i»E®y»i€§ Kiwi Geringe breincr stein, heeft zijn leger afgedankt dat bestond uit 90 man en een trompetter. De generaal van dit leger is landmeter geworden. Het hulpkomiteit tegen den hongersnood in klein Azië ont vangt droevige lijdingen uit Quemerck, waar ongeveer een derde deel der inwoners geenen oogst gezaaid hebben. Carlistische Telegrams. Telegrams gedagteekend uit Hendaye, dato 24 juli, zeggen het volgende Het alfonsistisch eskader bombardeert de carlistische havens langsheen de cantabrische kust. Waarschijnlijk zal het escuadrilla eerstdaags melde fregat Tnragoza versterkt worden. Don Carlos heeft aan zijnen neef don Alfonso oenen brief ge zonden, over de barbaarsche wijs waarop den oorlog gevoerd wordt. Generaal Perula heeft tot driemaal toe het vijandelijk leger tot den veldslag uitgedaagd en driemaal weigerde dit de uildaging te beantwoorden. Er worden van daag 500 gebannen Carlisten uit San Sebastianr te Tolosa verwacht. De toestand van generaal Martinez Campos, welke door gene raal Saballs naar Puveerda gelokt is, schijnt netelig. Zijn leger wordt gelijktijdig bedreigd door dit van den bevelhebber gene raal uit Gatalonië en door dat van generaal Dorregaray. Hot alfonsistisch leger bevindt zich daar vandaag in dezelfde omstandigheden als het carlistisch centrum-leger, den 3 dezer in Arragon, dat is tusschcn twéé vijandelijke korpsen. De aankomst van generaal Jovcllar om het leger van generaal Martinez Campos ter hulp te komen, is twijfelachtig, want hij ver laat in het geheel den Ebro niet, uit vrees dat generaal Dorregary zou terug keeren. Het foitje Paisar, nabij Hermani, is door onze bataillons inge nomen en verwoest- Hei garnizoen dezer stad staat elk oogenblik bloot aan de car listische Remington-geweren, even als de bezettingen van San Sebastiani en Bilbao. De Alfonsisten welke elke oogenblikken meer vreezen voor Vit- toria, hebben besloten die stad in eencn sterken verdedigingsring te sluiten. Brief van don Carlos aan don Alfonso. Mijn lieve Neef: Ik aarzel niet u zoo te noemen ofschoon ik u op het slagveld bestrijd, ten einde eencn plicht te vervullen en ook omdat gij eenen Bourbon zijt. Om die reden heb ik besloten u te schrijven dewijl ik met zon der smart kan zien, dat gij, spaansche prins en kristen, doet wat noch den hertog d'Aoste, noch de republiek hebben durven doen, of beter, wat diezelfde mannen u verplichten te doen, welke uwe ongelukkige en brave moeder in het ongeluk stortten. Zij die u oprecht beminnen, zullen bedroefd zijn wanneer zij zien, dat er van uwen naam een vaandel van verwoesting ge maakt wordt, en gij zelve, wanneer gij uw geweten zult raad plegen, zult afgeschrikt wórden bij de gedachte dat gij, afstam meling van het geslacht van Lodewijk XVI, dat gij onvrijwillig door uwe dekreten, het verachtelijk ras zijner beulen weêr hebt in de herinnering do:n komen. Als koning en als opjierhoold onzer familie in Spanje, moet ik u verwittigen dat ge duor zulk een gedrag uwen naam bevlekt en Spanje onteert. Zij' die u dergelijke misdaden aanranden, terwijl zij u vruchteloos op de zegepraal doen hopen, bedriegen u op ecno ellendige wij ie. Het is niet door zulke middels dat men zich van ons ontmaak'. Uw gedrag zal langs alle kanten Carlisten doen oprijzen, zooals eertijds het bloed der martelaars, dat over de aarde verspreid werd, daaruit nieuwe kristenen deed opstaan. Die ellendige raadgevers kennen Spanje niet. Ileeft men wel ooit de Spanjaards door den schrik zien behcerseht worden De vreemde prins, welke een stond voor u den troon heeft bekleed, die voor mij bestemd is, dreef de onwetendheid aangaande ons nationaal karakter zoo verre niet. Neen, in geen burgeroorlog of oorlog tegen den vreemde, is er ee voorbeeld van zulk eene wreedheid te vinden. Gij zelf zouc't dit schouwspel niet zonder afgrijzen kunnen nazien. Duizende familiën op eene barbaarsche wijze uit hare haard steden verjaagd moeders die hare kleine kinderen met gewonde voelen pijnlijk over de velden zien voortslepen en hen misschien uwen naam leeren vervloeken; ouderlingen, zieken, weerlooze ongelukkigen komen bier eene schuilplaats afsmeeken en het stuk brood vragen, dat hun door die mannen is ontrukt. Indien de staat van koning cener partij, u dergelijke wreedhe den opgelegd, beklaag ik u van ganscher harte. Ik, die gekomen ben om koning van al de Spanjaards te zijn, laat uwe partijgan gers gerust leven op mijn grondgebied, onder de