En houdt den tijd voor u vergaan, D. En verder? W. Niemand heeft er nog ooit hooren van spreken. B. En was besluit dir darauf W. Die kalkoen is onze zegepraalwij maken er onze glorie op en liy zal ons onlnomen-winden. B. Was de droom daarmee uit! W. Dan zag ik 'nen ouden menscli in rouwkleederen en d'oogen vol tra nen, omringd van 't klein volk, dat beefde en bad. Eensklaps komt er 'nen En gel, hij droogt de tranen vim dien ouderling af. omhangt hem inet féestkleedö- ron een oneindig vreugdegejuich staat onder 't volk op; die ouderling klimt hoog, hoog, nog hooger: Hij /.iet overal rond on ontwaart geen vijanden meer. B. En die Ouderling? W. Ik herkende hem, was PIUS IX! Muilenlandsch NIEUWS, Garlistiscbe Telegrams. Ziehier welke telegrams wij- uit Hendaye ontvangen hebben, onder dato 9 augusti Don .Carlos beeft de muntfabriek te Ouale bezocht en vertrok daarop naar Na var ra. De vijandelijke kolom vanViano is naar Mandaria teruggekeerd, na vooreerst de buizen te hebben in asch gelegd. Het garnizoen van lrun beeft een dertigtal wooningen in den omtrek^afgebrand. De aanvoerder der Cabrerislen werd gedood, tien zijner mannen zijn gekwetst. Talrijke verjaagde carlislische familiön zijn bier aangekomen. Seo de Urgell. Men schrijft uit het alfonsistisch kamp van Seo de Urgell, onder dato 4 augusti, aan bet franseh dagblad le Iioussilon Ik heb in uw blad een telegram gelezen welke meldt dat de alfonsisten verschillende posten op de Carlisten veroverd hebben. Dit ware zeer voldoende voor ons indien het waar was, maar ongelukkig-voor ons leger is die lijding volkomen valscfn Zeker is bet dal wij driemaal achtereenden berg, genaamd Corps, heb ben aangerand, waarachter de Carlisten verschanst zijn, doch wij zijn telkens teruggeslagen en de laatste maal hadden wij zeventig man buiten gevecht. Hel fortSolsonna is insgelijks beschoten ge weest en heelt eenige schade geleden wij zouden het misschien veroverd hebben indien de Car-listen. zicli niet als leeuwen had den verweerd'. Dewijl de tonen'tegen: bommen bestand zijn, ver bergen' de' Carlisten' zich' gedurende bet bombardement en wij verspillen slechts nutteloos onzen krijgsvoorraad. Op bet oogen- blik dat wy ons hel minst er aan' verwachten, ontvangen wij een kanonvuur dat- ons verplicht terug te trokken en waardoor soms velen onzer mannen' gedood worden. Op 27 der verleden maand had men' boslolen de steencn brug te vernielen welke de stad met de tonen in gemeenschap brengt deze onderneming was gevaarlijk en heelt eea slechten uitval ge- bad. De genie-officier, v gelast met deze operatie, vertrokken met twee muilezels,, waarvan een met dynamiet geladen was, toen een Carlistisehe voorpost langs-den anderen kant der brug geplaatst een vuur opende dat ben dwongterugte keeren; drie gevangenen,- twee dooden en de twee muilezels bleven in handen der Carlisten. Eenige dagen gelodcn is eene Garlistiscbe kolom in de forten getreden, heefl in den nacht de schildwacht van: den post van Anserall verrast, twee soldateir gedood en twaalf krijgsgevangen genomen. Wij. zijn gelukkig dat Frankrijk den doortoolit der konvoois voor ons leger toelaat, anders zouden wij ons in eene wanhopige positie bevinden.. Men verzekert dat Martinez Campos de position welke hij weuschl te bezitten voor goud heeft willen koopen, maar dat de Carlisten zijne voorstellen hebben verworpen on meer dan ooit voornemens zijn zich lot bet uiterste te verdedigen. X,...,-Luitenant inliet alfonsistisch loger. Er hebben vreeselijke overstroomingen plaats iu de noord westelijke provinciën van Indië. Erzijn talrijke woningen vernield en de vrees dat vele lieden het slachtoffer der overstroomingen zullen geworden zijn, is niet overdreven. Verledene week was M. Bernard, een rijk grondeigenaar van A'rgenteuil, op do Seine in een zeilbootje gaan varen, verge zeld door'zijne vrouw on- zijne twee kinderen. Nauwelijks was liet lichte vaartuig in het midden der rivier of een rukwind blies in bet zeil, dat onbehendig bestierd werd en was alzoo de oor zaak dat het booije omkantelde. De vier persoonen, welke zich aan boord bevonden, werden in de rivier geworpen. Aanstonds kwamen de schippers welke zich in de nabijheid be vonden ter hulp, en gelukten erin M. Bernard en zijne vrouw le redden. Hunne pogingen waren echter vruchteloos voor wat de twee kinderen belrot na lang zoeken werden slechts de lijkjes dezer laatslcn boven water gehaald. De wanhoop der ouders was onbeschrijflijk. Een priester vermoord. Het dagblad Nuoca Torino meldt dat in den avond van 28 Juli. booswichten binnengedrongen zijn bij een 80 jarigen priester, de eerw. heer J. B. Fenoglio, aarts priester van Salinto, nabij Mondovi in Italië. Deze ellendelingen, welke wisten dat de geestelijke niemand bij zich had dan eene oude doove meid, hebben den ouderling gebonden en den mond gestopt, en al zijne meubelen doorzocht! in de hoop er geld in le' vinden. Zich te leur gesteld ziende, hebben zij den armen pries ter zooveel slagen toegebracht dat deze er onder bezweken is.