En houdt den tijd ltuiienlandsch NTËllfVS. In Duitschjand neemt'de verdrukking nog toe. Nu is de- bisschop,, die dienst doet voor den gevangen Mgr Ledochowski, uit het bis dom gebannen. Een rentenier M.' Keunen, is tot 9 maand kot veroordeeld om van Bismarck in eene vergadering, kwaad gezegd te hebben. Er gaat te Parijs eene katholieke*universiteit komen. Aken heeft dander week een vrceselijke stormbui onder staan; te midden van den dag werd het helledonker-en 't begon te hagelen. Op eene straat "zijn 1200 ruiten verhageld; men heeft hagelsleenen opgeraapt die 140 grammen wogen.- Kardinaal Manning, aartsbisschop vail Westminster heeft verleden dinsdag te Londen,, den eersten steen gelegd der kerk van Sint Bonifacius?. voor de in Londen verblijvende Duitschers. Het handschrift dat onder dèn steen is gelegd, zegt dal de oprich ting der'kerk-is begonnen in ongelukkige tijden van vervolging, toen de duitsche bisschoppen in de gevangenis- zuchtten en toen een kardinaal dei-IL Kerk, dè teekenszijner weerdigheid niet ken ontvangen, omdat het duitseh gouvernement hem in den kerker hield. Nadat de steen gelegdwas, hield kardinaal Manning- eene redevoering, waarin hij zegde dat hij dagelijks talrijke brieven ontving van duitsche priesters- en kloosterlingen, welke uit hun land verjaagd zijn, en in Engeland eene schuilplaats vragen. Voor' 0. L. Vr. Hemelvaart heeft een- der bijzonderste bloemverkoopers van Parijs 1800 bouquets verkocht, aan tien fr. 't stuk. Men rekent dat er in Parijs 000,000 fr. aan bloemen is uitgegeven. In Herzegowina is een deel dèr bevolking in oproer tegen den Turk die onbehendig en onbermhertig bestuurt. De oproer neemt toe. Misschien is er kas van rede. In Amerika boffen z'in geheel niet op-hunnen k'atoenoogst. In Frankrijk, te Rochefort, waren 14 personen per boot gaan varen; op 180 meters yan de kust is die boot vergaan vijf personen maar zijn kunnen gered worden. DLITSCHLAND. Prins Karei van Beijeren is dijnsöag van zijn peerd doodgevallen. Den aartsbisschop Ledochowski is bericht geworden dat zijne gevangenis den 3 februari 1876 zal eindigen; die brave, deugd zame man zal dus nog'neu heelen winter opgesloten zitten, ver van zijne Dioccsanen, omdat bij geen verrader der II. Kerk wil wor den. Er worden wéér 3 gazetliers vervolgd. SPANJE. De Alfonsisten hebben reeds 410 kanonscheuten op S.eo de Urgell gelost, maar ze zijn er nog niet in. De stad heelt reeds in brand gestaan. Drie generaals der Carlisten komen haar ter hulp. Dorregaray was zaturdag drie uren van die stad. De Carlisten beschieten de stadjes Hcrnani en San Sebastiani zij bieden sterken wederstand te Seo de Urgell.. De koordendansler Mis Victoria Sandersen reed 't Antwerpen met den Velocipede op dc koord. Bevreesd zijnde, had zij er een net doen onder spannen. Inderdaad zij viel van eene vrceselijke hoogte," bonsde van 't net weg en werd 20 voet buiten de om-, heining geworpen. Twee uren later was zij dood. Maandag is le Heldergemecn schrikkelijk ongeval gebeurd. De genaamde Jacoba D'haeseleer was in den namiddag op den hooischelf gegaan en in 'l afkomen der ladder misstappende, viel zij naar beneden juist op eene zeissen, waardoor zij eene diepe, doodelijke wonde ontving. De doctor, aanstonds geroepen, ver klaarde alle hoop verleen, en op dit oogenblik, 17 Oost, schrijft men ons, ligt deze deugdzame en alom geachte vrouw op haar uiterste.- Verleden vrijdag had de vrouw A. Froment, te Chastres bij Walcourt, hare drie kinderen alleen gelaten in eene kamer dei- bovenverdieping, -terwijl zij zich beneden met het huiswerk on ledig hield. Op' eens kwamen verscheidene personen haar ver wittigen dat er brand op de bovenverdieping was, want dat er een dikken rook. vergezeld van grooic vlammen uit de achter zijde van-het huis opsteeg. Vrouw Froment bleef bij die tijding als door lamheid getroffen staan de buren snelden naar boven openden de kamer waar de kleinen zich bevinden, doch het was aldaar als in een brandenden oven liet binnentreden was on mogelijk Men begon met het uitdooven van het vuur, bij middel der brandspuiten der statie van Berzce en weldra gelukte men er in de lijkjes der armen kleinen, gansch vcrkooldj en onkenbaar uit liet vuur te halen slechts een hunner had nogecnigen schijn van menschelijk aanzicht behouden. De oorzaak dezer verschrik kelijke ramp is onbekend doch men denkt dat de kinderen, in de kamer, fosfoorstokskens zullen gevonden en het vuur aan liet roor u vergaan, beddengoed gesteken hebben. De stoffelijke' schade is niet'z e: aanzienlijk. Dezer