BiiiliEHiiSiilWi Niemand weet een anders last. Builenlanilscli JX1EU WS. De H. Vader Pi us IX blijft goed van gezondheid en omvangt dagelijks talrijke personen. BULLET1JN DER VERVOLGING. De uitlevering van M. Sigl, opsteller van het Vaferland an Munclien, is een der talrijke feiten welke den invloed bewijzen dien M. von Bismark op het oostenrijksch ministerie uitoefent. Men heeft reeds kunnen bemerken dat geen enkele der klooster- orders, welke uit Pruisen verjaagd zijn, eene schuilplaats in Oos tenrijk is gaan zoeken. Alleen eenige dagen geleden, was een priester, M. Kamradcck, die veroordeeld was lol 15 dagen gevan genis door de rechtbank van Ralibor, op oosteni'ijkscli grondge bied gevlucht. De ïcchtbanken van dit land hebben hem verzocht zijne strafte gaan onderstaan, waarop M. Kamradeck in Pruisen is teruggekeerd en zich heeft laten aanhouden. Ziehier voor het verloop van eenige dagen, de treurige lijst der veroordeelingen en uitdrijvingen, uitgesproken door de pruisi-che overheden. Priester Rzehulka, van Polnichowitz, provincie Posen, 10 da gen gevangenis; onderpastoor Platzeck, van Faikowitz, 4 weken derzelfde straf, wegens opstand tegen de wet; priester Weyrath, van Phalzel, nabij Trier, bevel om het land te verlaten;.priester Rossochowilz, van Hulman in Silezië, verbanning naar een ander deel der provincie. De opsteller der Weser-Zeitung, M. Duchtin- ger, is veroordeeld tot 3 maanden gevangenis wegens beknibbe ling der willekeurige daden van de vertegenwoordigers der over heid; M. Kosioleck, gewezen opsteller der Germania, onlangs bij verstek veroordeeld tot 3 jaar en 8 maanden gevangenis, is nog maals bij verstek tot 6-maanden dcrzelfde straf veroordeeld, voor drukpers overtreding: M. Dr Lanckmann, priester, heeft verbod ontvangen bijzondere lessen te geven; welk verbod strijdt- legen art. 24 der grondwet, waarbij vrijheid van onderwijs wordt toegestaan aan alwie zijne bekwaamheid heef: bewezen. Men heeft nog een nieuw middel tot vervolging uitgedacht, namelijk de aanranding van het geheim der biecht. Tc Ebersdorf werd de priester Richter voor den in- struktierechter geroepen, ouder beschuldiging in de biecht aan gehitst te hebben tot ongehoorzaamheid aan de wetten rakende don godsdienst. Te Beuthen werd de pastoor eveneens voor de justicie geroepen, onder beschuldiging de kinderen in den biecht stoel aangeraden te hebben zich van-het oud-katbolicism verwij derd te houden; hij werd insgelijks vervolgd om gepoogd te heb ben de openbare.rust te stooren.. Olsohoon al deze beschuldigingen, slechts op eenvoudige ver moedens berusten,, aarzelt men niet de lyra-nniekste maatregels te nemen-. De opsteller van een dagblad van Berlijn werd eenigen tijd geleden veroordeeld tot veertien-dag jn gevangenis, voor een ar tikel waarin het bestaan van God werd aangerand ennog onlangs werd M. Cheifitz veroordeeld, te Wiesbaden, tot zeven maan de ir gevangenis wegens beleediging van M. von Bismarck. Voor de prüissische rechtbanken is M. von Bismarck dus veertienmaal grooter dan God-. Moedermoord. Verleden woensdag is de gemeente Plélc departement der Cotes-du-Nord, het tooneel van ecne onmensche- lijke daad geweest. Zekere Herry, welke den arm is afgezet, ten gevolge eenor'wonde bekomen in den laatsten oorlog, gedeko- reerd melde militaire medalieen door den Staal gepensionneerd; woonde bij zijne ouders in voormelde gemeente. Sedert eenigen tijd gaf hij zich aan den rb-ank over en was den schrik der streek geworden. Zijne moeder vooral was hel slachtoffer zijner woeste daden. Toen hij woensdag, in den namiddag, te huis kwam vond hij de arme vrouw alleen en zonder dat- iels daartoe aanleiding gaf, sprong hij op zijne moeder, wierp haar ten grondeen verplet terde haar het hoofd met zijne voeten. Eene- buurvrouw kwam toegcloopen en stelde een einde aan dit vrccselijk loonoei. De moordenaar werd onmiddellijk door de inwoners van PIélo aangehouden- en aan de gendarmen overgeleverd. Zijne onbe schaamde houding was walgelijk om aati te-zien. Het'ongelukkig slachtoffer van den-moedermoord bevond zich in een erbarmclij- ken toestand. Geheel het hoofd was verbrijzeld, het aangezicht verscheurd en met bloed bevlekt. Er beslaat; geene hoop haar in het leven ie behouden-: In Engeland is een katoenspinnerij afgebrand van 2 millioen en half waarde. 300 vrouwen diecr werkten, konden slechts met veel moeite ontsnappen-.