenen zir.nelooze gepleegd. De genaamde V..., 25 jaren oud, hovenier, bevond zich rond 10 ure 's avonds in den hof der weduwe D..., toen hij door een venster der bene den verdieping, vijf revolverschoten op deze vrouw loste. Bij mid del van het zesde schot doodde hij zichzelve. VrouwD..., bekwam gelukkig geene wonden doch de zinnclooze vond men in den hof, te midden van eenen plas bloed liggen; hij hield nog den revolver in de handen ademde nog- even. Alle zorg was overigens vruchteloos; hij stierf (oen men hem naar het gasthuis bracht. Is dit niet raar? Vergezeld door zijnen broeder Cornells en- zijne zuster Anna-Marie, ging vader Pbllet, van Adegem, zijnen zoon bezoeken, op Kleit, waar deze het wagenmaken deed. Dit gezelschap zat op eene kar, getrokken door een peerd. Vader Pol let was 95 jaar, Anna-Maria 93, Cornelis 88, het peerd 27 en de karre 25 jaren oud Mis. verstaan! In een n.ilitair hospitaal doet de doctor zijn ronde en ziet den Buik van den zieke !N'° 4 vreeselijk gezwollen. Wat is dat vraagt hij; die man was gisteren op de beterzij; cn nu Niemand antwoordtWat is er gebeurd ik moet het weten. Major, sprak de geburige zieke ik weet hetgij hadl den ziekendiender bevolen van een lavement te geven aan n" 42 en hij heeft, per abus, 12 lavementen gezet aan n° 4.

De Werkman | 1875 | | pagina 2