dagen heeft een1 metser, in'een dorp dér B'órinage, toen hij den vloer van een heden onbewoond huis opbrak, twee kindergeraamtén gevonden benevens een oud mes. De geraamten zijn die van kinderen van 8 of 9 jaren oud Men zegt dat dertig of veertig jaren geleden, in die gemeente twee kinderen verdwe nen zijn, zonder dat men nog e'enig spoor van hen heelt kunnen ontdekken en dat er destijds groote sommen werden-besteed aan -- het opzoeken hunner lijken. Eene vrouw van Oultre is dander week voor 't onweêr ach-- ter 'nen hoop hooi vluchtende, verdonderd. De handel slabakt te Gent. Men spreekt veel van-' faillieten. Groote fabriekeu hangen te huren. Een voerman bracht zaterdag avond zijn peerd op stal in de J afspanning, den Engel te Diest. Zondag morgend was liet dier 'ergens te vinden, en de voerman dacht dat het gestolen was. De policie werd verwittigd, en hoeken cri kanten werden doorzocht, i Eindelijk vond men het peerd in den...-kelder De genaamde Brouwers, metser, daalde maandag in eenen beerput, Korte Vlierstraat, te Antwerpen, ten einde dezelve na te zien.-Namvelijks-was de man sedert tenige oogenbiikken inden put of hij wel bezwijmd in dc diepte. De verpestende uitwaseming van den beer had de adembare lucht afgesneden. De ongelukkige heeft langer dan tien minuten in den put gelegen. Eene eerste poging om hem te redden mislukte, en toen hij. eindelijk werd boven gehaald, dacht men niet anders of hij was een lijk. Brou wers gaf niet bet minste teek en van leven meer. Verscheidene- personen, waaronder M. Genz, kapitein der gendarmerie, twee politieagenten, MM. Thielen en van Capellen, waren onmiddelijk toegesneld, en het is, dank aan de kennis en de poging van deze laatsten, dat men na eene halve uur aanhoudend werken, den man terug tot hel leven riep. Vruchteloos heeft men naar eenen geneesheer gewacht: Brouwers is naar het gasthuis gevoerd. Whebben vernomen dat de muggen wéér hunnen boer spelen, en waren bezig met remediën te zoeken, toen er ons i juist eene-gezonden werd uil Lededal is loffelijk als er iemand een remedie weet tegen d'-een of d'ander kwaal, hij late ze maar komen. Nu, van de muggen gehandeld: Men bestrijke, voor men zich ter rust begeeft, het voorhoofd met een weinig lovendelolie (bij al de apothekers verkrijgbaar en zeer goedkoop). Deze olie heefteen aangename en gezonde geur. Tor gelegenheid der prijsuitreiking aan de bekroondé leer lingen der Akademie van schoone kunsten le Dendermonde, werd de genaamde De Troch Augusle, deftige jongeling van Dcnder- mondeKeur, mei een der hoogste prijzen vereerd én de inwoners van het Keur zijn het eens om-hem een plechtig onthaal te berei- - den.Welverdiend. Men meldt ons-uit Méchclen lil den nacht van zaterdag tol zondag-laatstleden is door het omvallen eencr brandende pelrool- lamp, brand ontstaan, in het magazijn van ellegoederen, toehoo- rende aan M. Jan Baptist Koek, meestér-kleermaker. Sint-Katha- rinaslraat. De schade door dc ramp veroorzaakt wordt op 6300 fr.- berekend. Alles is verzekerd door de maatschappij l' Union liehjo voor 10,000 fr. Drie procession zijn zondag te Brussel uitgegaan, temidden van den diepsten eerbied. Zondag avond heeft te Gent, de genaamde L. De Lange, builen de Kortrijksche poort, vier messteken toegebracht aan M. P. De Keuckelare, een rijke eigenaar. Mftandag was een oude pater Jesu-iet, door de hitte; van Antwerpen naar Wilrijck gegaan; weer in de stad komende, werd hij onpasselijk en zette zich op straal neer; eenigc personen o. a. een werkman en een kanonnier, vroegen of zij. hem wilden hel pen. Hij zeide: ja, breng mij, in dat huis, bij den boekverkooper Sc-hoeppe eenige krawatten exploiteerden dit geval om te roe pen dolde man dronken was, de straatjongens en 't. slecht vrouw volk kwamen uilgeloopen en cr was vliegen? een cortëge achter den ziekelijken Pater geraakt. De Pater ging in een huis, maar de slechte bende bleef staan men deed een rijtuig komenPater Weemans stapte in; maar ziet, een kerel sprong naast den koet- si e.i en deed hem naar 'tpolicieburoel rijden.... Is 'nen braven mensch nu nog vvrij op straal?... Er loopt tegenwoordig een slechte soort. Wij vernemen dat de opening van dc seklic Dendermondc- Hamme, der nieuwe spoorweglijk van Dendermonde naar St- Nikolaas, voorloopig is vastgesteld, lussehen 1 en 18 september. Dit nieuws zal met voldoening vernomen worden, want overal wordt de exploitatie der nieuwe lijn, zoowel door de nijverheid als door partikulieren, met hel meeste ongeduld verwacht.

De Werkman | 1875 | | pagina 2