- D'Hollanders Ieeren ons hoe wij den zondag moeten vieren. Ken-Belgisch Muziek ging overlest naar Holland, langs Terneusen, waar 't juist 's zondags moest passeeren, en werd door den Bur gemeester dier stad'vcrzocht om niet al spelende binnen to komen' om den Dienst der Katholieken en der Proiestaniscben niet te stooren. In de Protcslantsche landen is de zondagviering door de Wet geboden, omdat de Religie er door den Slaat wordt be schermd. Er is in Holland, te Dirksland, een heele familie van twalf- personen vergiftigd door 't eten van oud gekapt vlccsch, waarin schimmel was gekomen. Gelukhiglijk zijn allen ervan hersteld. In Rusland werd over eenige jaren een man van moord be schuldigd en veroordeeld tot 15 jaar rasphuis.Thans is zijne volle onschuld gebleken en heeft men hem in vrijheid gesteld. Te Dundee, in Engeland, was eene loonvermindering aange kondigd, waardoor 12,000 katoenspinners aanstonds hun werk lieten staan. Spanje. Nu schrijven de Carlislen dat z'nan de wmste liggen; d'Alfonsisten zijn moeten achteruit trekken en hebben op hnunen doortocht, vele huizen in brandgesleken; de boeren zaten er achter; men verwacht een groote veldslag aan de oevers van de Ter, nabij Alpena. D'Alfonsisten schrijven dal Dorregaray geklopt is te Nargo en dat de Carlisten de stad Viane hebben moeten verlaten. D'Alfonsisten moeten hunne winst vergrooten, want hunne aktiün niet geklommen zijn. Het schoon werk van den E. II. Scheerlinck, over hel Vlaam- sche Lourdes, een boek van rond de 400 bladzijden, is versche den en te koop bij alle boekhandelaars; na ecne aandachtige lezing, zullen wij er ons gedacht van zeggeu. Eea verschrikkelijk ongeluk is zaturdag namiddag gebeurd in de fabriek van M. Zurce, vellenverwer, Roodelijvekensslraat, te Gent. Een werkman, Jan De Cock, oud 21 jaar, willende een afgeschoten riem op de katrol terug plaatsen, zonder de machien stil te leggen, werd door de tandwielen gevat en den rechterarm verbrijzeld en gedeeltelijk van het lichaam gerukt. Het slachtoffer is naar de Bijloke gedragen. In de polders is men tegenwoordig aan het inzamelen van de gerst. Toekomende week komt liet snijden der tarwe aan de beurt, en daarna volgt de haver. De haver is zeer bekomende regen heeft deze vrucht in het bijzonder opgeknapt. Het goede weder bevoordeelt niet alleen den oogst, het oefent ook eenen heilzamen invloed op sommige vruchten uil. De regen had de aardappels de gewone ziekte aangezet, en die dreigde ook hier uitbreiding te nemen, toen de drooge luchtgesteltenis de aardap pelen als op eens rijpte. Aldus is de ziekte bepaald tot den stam cn liet loof, terwijl de vrucht onbesmet is gebleven. Verleden dinsdag vertrok eene lokomotief in vollen stoom uit dc statie van Avernaile Beauduin, welke doordronken perso nen- bestuurd werdop de hoogte van liet dorp W'amont stiel de lokomotief op een ballasltreindoch gelukkig konden de werklie den van den trein in tijds de vlucht nemen. De acht waggons van den trein werden verbrijzeld, even als de machien. De schade wordt geraamd op 15,000 fr. Er is een prijskamp geopend voor een plan van 't nieuw Stadhuis te St. Nikolaas. Dit van den heer P. Van Kerkhove te Gent, bekwam de algemeene goedkeuring. Het bestek klimt maar tót 233,876 fr. 83 c. Er is te Brussel op de markt nieuwe rogge geweestze zag er heel goed uit. Men zegt ook dal de tarwe zeer voldoen zal zijn. Des le beter! Als de aardappeloogst nu maar zonder mal heuren voortgaat ZekereBurbure,schilder van Brussel,te Blankenberg zijnde, heeft eenen Waal; Crets genoemd, drij revolverscheulen in 't lijf gejaagd, omdat Crets onbeleefd was geweest jegens een dame zijner compagnie... 't Gaat verre! Burbure zit vast. Twee lóopers van duiven,, te Gent die voer eenen kamp strijd op post stonden, kregen zondag namiddag ruzie in bet: Prinsenhof. Een dezer-,, nauwelijks 13 jaar oud, gaf aan zijnen tegenstrever eene steek in den buik, die zijn leven in gevaar- brengt. De gekwetste is naar de Bijloke gedragen, en de dader aange houden, en ter beschikking van- den prokureur des kouings ge steld. Vrijdag van d'andcr Week' ontstond t'Oudenaarde twist-in eene herberg, tnsschen den baas, Passage en de soldaat Van der Strale, van Éijne, in verlof. De baas word tegen den grond gesla gen, de soldaat drukte den knie opzijn borst en liet ïiem dan los. Passage*stond-recht, ging in d'ander kamer en viel daar dood. Als moordenaar werd de soldaat aangehouden; doch uit de lijk schouwing bleek dat bet-slachtoffer van eene hartziekte is gestor ven.

De Werkman | 1875 | | pagina 2