MARKTPRIJZEN. bloedig, de andere driftig deze is moedig, gene vreesachtigsommigen zijn -vrolijk, anderen droefgeestig. Als die geaardheid nu slecht geleid is, wordt het drift. En wanneer moet die geaardheid geleid worden Van jongs al. Een kind is van nature afgunstig Pas is het eon jaar oud, of het begint to krijten om te hebben, wat het in de handen ziet van een ander kind. Vi-le ouders volgen het krijschende kind in en geven wat het verlangt. Zijne heb zucht is versterkt. Maar erger nog 't kind wordt ziek, en moet medecijnen innemen. Dit kost moeite, men dreigt /.elven ze af te nemen of ze aan een ander kind te geven. Het zieke kind neemt in, niet uit gehoorzaamheid, maar uit afgunst. Ofwel, oen kind bezeert zich aan eeno tafel of eenen stool. Het krijscht ge weldig Om het te stillen, slaat men de talel of den stoel, die uogtans gansch onschuldig zijn. Dat is d« kiem der wraakzucht in dat herteken zaaien. We zullen niet spreken, zegt het onderwijzersblad, van de rampzalige Ouders die do kleine guitenstreken hunner kinderen bewondoren en ben zri.s nieuwe deugnieterijen aanlceren en zich beroemen op hunne aardigheid. Zulke handelwijze roept wraali voor God, en meestal boeten die ongelukkigen bitter. Van de eerste kindschheid wordt, onwetend, veel voor 't kwaad gedaan, weinig voor 't goed der kinderen, om deze milddadig, behulpzaam, ioverig, opgeruimd te doen worden. Een kind wordt mildadig mot altoos mede te déelen, oprecht, met niets te zien of te hoeren dan waarheid en zelve waar te zijn behulpzaam met zijne broeders en zusters te helpen ioverig met altoos vlijtig en gaarne te doen wat het doen moet Wanneer een zes-A zevenjarig kind ter school komt, dan is zijn karakter al groolendccls gevormd de hoofdtrekken bestaan reeds. Een wel opgevoed en verstandig man spot nooit met de Religie; met de Religie of met deugdzame lieden spotten, is toonen dat men een dom, verdraaid of bedorven hert heeft. Jan en alleman weten dat. Zondag, 12 september, zal te Sinay de vermaarde proeessie uitgaan der Kindschheid. Hel volk zal.er mot ontbreken. Men schreef uit Londen, 30 aug dal de plukking der hop algemeen in Engeland is begonnen; ongeveer 700 zakskens zijn te koop geboden aan Oi regelmatige prijzen, ilet nieuw gewas is van gtele kwaliteit. Kjar pilde hop is min vraag. Bedevaarten. GAVERLAND, 8 September; LEDE, 19 September, ten 2 ure. Op dringend verzoek herdrukken wij hier 't Bedevaartslied van 1874. Bedevaarderslie d. Dc bedevaart roept weer ontelbare scharen Uit Stad en Dorp rond uw verheerlijkt beeld Verstoot geen volk, dat knielend bij de altaren Zijn duurst belang aan uwe zorg beveelt. REFREIN. Blijve ons, o Moeder Uw hulp verpand En bid den Albehoeder Voor Rome en Belgeuland. LofwoerJe vrouw! gij droegt dat kind op do armen Dat maged bleef en Jesus' moeder werd Hoog is uwe eer, vermogend uw beschermen En liefdevol uw moederlijk ehert. Gij hebt dees plaats tot heiligdom vorkoren Elk' dag wordt hiar U nood en leed beklaagd, En 't is uw vreugd hier 't smeekgebed te aanüooren Dat vol geloof uw gunst en zegen vraagt. O wil thans ook liet smeekgebed ontvangen Waar 't Vlaamsche volk nieé neêrknielt oau uw voet. De namen, die weerklinken in ons zangen, Verkonden roods wat bede ons hart u doet. Voor Rome, jaen voor onz' Heilgen Vader Wiens vorsllijk recht lioovaardig blijft gekrenkt... Bid God met ons opdat de morgen nader', Die hem den palm der overwinning schenkt Wat drift beroert de volken allerwegen? 