Verschijnt alie Vrijdagen. '3 Handel en Nijverheid. De inlichtingen over den oogst in Frank rijk zijn reeds volledig genoeg om ons te la'en oordeelen dat dit land beter dan België door eenen goeden oogst werd bevoordeeligd. En inderdaad, half officieelo cijfers/stellen vast dat Frankrijk 15 inillioenen hectoliters graan meer heeft ingcschuurd dan 't verleden jaar, terwijl er nog veel graan van den vorigen oogst beschikbaar is. Er blijven op al de markten van Europa flauwe prijzen heerschun en do graankoop- mans hebben geeneu spoed om te koopen. Ue prijs van hot vette vee levendig opge wogen was op do bijzonderste markten van ous land als volg! Voor ossen, 0,80 tot 1,04; voor stieren. 0,58 tot 0,88voor koeien en vaarzen, 0,58 tot 0,90. Vette zwijnen op «laanden voet verkocht van 1.10 tot 1,17. In vergelijking der vorige markt was er een afslag van 5 c. op drie verschillige soor ten. Vette zwijnen nog hooger. Middelprijs 1,13. HOPMARKTEN. AALST, 4 "her. 65 a 70 fr. volgens kwa liteit. HOP. POPERINGHE. Men is overal aan 't plukken der hom De boeren beklagen zich over. de opbrengst, die zoo belangrijk niet 4" JAAK N° 151- 10 SEPT- 1875. PBS1JS: In V. bureel of winkels 5 EEATIEMEili. Slel de post of te huls gebrachtï,SO 's jnnrs. Vooraf betaalbaar. Izal zijn als men zich ingebeeld had. Allen zijn in hunne verwachting bedrogen. ANTWERPEN. 7 Sept. Kalme markt. Koopers en verkoopers wachten totdal de koopwaar geplukt is. Uil 't Land van Aalst komen ook tijdingen dat de hop, in vele plaatsen, weinig meer op levert dan verleden jaar. Spreekkamerken Ontv. van M. De M. Cruisbeke, 2,50 voor ig. 1875 tot id. 76. id. van M. G. Gee- laardsb kan dit No niet meer vinden, vriend, 't spijt mij ;-nog eens zoeken. Over acht lagen, schrijft men ons uit Opdorp, is uw Werkman ons niet verschenen. Mogelijk is er •en ziekte onder de Wcrkmanswant ge weet Mijnheer, er zouden er drie moeten ko inen in ons gebuurte, verleden week kwamen twee; een met gescheurde klcederen en een met stukken af; de derde bleef achter; misschien hebben zij onderwegè in balaille geweest en is de mijne misschien gesneuveld. De eerste n aal dat zulks nog voorvalt, ga ik eens rondsnuffelen of er soms hier of daar, van die mannen achter do gordijn, mijn 'kman zouophouden.nudatmen de Work mans zoo noodig heeft. Ons raadsel was nog opgelost door Koben, AaUt; H. K. Evergem. M. D. W.Brussel, ik wist daar niets van hel nieuw abonnem. staal al geboekt. - - Vriend A. te E. te laat voor deze week. Al wat voor DE WERKMAN bestead is, moet vrachtvrij gezonden worden aan P Daens, opsteller, Molenstraat 72. De Fabriekkwestie in Frankrijk. Wat gedaan in Belgenland? la Frankrijk is eenc wet gemaakt, om het werk op de fabrieken te regelenaan jongens beneden de 16 en meisjes onder de 21 jaar, is voortaan alle nachtwerk verboden; kinderen onder de 12 jaar mogen in geen fabriek werken, dan wanneer zij eene dag school volgen. Geen kind mag meer dan 6 uren daags werken, alvorens bet ten volle 15 jaar is, en onderwezen volgens staat. De wet die Frankrijk nu gaat uitvoeren, wordt sedert langen tijd in ons land besproken. Dat hier desaangaande, grootc misbruiken bestaan, kinde ren te jong op de fabrieken geplaatst, tenadecle hunner zedelijke en lichamelijke ontwikkeling, kinderen die soms 12 uren daags werken, jónge meisjes, helaas! zoo vroeg aan 'i huishouden ont rukt, dat bekent iedereen met hertzeer, doch over dc hulp middelen is men het niet eens. Eenigen vragen eene wet gelijk in Frankrijk. Anderen willen de misbruiken uitroeien door de vrijheid, met de Ouders te ovei tuigen dat zij hun kinderen niet te vroeg naai de fabrieken mogen zenden, en als 't eenigzins mogelijk is, de dochters nooit. Wat doet toch een ongeleerd mensch op de wereld? Hoe ver nederend! wat moeielijitheden komt hij niet tegen! Wordt hij soldaat, geen avancemenl! Is hij goed werkman, opklimmen tot meestergast is hem