Wel, vrienden, als gii scl Buitenlandseh NIE V f f S. Eenige dagen geleden stierf te Washington; M. Thomas Florence, uitgever en hoofdredakteur der-Smn/ui/ Gazette. Florence was lange jaren een onderscheiden spiritualist, doch in zijne laatste levensjaren kwam hij op de gedachte, dat men toch in het katholiek geloof het meest gerust kan sterven, en liet daarom den ecrw. heer Bokel ontbieden, die hem door het II. Doopsel in onze kerk opnam. Eenige oogenblikken Voor zijnen dood zegde hij lot eenen boezemvriend*: Zoolang men gezond is, kan men onder godsdienstig opzicht allerlei dwaasheden aanhai ge i, doch op het sterfbed verdwijnen zij als eenen nevel, en slecnis de ou de Kerk heeft rust en vrede voor de scheidende ziel. Ik vrees den dood niet meer BuLüiTiJN nr.it VervolgingTe Munster, in Weslfalen, heeft men den pastoor Wolters en de onderpastoors Petrus en von Hoar, gedwongen de pastorij te verlaten. Te Siromberg, nabij Kreuznacli, hectt de pastoor Gcergen van de overheid verbod ont vangen liet godsdienstig onderwijs te geven. Artikel 24 der pruisische grondwet erkent aan elke godsdien-., stige gemeenschap lu t recht haren godsdienst te onderwijzen. De katholieke priesters, tot dit ambt aangesteld, hebben insgelijks dit recht; dus is het verbod aan den pastoor Gtcrgen gedaan, on- wettig. Te Doesburg is, op hooger bevel, de hoogere katholieke meis jesschool gesloten. Te Edenkoben, in het Palatinaut, zijn een ze ker getal personen tot cene boete van 15 marken veroordeeld, om geld verzameld te hebben, dat zij voornemens waren eenen priester, ter gelegenheid van zijn naamfeest, aan te bieden. De staat heeft de opbrengst der omhaling voor zich gehouden. liet herinneringfeest aan Sedan zal dit jaar weinig aanhangers vinden, ter oorzaak der algemeene ontevredenheid, welke voort spruit uit de godsdienstige verdrukking en den slechten toestand der koophandelszaken. Vele steden der Rijnprovincie en van Westfalen willen niet vieren; de protestantsche nijverhciJsstad Hamburg weigert alle deelneming aan het leest. Dinsdag is te Saffron Wald, Engeland, een afgrijselijken moord gepleegd. Twee vrouwen kregen twist omdat de zoon der ecne bier ging halen in cene herberg recht over die van de moeder der andere vrouw. Deze laatste, zekere vrouw Taylor, greep de tegenpartij van hare dochter bij de keel en bracht haar, bij middel van een grooten steen, een hevigen stag onder het oor toe. De getroffene viel ten gronde, en riep uilMijn Goden stierf ©ogenblikkelijk. T Is om aan de Turksche barbaarsche wreedheid, te ont snappen, dat de bewoners van Herzegowine in opstand zijn ge komen, zij hebben er een leven zonder hoop, een ellendig beslaan en zijn vast besloten voor de vrijheid te vechten of sterven, tot den laalsten man. Zeven voorname mannen van die streek, o. a. een kloosteroverste, hebben een manifest in dien zin rondgezon den, opdat de andere natiën weten zouden waarvan er kwestie is. De vrouw van Garibaldi, moeder van Manlio cn-Clelia Gari baldi, is te Caprera overleden. Dat kinderen door varkens, en ook enkele malen door groote roofvogels, zijn gedood, is bekend. Zeldzamer is het vol gende geval. Tc Corbcil plaagde een vierjarige knaap ecu haan. ilet dier vloog woedend tegen hem op. Hij viel, de haan pikte hem de oogen uit, en bracht hem in het aangezicht en den hals zulke diepe woiKen toe, dal hij drie uren later aan de gevolgen overleed. In de Sl- Gilleswijk te Londen is een treurig bestaan geëin digd. Daar vond de policie zaterdag avond cene zieltogende, die van de straat naar het policiebureel gebracht werd, waar zij bijna aanstonds bezweek. Hel onderzoek heeft bewezen dat die ongeluk kige Hcnriettc Burnett, dochter van eeifen rijken pachter, vier en twintig jaren geleden naar Londen werd gebracht door eenen verleider, die haar bijna onmiddelijk verliet; zij was maar zeven tien jaar Zij durfde niet naar huis keeren en geenc gemeenschap met hare familie zoeken. Nadat zij alles verkocht had wat zij be zat, won zij bitter haar brood met op de straat stekjes te verkoo- pen en nu en dan op de markt van Covenl-Garden erwten te pel len. Zij was op den duur lam geworden, en gedurende zes weken voor hare dood had ze geen bed gehad, zij sliep in gangen, of trappen of waar ze ook. plaats vond. Zondag 8 dagen geleden kreeg zij'van eene vriendin eené penny en half te leen, en men veronderstelt dat ze daarmede nog acht dagen, geleeli-heelt. De coroner, die hel onderzoek van het lijk bijwoonde, verklaarde dat dergelijke gevallen van ellende cene schande voor heiland zijn.. De .afslag op de granen te