- Het gerecht doet onderzoek, doch tot hiertoe heelt men de daders van dit schelmstuk nog niet ontdekt, Dijnsdag trok Herdersem door Aalst, naar het Kapelleken- tcr-Muren, langs de Hoogevesten. De brave bewoners dier volks wijk hadden groot spijt van dit niet geweten te hebben ze zou den zekerlijk hunne straat nettekes hebben opgckuischt en zand gestrooid want daar leeft nog den ouden, voorvaderlijken eer bied voor alles wat godsdienstig is. Een treffelijke vrome uit de gebuurte, Fr. Smet, landbouwer te Hamrae, was verleden zondag op gank om de hoogmis te gaan bijwonen. Aan het eerste buis'des dorps voelt hij zich ongemakkelijk, zijgt ter aarde en sterft schie lijk. Smet scheen sedert eenigen tijd van eeneongeneesbarekwaal aangedaan le zijn. Zniurdag avond is de bliksem te Ninovè in 't huis van M. Ch. Van Stecnberghe gedrongen langs de schouw, heelt tot beneden toe het huis doorloopen, zonder merkelijke schade, maar tot grooten schrik der bewoners. In de keuken was de meid met het kind;, de bliksem vloog tusschen beide, zonder iemand te hin deren.; Tzou op honderd keeren, geen tien keeren lukken. Er worden te Brussel, met volle manden, slechte schriften en boeken ouder't volk gestrooid.... Ouders, past op! en gij, weldenkende menschen, bevecht die slechte rondleuring door't verspreiden van goede boeken en goede schriftenEen glas water zijnen naasten gegeven, zal niet onbeloond blijven; en als men de zie! voedt, door'l geven, 't verspreiden, 't verkoopen van goede schriften en gazelten, hoe verdienstigzal dit werk niet zijn, 'k vraag 't u eens?.... Wezen wij ieverig; de tijd vliegt, ons leven gaat weg, morgen misschien is de tijd van verdienen uit voor ons. Mej. Isabella Sterckx. laatste zuster, van wijlen Z. Em. do kardinaal Sterckx, is te Brussel godvruchtig overleden, in den ouderdom van 84 jaren en 6 maanden. Ze gaan nu te Brussel spaansche stieren doen vechten met toreadors of personen die zich in die wreede tooneelen oefenen.... Och, zijn de menschen niet al wreed genoeg? Er is geene week ol men heeft te Gent en te Brussel onge lukken te betreuren door den tramweg personen die overreden worden of die, er opspringende, struikelen. De beer advokant Leger, van Gent, die de Justicie inlichtin gen had bezorgd over de plichligen van den Sinxenslag en daar om was aangeklaagd is vrijgesproken. De slokslagers zouden in 't vervolg carlc-blanche willen hebben maar, 't is hun misvallen Twee kerels stolen zaterdag namiddag 8 brooden uit een bakkerskarkc dat een oogenblik alleen stond op den hoek der Minderbroedersrui en 't Klapdorpte Antwerpen. De dieven vlucht ten met hunnen buit in de richting der Kocpoortstraat, op kor ten afstand door de policie achtervolgd. In de Moriaanslraat lie- ton ze de brooden achter om harder te kunnen loopen. De policie nogtans gelukt&erin ecnen der brooddieven te vallen. De andere loopt nog. Donderdag nanoen der v. w. rond 5 ure, had eene ver schrikkelijke ramp plaats in de koolmijn Patience et Ucaujoncte Ans. Vier werklieden arbeidden in eene oude verlaten groef, al waar herstellingswerken moesten gedaan worden en waartoe men eene stellagie had opgericht die zich op eene hoogte van ongeveer 50 meters van den grond" der groot bevond. Een der werklieden was naar boven gekomen, ten einde ecnig gereed schap te halen doch nauwelijks had l ij zijne makkers verlaten of de stelling stortte door elkander en de drie werklieden vielen uit gemelde boogie in het diepe der groef. Op den grond der groef bevond zich eene menigte slijk, zoodanig dat men tot nu toe de lijken der ongelukkige» niet heeft kunnen weervinden. Een hunner is getrouwd/een tweede moest zaterdag in het huwelijk treden. Die ramp heelt eenegroote opschudding veroor zaakt in den ganschen omtrek. Een brouwersgast van Boom viel dijnsdag t'Antwerpen van zijnen wagen errwérd met gebroken bil en arm opgenomen. Er is d'awfér week een mckanicien, van den spoorweg Eecloo, Tecrlinck, op zijne maebien stappende, schielijk overig deu.... Een vrouw en vier kinders, 't wilt iels zeggen

De Werkman | 1875 | | pagina 2