't Geweld, breekt los, en woedt op Satans wenk De koningen staan Gods gezalfden tegen... Bid God met ons dat Hij zijn kerk gedenk' Voor Belgenland en 't erfgoed onzer Vaderen Dat waar geloof, ons grootheid en ons macht! Wat storm van haat moog' rond ons hoofd vergaderen Bescherm 't geloof van 't vrome voorgeslacht. Als 't geluk u lacht, staat dan op de wacht. r Belgie stralen roedei-min zegepralen De glans van 't Kruis blijve o Met lichten heil. m»t vrede ei Wie 't ook bestrijd', het Kruis moog z Op wieg en'graf. in huis en huisgezin. Hoor duizenden herhalen die gebeden i Met d eigen geest en 'l eigen hert bezield; Zij knielen waai-, in zijn noodwendigheden, Ons voorgeslacht sinds eeuwen heeft geknield. 15 waar den roem van deze uw heiige woning Ons tijd kennu ook do weldaan uwer hand... Hoor ons gebed voor Pius Paus en Koning, Hoor ons gebed v oor 't lieve Vaderland. Ons Hèrders roep leidde ons rond U te gader; 't Is ook zijn stem die ons lot bidden spreekt Hoor zijn gebed, dat voorden Heiligen Vader, Hoor zijn gebed, uat U voor Belgie smeekt. DE VLAAMSCHE WERKMAN. Gezond cn kloek is hij van leden !>e werkman uit de vlaamsche streek. Hij wone in dorpen of in steden Niet gauw trekt hij naar de apotheek Zijn schouders kunnen lasten dragen Van tweemaal vijftig kilos zwaar. En zijne borst in wind of vlagen Wordt hoest noch vallingpijn gewaar. De zonne zend bij zomerweder Van uil den hemel, stikkend heet, Haar stralen op zijn schedel neder Dat hij de voor bezaaidt mei zweet Hij sciieidt daarom niol uit te zwoegeu, Gelijk de vadsige Italjaan; Des avonds neemt hij met genoegen Zijn rust in 't schijnen van de maan. De koü moge alles dpen verslijven, Met ijs bedekken straat en wei. Daarom zal hij te huis niet blijven Maar werkt zooals in volle mei. Hij laat dc trago Hottentotten Gerust in hun spelonk vergaard, Maar fraai zit hij met hen te spotten Des avonds aan den wijden baard. Hij hou Jt niet veel van fijne spijzen, Zooals de luie lekkerbek, Men hoort hem slechts den blompap prezen En 't roggebrood met verkensspek Die stille maal ijd doet hem smakken Meer dan een koning aan zijn wijn. l.aat 's nachts hem zoete ruste piikken En wekt hem voor de zonneschijn Vol iever werkt hij al'e dagen Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, Eu nooit zult gij hem booren klagen Hij vjndt 't geluk in zijnen slaat. Heeft hij bij 't zwoegen moeten zweeten, Blij komt hij in zijn huisken aan Hij heeft zich van zijn plicht gekweten En God is over hem voldaan. Is eens het uur van rust geslagen Wéér blij trekt hij naar zijne woon Hij mag er franken henendragen, Zijn vruchtbaar werk en vlijt ten loou Die geven uom de week te komen Xijn spek on zijne roggekorst En, kleêren.kost er afgenomen, Nog eenen appel voor den dorst. Des zondags wil bij niet ontbreken Aan God to geven wat hij vraagt, En dan, in zijnen kiel gesteken, Doet bij zooals 't zijn hert behaagt Al wandelend een pintje leégen En zingen "t oude wcrkmansl'ed Ik dank den Heer voor zijnen zegen Die mij do rust na 't zweeten biedt. Joos Michiels, van Hamme. Tarwe. Masteluin. Rogge. Haver. Aardappels. Rijers. AALST 87-50 -24.50 20-50 DENDERMONDE. 28 50 00,00 19,50 ZELB22,50 00,00 15,00 NINOVE 28,50 00,00 20,50 LOKEREN 2.5,00 0Ü.00 15,50 St-NIGOLAAS 20,50 00,00 20,25 Rousselaro 26,50 0000 19.00 Men verkoopt per 105 liters, Ninove, per 100 kilos, Denderm. Aalst, id, 2-2-00 07-00 09-50 02-39 06 - 20,00 07.50 03,70 02,41 15,25 05 06 03,50 02.27 05 06 03,00 01,90 00.00 00.00 00,00 05,50 03.10 00,00 00,00 05.— 3.4.0 2 '20 Vlas. Viggens. AALST, DRUKKERIJ VAM P. D.VENS.

De Werkman | 1875 | | pagina 4