Marseille, (Frankrijk), veroor zaakt door de overgroote aankomsten, heeft op die markt groote *st of zoete reden drijft, verliezen veroorzaakt. Het is te vreezen dat legen het einde der maand nog andere handelshuizen het huis Dinner zullen volgen, dat zijne betalingen heeft gestaakt, met een te kort van 600,000 frank. Een 14jarige jongeling heeft te Amsterdam, met een ge weer, zijn eigen doodgeschoten. T Jónk goed zou die zaken moe^ ten laten staan. -- Een Geschenk. Dezer dagen bevond zich eene talrijke menigte in eene der spoorwegslatiën van Parijs, en wachtte er op het vertrek van eenen trein. Een heer, die er 40 jaren oud en zeer goedaardig uitzag, stond nevens eene eenvoudig maar net gekleeddc vrouw, die een klein kind op den arm hield. Mijnheer, zegde op ecus de viouw, wilt gij mij een dienst be wijzen? Ik heb in mijne haast een pakje vergelen, op eene bank in de groote zaal. Wees zoo goed mijne plaats te bewaren en mijn kind een weinig vast te houden, terwijl ik mijn pakje ga halen. Ik kom op het oogenblik terug. De 'goede mijnheer nam liet wichtje in de armen en wachtte; maar de moeder keerde niet terug. Al langer hoe meer ongerust wordende en vieezende den trein te missen, begaf hij zich einde lijk naar de groote zaal, ondervroeg de bedienden en vernam dat de vrouw door hem aangeduid zich haastig verwijderd had. Wat gedaan? De trein was op liet punt te vertrekken. Welnu, hetzij zoo,zegdehij tot de reizigers die zich vermaakten met zijne verlegenheid, ik zal het kind behouden. Ik zal het mijne vrouw als een geschenk aanbieden wij hebben geene kinderen; nu zul len wij er ook een hebben. En hij nam het wichtje meê op den trein. IJsland is weer getroffen door vulkanische uitberstingen. In een omtrek van 20 kilometers zijn al de woningen verwoest. Men verwacht zich nog aan meer verwoestingen. Dezer, dagen hadden te Schaarbeek (Brussel), veischeidene ongelukken plaats: Een werkman viel van het dak van een in op bouw zijnde huis en stierf eenige stonden daarna. Een werkman werd in eenen put, dien men bezig was met graven, op eene diepte van 6 meiers bedolven, toen men hem er uit haalde was hij nog slechts een lijk. In de statie was een werkman bezig met een kolenwaggon te lossen, toen een trein tegen den waggön bonsde.de werkman door den schok eraf wierp en hem het hoofd te pletten reed. De dood was oogenblikkelijk. Een ingenieur heefl eene ontdekking van het hoogste belang gedaan. Hij moest een stuk van grooten omvang bewerken, van zeer hard mengsel, en kon niets verrichten zelfs met de hardst getemperde gereedschappen. Dan kreeg hij het gedacht om de gereedschappen gestadig met petrool vochtig te houden, en de beitels drongen met gemak in de sLof, waarop zij vroeger bot werden. Nu er bij den machienbouw somtijds uiterst hard staal bewerkt wordt, is het niet van onpas de proef te vermelden. On getwijfeld zal het stelsel groote diensten bewijzen. De nieuwe standaard der Xaverianen van Ilerdersem is zon dag plechtig ingehaald en gewijd. Ondanks 't slecht wéér, waren de Genootschappen van Aalst, Erembodegem, Ilofstade, Wieze, Nieuwerkerken en Berlare opgekomen. De algemeene Overste van Oost-Vlaanderen, Pater Van der Stappen, deed eene roerende aanspraak, over onze plichten, als leden der strijdcndeKerk, over de uitmuntendheid der Genootschappen van Xaverius, goedgekeurd door God, door de Kerk en door Satan zelf, die er haat, woede en geweld legen opstuurt.... Eene gelegenheidskantate voor den standaard uitgevoerd en het Lof sloten dit Feest. 't Heeft zondag wreed gebrand, te Brussel, inde Ander- lechlstraat, waar 't juist kermis was, in eene meubelfabriek. Zes- ei;-Jertig werkbanken van meubelmakers met al 't gereedschap, zijn verbrander is slechts een gereedschapkotier gered, bene vens de paarden van M. Cliristiaens, de eigenaar der fabriek. Men kent de oorzaak niet. De Monileur desadjudications zegt, dat er te Brussel meer gebouwt wordt dan te Londen, te Weenen ofte Sl-Peleisburg en dal men vandaag te Brussel misschien meer bouwt dan te Parijs. Lauryssen, bakker te Antwerpen is tot 20 maanden gevang veroordeeld voor mishandelingen op zijn vrouw en andere'balda dige feiten. Hij is nog maar 24 jaar oud, dus niet lang.getrouwd. Pront huwelijk; 't zal waarschijnlijk gekoppeld zijn In de nacht vergaderingen; daar gaat liet vroeg getrouwd, vroeg berouwd Zondag trekt ons Volk naar Hal, voor 't welzijn van Kerk en Vaderland. Üen 6 October is 't Je aanbesteding, te Dendermonde, voor 't maken van eone verdedigingsdijk, links de Schelde, op Grcmbergen. Gescbat op GG,5Q0 fr.

De Werkman | 1875 | | pagina 2