bescherming der afgemecne wet. Waarom dreigt gij mij naar den weg der haast geraakt. weerwraak Herinner u ten minste dat gij Spanjaard zijt, en denk, zoo dat gij kunt dat het in uwen naam is dat meri den dief stal, de brandstichting en de plundering heeft gedekrcleerd van het dierbaar vaderland, wiens onderscheidend karakter is,steeds tegenstand te bieden aan alle verdrukking. Alfonso, in 't midden van den rook dér veldslagen en aan het hoofd van een vrij volk dat met mij vecht voor den roem van Spanje, voor zijne vrijheden, voor de godsdienst en voor mijn recht, heb ik een vast vertrouwen in mijne zegepraal, want het is onmogelijk dat Spanje ten onderga, onder toevallige gouverne menten, en dc heldenmoed van zoo veel Spanjaards, welke voor mij strijden, is mij een onderpand der overwinning. Wat er moge gebeuren, ik zal altijd de voldoening hebben mijnen plicht volbracht te hebben. Doch wat zal er aan u gebeu ren indien gij, na mijne vermaningen te hebben gehoord, de oogen niet opent voor het licht en dc stem van uw geweten en der vaderlandsliefde niet aanhoort? Denk aan God die ons alleen zal oordcelén denk aan uwen naam die in de geschiedenis zal geboekt worden; denk aan het vaderland dat ons allen tot moeder versterkt. Ca/los. Dc graanoogst is in de omstreken van Parijs sedert twee dagen begonnen. De opbrengst zal een derde grooter zijn dan verleden jaar. Er is te Milanon een proces opgeroepen van eene bende struikroovers, ten minste 23 man sterk, 't Proces gaat drie maan den dieren. Op de groote milutaire revue van d'ander week te Brussel, hebben dc jongens veel geleden van G ure 's morgonds onder de wapens tot 3 ure namiddagen dan marsch förgëe naar de verschillige steden, waar ze gcblilleteerd werden. Men zegt dat verscheidene soldaten van hitteen vermoeienis gevallen zijn. De hecren Doctors hebben bestatigd dat op Goos^ens, wiens lijk d'ander week uit de vaart is gevischl, geenc misdaad was ge pleegd. Brigadier Salve, beschuldigd van moordpoging op den Burgemeester van Wareghem, is vrijgesproken. 'tHeeft maandag te Gent gebrand, op den Dendermomlschen steenweg, bij Mr Hendrickx, koopman in werk-en \lasdechcts. Van 's middags tot l ure 's avonds hebben de brandspuiten moeten werken een werkman, op een muur geklommen om te blusschen is met dien muur omver gevallen en erg gekwetst. Het lot van 23,000 fr. der Gentscbc loting, in aktiën, is gevallen aan Natalie Predhon, een brave dienstmeid dier stad. Er is teBi ussel een bende jonge dieven gepakt de oudste was maar 18 jaar. Ze zijn naar een korrekti'ehuis gestuurd. Er moeten te Brussel veel ouders zijn die d'opvoeding hunner kinde ren negliiiceren en wat komt er dan af? affronten met hoopen Het is ten onrechte dat men het gerucht verspreid heeft over eene reis welke Z. E. de kardinaal, aartsbisschop van Mechelen, naar Kneusnach zou doen. Hier is nooit qneste van ge weest. Dc Gazette .van Bergen, meldt dat de barakspelers le Hornu, gepoogd hebben twee meisjes van 7 jaar, die naar school gingen, op te lichten, om ze bij hunnen troep te'voégen. De meisjes waren reeds in den wagen geplaatst, toen werklie den op het geroep der kinderen toegesneld, ze hebben bevrijd en naar hare ouders terug gebracht. Een vierjarig kind is zondag te Wcvelgem verloren ge raakt. Denkelijk zal hel dien dag zijne ouders vergezeld hebben I naar het aloude volksfeest, te Kortrijk gevierd ter gedachtenisse van den Sporenslag, en Potje Mutjdulena, geheeten. liet kindje is thans bij eencn ingezetene van Wevelgem, waar het door de ouders kan afgehaald worden. Het gewichtig rechtsgeding over het testament van wijlen den heer Ridder Stroo, die nu alreeds twee en halfjaren overle den is, is voor het hoog Verbrekingshof te Brussel neergelegd. De uitgesiolene erfgenamen der vaderlijke zijde houden zich niet te vreden met de twee vonnissen, welke hun toegepast werden door de rechtbank van eersten aanleg ie Gent, en door het hot van be roep derzelfde stad. De reddingswerken tot hot ophalen van den verongelukten werkman, De Keyzer, welke verleden woensdag, in eenen put te Boitsforl, ten gevolge eener instorting, bedolven werd, zijn on verpoosd voortgezel lot verleden zondag nanoen, wanneer men bet heeft moeten laten varen, aangezien hel gevaar, dat het gra ven in de mijn, die gedurig instorjte, veroorzaakte. Men denkt dat men een huis zal moeten afbreken alvorens den werkman te kunnen bereiken.

De Werkman | 1875 | | pagina 2