Verschijnt alle Vrijdagen. $5 De Werkman Spreekkamerken. 't Port voor Holland is 5 cen'iemen ergo 't ab. 4,50 'sjaars. Dappere vriend W. te Opd. Ja. na den oogst. M. J. B. te G. Alles was juist en ontvangen. Hartelijk gegroet. Ik boor dat vele menschen nog al van de muggen geplaagd worden. Men brande daaif voor 's avonds, de vensters open zijnde, grof emballagepapiereenen lindentak in de ka mer liangen is ook goed. Ziet.dit stel ik voor oen wet, Menschen, houdt uw zieltjeus net Ammoniac is zeer goed, voor nitwendi; gebruik, als men door insekten gest. ken ol geheten is. Studenl, ge moet eens de oplossingen, ko men keuren, er zjjn er vele, en djanters aar dige gekomen. Breng den vriend van Pittem meé. Ik groet u. 3" JAAR. N" 147. 13 AUG- 1875. Markten. HOP. Geene verandering. Van alle kanten, goede berichten. GRANEN. Den 10, was er opslag te Londen en te Antwerpen, voor de tarwe; rogge, zonder verandering. Te Keulen was dtarwemarkt flauwer. T' ANTWERPEN geldt do inlandsche ta -wen bloem, beste soort, 34,00 a 36,00fr. d l00 kilo. PK1JS: In Met de 't bareel of winkels 5 HYTIEMFV iiosl of te huis gebracht'J.5Ö 's jaar». Vooraf betaalbaar. Al wat ïaor DE WERKMAN bestemd is, moet vracMvrij gezonden worden aan P Daens, opsteller, Molenstraat 72. Ierland. O'Connell. Op deze dagen viert Ierland den 100,l,° verjaardag der geboorte van O'Connell, zijnen grootsten Man, zijnen Verlosser. Het ongelukkig Ierland lag verstooten, verdrukt, verpletterdnergens vond het hoop of troost en 't liet zijn bebloed en berimpeld hoofd moedeloos naar den grond hangen. Van moedeloosheid komt ondeugd, en vele dappere Ieren stieten oen naar wraakgehuil uit met den genever bevochtigden mond. Toen stond O'Connell op en richtte zich tot de arme zonen van zijn verdrukt Vaderland. Door 't recht naar (lc vrijheid, was zijne leus; geen geweld ge nootschappen gevormd in alle steden en vlekken, geprotesteerd en niet opge houden. En men zag den grooten Man Ierland doorloopen, meetingen houden, asso ciation inrichten, binnen en buiten het land de zaak van Ierland pleiten. Volgons de dwangwet, sedert de 16* eeuw ingevoerd, mocht de katholiek geen deel maken van de Kamer, of hij moest zijn Geloof afzweren. Ierland was niet vertegenwoordigd. O'Connell liet zich voordragen en werd gekozen hij trok naar de Kamer, de eerste katholiek sedert *200jaareene eerste, eene tweede maal werd zijne kiozing verbroken; hij hield aan en de volkswil zegepraalde. Nu was een schakel der slavenketen gebroken en de andere volgdenEnge land moest toegeven, maar keerde zijne wraak tegen den braven O'Connell, die in 't gevang werd geworpen, en de bitterheden van den tegenspoed leerde kennen. Ondertusschen ging de strijd voort: Engeland gaf toe en Ierland herkreeg het recht der vrije volkeren. In zijn ouden dag wilde O'Connell naar Rome, bij den Vertegenwoordiger der ware vrijheid, bij Pius IX den zegen gaan vragen. Hem werd eene feeste lijke ontvangst bereid, maar onderwege stierf hij, uitgeput van krachten. Zijn hart alleen kwam te Rome toe, waar Pius IX het ontving, en tevens den zoon van O'Connell in darmen drukte. En heden is 't in Ierland feest voor dien Volksvriend. 