onmogelijk, wegens zijn onyekerdhehl,Hij is Vader van familie, de onkosten zijn groot, hij zou winkel hou den, een welstellend man worden, indien hij yekerd u-ara, indien hij kon lezen, schrijven en c ijfje renVader en moeder, dat is uw schuld; er waren scholen genoeg, kostelooze, uw kind leerde wel, en van zijn 9 of 10 jaar deedt gij hem op .de fabriek, waar hij alras zijne geringe kennissen kwijt geraakte. En hoe schoon is het niet van uren vei-met zijn Familie te kun nen sprekenEen geleerd mensch kan dit, een ongeleerd niet, of hij moet zijn innigste geheimen aan 'ne vreemden persoon gaan toevertrouwen. Een ongeleerd mensch moet toch zoo dikwijls in de samenleving verlegen, beschaamd staan. Anderen vermaken zich met goede boeken of gazetten te lezenhij moei altoos zitten dubben en denken! Hoe vernederend is het niet van zijn naam i door een X te moeten vervangen! Laat ons nu eens hooren wat de Werklieden daar tegen op werpen. (Vervolg de naaste week). Gten zond' of oorzaak, of z'heeft hattr voorspraak zoo zijn er nu ook aio de naam van Geus als 'nen def.igen naam zouden willen doen uitkomen. Dover* levering: leert ous noglans juist het tegenovergestelde, en de onpartijdige ge" schiedenis, door Hoofd en ander protostantsche schrijvers, zegt dat de Geuzen niets anders deden dan Kerken in brand steken; au laren omwerpen; de heilige hostiën met voe len trappenheelden en schilderijen «tuk slaangewijde vaten doen smelten of tot huisraad gebruiken; kasuifels of ander kerkgewaad voor hun zelveh en hunne makkers tol klecderen te herscheppenrelikwiên der heiligen en been deren der dooden verbranden; kloosters ten gronde toe slechten; maagden, Godo toegewijd, uit hare cellekens trekken en aan de wulpse hheid hunner handlangers overleveren kerkgoederen aanslaan, zelfs den penning der wee zen niet sparen, testameiilen en andere akten breken, onder voorwendsel van erfdoelen le vereffenen de grootste booswichten tot openbare ambten roepen; geenc-n magistraat betrouwen, tenzij hij zich openlijk door verraad en heilig schennis bezoedelde; alle zaken, zoowel goddelijke als wereldlijke, aan hunne wetten onderwerpen, uil do woningen der katholieken al den huisraad roo- venstaat, ouderdom noch geslacht sparengeestelijken, wereldlijken, ouden, jongen, mannen, vrouwen, onder bedwang houden, uit de steden verjagen, in boeien klinken, doen geeselen of door allerlei mishandelingen tot geloofs- loochening pramen. Te Gorcuin hingen zij drie-en-twintig geestelijken aan den balk van eene torfschuur op, na op lien de wreedste pijnigingen gepleegd te hebben In België plonderdden zij op oenen dag, twee honderd kerken en kapellen, 't Is hunne schuld dat onze bloeiende nijverheid zich naar Engeland verplaatste. Muitenlandsvh NIEUWS. Uit Berlijn wordt aan de Pull Mall Gazette geschreven dat de ilavisohe dagbladen melding maken van het voornemen der op roerige hooiden die te Kossirevo vergaderd zijn, om een manifest uit te geven, waarin de onafhankelijkheid van Bosnië en Herzego- wina gevraagd werdt. De nieuwe Staat zou geregeerd worden door eenen prins gekozen uit eene der europesche dijnastiën. Zij willen toestemmen in het betalen eener schatting aan Tur kije en in het betalen van oen deel der nationale schuld des lands; maar zij .weigeren te verschijnen voor de konsuls van Mostar, omdat zij den invloed van de .Muzelmannen vreezen. De schoolmeesters van Pruisen zijn te Berlijn bijeengekomen oir. opslagAls ze te weinig winnen om te leven, geet ik hun gelijk, 'ne Mensch die werkt, moet treffelijk aan zijn brood ko men, en geestesarbeid, meer afmattende dan handenarbeid en krachtiger voedsel vergende, zoomoet de loon grooter zijn. Keizer Wilhem gaat naar Italië vertrekken. Bismarck blijft thuis. 't Is nog geen vrede in Turkije. Het schijnt dal de oproer lingen nabij Nevesinge, een grootc bende Turken hebben versla-

De Werkman | 1875 | | pagina 1