40 Bisschoppen zijn in de Hoofdstad Dublin, en 250,000 vreem delingen. Er zal feest zijn in de kerken, feest op straat: het katholiek bloed zal koken, de katholieke harten zullen opspringen en tot God, den redder der volkeren, hun dankbetuig sturen. Leeren wij uit Ierland, moed in den tegenspoed, getrouwheid aan Geloof en Vaderland; de Waarheid koiut immer bovendie wel doet, moet niet vreezen. Keizer W'ilhem en Bismarck. Wilhem. Klodden in mijn land, zeg ik Bismarck. In vette landen, zwaren weg, Sire't is een moeielijk werk- de katholieken dempen Wilhem. Een werk waaronder ik bezwijken zal. Bismarck. Neen, neen, gij zult triomfeeren. Willem. ?ilaak mij wijs dat mijn broek 'ne peperzak is. Hoe is Napoleon gevaren? en zijn menonkel neen,'k mocht nooit den Paus tegengewerkt hebben. Bismarck. D' eenheid van Duitschland vroeg het. IV. Maakt da? kinderen wijs, maar geenen mensch van 78 jaar, gelijk ik, van octóber al; eenheid!!! is er ooit in Duitschland meer tweedracht geweest? Mijn volk hangt aaneen gelijk keien z' is naar de knoppen, ons eenheid in 1815 was er eenheid, als allen tegen den dwingeland Napoleon opstonden; maar, dat ze nu moesten opslaan, 't zou tegen mij zijn. B. Ge zijt toch keizer. W. 'K ben liever meesier in een gerust rattekot ais keizer in een land als't mijne en terteufel, t verergert: hoe meer geestelijken wij vastzeilen, hoe meur 'i katholiek vólk zich tooal. B. 'K zou streng zijn. W. Strenge meesters regceren niet lang. Die van den Paus eet, sterft ervan.... Ware ik gerust in mijn Pruisen gebleven! Wat heb ik met mijnen oorlog gewonnen B. 5 milliards en twee Provinciën. W. De milliards zijn o p. op, en de twee Provinciën hebben wij vast gelijk 'ne paling bij den steert. Pruisen zal die provinciën niet houden en moest ik daarom al dit bloed doen vergieten.... Bismarck, 'k en kan's nachts niet slapen, man van d' eeuwige klachten der moeders, weduwen en wee- zen.... B. G' hebt toch een groote macht buiten 't land. W. Hoelang zal't duren laat Carlos in Spanje boven komen, en dat zal hij. 'k vrees 't! dan ben ik daar den hond in 't kegelspel. Van Belgenlaud en Holland mag ik niet sprekenze kennen er mijuen numero. Engeland veracht my. B. G' hebt Rusland en Italië W. Rusland zou mij op de duimen helpen klopj e i en Italië is een arme luis op den kam... 't Is den hond gevlooidEllendeEon arme bruiloft waar 'l brood on'.breekt B. Keizer zijn en alzoo klagen W. Het hert van'no mensch verandert niet; 'k wed dat'nen armen boer geruster en gelukkige is dan ikKou ik alles herdoen kou ik Maar 't is te laat gefloien als de vogel weg is.... Ge zult nog spelekes zien met mijn land.... Bismarck, 'k heb van den nacht gedroomd. -- Droomen is bedrog. W. Ik zag daar op eenhoerenprochie, ineen hooggelegen huis 'ne kalkoen zitten. II. Oei'ne kalkoen W. Ja, 'ne schoonen kalkoen, blinkende van vetheid't was de glorie en d'hoop van den meesterhij ging er alle dagen naar zien, en stond er voor te dichten hoe dit beestje gedood werd, in den pol gesteken, aan de vrienden voorgesteld, begoten en bezongen, linckx en rechts van alle kanten. 'I Meissen gaf alle dagen bollekes aan den kalkoen en wat gebeurt er zekere dag koinl do brave man zienzijn kalkoen is weg, 'l kot let-g.

De Werkman | 1875 | | pagina 1